Etiketa v bežnom živote

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Roseline
2319 příspěvků 31.8.13 19:23

@misial
Uf, nesnáším, když na mě někdo cizí sahá.
Ale chápu Vás, v této situaci bych reagovala stejně. Jednak jsem nekonfliktní typ, jednak by mě to asi překvapilo, že by mě v ten moment nenapadlo, jak se „bránit“.

KKristýna
473 příspěvků 31.8.13 19:58

Tak já mám čerstvý zážitek s jednou důchodkyní v Tescu. Šla jsem s nákupem k samoobslužným pokladnám, rozhlédla jsem se kolem, vidím jen jednu paní přede mnou, tak si stoupnu vedle, aby kolem mě mohli procházet zákazníci s vozíkama. (Malé Tesco - málo prostoru) Celou dobu stojím klidně s patama u sebe a nijak nedávám najevo, že se v příští vteřině hodlám rozběhnout a střihnout si sprint k nejbližší volné pokladně. Nejednou se ta ženská otočí a začne po mě ječet: „Slečno! Slečno. Já jsem tu před váma!“ Tak jsem se otočila a s klidem jí oznámila: „Ano, nebojte se, já vás vidím.“ Madam nakrčila nos a vztekle pokračuje: „No jenom aby!“ Tak jsem raději spolkla něco v tom smyslu, že na rozdíl od důchodců to nemám za potřebí, protože mám času dost a raději jsem si vyměnila jenom znechucený pohled s obsluhou.
Nejvtipnější na tom je, že obvykle, když za mnou stojí někdo s malým nákupem nebo třeba matka s nervózníma dětma, tak ho pouštím automaticky.

elleela
526 příspěvků 8.9.13 14:53

Berete jako faux pas, když někdo jí v asijské (vietnamské, čínské, japonské..) restauraci příborem? V nějaké levnější, nebo v bistru je to asi fuk, ale v těch lepších si říct o příbor je porušení společenských pravidel, viďte? Já jen že jezení s hůlkami ne a ne natrénovat :-)

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.9.13 15:16

@KKristýna šílené situace nastávají v menším sámoškách, když je fronta u pokladny tak dlouhá, že dosáhne až mezi regály. Lidi se pravidelně začnou stavět po obou stranách regálu, aniž by tušili, že se fronta rozdvojila, a NIKDY jsem neviděla, že by se pak dokázali normálně slušně dohodnout, v jakém pořadí k té kase teda půjdou.
Na Kubě mají pro tyhle případy zvyk, který mě nejdřív trochu zarážel, ale pak jsem zjistila, že je velice praktický. Jakmile člověk přijde někam, kde se čeká, okamžitě se ptá, kdo je poslední, a to i v případě, že by fronta vypadala naprosto jasně a přehledně. Poslední se ohlásí, někdy se pro jistotu identifikuje i ten předposlední, a ten, kdo se ptal, zůstává ve střehu, aby se včas a zřetelně ohlásil dalšímu příchozímu. Pak klidně může z fronty odejít a někam si sednout a nikdo ho nepředběhne, navíc každý má jasno a odpadají zbytečné hádky. Ignorovat tohle pravidlo se považuje za nevychovanost. U nás se občas lidi nezvládnou srovnat ani v čekárně u doktora. Něco podobného by asi vůbec neškodilo.

Betty J.
2031 příspěvků 8.9.13 16:04

@elleela: určitě bych žádost o příbor nevnímala jako nějaký prohřešek (v hochelegant restauracích v Číně se obvykle zeptají, zda si přejete hůlky nebo příbor). Ono totiž jen pomocí hůlek se z evropského talíře jí dost špatně, k nim patří hlubší menší miska, kterou můžete držet v ruce a vzdálenost mezi ní a ústy tak výrazně zkrátit. Součástí čínského příboru je také porcelánová lžička (primárně určená na polévku) pomocí níž si můžete nabrat obtížně zvladatelné kousky.

Eleanor Rigby
686 příspěvků 8.9.13 16:07
@elleela píše:
Berete jako faux pas, když někdo jí v asijské (vietnamské, čínské, japonské..) restauraci příborem? V nějaké levnější, nebo v bistru je to asi fuk, ale v těch lepších si říct o příbor je porušení společenských pravidel, viďte? Já jen že jezení s hůlkami ne a ne natrénovat :-)

Propánakrále, proč? Ne, to by mě v životě nenapadlo. Nevím, proč bych neměla žádat o vynechání rajčat, džbáneček navíc k zalejvacímu čaji v čajovně, ztlumení hudby, nevychlazený džus, tři deci mlíka (tedy v české restauraci nebo kavárně)… cokoliv, co chci a oni mi mohou rozumně poskytnout. Evropský příbor místo asijského? Nic společensky závadného neshledávám. Přinejhorším odpovědí, že ho nemají…
I když, po pravdě… ještě se mi nestalo, že bych někde příbor nedostala automaticky. Kde dávají k jídlu hůlky?

PartyLover
153 příspěvků 8.9.13 16:55

Přiznávám, že v tom zdravení (kdo má koho pozdravit první) se někdy neorientuji.
Muž má pozdravit první ženu a mladší má pozdravit první staršího. Absolutně netuším, jak mají lidi zdravit podle správné etikety, když mladá žena potká staršího muže, když jsou oba na cca stejné společenské úrovni (ne třeba mladá žena zaměstnavatelka a starší muž zaměstnanec, tam bych asi řekla, že by měl ten muž a myslím rozdíl fakt třeba 20let ne třeba dva, tři roky.)
MHD a přednost při vstupu do dveří - jednou jsem přišla na zastávku, přijel trolejbus a asi třináctiletej kluk mi dal přednost do dveří, i když tam stál první a byl blíž. Hleděla jsem jako blázen, protože u třináctiletýho puberťáka to člověk fakt nečeká a hlavně, mně bylo tak osmnáct, takže ze soucitu, že jsem pomalejší nebo tak něco to být nemohlo.
A tohle přímo nesouvisí s etiketou, ale spousta lidí si stěžuje, že lidé na ulici jsou lhostejní, když se někomu něco stane a hlavně ve velkých městech - jsem z Brna a když jsem minulou zimu sebou švihla na náledí na zem, tak mladý muž jedoucí autem zastavil, vystoupil a šel se podívat jestli mi něco není.
Nějaký silně negativní zážitek s hulvátem si zatím nevybavuji.
Ale musím ještě dodat, když jdu s prázdnýma rukama a chlap vleče milion věcí že mu to div nepadá, tak podržím ty dveře s radostí já jemu.
No když někomu nabídnu místo k sezení a on odmítne, tak by mě ani ve snu nenapadlo se urážet, naopak jsem ráda, že mohu sedět dál a zároveň nejsem za hulváta.

Betty J.
2031 příspěvků 8.9.13 18:00

@PartyLover: potká-li mladá dáma (opravdu velmi mladá dáma, ale ne již dítě - to zdraví kohokoli dospělého první bez ohledu na pohlaví zdraveného) muže, jehož šediny by již měly být ctěny, zdraví první ona (většinou to však dopadne tak, že pán je galantní a pozdrav vysloví oba současně), jinak zdraví první pán.

PartyLover
153 příspěvků 8.9.13 18:17

@Betty J. Aha, OK. Mně je 21, tak bych určitě zdravila první já, ale vratlo mi hlavou jak to je.
A když vás zdraví malé děti, tak jim pak říkáte taky „Dobrý den“ nebo „Ahoj“?
Já jim říkám „ahoj“ (těm co je znám, třeba z baráku), protože když jsem byla malá já, tak jsem to měla raději než „dobrý den“ přišlo mi to přátelštější, ale zase nevím jestli je to správně podle etikety.

lioncity
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.9.13 18:18

@elleela, neni to faux pas ani v Asii a navic v opravdu dobre restauraci jsou na takove ocekavatelne pozadavky pripraveni. Jinak jist hulkama je velmi jednoduche :-)

ciernykocur
132 příspěvků 8.9.13 18:23

@PartyLover, naozaj slušným správaním by človek nemal uvádzať druhú stranu do rozpakov. Takže deti zdravím zvyčajne ahoj. Ale pozor na pubertiakov, tam ťažko uhádnuť, čo ich viac zneistí. :)

MP Barbucha
3716 příspěvků 8.9.13 18:23

@elleela
Říci si o příbor není faux pas nikdy. Obecně vždy doporučuji lidem, aby se mezi asiaty chovali podle evropských zdvořilostních pravidel. Lidé to očekávají a nikomu to nevadí. Zažila jsem mnohokrát, že se lidé snažili chovat podle asijské etikety, ale míchali několik kultur dohromady a to už pak trapas je a velkej.

Grete
800 příspěvků 8.9.13 18:24

@PartyLover Jak praví Cimrmani: „Dáma zdraví pána jako první jedině tehdy, je-li tak mladá, že by mohla býti jeho dcerou.“ Samozřejmě, že to neplatí vždy a všude, ale jako určité vodítko je pravidlo „další generace“ docela dobré.

elleela
526 příspěvků 8.9.13 20:09

@Betty J. @Eleanor Rigby @lioncity @MP Barbucha Děkuju. Uklidnily jste mě. Nicméně hůlky jsou i tak výzva, tak to ještě doma zkusím, vážně nechápu, proč s tím mám takovej problém.

elleela
526 příspěvků 8.9.13 20:26

@ciernykocur A pokračuje se v tykání, když jde třeba o souseda malého dítěte (nebo o vztah žák - učitel apod.)a to dítě se potom stane dospělým, ve dvaceti mu asi ještě tykají, ale potom takovýmu pětačtyřicátníkovi? Nemůžu si rozvzpomenout na příklad z mého okolí, jak to chodí.

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.9.13 20:35

@elleela já tykám pořád všem, kterým jsem tykala jako dětem, přestože mezitím vyrostli, reciproční tykání rozhodně neočekávám. Na druhou stranu považuju za normální, když lidi o generaci nebo dvě starší ze stejného důvodu tykají mně a já jim dál vykám.
Myslím, že pokud jsou ti lidé pořád více méně v kontaktu, tak není důvod nic měnit. Ledaže by se spoustu let neviděli, tam bych potom asi nechala na tom starším, ať tyká nebo vyká dle vlastního uvážení. Snad jen kdyby mezi nimi byly nějaké špatné vztahy, tak se dá klidně trvat na vykání.

Karoleenah
2322 příspěvků 8.9.13 20:51

@elleela Jak tak nad tím přemýšlím, mně většina lidí, se kterými jsem se stýkala jako děcko a puberťák, tyká i teď - učitelé ze základky, rodiče mých kamarádů, sousedi, sice třeba ty učitele potkávám tak jednou do roka, ale nějak u toho tykání prostě zůstalo. Ale třeba můj zubař, ke kterému chodím taky od malička, nějak nenápadně přešel od tykání k vykání, vůbec si nevybavuju, kdy k tomu došlo, a to ho vídám minimálně čtyřikrát do roka. Ale nevadilo by mi, kdyby mi dál tykal…

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.9.13 21:16

@Karoleenah Zubař možná nějaké interní pravidlo má, lékař má dospělým pacientům vykat, tak to dělá důsledně u každého, aby v tom neměl binec, ale jestli existuje nějaké pravidlo pro tenhle případ pro lid obecný, to ani nevím. Bude záležet na konkrétní situaci, vztahu a tak.
Kdysi se mě jedna starší paní zeptala, jestli mi může tykat, to jsme se setkaly po dost dlouhé době. Řekla jsem, že samozřejmě, a kromě toho, že jsem to myslela vážně, tak si obecně myslím, že když dá o dvě generace starší člověk najevo, že by chtěl dál tykat, nebylo by zdvořilé odmítnout. (Protivné herdekbabě odmítnout lze, ale té se člověk stejně nezavděčí nijak :-) )
Zvláštní je, že já novým známým své dcery automaticky vykám, synovi známí jsou o dost starší a spoustě z nich naopak tykám, protože je právě znám už dávno.

jumbeee
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.9.13 00:09

Mě třeba dívčina od nás z domu (je jí tak 14, takže není o moc mladší než já, ale to asi neví) zdraví „dobrý den“ a já jí na to odpovídám stejně - vypadá s tím spokojená :).
Edit.: Pak tu máme v domě chlápka, který mi vytrvale tyká, přestože mu výrazně vykám. Uvažuji, že příště už mu řeknu, že to tykání mi vadí. Je to totiž takový ten styl „čau prcku“ a na mě už je to fakt moc od cizího člověka.

Garfie
4456 příspěvků 9.9.13 07:04

Mě už se třeba párkrát stalo, že jsem prosila starší lidi, aby mi dál tykali. Například babička od kamarádky mě viděla třeba po patnácti letech, tehdy jsem byla na střední a jezdili k ní s kamarádkou na chatu, takže mě znala docela dobře. A teď mi má vykat? Požádala jsem ji o tykání (dá se říct, že jsem ji i trochu sprdla, že mi vyká :-) A takových lidí je víc, většinou je to, když mě vidí po dlouhé době…(a já mezi tím „zestárla“).

Betty J.
2031 příspěvků 9.9.13 07:21

Lidé, kteří mi tykali coby malému roběti i dítku školou povinnému, mi tykají stále, stejně tak já stále tykám těm, s nimiž jsem se seznámila v jejich dětském věku.

@jumbeee: protivnému notorickému tykači nic nevysvětlujte, o nic nežádejte a prostě mu také začněte tykat, nejlépe stylem „nazdar, strejdo“ - je to celkem účinná výchovná metoda.

Olive Oyl
200 příspěvků 9.9.13 09:42
@PartyLover píše:
Přiznávám, že v tom zdravení (kdo má koho pozdravit první) se někdy neorientuji.
Muž má pozdravit první ženu a mladší má pozdravit první staršího. Absolutně netuším, jak mají lidi zdravit podle správné etikety, když mladá žena potká staršího muže, když jsou oba na cca stejné společenské úrovni (ne třeba mladá žena zaměstnavatelka a starší muž zaměstnanec, tam bych asi řekla, že by měl ten muž a myslím rozdíl fakt třeba 20let ne třeba dva, tři roky.)

podle pana Špačka je společensky nejvýznamnější žena, potom teprve starší osoba a až na třetím místě je funkce, a to až do úrovně ministra
takže vy byste měla první pozdravit ministra, prezidenta… a starší ženy
edit: kromě pracoviště, tam prostě zdraví podřízený nadřízeného

Příspěvek upraven 09.09.13 v 10:14

Lady Apathy
512 příspěvků 9.9.13 10:07

Mě by ještě zajímalo ohledně toho zdravení, jestli zdravit člověka, co vám úporně neodpovídá, maximálně zahuhlá (myslím to vážně) něco totálně nesrozumitelného. Ale většinou spíš jen blbě čumí. Je mi to blbé z toho hlediska, že je to soused, ale na druhou stranu, já (ač možná nevypadám) už nejsem ve věku, kdy bych musela chlapa zdravit prvního. S jeho ženou není problém, zdravíme se vzájemně, jen co si jsme „na doslech“, ale co s ním, když ho potkám samotného? Zdravily byste?

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.9.13 10:10

@Lady Apathy Ne, proč bych měla? Pozdravím jednou, pokud neodpoví, pomyslím si, že si možná nevšiml, pozdravím podruhé zřetelněji, pokud na mě kouká a mlčí, vnucovat se mu nebudu.

lablonderousse
240 příspěvků 9.9.13 10:18

@Lady Apathy
já zdravím pořád :) od malička mě naši a babička říkali, že se zdravit musí, že je to slušnost, takže zdravím. i otravné sousedy. i protivné prodavačky atd.

Stránka:  « Předchozí 1 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 23 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek