Elitářství - snobství

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Kokoska1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.3.13 22:58

@Mylady2 připomněla jste mi reklamu, kde dvojice projíždí auto, které chce koupit. Jsou z něj nadšení do chvíle, kdy se dozví cenu. Pak Ona zhnuseně prohlásí „Co? Nikdy! Vždyť to je levnější než moje kabelka!“ :D

DonChichot
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.3.13 23:08

Já nad tím poctivě přemýšlela, co je pro mne skutečný luxus. No a došla jsem ke zjištění, že je to dobrá společnost. Někdo si tu dobrou společnost musí prostě kupovat, já naštěstí ne.
Vyšlo mi, že žiju luxusně a ještě zadarmo. Jak já to dělám??

real.blond
6688 příspěvků 24.3.13 23:10

@DonChichot je smutne, kdyz si nekdo musi dobrou spolecnost kupovat;) to bych radsi sedela u stolu sama

Silver-Edged Axe
299 příspěvků 24.3.13 23:30
@corleone píše:
@Silver-Edged Axe Ok. A ted byste mi mohla vysvetlit, co je na piti kavy elitarskeho? Ze stoji padesat korun? To snad ne…

Je vidět, že kafe za pade je docela zajímavé měřítko poměrů člověka. Pro mě je to drahé, ale radši si odepřu něco jiného a to kafe si dám, protože posezení v kavárně s dobrým kafem (ne nějakým kýblem břečky za 35) je pro mě druh relaxu. Ale jsou lidi, který by si nedali ani to z automatu za 10, protože „zbytečně neutrácejí“ a to za 50 je pro ně něco naprosto nepředstavitelného a nepochopitelného. Pro někoho je to zase úplně běžný standard, někoho ani nenapadne o tom přemýšlet…

JedovatéHádě
350 příspěvků 25.3.13 08:20

@DonChichot Tak pokud jde o tu dobrou společnost, tak to je jednoduché, ta se drží vaší osobnosti.
Ale málokdo by o svých přátelích řekl, že nejsou ti nejlepší,
takže bych řekla že vaše výhra je ta, že si toho umíte vážit.

Ona vůbec ta spokojenost se sebou samým je jedna z nejlepších věcí, ke které se člověk může dostat. Jenže ta znamená snažit se být lepší než ostatní(aby na sebe mohl být hrdý) nejlépe bez toho, aby myslel na to, že je pak lepší než ostatní. :) Což je asi zatraceně těžké.

continuity
5853 příspěvků 25.3.13 10:32

@JedovatéHádě lepsi nez ostatni jsem se snazila byt mezi 20-30 lety. casem jsem zjistila, ze to nikam nevede. ted uz chci byt predevsim spokojena a sama se sebou, zit tak jak chci ja a delat to co povazuji za uzitecne, potrebne nebo alespon zabavne.

obcas brblam, ale kdyz se nad tim zamyslim, tak zjistim, ze stejne jsem tam, kde chci byt a delam to, co chci delat. a nejvetsi luxus je pro mne momentalne cas. jenom nevim, jestli to uz neni to starnuti a bude to uz jenom cim dal horsi :D

DonChichot
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.3.13 10:46
kafe za pade

Koukám, že jsem někoho tím svým dotazem vytočila, chci to tedy uvést na pravou míru: kdybych si už někde dala kafe, zaplatila bych za ně, co by si obsluha řekla. Kdyby chtěla stopade, dám stopade. Nemám o tomhle vůbec přehled.
Já vlastně nemám přehled ani o tom, kolik se platí v hospodě, protože tam nechodím. Nechodím tam, jelikož mi hospody vadí. S kamarádkou chodíme na čaj do mekáče, protože nás tam pořád někdo nevypruzuje, nekouří se tam a obě víme, co dostaneme: černý čaj.

continuity
5853 příspěvků 25.3.13 11:03

@DonChichot no moc jste si nepomohla :D

ja vasemu dotazu rozumim, kafe nepiji ani doma ani v restauraci a nemam tucha kolik stoji. muj muz si obcas k obedu da, ale fakt nekoukam do listku, ze kolik stalo. a dnes uz poradne ani nevim, kolik stoji polivka, protoze s detma proste v zime do hospod nechodime a ty dve-tri letni zahradky nekde na vylete tezko povazovat za smerodatne.

byla jsem ted nucena najist se v praci v jidelne a docela mne prekvapilo jak spatne jidlo za ne uplne male penize muzu dostat. u nas na zahradce mi to donesou az na stul a da se to alespon jist, i kdyz to neni zadny extra kulinarsky zazitek.

Mylady2
12413 příspěvků 25.3.13 11:16

@DonChichot mě spíše pobavila :-)

DonChichot
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.3.13 12:30

@continuity
No právě, o peníze vůbec nejde. Jde o to, že si doma uvařím mnohem lépe, chutněji a zdravěji. A vím z čeho. Jelikož ale držím dobrovolně celoživotní dietu - prostě spoustu věcí nejím a k jídlu mám spíše rezervovaný vztah - nějak mi návštěvy restaurací nechybějí. Opravdu nevím, jak by se na mne v restauraci dívali, kdybych si objednala suchou rýži (nejlépe jasmínovou thajskou) a k tomu dušený lilek. Nebo suché brambory s listovým špenátem. Vařené zadní hovězí s dušenou mrkví a bramborem. Ovesné vločky s bílým jogurtem.
Mám ráda jednoduchá jídla z kvalitních surovin. Takové restaurace normálně nevaří.

MP Maggie
995 příspěvků 25.3.13 13:12

U pročítání debaty o ceně kafe si říkám, že by bylo krásné, kdybych věděla, že když kafe stojí 50, tak to nebude břečka.

JedovatéHádě
350 příspěvků 25.3.13 15:18

@DonChichot Koukali by na vás udiveně, ale v dobrých restauracích by vám vyhověli. Zkoušela jsem to občas-daleko od domova, protože mám, podle toho co říkáte, úplně stejné představy o jídle.

Kalanka
707 příspěvků 25.3.13 18:04

Ja si vzdycky v okamziku, kdy citim prevahu nad nekym, snazim uvedomit, ze ne kazdy mel stesti v geneticke loterii a ne kazdy oplyva inteligenci, schopnosti na sobe pracovat, dobrym srdcem apod. Clovek ma obecne tendence sve zasluhy zvelicovat a sve chyby davat za vinu necemu jinemu, je dobre si to obcas uvedomit.

Jeste jeden poznatek k tematu: Jednim z mych zivotnich cilu (a je to sakra tezkej cil!) je laska k bliznimu. Jo, je to tezky, ale dela to cloveka lepsim. Snazim se vzdycky pochopit motivace lidi k ruznemu jednani. Vciteni, snaha o pochopeni jsou pro me vyznamnymi hodnotami.

kiwi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.3.13 13:53
@Kalanka píše:
Ja si vzdycky v okamziku, kdy citim prevahu nad nekym, snazim uvedomit, ze ne kazdy mel stesti v geneticke loterii a ne kazdy oplyva inteligenci, schopnosti na sobe pracovat, dobrym srdcem apod. .

Já bych nesrovnávala inteligenci s „dobrým srdcem“. Určitý IQ buď někdo má, nebo nemá, dejme tomu část zdědil… ale slušnost, dobrosrdečnost nebo minimálně ne-svinský jednání nemá s „genetickou loterií“ nic společnýho.

A abych zkoumala, co koho ke konkrétnímu jednání vedlo, na to nemám čas ani náladu. Mě zajímá spíš výsledek
T. j. každej má ty hodnoty někde jinde :-)

Kalanka
707 příspěvků 26.3.13 16:29

@kiwi Povaha je přeci dost silně determinovaná geneticky. Dále pak výchovným prostředím, okolím. Ani na jedno z toho nemáme vliv.

JedovatéHádě
350 příspěvků 26.3.13 18:56

@Kalanka no jo, ale povaha je jen něco, čemu můžeme nechávat průchod více či méně. Můžu být strašný cholerik, ale přesto se mohu ovládnout a chovat se klidně, ale to je právě o tom, že na tom člověk pracuje.

TinaV
309 příspěvků 26.3.13 19:14

Připojím se do diskuze, myslím že mnoho z Vás považuje za elitářství to co je ve skutečnosti jen to čemu říkám udělat si radost - ať je to kafe, sladkost něco na sebe a pod. To je jen hříšné a krásné.

Pro mě je:
Elitářství = chování typu Jsem někdo, padněte přede mnou na kolena u nás i ve světě tímto trpí " selebrity a politici "
Snobismus = chování typu Mám něco každý kvartál nový mobil, ten starý už není v módě a předhánění se vlastně ve všem, to je asi nejčastější u zbohatlíků.
V podnikatelské oblasti k tomu ještě patří " znám toho a toho a jsem veleúspěšný ".

Takže užívejte si drobných neřestí a neberte to jako elitářství.

Kokoska1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.3.13 20:10

@TinaV Ještě bych k tomu „Mám něco“ přidala patřičné stavění na odiv. Když si někdo kupuje nové a nové typy mobilu proto, že prostě chce mít poslední technickou novinku, je to pro mě potrhlík určitého druhu. Když si to koupí proto, aby lidi viděli, navíc tím mobilem bude mávat a dávat najevo, že kdo to nemá, je trouba, tak pro mě je to snob a blbec k tomu. Stejně tak když někdo jezdí autem místo vlaku, protože mu to šetří čas, je něco jiného než prohlašovat všude, že do vlaku by nevlezl, protože tam jezdí samý socky.

TinaV
309 příspěvků 27.3.13 15:23

@Kokoska1 - Kokosko dík za dopřesnění, tak jsem to myslela, akorát já pro ty „potrhlíky“ nemám moc pochopení, já jsem trochu trhlá přes ekologii. To je ten život na venkově. :)

Stránka:  « Předchozí 1 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek