Etiketa v bežnom živote

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
KonecneTady
77 příspěvků 27.2.15 17:08

@čokoteniska Ještě jedna věc v souvislosti s tím, co píšete napadla. Pokud budete chtít situaci v rodině řešit, je třeba, aby vzal tuto úlohu na sebe Váš manžel. Pokud se jedná o jeho rodiče, musí být on tím, kdo na problémy poukazuje a navrhuje řešení. Jinak můžete skončit jako ta „zlá mrcha snacha“, která je všeho vina.
Bylo by vhodné vyřešit situaci než budete mít děti. Mám kolem sebe teď 2 podobné případy, kdy po narození dětí lidé úplně odřízli ze svého života celou větev rodiny. Nepříjemnosti v rodině, které dospělák „nějak překlepe“ často nechce způsobovat svým dětem a pak přichází často radikální řešení - jak píšu výše.
Každopádně držím palce ať to zvládnete.

MP_kosatka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.2.15 19:19

@čokoteniska Z vaseho popisu mi to pripada, jako by rodice nebyli schopni akceptovat to, ze syn je dospely a ma svou vlastni rodinu. A totez uplatnuji na vas. `Oni vi prece nejlip, co je pro vas nejlepsi.' Obavam se, ze pokud je v tom budete `podporovat', jako napriklad tim, ze prijedete na zavolani, nechate si vnutit neco, co nejite a oni to vi, nechate si otevirat postu apod., tak to nebude brat konce. Hlavni roli v tom vsak musi hrat vas manzel. Je na nem, aby si vztahy s rodici urovnal.

Ohledne jidla bych postupovala zcela vecne. Az tam priste pojedete, poprosila bych manzela, at rodicum predem sdeli, ktere potraviny nemuzete jist. Pokud prijedete a budou vam zase nutit maso, o kterem vi, ze ho nejite, rekla bych: `Ja maso nemuzu ze zdravotnich duvodu.' Tecka. Zadne: `Nezlobte se, ja si nedam, mne to nedela dobre.' Pokud vam to stejne hodi na talir, tak musi nastoupit manzel a rict: `Mami, cokoteniska, maso nemuze.' Jestli porad nic, tak bych jim mel dat posledni sanci a rict neco jako: `Mohla bys prosim pripravit cokotenisce porci bez masa?' Jestli nezareaguji ani na treti vyzvu, tak by vas manzel mel rict: `My si zajdeme na obed do restaurace, cokoteniska nemuze byt bez obeda.' A normalne bych odesla na obed nekam jinam. To, ze byste to jidlo prijala nebo dokonce jedla, musite proste uplne vyloucit z moznosti. Moznosti jsou jenom, ze vam daji neco jineho (i kdyby to mel byt banan a piskoty) a nebo se proste budete muset najist jinde. Pozvat nekoho na obed a pak nabidnout jenom neco, co vim, ze neji, a jeste mu to nutit, je neomalenost a vas manzel by to nemel dovolit.

Myrtila
230 příspěvků 27.2.15 21:18

Dlouhodoběji řeším to samé jako @čokoteniska a přijde mi, že to snad žádné řešení nemá… Mužovy rodiče máme opravdu daleko, takže když tam jedeme, tak na celý víkend, takže jídlu se u nich nevyhnu. Snažili jsme se s mužem třeba nakoupit potraviny, co jíme, nebo jsme uvařili jídlo pro celou rodinu, ale nesetkalo se to s úspěchem, protože jeho rodičům to nechutnalo. Což beru, nemáme všichni stejné chutě, ale mně je po jejich jídle obvykle špatně - taky ze zdravotních důvodů nemůžu jíst spoustu běžných jídel. Moje konverzace s ní se scvrkla na odmítání nabízeného jídla, na nic dalšího už nemám energii.
Edit: překlep

Příspěvek upraven 27.02.15 v 22:22

MP_kosatka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.2.15 21:20

Chtela bych se zeptat, jestli se da nejak vhodne reagovat na osloveni `slecno', kdyz uz jsem vdana. Bezne me tak oslovi nekdo i ctyrikrat za den a to uz mi zacina (nekolik let po svatbe) ponekud vadit. Nosim snubni i zasnubni prsten (na prstenicku leve ruky) a 18 uz mi taky davno neni. Zacinam toto osloveni vnimat dost negativne, prijde mi, ze to ma takovy ten podtext `co ty vis o zivote'.

Jednou jedinkrat jsem teda nevydrzela a ozvala se. Byli jsme s manzelem na obede ve vyletni restauraci. (Manzel taky nosi snubni prsten. A evidentne jsme tam byli jako par.) A cisnik rekl neco jako: „A slecna si da?“ Rekla jsem ze jsem vdana a jsem tady se svym manzelem. Moc dobry pocit jsem z toho nemela, ale chovani cisnika uz mi prislo fakt jako bych byla tajna milenka sveho zenateho manzela.

Linie
2020 příspěvků 27.2.15 21:38

@MP_kosatka Z toho si nic nedělejte, mně občas řeknou někde mladá paní - bude mi brzy 70! Prostořeký syn to komentoval že si paní zapomněla brejle.

Příspěvek upraven 28.02.15 v 08:32

Chardonnay
327 příspěvků 27.2.15 21:51

@čokoteniska Mám něco podobného. Chce to trpělivost, trpělivost, trpělivost. Co jsem zažila nechápavých pohledů a vyřčených i nevyřčených otázek „ty nebudeš???“… „tobě to nechutná?“ atd… Můžu jen doporučit neustále opakovat „tohle já nemůžu jíst“. A upřímně řečeno, moje zdravotní potíže bývaly tak hrozné, že by do mě to jídlo nikdo nedostal. Lidi, co to neznají, si to nedokážou ani představit a když jim to řeknete, zapomenou to. Ale spíš si to nedokážou představit. Neustále opakujte, že to jíst nemůžete a nejezte to.

Chardonnay
327 příspěvků 27.2.15 21:54

@MP_kosatka Stačí s úsměvem říct „paní“ a je to, ne? Případně na „slečno“ vyřčené tónem „co ty víš o životě“ stejným tónem odpovědět „paní, vdaná paní“ :D

yako
3225 příspěvků 27.2.15 21:54

@MP_kosatka cha, já se chystám na schůzi, která je jednou za rok a jsou tam lidé, kteří o mně nic nevědí. Bylo mi trapné nechat si říkat slečno a bylo mi trapné je opravit. Tak teď už jim to řeknu - je to od vás velice milé, ale nejsem slečna už 20 let :).
@Linie mladá paní se říká všem paním, zvláště těm starším. Je to takový zvyk udělat jim jakože radost, aby se ony jakože zapýřily, protože říkat jen paní je takové odtažité.

RenaLange
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.2.15 22:54

@yako je to přesně jak popisujete :-).
Já bych se rozhodně v restauraci neozývala a personál neopravovala :-).
Třeba nás mužem se normálně v Pze na obědě ptají jestli chceme platit společně nebo každý zvlášť, taky mi ta otázka nevadí.
Co měl ale naštvalo, to bylo když jsem kdysi nějakým omylem jela autobusem MHD a při vystupování na konečné mi baba tak o pár let starší nakopla kotník a řekla " pohni!".
Tak jsem se naštvaně otočila a svým starým hlasem řekla důrazně prosím?
To jsem se zas lekla já jak baba zavrávorala a málem padla naznak.

MP_kosatka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.2.15 00:52
@Chardonnay píše:
@MP_kosatka Stačí s úsměvem říct „paní“ a je to, ne? Případně na „slečno“ vyřčené tónem „co ty víš o životě“ stejným tónem odpovědět „paní, vdaná paní“ :D

Mne to neprijde jako moc dobre reseni. Bud to nekdo udela nedopatrenim a ja ho akorat dostanu do trapne situace, nebo to nekdo dela s nejakym umyslem a ja mu tou reakci poskytnu zadostiucineni. Az na ten jeden incident jsem na to nikdy nijak nereagovala a presla to mlcenim (tak jako treba kdyz nekdo zkomoli vase jmeno nebo tak).

To, ze me nekdo oslovuje slecno, rozhodne nepovazuju za problem svetoveho vyznamu, ale kdyz je to nekolikrat za den, cloveka to ponekud otravi. Asi jako kdyz vam nekdo stoupne na nohu… Jednou fajn, stane se, ale podesate za dva dny?

shanimplavkynahrocha
4604 příspěvků 28.2.15 01:01

@MP_kosatka Mně když někdo zkomolí jméno, normálně ho opravím, bez urážení a nepříjemného tónu.

MP_kosatka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.2.15 05:59
@Chardonnay píše:
@čokoteniska Mám něco podobného. Chce to trpělivost, trpělivost, trpělivost. Co jsem zažila nechápavých pohledů a vyřčených i nevyřčených otázek „ty nebudeš???“… „tobě to nechutná?“ atd… Můžu jen doporučit neustále opakovat „tohle já nemůžu jíst“. A upřímně řečeno, moje zdravotní potíže bývaly tak hrozné, že by do mě to jídlo nikdo nedostal. Lidi, co to neznají, si to nedokážou ani představit a když jim to řeknete, zapomenou to. Ale spíš si to nedokážou představit. Neustále opakujte, že to jíst nemůžete a nejezte to.

Ja mam kamaradku s Crohnovou chorobou, a taky si nepamatuju presne, co zrovna ted ji. Vim, ze obecne nemuze veci s velkym obsahem vlakniny a ze je hodne omezena v ovoci a zelenine a ze neji orechy. Vim, ze nekdy je ji spatne a neji skoro nic a pak ma obdobi, kdy prillis omezena neni. Kdyz ji neco nabidnu, tak si bud vezme nebo ne. Nekdy treba rekne, ze by si dala, ze to mela rada, ale ze ji to ted nedela dobre. Samozrejme ji to pak nebudu nabizet za hodinu nebo druhy den znova. Ale za pul roku? Nikdy me nenapadlo, ze bych se ji mohla dotknout tim, ze si nepamatuju presne, ktere druhy ovoce a zeleniny, obili, masa apod neji, vcetne jejich moznych uprav.

Olive Oyl
200 příspěvků 28.2.15 06:31

@MP_kosatka podle mě je dost rozdíl mezi opomenutím a záměrným ignorováním;
já např. mám alergii na kofein a čokoládu, a když někdo rozbalí bombonieru a nabídne i mně, tak se nezhroutím, ale když mi tchán uvařil turka a tvrdil, že je to melta a završil to větou: „Tak se snad pro jednou nezblázníš.“ tak jsem snad i zapomněla dejchat

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.2.15 08:16
@MP_kosatka píše:
@čokoteniska
Pokud vam to stejne hodi na talir, tak musi nastoupit manzel a rict: `Mami, cokoteniska, maso nemuze.' Jestli porad nic, tak bych jim mel dat posledni sanci a rict neco jako: `Mohla bys prosim pripravit cokotenisce porci bez masa?' Jestli nezareaguji ani na treti vyzvu, tak by vas manzel mel rict: `My si zajdeme na obed do restaurace, cokoteniska nemuze byt bez obeda.' A normalne bych odesla na obed nekam jinam. To, ze byste to jidlo prijala nebo dokonce jedla, musite proste uplne vyloucit z moznosti. Moznosti jsou jenom, ze vam daji neco jineho (i kdyby to mel byt banan a piskoty) a nebo se proste budete muset najist jinde. Pozvat nekoho na obed a pak nabidnout jenom neco, co vim, ze neji, a jeste mu to nutit, je neomalenost a vas manzel by to nemel dovolit.

Ja zase budem za mrchu a protivu, ale toto mi pripadá ako keby ste predpokladala, že čokoteniska je mentálne retardovaná, nemá a navyše blbá. Po svadbe prešli všetky jej vyjadrovacie schopnosti na manžela a on vybavuje čo bude jesť a piť. (a áno viem, že sa jedná o rodičov manžela) Mne príde normálne povedať nie nebudem jesť a kľudne to opakovať toľkokrát, koľkokrát ma ponúknu. S úsmevom a bez naštvania, že mi to pchajú. Nie nechcem a nejem a hotovo. Doniesla by som si jedlo z domu, úsmevom by som poprosila o príbor a či možem zjesť prinesené jedlo pri ich stole a konverzovala ako keby sa nič nedialo o počasí a farbe omietky na susedovom dome.

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.2.15 08:21
@MP_kosatka píše:
Chtela bych se zeptat, jestli se da nejak vhodne reagovat na osloveni `slecno', kdyz uz jsem vdana. Bezne me tak oslovi nekdo i ctyrikrat za den a to uz mi zacina (nekolik let po svatbe) ponekud vadit. Nosim snubni i zasnubni prsten (na prstenicku leve ruky) a 18 uz mi taky davno neni. Zacinam toto osloveni vnimat dost negativne, prijde mi, ze to ma takovy ten podtext `co ty vis o zivote'.

Keby ste bola slečna a oslovil Vás niekto paní, tiež by Vám to vadilo a oznámila by ste, ja nie som vydatá? Ja nie, ani v jednom, ani v druhom prípade by som nikdy nikomu neoznámila, že oslovenie je špatné. Čo je napríklad čašníka do toho či som vdova, alebo milenka a čo si o mne myslí. Pripadá mi, že túžite dať najavo, že ste sa chválabohu vydala, každému a preto Vám oslovenie slečna vadí.

Linie
2020 příspěvků 28.2.15 08:45

Moje teta /r.1902, vychovaná ve Francii/ měla jednoduché pravidlo: dáma po třicítce nebo akademicky vzdělaná je vždy paní.

koritsi
426 příspěvků 28.2.15 08:46

Já to mám přesně naopak, oslovení slečna mi absolutně nevadí, ba naopak.., spíše když mi někdo řekne „paní“, tak první co mě napadne, že dneska asi vypadám blbě :-)
@MP_kosatka já bych to nijak nehrotila a užívala si, že zřejmě působím mladě, neb dříve či později už budeme „jenom paní“ úplně všechny..

Dadoo
5536 příspěvků 28.2.15 11:34

@MP_kosatka Proboha, proč by mělo vadit oslovení „slečno“??? Berte to jako vyjádření toho, že zřejmě mladě vypadáte.
Upozorňování, že nejste slečna, že jste paní, mi naopak přijde jako veskrze trapné. Ne, nejsem slečna, jsem paní, protože konečně jsem jednoho uhnala..
Fakt není povinností jakéhokoliv personálu kdekoliv prohlížet si pátravě složení prstenů na rukou..
Oslovení slečno tady berte jako uctivější vůči vám. Kdyby vám bylo dvacet a říkali vám Paní, bylo by to pro vás asi smutnější..
Rozhodně je lichotivější říkat paní slečno, než slečně paní. :-)

Dadoo
5536 příspěvků 28.2.15 11:38

@Linie Jenže „tenkrát“ byla dáma po třicítce zcela jasně identifikovatelná. Vdané ženy vypadaly úplně jinak než neprovdané dívky - např. vnější znaky odívání.
Dneska si o leckteré ženě myslíte, že je „holka“ a ona má dítě na střední ;-) Ženy dnes vypadají často daleko mladší, než v relativně ještě nedávné době, kdy padesátiletého muže oslovovali „ctihodný kmete“ :-D

Linie
2020 příspěvků 28.2.15 11:50

@Dadoo Máte pravdu.

Elinor.S
258 příspěvků 28.2.15 12:15

No vážně mě neprudí, když mi někdo řekne slečno, místo paní. Je mi to srdečně jedno, jen se zkrátka usměju. Opravovat někoho, bych si připadala jako blbec hlavně já. A mimochodem, to že je někdo „paní“ ještě neznamená, že ví víc o životě, než „slečna“.

panvi
250 příspěvků 28.2.15 12:28

@čokoteniska Řeším podobný problém, naštěstí se vždycky na celém obědu najde něco, co jíst chci a můžu. Pokud mi je pak nabízeno něco co jíst nesmím/nechci, tak odvětím, že to ne, ale moc ráda bych si dala ještě trochu tamtoho a tamtoho. Tím ihned odvrátím pozornost od mého odmítnutí k něčemu jinému. Není-li nic, co bych chtěla jíst, požádám alespoň o něco k pití.

Jednoduché odmítnutí je bráno jako urážka jejich kuchařských schopností a taky jako moje nafoukaná povaha a vybíravost v jídle.

PS: Je vtipné, jak se u oběda řeší zdravotní problémy primárně způsobené špatným zdravotním stylem a při tom se střídavě pojídají zákusky a chipsy.

Brunhilde
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.2.15 13:56

@MP_kosatka
Já vás chápu, mne to slečnování přijde stejně hloupé jako vám. U nás je totiž zhusta pronášeno v pejorativním smyslu přesně tak, jak jste popsala.

Brunhilde
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.2.15 13:58
@panvi píše:PS: Je vtipné, jak se u oběda řeší zdravotní problémy primárně způsobené špatným zdravotním stylem a při tom se střídavě pojídají zákusky a chipsy.

přesně, stížnosti na tlak, cholesterol a tloušťku. Jak pořád oblejzaj doktory a jak je všechno strašně drahý, ty léky.

MP_kosatka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.2.15 14:18
@Dadoo píše:
@MP_kosatka Proboha, proč by mělo vadit oslovení „slečno“??? Berte to jako vyjádření toho, že zřejmě mladě vypadáte.
Upozorňování, že nejste slečna, že jste paní, mi naopak přijde jako veskrze trapné. Ne, nejsem slečna, jsem paní, protože konečně jsem jednoho uhnala..
Fakt není povinností jakéhokoliv personálu kdekoliv prohlížet si pátravě složení prstenů na rukou..

Me to zase tak nevytaci, to aby bylo jasno. Rozhodne necekam, ze to bude nekdo nejak zkoumat. Ale u zrovna u personalu v restauraci je to takove to „prosim, slecno“ Kdyby rekli jenom „prosim“, nic by jim to neudelalo a mne by udelali radost :)

@Dadoo píše:
Oslovení slečno tady berte jako uctivější vůči vám. Kdyby vám bylo dvacet a říkali vám Paní, bylo by to pro vás asi smutnější..
Rozhodně je lichotivější říkat paní slečno, než slečně paní. :-)

Po me zkusenosti v Nemocnici na Bulovce s vami teda nesouhlasim. Mela jsem tam pocit, ze osloveni „slecno“ je ekvivalentem pro kus hadru. Asi to ve mne nejak pretrvava…

Stránka:  « Předchozí 1 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek