Etiketa v bežnom živote

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 23 Další »
Bugatti
4086 příspěvků 21.6.13 08:50

@MaláČarodějnice „mladá paní nebo starší slečno?“ Tak tohle si může beztrestně dovolit pouze inteligentní velmi sympatický elegán 60+. Strejcovi s pivním pupkem bych asi řekla něco, co by se snažil rychle zapomenout.

Lady Apathy
512 příspěvků 21.6.13 12:01
@budox píše:„Tak, kdy nám toho svého přijdeš ukázat“

Tohle úplně miluju, protože se to na mě v poslední době valí ze všech stran, akorát v maličko pozměněné formě: „Tak, kdy nám konečně přivedeš NĚKOHO ukázat?“ Já chápu, že je možná maličko netradiční, že u mě ještě nikoho neviděli, a tak je to zajímá, ale já mám z veřejného představování takovou hrůzu, že mám vždzycky chuť odpovědět, že nikoho nikam vodit nebudu, že nejsme na trhu.
Ale ona je asi vůbec kapitola sama o sobě to, že lidé většinou nejsou s to pochopit jakékoliv vaše životní postoje a názory a snaží se vás narvat do své představy.

MaláČarodějnice
709 příspěvků 21.6.13 12:10
@Bugatti píše:
@MaláČarodějnice „mladá paní nebo starší slečno?“ Tak tohle si může beztrestně dovolit pouze inteligentní velmi sympatický elegán 60+. Strejcovi s pivním pupkem bych asi řekla něco, co by se snažil rychle zapomenout.

No, bylo to v situaci, kdy se dotyčná určitě neurazila a pobavilo ji to, takže OK, ale jako bežné oslovení to fakt slušné není, to souhlasím :-)

chinin
2788 příspěvků 21.6.13 16:48

@Gräfin
„..V případě, že někdo naléhá zvlášť nepříjemným způsobem, nemám problém nějaký ten rok přidat. Zatím jsem to udělala pouze dvakrát :-)

To mas ode me palec hore!. Mozna se tim budu u pristi „doterky“ inspirovat. ;-)

P. S. Ja vim, ze jsi diskuterka E. ;-)

chinin
2788 příspěvků 21.6.13 16:51

@stricc
„Jeden konkrétní výsledek ta vaše kavárenská debata má: ta dotyčná teď už ví, že jí všichni tipují nižší věk ne proto, že vypadá nějak moc mladě, ale kecaj, aby se nenafrněla. To je jako kdybyste jí řekla, že Ježíšek není!“

Nene, to ji rekla ta jeji zastankyne, ktera mi vycinila, ze jsem za sebe tipla pravdu. ;-)

chinin
2788 příspěvků 21.6.13 16:57

@uu
„…Děvenko, ty nohy si skrčte, nemusíte zabírat tři sedačky!“

Blbec! Take nesnasim, kdyz mi nekdo uplne cizi zacne „z patra“ tykat. Na to uz jsem se naucila asertivnim tonem opacit: Prominte, my jsme si potykali? Zatim se mi dotycny vzdy omluvil.

Grossularia
3204 příspěvků 21.6.13 17:27

@budox Pokud mi někdo začne takto agresivně tykat, tak odpovídám okamžitě tykáním - Kdysi se mi strašně zalíbila jedna věta v jakési mayovce (už nemám šajnu, která to byla - a zda to vůbec byla mayovka - ale věta je to tak či tak půvabná) - „Je to od tebe moc hezké, žes mě ráčil poctít důvěrným tykáním, ale příště se mě předem raději zeptej“. Tak tu s chutí v podobných situacích používám ;)

Dear_me
192 příspěvků 21.6.13 17:43

@chinin Však jí vykal, ne? :D

Lady Apathy
512 příspěvků 21.6.13 18:00

V souvislosti s tím tykáním se mi vybavila jedna scéna z květinářství, kam jsem šla tatínkovi pomoct vybrat kytici pro mamku. Vešli jsme, pozdravíme se, já šla okukovat kytky a táta si povídal s prodavačkou (znají se). Pak se na mě obrátil s tím, že co vybereme. Tak povídám: „MAMKA má ráda Gerbery, tak něco z nich,“ a dál jsem koukala na květiny. Prodavačka začala motat kytici a dál si povídala s taťkou. Když mi pak táta ještě něco řekl, tak se na mě prodavačka podívala, pak na něj, hodila bradou směrem ke mě a povídá: „A TO JE JAKO KDO?“ Ten se na ní tak shovívavě usmál a povídá: „Moje dcera.“
Ehm, je pravda, že si s tátou fakt nejsme podobní, ale tohle? A přede mnou?
Měla jsem sto chutí jí říct: „Nééé, jsem milenka a kytku vybíráme pro mojí maminku.“ Jako i kdyby si to myslela, tak co to je za způsoby?

A ještě mě pořád dokáže zarazit, když pozdravím tátova účetního a on se na mě buď ani nepodívá a nebo se podívá, ale nic mi neřekne.

chinin
2788 příspěvků 21.6.13 19:36

@Dear_me
Jaj, jsem to ale tele! Zatim mi kazdy, kdo me oslovovil „devenko“ a prislusn tonem, tykal, tak jsem historku uu asi podvedome cetla v tykacce. ;-)

arpa
1250 příspěvků 21.6.13 19:44

@chinin K té historce z kavárny… Ono samozřejmě každého potěší, když mu někdo polichotí (ať už jde o cokoli), ale vynucovat si (neupřímné) lichotky nebo pochvalu pojebem, že nejste slušně vychovaná a tak nějak celkově oceňovat neupřímnost, jen proto, abych se mohla ve svém mikrosvětě cítit jako hvězda… to na mě dělá dojem, že kdyby se příslušným dámám sečetlo jejich IQ, dostaly bychom velmi pěkné dvojciferné číslo.

chinin
2788 příspěvků 21.6.13 19:46

@Pirek
„Jo, a my z Moravy používáme hromadné oslovení „děcka“, bez ohledu na průměrný věk oslovované skupiny.“

Jj. Maji vubec v Cechach podobne hromadne osloveni? Zatim jsem se setkala jen s „holky“ ci „kluci“ v genderove vyhranenych kolektivech… A s (pratelskym) posmechem za ta „decka“. ;-)

arpa
1250 příspěvků 21.6.13 19:46

@chinin Děcka mi nevadí :-). To je takové milé. A není to o věku a jeho odhadu, myslím si.

chinin
2788 příspěvků 21.6.13 19:52

@arpa :-) Jj. Ja mam na podobne situace a - ehm - damy pomerne vyhraneny nazor, tak me zajimal nazor zdejsiho vox populi. A musim rict, ze jsem rada, ze „v tom nejsem sama“.

A ano, take me v puberte potesilo, kdyz mi nekdo hadal vice, nez mi bylo, a pokud je to uveritelne(!), rozhodne me neurazi kdyz mi dnes nekdo hada mene, ale vocad - pocad… ;-)

chinin
2788 příspěvků 21.6.13 20:00

@arpa
Mne taky decka nevadi, sama to obcas - spise zertem - pouziji. A kdyz mi moje devadesatileta babicka vyklada, ze byla s holkama na kave, prijde mi to vylozene mile.

Jen jsme se nedavno s kamaradkou bavily o tech deckach pouzivanych Moravaky a nenapadlo nas analogicke hromadne osoveni pouzivane Cechy… Zkusim se jeste zeptat ve vedlejsi diskuzi Hezky cesky.

666mahu
1490 příspěvků 21.6.13 20:08

@chinin, ja vyraz " decka" nemusim, asi proto, ze na to nejsem zvykla. Na stredni jsem ten vyraz slysela poprve od spoluzacky z Brna. Tehdy jsme na ni, my Prazandy a z Cech, koukaly, jestli jako nahodou nespadla z visne. :-)

Moje babicka si s kamaradkama rikala taky holky, jako dite jsem se tomu smala, dnes uz se nesmeju. :D

lioncity
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.13 21:35

Ac sama z Moravy, decka - au, to je silene.

lucindaSK
977 příspěvků 30.8.13 23:26

Neviem, kam to zaradiť, tak skúsim sem - aký máte postoj k žuvačkám? Keď mám nejaké jednanie, poradu alebo aj normálny rozhovor a niekto má v ústach žuvačku, ani sa mi nechce s tým človekom hovoriť. Vyrušuje ma to, ľudia často mľaskajú a vyzerajú ako dobytok.

Roseline
2319 příspěvků 30.8.13 23:58

@lucindaSK Žvýkačky samy o sobě mi nevadí. Záleží na osobě, která žvýká. Někdo je schopen žvýkat nenápadně, někdo mlaská a otvírá tlamičku jako zvířátko - to mi připadá hnusné. A záleží také na prostředí - při pracovním jednání bych i nenápadně žvýkajícího člověka považovala za nevychovaného, ale pokud by se jednalo o normální rozhovor (a můj protějšek by žvýkal normálním způsobem), tak je mi to jedno.

Roseline
2319 příspěvků 31.8.13 00:10

Veřejná doprava je pro mě zdrojem mnoha zajímavých (někdy i bizarních) příhod, tak přidám tu nejnovější, která se dle mého názoru do tématu o etiketě hodí.
Nastoupím do autobusu, cesta na nádraží, konečnou stanici, trvá 8 minut. Spolu se mnou přistupuje paní A (střední věk, typická vesnická „tetka“) a paní B, mladá maminka s asi 5-ti letou holčičkou C. A a B se neznají, jak jsem mohla vypozorovat na zastávce. Všichni, tedy já, A, B i C, stojíme kousek u dveří. Asi po minutě jízdy vezme paní A holčičku C a posadí ji zcela neznámé slečně D na klín, poté se zeptá maminky, jestli nevadí, že C bude sedět na cizí osobě (tedy slečně D, která je chudák pořádně vykulená, stejně jako paní B).
Cesta trvala necelých 10 minut, během kterých A klábosila se všemi okolo.
Já vím, že slečna D i maminka B mohly něco říct, ale kdyby mi někdo posadil na klín děcko, taky se asi nezmůžu na odpor :-) A to si na svůj osobní prostor potrpím a invaze do něj špatně snáším
(Jenom podotýkám, že situace mě pobavila, nepohoršila)

AnoNe
884 příspěvků 31.8.13 00:52

@lucindaSK : Nežvýkám. Žvýkačky uznávám jen jako prostředek k rychlému vyčištění pusy po aromatickém jídle nebo jako prostředek k rychlému osvěžení dechu. Rychlý = zažvejkám si a než přijdu s někým pořádně do styku, tak to vyplivnu. Stejně ta žvýkačka osvěžuje dech jen chvíli, pak už je hnusná a nemá žádný smysl (kromě psychické závislosti na neustálém přežvykování).

misial
1396 příspěvků 31.8.13 02:12
@JanieB píše:
ale jak ke mne nekdo prijde, vytahne me za ruku nahoru se slovy „tak se snad zvednes, ne?“, tak se zasprajcuju;-)

Fakt? Já bych to nedokázala. Před nějakou dobou se nade mě v tramvaji postavil pán (no nazvala bych ho spíš chlápkem) tak kolem padesáti, tuším že byl Rom, chytl mě za rameno a zahlásil něco ve stylu „Zlatíčko vstaň, ať si můžu sednout“ - akorát že to, co opravdu řekl, znělo ještě vtíravěji a odporněji. Zapřela bych se ráda, ale než riskovat další podobný kontakt, raději jsem bleskurychle vyskočila.

Což mě dovádí k otázce - myslíte, že má dvacetiletá holka „právo“ v takové situaci reagovat odpovědí, že dotyčného samozřejmě pustí, ale vyprošuje si takové chování? Něco podobného se mi stalo vícekrát a pokaždé mi to bylo opravdu silně nepříjemné, zároveň jsem ale nikdy neměla odvahu být tak drzá, abych reagovala hůře než úšklebkem.

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.8.13 08:20

@misial Ja by som zreteľne na celý autobus oznámila: Som po ťažkej operácii kolien, idem z chirurgie kde mi dnes dávali dole sadru a ešte má to bolí. Možem zostať sedieť? Nenašiel by ste si prosím iné miesto? Natrenujte to doma a uvidíte ten šok toho hulváta a ako ho ostatní za vás „spražia“. :-D

Eleanor Rigby
686 příspěvků 31.8.13 09:37

@misial, v popsané situaci má slečna plné právo začít na celý vagon ječet: „Pracky pryč, úchyláku!“ Netvrdím, že je to právě účinný způsob, jak takového otravu zkrotit, ale pokud jde o jeho nárok na vstřícnost, ochotu a zdvořilost, tak o ten se svým jednáním naprosto připravil.

Roza
31 příspěvků 31.8.13 11:25

@misial
Myslím, že v padesáti je muž v plné síle. Pokud ne, měl by ji alespoň předstírat a pustit sednout ženu, byť jen dvacetiletou.
Ovšem pokud by se mi něco podobného stalo, opustila bych bez reptání sedadlo. „Starýho psa slušným kouskům nenaučíš“.

Stránka:  « Předchozí 1 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 23 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek