Etiketa v bežnom živote

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 23 Další »
razorblade
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.5.13 16:23

Asi pred mesicem jsem jela linkovym autobusem student agency… a vedle me si sednul pan, tak ctricatnik. prvni, kdy jsem se podivila bylo, ze pozdravil - to se mi fakt casto nestava, a kdyz k nekomu prisednu ja, vetsinou mi dotycny/a ani neodpovi. kdyz jsme prijeli na misto, pan misto toho, aby vyrazil s ostatnima, mi hned nabidnul, ze mi z horni prihradky sunda kabat. pote se slusne rozloucil a jeste mi popral hezky den. cumela jsem chvili jak pero z gauce, protoze to byly uplny banality v ramci slusnosti, ale ten clovek pri mych zkusenostech z mhd pusobil v tom davu hulvatu, na ktery bezne padam, jako ufoun. a to vezte, ze jsem ten hezkej den pak mela, protoze jsem si rekla, ze s lidstvem to jeste neni tak tragicky:)

DonChichot
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.5.13 16:27

Mně to dělá vysloveně potěšení, když můžu ukázat, jak jsem vychovaná. Je pravda, že to moc nestojí a lidi vám mnohem ochotněji vyjdou vstříc.

DonChichot
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.5.13 16:30

@guinejske_prase
No zrovna ta vámi popsaná situace je myslím dost sporná. Pravidlo zipu by mělo fungovat i zde, jenže stejně tak jako tak všichni musejí vystoupit a dokud tak neučiní, autobus stejně neodjede. Je tudíž jedno, jestli vystoupíte až poslední, já být vámi, příště si v klidu počkám až se ta tlačenice odvalí ven a pak v klidu se provlním prázdnou uličkou. Takové rýpance jsou nanic a zbytečně zahušťují napětí. Já sama nevím, jak bych na podobnou poznámku reagovala a nejsem si jistá, že byste vzbudila mé sympatie.

Nanynka_02
450 příspěvků 17.5.13 16:40
@TinaAnd píše:
Prajem pekný deň.
neviem, či sa tu o tom už diskutovalo, ale zaujímalo by ma, ako vnímate etiketu. je súčasťou vášho života? Vnímate to aj vo svojom okolí? Teraz nemyslím len „otvorenie dverí“, čo ja pokladám za absolútny základ,(u nás v práci je to medzi kolegami žiaľ mýtus, kolega je schopný vojsť prvý do dverí, ktoré otvorím) ale aj tú „nadstavbu“ v podobe správneho stolovania, obliekania sa, schopnosti srpávať sa galatne a s citom v spoločnosti, vedieť, kto komu ako podáva ruku, kto koho ako zdraví, kde sedí dáma v reštaurácii, v kine alebo divadle, kto objednáva jedlo, ako sa správne konverzuje a podobne, zasadací poriadok… atď.
Ja, žiaľ, vídam skor opak, teda asi sa pohybujem v zlej spoločnosti alebo je to už naozaj až tak staromódne a rodičia týmto veciam vobec neprikladajú váhu vo výchove?

Osobně tedy otvírání dveří ženám za žádný „absolutní základ“ slušného chování nepokládám. Když to nějaký muž udělá, tak se usměju a poděkuji, ale když to neudělá, nemyslím si o něm nic špatného. A často otevřu dveře sama, když jsem u nich první.

Za „absolutní základ“ slušného chování naopak považuji ohleduplnost. Takže otevírat dveře rozhodně, pokud jde o pomoc člověku starému, o berlích nebo osobě, která v obou rukách vláčí náklad. Dát přednost lidem, kteří vystupují z tramvaje a nastoupit až po nich. V autobusu se posadit se na volné místo uprostřed, když vidím, že u vstupu se lidé mačkají.

Obávám se, že spousta žen a dívek, které vůči své cenné osobě vyžadují galantní chování a bazírují na takových blbostech, jako je otvírání dveří nebo zasedací pořádek, tato prostá pravidla vůbec nezvládají.

Dahllie
2222 příspěvků 17.5.13 16:41

Tyhle základy mi příjdou zcela přirozené. Snažím se chovat slušně, zdravit, prosit, děkovat je mojí součástí. Ale jakmile se do autobusu začnou rvát matróny v době, kdy ostatní ještě vystupují, neudržím se a mám tendenci je vychovávat i když jsem ve věku jejich dcer.
Můj drahý je zvyklý pomáhat mi do kabátu. Už několikrát jsem si všimla, že třeba v restauraci na nás několik stolů vyloženě zíralo.

Nanynka_02
450 příspěvků 17.5.13 16:49
@Dahllie píše:
Můj drahý je zvyklý pomáhat mi do kabátu. Už několikrát jsem si všimla, že třeba v restauraci na nás několik stolů vyloženě zíralo.

Můj muž taky. A při výstupu z MHD vždycky vyskočí první a pak mi podá ruku, abych jako měla oporu. Od toho mě ale má, aby si mě oprašoval. :-) Od ostatních mužů to nevyžaduji. Samozřejmě mě to potěší, ale neberu to jako jejich povinnost.

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.5.13 16:50

@Dahllie Zas někdo zíral? To je divné, lidi pořád zírají. Zejména na ty, co se chovají slušně, mají hezké šaty, nemluví na veřejnosti vulgárně a ochotně pomáhají handicapovaným spoluobčanům.
Proč jen na mě nikdy nikdo nezírá? Jestli to nebude tím, že já nezírám na lidi, tak nevím, jestli na mně náhodou ulpěl něčí roztržitý pohled nebo ne.

Dahllie
2222 příspěvků 17.5.13 17:04

@stricc Když se otočím a vidím ženskou v letech, tak s otevřenou papulou šťouchá do svého doprovodu, tak si toho fakt všimnu. Nemyslete si, že se rozhlížím po všech ve stylu „hele já jsem lepší, čumte“

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.5.13 17:10

@Dahllie není vyloučeno, že vypadáte pekelně ;)Nebo tam třeba zrovna začínala hádka ve stylu „kdy tys mi Pepo naposled přidržel kabát?“
ne, vážně, já bych nic neříkala, kdyby si tady každou chvíli někdo nestěžoval, že budí pohoršené reakce, když se chová dle dodaného popisu správně, má krásné boty, parfém přes půl tramvaje, zatímco ostatní smrdí, nemá džíny, zatímco ostatní mají… pak jsou z toho ty kecy typu díky peklu za ODVAHU jít do sekáče a koupit si tam sukni.
Kdo ví, na co koukala, pokud se to stalo jednou. Jestli se to stává častějc, no tak asi něčím tu pozornost přitahujete, ale netvrďte mi, že tím, co je normální.

vespinka
149 příspěvků 17.5.13 17:16

Etiketa? V 9. měsíci těhotenství jsem stála 10 minut v tramvaji u slečny, která se strašně nutně potřebovala učit a zarytě mne přehlížela. Důchodci se přede mnou rvou do dveří mhd. Lidi v čekárně neumí pozdravit. Chodci do mne vrazí a neomluví se.
Nakopala bych je všecky, to buranství a neomalenost mi vadí strašně.
Takže já slušné vychování považuji za základ, ale bohužel 90% české společnosti se prostě chovat neumí!

midshipman
59 příspěvků 17.5.13 17:32

@vespinka A co třeba říct: „Slečno, pusťte mne, prosím, sednout?“ Třeba si opravdu nevšimla, kor když se učila - komu se to nikdy nestalo (a kdo tráví čas v tramvaji neustálým rozhlížením pátráním, zda to sedadlo někdo nepotřebuje víc než já) ať hodí kamenem. Stávat by se to nemělo, přesto platí, že líná huba, holé neštěstí.

panvi
250 příspěvků 17.5.13 18:01
@vespinka píše:
Etiketa? V 9. měsíci těhotenství jsem stála 10 minut v tramvaji u slečny, která se strašně nutně potřebovala učit a zarytě mne přehlížela.

Líná pusa holé neštěstí. Když si čtu, učím se nebo podřimuji se sluchátky tak prostě nevím. Nejlepší jsou ty staré paní, co si stoupnou jakoby za mě a když vystupuji, tak mají pak komentáře typu „konečně se zvedá“. Nevím jak ony, já oči vzadu na hlavě nemám.

teetee
499 příspěvků 17.5.13 18:02

Často bývám v duchu dosti nasupená. Procházet centrem prahy je totiž opičí dráha spojená s tím, že do mě někdo vráží, postrkuje mě, okopává, vráźí kabelkou, někam se cpe. Že by někdo pozdravil prodavačku, to se jen tak nevidí. Poděkování asi taky jako luxusní zboží…nesnáším to, přijdu si jako v pralese. Ve svém nejbližším okolí ale naštěstí mam lidi, kteří se se svatou trojicí dobry den-prosím-děkuji seznámili. Hulvátům se intuitivně vyhýbám. Neomalenost mě spolehlivě odradí víc, než nedostatky ve vzhledu zmiňované v paralelní diskuzi na mp.

gudrun
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.5.13 18:51
@stricc píše:
@Dahllie není vyloučeno, že vypadáte pekelně ;)Nebo tam třeba zrovna začínala hádka ve stylu „kdy tys mi Pepo naposled přidržel kabát?“
ne, vážně, já bych nic neříkala, kdyby si tady každou chvíli někdo nestěžoval, že budí pohoršené reakce, když se chová dle dodaného popisu správně, má krásné boty, parfém přes půl tramvaje, zatímco ostatní smrdí, nemá džíny, zatímco ostatní mají… pak jsou z toho ty kecy typu díky peklu za ODVAHU jít do sekáče a koupit si tam sukni.
Kdo ví, na co koukala, pokud se to stalo jednou. Jestli se to stává častějc, no tak asi něčím tu pozornost přitahujete, ale netvrďte mi, že tím, co je normální.

Dekuji za prispevek! Naprosto souhlasim, jak se tady lide ujistuji o sve vyjimecnosti tim ze nekdo CUMI. To ze sami cumi ze nekdo cumi, mluvi za vse.

Dahllie
2222 příspěvků 17.5.13 18:53

@gudrun Ale já jsem výjimečná, sebevědomá a sebestředná, stejně jako vy ;-)

gudrun
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.5.13 18:55

@Dahllie No tak to tezko.

zlatahouba
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.5.13 19:10

Za důkaz nevychovanosti naás všech si dovoluji upozornit také na zdejší napadání, slovíčkaření a dohadování se zde na pekle. Viz vlákno CJMDNS dnes, kde vzkypěla hádka, jestli catherine je diblík nebo ne. Konstruktivní hodnocení moc často nepadne a nesouhlas nebo kritiku lze vyjádřit decentně a kolik z nás to umí? Jinak slušné vychování a etiketa všeobecně lidem chybí. V práci mi občas mužské pohlaví dá přednost, ale většina spíše ne.

kacenka.smile
428 příspěvků 17.5.13 19:15

@vespinka Já předpokládám, že kdo si chce sednout, tak si o to může v klidu říct. Samozřejmě, že když si všimnu někoho, kdo by si sednout potřeboval, tak ho pustím, ale rozhodně se neustále nerozhlížím, většinou si čtu nebo se učím.

A upřímně, na nějaké postrkávání a nahrané vzdychání, jaké umí někteří lidé předvádět, opravdu nejsem zvědavá.

Edit: Ještě mě napadá - učící se dívka vás nepustila sednout a dotklo se vás to. Chování ostatních lidí, kteří vás také nepustili, vám nevadí?

zalia
93 příspěvků 17.5.13 19:40

Vidím nějaké náznaky slušného chování v okolí; to, co mě děsí, jsou internetové diskuze (ano, i zdejší). Nechápu, proč lidé musí slovíčkařit (v negativním smyslu) a urážením toho druhého nějak vyhrávat…

Mezi kamarády praktikuje slušné a milé chování - každý je ohleduplný, pokud něco pokazí, umí se omluvit. Pokud se k sobě lidi chovají prvotně slušně a neagresivně, není třeba jakýchkoliv kodexů. Takže platí pravidlo, že ti pomůžu, protože vím, že když budu potřebovat a ty budeš moct, pomůžeš mně.

Pokud jde o masu lidí a chování mezi nimi, dodržuju klasická pravidla a nevadí mi (a jsem ráda), když je někdo také doržuje. Pokud někomu dělají problém, toleruju to. Ale jsou věci, které řadím do slušného vychování, které nelze odpustit. Nechápu, že někdo nezdraví, nepoprosí, nepoděkuje, nerozloučí se. Přiznám se, že ka takovým lidem přistupuju obezřetně, chladně a více s nimi kontakt nevyhledávám. Co mě dokáže hodně odpudit jsou vulgární výrazy „používané místo nádechu“. A pak takové drobnosti, jako mlaskání, žvýkání s otevřenou pusou, propichující zkoumavé pohledy, pomlouvání a nakonec i lezoucí půlky a tak dále.

Rodiče přenášejí na děti to, co jim dali jejich rodiče a okolí… Takže jde případ od případu, ale celkově mám pocit, že děti jsou spíše dravé než hravé…

Příspěvek upraven 17.05.13 v 19:50

Ceresa
465 příspěvků 17.5.13 19:47

Asi zalezi v jakem prostredi se clovek pohybuje. Ja delam v muzskem business prostredi a mam okolo sebe same dobre vychovane chlapy. Mam stesti, v nasem kolektivu jsem jedina zenska, tak si me hyckaji. Takze kdyz se setkam s krupanstvim, tak je to dvojita facka. Od detstvi jsem zvykla zdravit, dekovat a prosit. A uz jsem se i naucila nektere chlapy nezdravit. V nasi budove sidli vic firem. to, ze chlap nevi, ze ma „zabucet“ prvni, ale ze ani nekteri neodpovidaji…to uz si je inteligencne zaskatulkuju jako nevychovaneho debila.

zlatahouba
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.5.13 19:49

@zalia vyjádřila jste to velmi výstižně, cítím podobně- pomlouvání, nezdravení, neomalenost, civění a závist… škoda jen, že to jsou výlučné vlastnosti nás žen

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.5.13 19:51
@zlatahouba píše:
pomlouvání, nezdravení, neomalenost, civění a závist… škoda jen, že to jsou výlučné vlastnosti nás žen

a to zas říkal kdo?

MP Maggie
995 příspěvků 17.5.13 19:54
@vespinka píše:
Důchodci se přede mnou rvou do dveří mhd.
Nakopala bych je všecky, to buranství a neomalenost mi vadí strašně.
Takže já slušné vychování považuji za základ, ale bohužel 90% české společnosti se prostě chovat neumí!

Zrovna důchodce automaticky pouštím před sebe, protože se hůře pohybují, já narozdíl od nich nemám problém naskočit do zavírajících se dveří.
Slušné vychování, které považujete za základ, se projevuje tím, že byste všechny nakopala? Tady asi nebude problém v těch vámi zmíněných 90% české společnosti.

zalia
93 příspěvků 17.5.13 19:56

@zlatahouba neřekla bych. Jde o vlastnost lidí obecně. Nejhorší zkušenosti mám s pány mezi 40 - 50 lety.

@Ceresa Přesné. Já znám toto: slušnost je pozdravit, povinnost je odpovědět. Považuju to za jeden z nejodpornějších prohřešků… Otevřít pusu a říct ahoj totiž nebolí. Navíc když vám člověk místo pozdravu hodí povýšený výraz a sjede si vás pohledem od hlavy k patě a pak hodí hlavou pryč… tomu se dá už jen smát :D

gudrun
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.5.13 19:58

@MP Maggie Jojo.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 23 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek