Etiketa v bežnom živote

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.2.15 13:37
@Morže píše:
aniž by to ochutnali, bylo mi řečeno, že to prostě nejí -

Jestli to dobře chápu, jde o nějaké nové známé, možná ze strany vašeho partnera? Tohle bych v tom případě brala jako docela dobrý test, s kým vám stojí za to začít se víc kamarádit a kdo od vás může čekat nanejvýš formální pohlednici k vánocům :-)

Bugatti
4086 příspěvků 27.2.15 13:43

@lioncity Dle pravidel bontonu se nemají nosit květiny v květináči. Ty jsou prý vhodným dárkem pouze pro starší dámy. (S touto poznámkou jsem dostala orchidej v květináči k posledním narozeninám… nevím, jak to dárce myslel… ;-) ).

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.2.15 13:47

@lioncity kdyby se měl člověk řídit kdejakým kategorickým prohlášením na pekle, tak by už dávno skončil v mém sousedství za plotem.
Dát najevo, že mi není po chuti či libosti jakýkoliv v dobré vůli přinesený dárek, je prostě hulvátství a dál není co řešit. Co si s tím potom obdarovaný počne v zákulisí, to už je jeho věc.

lioncity
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.2.15 13:58

@stricc, no vsak jasne, ja jenom rikam, co jsem tady kdysi zaslechla. Myslim, ze to byla vytka prave vuci rezanym kvetinam. Ja kytky dostavam rada.

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.2.15 13:59

@lioncity já vím, já si to pamatuju. Jen říkám, že jsou situace, kdy začít lamentovat nad ubohými dětmi v Africe není vhodné :-)

lioncity
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.2.15 14:00

@stricc, no to samozrejme.

čokoteniska
41 příspěvků 27.2.15 15:27

Také přispěju se svou troškou do mlýna.. Momentálně řeším, jak slušně ale rázně odmítnout jídlo u manželové rodiny. Jde o to, že mám hodně citlivá střeva - podezření na Crohnovu chorobu, alergie na mléko, časté průjmy a bolesti břicha - prostě se musím hlídat. Zkouším a pozoruju co ano a co ne. Vyřadila jsem po několika pokusech tučné věci, všechny druhy masa kromě ryb, smažené věci, kravské mléko. Jíme teď doma s manželem zdravě, vaříme si obědy na druhý den do práce a zjistili jsme postupně, že nám to naprosto vyhovuje a prospívá. Bohužel manželova rodina to tvrdošíjně odmítá pochopit a respektovat. Jezdíme tam na celodenní návštěvu tak jednou do měsíce (jezdili jsme častěji, ale z těchto důvodů jsme to omezili) a pokaždé, ale doslova úplně pokaždé, celou návštěvu posloucháme jak špatně jíme, že tlačenka k snídani ještě nikoho nezabila, že jsme rozmlsaní když nám nechutná kysané zelí a bramborové těsto (tyto dvě věci moje střeva vyloženě nesnesou) apod apod. Do toho přiběhne nahoru babička a začne mi do ruk cpát právě zabitého králíka s tím, že teda rozhodně maso jíst musím a k tomu nám nacpe až do auta krabici tučných smažených vdolků nebo jiné koláče. I přestože opakovaně a důrazně odmítáme, vysvětlujeme, nic nepomáhá. Končí to tak, že doma zmiňované jídlo vyhodíme nebo rozdáme kolegům. Minulý víkend to tchyně vyhrotila do extrému - prostě mi bez ptaní vrazila do rukou šlehačkový zákusek. Odmítala jsem, vysvětlovala, trpělivě poslouchala kázání, že panák jegrmajstra to spraví (to by mě asi vezli, protože alkohol je na střeva nejhorší - bohužel podle tchána lék na všechno). Nakonec jsem toho měla tak plné zuby, že jsem pitomý dezert aspoň z půlky snědla, abych měla pokoj. No a samozřejmě celý tenhle týden jsem na piškotech, protože šlehačka mě neskutečně potrápila. A nevím co s tím. Brát si od nich jídlo a pak ho vyhazovat se mi příčí - nemám ráda plýtvání, a zároveň je teda nechci utvrzovat v tom, že to jím. Já vím, že do krku mi jídlo nikdo cpát nemůže, ale zase je mi hloupé nechat na stole ležet dezert, když mi ho donesou, vím že by to mohlo urazit hostitele. Ale když vysvětlení prostě nepomáhá. Mého zdravotního stavu jsou si vědomi, byla jsem i párkrát v nemocnici a stejně si nedají říct. A jak z toho elegantně ven, aby už dali pokoj a aniž bych rozhádala celou rodinu tím, že je prostě pošlu někam.. :( (omlouvám se za román, za trest zahanbeně zalezu do postele i se svými piškoty)

čokoteniska
41 příspěvků 27.2.15 15:29

Jo, vlastně jsem se chtěla zeptat, jak takovéhle vnucování elegantně řešíte vy?

lioncity
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.2.15 15:31

Ikdyz jsou to treba ve vsech ostatnich ohledech fajn lidi, zdravi je prednejsi, prestala bych tam jezdit.

Pirek
7060 příspěvků 27.2.15 15:32

@čokoteniska
Rozhodně nic nejezte, abyste „neurazila“. Tady spíše oni urážejí Vás svým netaktním, vlastně arogantním chováním. Jste rodina, už se vzájemně znáte a Vy máte poměrně vážně zdravotní důvody pro dietu. Takže buď za nimi jezdit ještě méně až vůbec, nebo u nich vytrvale odmítat, však je to jen jídlo. Anebo pověřit manžela, aby to své rodině důrazně osvětlil a třeba i s vyhrůžkami ukončení návštěv. Je to trapné řešení, ale prý to u některých rodin jinak nejde.

nolita
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.2.15 15:37

@čokoteniska rozhodně bych neřešila, zda neurazím hostitele tím, že něco nesním… nechtěla jste to, vysvětlila jste (a ne jednou) proč, a stejně jste to dostala? tak to pak už není váš problém. Je to blbé, asi to bude vždycky vytvářet třecí plochy, ale jde o vaše zdraví. ono i kdyby to bylo jen vaše rozhodnutí (bez zdravotních důvodů ) určité věci nejíst, tak by to měli respektovat.

Brunhilde
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.2.15 15:39

@čokoteniska
Tak nejdříve ze všeho byste se měla zbavit pocitu viny za to, že nejíte to, co si ostatní myslí, že byste jíst měla. Je to jen jejich problém, nejlépe být asertivní, vytrvale odmítat, buď si zvyknou nebo ne, ale váš problém to není.
Ono je fakt někdy lepší jedna pořádná scéna, pak už dají pokoj. Ale dříve bych zkusila všechny mírumilovné metody.
S tím dortem: normálně jste to měla nechat ležet, však by vám tchýně lžičkou čelisti nepáčila. A vůbec, ať jim to vysvětlí váš muž!
Dívka mého syna je vegetariánka, to bych si slízla pokusit se jí nacpat bůček.

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.2.15 15:48

@čokoteniska zkuste jim nad každou takovou porcí co nejpodrobněji líčit své zdravotní potíže. Třeba nakonec nebude oběd žádný.

KonecneTady
77 příspěvků 27.2.15 15:51

@čokoteniska Mně se v těchto případech osvědčilo ukázat, co jíst můžu. Něco ve stylu - moc mě mrzí, že si s Vámi tento moučník nemůžu dát, ale pokud byste zvládla na příště připravit pár piškotů/misku ovoce/chleba se sýrem… ráda si to dám místo moučníku.

A souhlasím s ostatními - rozhodně nejezte co nechcete jen kvůli nátlaku okolí

čokoteniska
41 příspěvků 27.2.15 15:57

@lioncity @Pirek No oni nás dusí i v jiných směrech. Do všeho nám mluví, uráží se když není po jejich. Manžela tchán málem vydědil, protože svatba nebyla podle jejich rad. Teď např. na manžela neustále tlačí, abychom si v jejich baráku přistavili patro a bydleli tam s nimi i s prarodiči, kteří obývají přízemí. No umíte si představit, jak bysme vycházeli. Manžel by musel neustále dřít s tchánem na zahradě, nic bychom si nemohli udělat podle sebe, neustále by nám lezli do pokoje (to máme dokonce vyzkoušené). Všechno co uděláme je špatně. Tchýně nám organizuje čas - nezeptá se, jestli máme čas / chceme přijet / chceme jít s nimi tam. Prostě napíše manželovi smsku: V sobotu přijedete, půjdeme na večeři a pak tady budete spát. Kvůli tomu se minule hrozně pohádali. Když mu přijde na starou adresu dopis, otevřou ho, byť je třeba z banky a je to soukromé. Při jakémkoliv vysvětlení či požádání ať něco nedělají, se smrtelně urazí. Uvažovali jsme, že s nimi ukončíme vztahy, ale prostě nedokážeme to ani jeden. Pořád jsou to manželovi rodiče. A nechat ho tam jezdit samotného mi přijde kruté, on taky trpí se mnou když je potřeba. Dost se v tom teď plácáme.
(Musím se vzdálit, ale děkuji všem za odpovědi)

Garfie
4456 příspěvků 27.2.15 16:02

@čokoteniska Hlavně nedělejte ústupky. Pokud už jste jim to několikrát vysvětlila, vědí co vám je, tak každým ústupkem „aby byl klid“ dáváte najevo, že to vlastně není tak hrozné a že trochu přeháníte. Možná vás už prostě jen tak popichují.
Já na Vašem místě bych trvale s úsměvem odmítala ve stylu „no jó, jegrmajstra, to bych si dala, ale nemůžu“ vy se tak máte-ten moučník vypadá nádherně, s chutí bych si dala, ale nejde to" a podobně.

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.2.15 16:08

@čokoteniska víte co… manžel je s vámi zajedno. To je to zásadní a nejdůležitější. Zbytek příbuzenstva se zkrátka nějak přežije i za tu cenu, že ho skutečně vydědí.

viktorka_od splavu
7774 příspěvků 27.2.15 16:08

@čokoteniska k tomu jídlu: já třeba ze zdravotních důvodů nejím sladké, a to tak, že vůbec. ani kousek, ani ochutnat… prostě ne. snažím se to nijak nekomentovat, prostě poděkuju a řeknu že to nebudu, že je to určitě vynikající, ale nedám si. tečka. nechápe to ani má vlastní matka, ale co je mi po tom. (většina lidí si řekne, že držím štíhlou linii apod, ale mně je to opravdu ukradený, ať si myslí co chtějí)
k těm rodičům - oni to samozřejmě " myslí dobře", o to je to těžší… zkusila bych například jezdit častěji, ale na kratší dobu, pochopila jsem že to asi máte daleko, když i přespáváte, ale zkusila bych i tak. když nerespektují vaše stravovací možnosti, tak tam prostě nejezte. no a co se týká přikazování, tam pomůže jen vydržet. oni to časem pochopí, ale chce to neustupovat, tzn i kdybyste bývali ten víkend kdy vám to " přikázali" vlastně i přijet plánovali, tak slušně odmítnout, že už máte jiný program a nabídnout jiný termín. tohle vážně časem ustane, až pochopí, že jste už opravdu, ale opravdu velcí:-))

Lola
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.2.15 16:11
@lioncity píše:
Bacha na to, ja si tady pamatuji celkem kategoricke prohalaseni, ze rezanou kytku rozhodne ne

A co teprve ty zaručeně jedovaté doma vyráběné poživatiny…

Lola
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.2.15 16:17
@Pirek píše:
@čokoteniska
Anebo pověřit manžela, aby to své rodině důrazně osvětlil a třeba i s vyhrůžkami ukončení návštěv. Je to trapné řešení, ale prý to u některých rodin jinak nejde.

Nemyslím, že je to trapné řešení. Dokonce mě hned v prvním sledu napadlo, že je to právě manžel, kdo by to měl vyřešit, a dokonce by ho to mělo samotného napadnout. Je zjevné, že problém tazatelky chápe, a jeho role jako „styčného důstojníka“ mezi manželkou a rodiči je nezastupitelná - pokud nejsou natolik mentálně vyspělí, aby to pobrali přímo od ní.

Pirek
7060 příspěvků 27.2.15 16:21

@Lola
Mně to přijde trapné ve smyslu, že dospělí rodiče by měli respektovat přání a potřebu dospělé manželky svého syna.

Lola
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.2.15 16:31

@Pirek Tak to nepochybně. Upřímně si nedokážu představit, co by mě mohlo přimět k tomu, abych násilím cpala někomu nějaké jídlo po upozornění, že mu nevyhovuje (z libovolného důvodu).
Asi je to u některých jedinců jakási patologická fixní idea, že je nezdvořilé si nabídnuté jídlo prostě vzít podle vlastní chuti. Namísto toho je nutné se nechat půl dne nutit, aby člověk nevypadal jako nenažranec, takže pokud do něj nebudu dostatečně intenzivně hučet, návštěva odejde vyhladovělá a pomluví mě.
Pokud to rázně nevyřeší manžel, přestala bych tam jezdit, jak píše @lioncity. I kdyby to byli nakrásně fajn lidi, tímto by se mi výrazně zprotivěli.

Pirek
7060 příspěvků 27.2.15 16:35

@Lola
Blbé je, že jídlem tohle falešné upejpání a falešné nabízení nekončí, ale projevuje se to i v jiných oblastech rodinných a společenských vztahů - viz. ty povinné návštěvy, deset let neviděné tety na svatbě apod.

Brunhilde
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.2.15 16:36

Vydědit potomka není jen tak. Nový OZ sice podmínky vydědění trochu změkčil, ale i tak je potomek neopomenutelný dědic a k jeho vydědění musí mít rodič závažné důvody, které musí uvést. Pochybuji, že by si rodiče kvůli náhlému pominutí smyslů ohledně nezkonzumovaného dortu takhle rvali žíly. Jiná věc je, že můžou ještě za svého života např. převést svou nemovitost na sourozence, ale takto bych si já v jejich případě s ohněm nehrála.
Každopádně když takto vyhrožují, asi o dobré vztahy s vámi moc nestojí a pak vás ani nemusí mrzet, když se nebudete stýkat. Jak přijdou děti, teprve poznáte všechny ošklivé bonusy takového jednání.

Brunhilde
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.2.15 16:44

@čokoteniska
Jinak vám nabízím ještě pohled z druhé strany:
Jsem matka dvou dospělých synů si velice jasně uvědomuji, že nemám sebemenší šanci jim jakkoli mluvit do života, protože oni si udělají přesně to, co budou sami chtít, i kdybych se na hlavu postavila. Vycházejte z toho, že rodiče vašeho muže jsou si toho také vědomi, jen jim ještě nedocvaklo, že svým jednáním své vyhlídky na dobré vzájemné vztahy spíše zhoršují. Nenechte se do ničeho vmanévrovat, taháte totiž za delší konec provazu.
Chvilku budou běsnit, pak si zvyknou. Protože oni potřebují vás, z různých důvodů, nejen materiálních. Sama jsem odhodlaná udělat takřka cokoli, abych neztratila kontakt se svými dětmi. Snažte se jim vysvětlit svůj postoj, pokud to nepochopí, přestaňte tam jezdit a nechte je, ať na to přijdou, že takhle se vzájemné vztahy prostě neutužují.

Stránka:  « Předchozí 1 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek