Etiketa v bežnom živote

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
MP_kosatka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.2.15 14:20
@Elinor.S píše:
No vážně mě neprudí, když mi někdo řekne slečno, místo paní. Je mi to srdečně jedno, jen se zkrátka usměju. Opravovat někoho, bych si připadala jako blbec hlavně já. A mimochodem, to že je někdo „paní“ ještě neznamená, že ví víc o životě, než „slečna“.

No, vdane vi vice o manzelstvi nez svobodne. Takze nejakou konkurencni vyhodu asi maji ;)

Gorilka
1438 příspěvků 28.2.15 14:57

Nechtěl by se někdo podívat do „Špačka“ jaká jsou pravidla pro oslovení „slečna“a „paní“?!?

Olive Oyl
200 příspěvků 28.2.15 15:09

@Gorilka @Gorilka Všechny dospělé ženy oslovujeme „paní“. Oslovením totiž nekvalifikujeme jejich stav, zda jsou vdané či svobodné, ale jde o zdvořilé označení ženy.(…)Oslovení slečna si ponecháme jen pro velmi mladé dívky, obsluhující personál nebo pro ty ženy, které si to vyžádají. Má-li slečna dítě, stává se automaticky „paní“, protože je matkou a ta požívá ve společnosti větší vážnosti.
Ladislav Špaček, Nová velká kniha etikety 2008

Chardonnay
327 příspěvků 28.2.15 15:10
@MP_kosatka píše:
Ja mam kamaradku s Crohnovou chorobou, a taky si nepamatuju presne, co zrovna ted ji. Vim, ze obecne nemuze veci s velkym obsahem vlakniny a ze je hodne omezena v ovoci a zelenine a ze neji orechy. Vim, ze nekdy je ji spatne a neji skoro nic a pak ma obdobi, kdy prillis omezena neni. Kdyz ji neco nabidnu, tak si bud vezme nebo ne. Nekdy treba rekne, ze by si dala, ze to mela rada, ale ze ji to ted nedela dobre. Samozrejme ji to pak nebudu nabizet za hodinu nebo druhy den znova. Ale za pul roku? Nikdy me nenapadlo, ze bych se ji mohla dotknout tim, ze si nepamatuju presne, ktere druhy ovoce a zeleniny, obili, masa apod neji, vcetne jejich moznych uprav.

Takhle to nebylo myšleno. Od nikoho nečekám, že si bude pamatovat, co jím a co ne. Dokonce ani neočekávám, že by mi někde přizpůsobovali oběd. Ale pokud o tom vědí - a ono se to u bližších přátel nebo rodiny utajit nedá - tak ať se proboha pořád dokola neptají „ty nebudeš?“ a „vezmi si taky s námi“… nebo jak píše @Olive Oyl - „jednou se snad nezblázníš“. Lidi si to prostě nedokážou představit a myslí si, že jste zmlsaná až hrůza, ale koláčkem se cpát, to jo. Nikdo nechápe, že taky musím jíst a že po tom koláčku mi na 100% nic nebude.

Olive Oyl
200 příspěvků 28.2.15 15:10

Teď mi bude zbytek odpoledne ležet v hlavě, proč jsem měla etiketu uloženou mezi kuchařkama

Chardonnay
327 příspěvků 28.2.15 15:27

Jak snadno se to zvrhne :D

coralline
840 příspěvků 28.2.15 15:32
@Olive Oyl píše:
@Gorilka @Gorilka Všechny dospělé ženy oslovujeme „paní“. Oslovením totiž nekvalifikujeme jejich stav, zda jsou vdané či svobodné, ale jde o zdvořilé označení ženy.(…)Oslovení slečna si ponecháme jen pro velmi mladé dívky, obsluhující personál nebo pro ty ženy, které si to vyžádají. Má-li slečna dítě, stává se automaticky „paní“, protože je matkou a ta požívá ve společnosti větší vážnosti.
Ladislav Špaček, Nová velká kniha etikety 2008

Ještě bych dodala, že „paní“ je i žena s vysokoškolským titulem. Ovšem to na první pohled nebývá poznat, že.

V některých zemích je vůbec oslovení „slečno“ pro dospělou ženu považováno za nezdvořilé.

koritsi
426 příspěvků 28.2.15 15:33

Mno, tak jám mám kamarádku, které ač táhne na třicet, tak vypadá na náct. Má takový ten dětský obličejík + drobnou postavu. Je pět let vdaná a má dvě malé děti. Když s nima loni byla v parku, tak ji babky litovaly, že si „holka zkazila život“. Kdo ji vidí poprvé, říká ji slečno, protože na tu paní fakt nevypadá, jí to nevadí ani omylem..:-)Mně včera starší dáma oslovila slečno a ptala se zda devítka jede k Národnímu divadlu. Opravdu si nemyslím, že mě chtěla tím oslovením jakkoli na.. vytočit. :-) A ani nikdo jiný, kdo mě takto v běžném styku tituluje. Možná to pejorativní chování vidíme tam, kde to tak vůbec není myšleno.
Třeba by neškodilo některé věci brát spíše s humorem, aspoň mě to docela usnadňuje život…

yako
3225 příspěvků 28.2.15 15:34

@Olive Oyl v reálu to ale funguje jinak. Pokud mám s sebou děti, oslovují mě paní, bez dětí slečno. Cítím to tak, že pokud by mne oslovili paní a nebylo by zjevné, že paní jsem, přidávali by mi na věku. Nicméně na té schůzi se ohradit musím, protože až by se provalilo, že jsem 40tiletá čtyřnásobná matka, byla bych za trapáka já :).

SagaN
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.2.15 15:45
@Giulietta píše:
Ja zase budem za mrchu a protivu, ale toto mi pripadá ako keby ste predpokladala, že čokoteniska je mentálne retardovaná, nemá a navyše blbá. Po svadbe prešli všetky jej vyjadrovacie schopnosti na manžela a on vybavuje čo bude jesť a piť. (a áno viem, že sa jedná o rodičov manžela) Mne príde normálne povedať nie nebudem jesť a kľudne to opakovať toľkokrát, koľkokrát ma ponúknu. S úsmevom a bez naštvania, že mi to pchajú. Nie nechcem a nejem a hotovo. Doniesla by som si jedlo z domu, úsmevom by som poprosila o príbor a či možem zjesť prinesené jedlo pri ich stole a konverzovala ako keby sa nič nedialo o počasí a farbe omietky na susedovom dome.

No, tu retardaci bych přiřkla spíš panu manželovi (omlouvám se čokotenisce :-) )… přece netřeba čekat až na svatbu - to se předtím ani jedinkrát nepotkali? Nikdy se vzájemně nepozvali ani „na kávu“ (plus občerstvení)?
Tedy před tím úplně prvním setkáním bylo na manželovi (snoubenci), aby rodiče upozornil, že jeho vyvolená musí dodržovat nějakou dietu - kdo jiný by to měl udělat?

Aspoň u nás to tak bylo, synkova přítelkyně má celiakii, takže avízo z jeho strany proběhlo v pravý čas, když jsem je poprvé pozvala na oběd (teď už běžně vařím bezlepkovou stravu, i ty knedlíky se mi celkem daří :-) ). Ale těžko jsem mohla očekávat, že mi zavolá sama… naopak já zase nejsem jasnovidec. Dodnes se stává, že synek kontroluje popisy na určitých potravinách, než jsou použity - protože jsem už samozřejmě stará a senilní a mohla bych jeho miláčka otrávit, asi :-)

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.2.15 15:51

@SagaN Teda ja nemám žiadnu snachu a keď ju budem mať, tak pravdepodobne už budem mať dávno po oslavách stovky, tak budú vyvárať oni mne a nie je im, ale aj tak si myslím, že tchýně može variť čo chce a snacha to jednoducho zjesť nemusí. Ak sa však prekonala raz, aby neurazila a potom doma týždeň vracala a nič nepovedala, tak predsa nebudem meniť jedálny lístok, ale usúdim, že snacha ma rada tanečky s vynukovaním a varím ďalej po svojom a núkam oveľa viac. :-D
PS zistila som, že v čechách je vynukovanie a odmieetanie, aby ma vynukovali oveľa viac národný šport, tak možno len svokra nevie na čom je.

SagaN
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.2.15 15:56

@Giulietta
Tak já jsem asi divná tchyně, protože se vždycky ptám předem, co by rádi jedli… a zařídím se podle toho. Mně je totiž úplně jedno, co vařím, a dávám přednost tomu, aby to hosty potěšilo…
Kdyby u mě někdo neustále odmítal jídlo, tak mu ho sice nebudu nutit (protože bych se urazila :-) ), ale mrzelo by mě to - a chtěla bych vědět, proč!

Dahllie
2222 příspěvků 28.2.15 15:56

Nejhorší oslovení je „mladá paní“ dámy viditelně v pokročilejším věku. No a nebo „paninko“, z toho se ta pejorativnost přímo valí.

Olive Oyl
200 příspěvků 28.2.15 15:58

@SagaN já to teda pochopila tak, že čokoteniska s panem manželem čokotenisákem upozorňovali rodiče opakovaně, ale ti se rozhodli to ignorovat

SagaN
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.2.15 16:04

@Olive Oyl
Pak bych ignorovala já je. Buď to dělají schválně nebo jsou tak omezení - v obou případech není o co stát, stýkat se s takovými lidmi.

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.2.15 16:10
@SagaN píše:
@Olive Oyl
Pak bych ignorovala já je. Buď to dělají schválně nebo jsou tak omezení - v obou případech není o co stát, stýkat se s takovými lidmi.

Ja by som ignorovala nevestu. Tiež nie je o čo stáť, keď ona má chorobu a tak musí aj pán manžel jesť to čo ona, na návšteve u vlastných rodičov. Ani babička mu nemože dať na doma štrúdľu (asi ho pozná od detstva a vie, že to mal rád), lebo ona to jedlo doma vyhodí. Keď nejem ja, tak nebude ani on a ani Vy! :-D

SagaN
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.2.15 16:11

@Giulietta
Jo, to je fakt - jako bych ty rodiče slyšela, poté co „mladí“ vypadli: chudák Pepíček, ani se s ní pořádně nenají, fiflenou rozmazlenou! :-)

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.2.15 16:15

@SagaN A ona ho k nám už ani nepustí! :-D

Roseline
2319 příspěvků 28.2.15 17:32
@Linie píše:
Moje teta /r.1902, vychovaná ve Francii/ měla jednoduché pravidlo: dáma po třicítce nebo akademicky vzdělaná je vždy paní.

Ono je to tak nějak tuším i podle pravidel etikety. Že slečna přestává být slečnou a stává se paní nejen po svatbě, ale i po získání akademického titulu nebo po narození dítěte. No a pokud nesplní ani jednu ze tří podmínek, od určitého věku je také vhodné přejít na oslovení paní :-)

čokoteniska
41 příspěvků 28.2.15 18:15

@Garfie @Pirek @Lola @viktorka_od splavu @stricc @KonecneTady @MP_kosatka @Chardonnay @SagaN a další

Moc všem děkuji za odpovědi a rady. Vídala jsem se s manželovou rodinou samozřejmě i před svatbou, ale moje zdravotní problémy se tak plíživě stupňují až poslední rok. Právě proto to oni nechápu - vždyť dřív jsem přece jedla všechno a když teď u nich něco odmítnu, berou to tak, že proti nim něco mám apod. Nebo mají řeči typu: dřív jsi to taky jedla a žiješ.. Je to těžké. Manžel se mnou začal jíst zdravěji (dobrovolně) a když tchýně vidí, že si u nich nedá něco co dřív jedl, hned to háže na mě, že ho navádím proti nim. Jednou už to skončilo i tak, že když jí neodepisoval na sms, napsala mu jestli jsem mu jako zakázala se s nimi bavit. No hádka z toho byla pěkná a dost mě to dodneška mrzí, že ze mě dělá takovou hysterku. Manžel je asi nesvéprávný pako a je třeba aby mu někdo říkal co může a nemůže dělat :( Manžel samozřejmě stojí při mě, pokud vidí, že na mě rodiče nereagují, nemá problém se s nimi i pohádat. Hodně často taky jídlo prostě sní za mě, abych měla pokoj a mohla od stolu odejít. Ale samozřejmě se to nedá praktikovat dlouhodobě. Vztah s nimi nás vysává, oba to víme. Po svatbě to bylo hodně vyhrocené, přestali jsme tam na nějaký čas jezdit - manžel řekl, že dokud nezačnou respektovat, že máme právo mít svůj názor, tak nás neuvidí. Začali se hrozně snažit, tchyně na mě byla najednou jako med. Vydrželo to asi dvě tři návštěvy a teď už se to pomalu zase bortí. Samozřejmě na ně nechci být hnusná. Vážím si toho, že vychovali mého muže a chci s nimi vycházet (a opravdu jsem se snažila už od začátku vztahu). Jenže nějak mi dochází chuť se snažit, když je to pořád jen o tom, že my se podřídíme. Dost se to ve mě pere. Z jedné strany slyším rady typu: člověk by nikdy neměl svou energii a čas věnovat lidem, kteří ho vysávají - ale druhá strana zase říká, že rodina je nadevše a jít proti nim je ohavnost. Psycholog mi poradil, ať se chovám jako královna - úsměv, mávat a myslet si něco o zadku. Jenže jsem hrozný tele a všechno mě hned vnitřně mrzí. A taky se neumím hádat, místo toho jen začnu zbaběle natahovat..

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.2.15 18:29
@čokoteniska píše: …když teď u nich něco odmítnu, berou to tak, že proti nim něco mám apod…

Tak v tom prípade odvolávam čo som napísala a súhlasím s psychologom do slova a do písmena. Kašlať na nich a usmievať sa a nech sa s tým jedlom dajú aj vypchať a zaramovať. A už vobec sa tým netrápte, na to máte času dosť až budete mať 95 rokov a nebudete mať iné problémy ako riešiť, kto ako vzal vaše odmietnutie. Držím palce, nech sa svokrovci umúdria.

Lola
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.2.15 18:58

@čokoteniska A co takhle to zbabělé natahování použít jako zbraň hromadného ničení? Prostě se usedavě rozplakat a ve stavu totálního rozložení to všechno ze sebe vysypat: já bych tak ráda snědla všechno, co mi tady dáváte, ale když mně je pak po tom hrozně zle, protože mám prostě takovou blbou nemoc, no, a vím, že vás to mrzí, když u vás nechci nic jíst, já bych opravdu hrozně ráda, ale prostě to nejde, a teď jsem v pasti a nevím, jak z toho ven, já si vás vážím a mám vás ráda, není to nic osobního, ale… Prostě citové vydírání par excellence: je to sice značně nedůstojné a poněkud trapné, ale kdyby přede mnou někdo předvedl hysterák tohoto typu a ještě mi dal na pozadí vědět, že je to vlastně moje vina, tak z toho budu tak štronzo, že před ním budu nadosmrti roztahovat červený koberec a dávat mu přednost ve dveřích.

Jenže z toho všeho mám docela blbý pocit, že ten jejich nenormální vztah vůči vám není ve skutečnosti vůbec o jídle, to jídlo je jen příznak. Vím, že je to vůči vám nemilé a zraňující, ale takto zabedněný nemůže být nikdo, kdo by vás jinak mimo jídla přijal se vším všudy. Mám vážnou obavu, že ti lidi trpí představou, že jejich syn má ve skutečnosti na víc, než je nějaká čokoteniska, a to jídlo je jen taková podvědomá záminka, jak to ventilovat. Proto se obloukem vracím k radě vašeho psychologa: nejspíš ví, o čem mluví, a na místě je etiketou milosrdně přikrytá ignorace.

Olive Oyl
200 příspěvků 28.2.15 19:33

@čokoteniska vykašlete se na vděk (oni si vašeho muže nepořídili s tím, že ho vychovají a jednou vám ho odevzdají, takže jim nic nedlužíte)

continuity
5853 příspěvků 28.2.15 19:44

Tak za nejvetsi peklo, co se tyce osloveni slecna pani jsem zazivala nekolik let po skole. kdyz jsem treba prednasela na konferencich, tak se me moderator kolem padesatky vyptaval predevsema (100 lidi v sale), jestli mne ma oslovovat slecna nebo pani. odpovidala jsem, ze zene s akademickym titulem prislusi titul pani, tudiz dal neni co resit. taky s tim nakonec prestali :)

Pirek
7062 příspěvků 28.2.15 20:22

@čokoteniska
Manžel za Vás dojídá, abyste mohla odejít od stolu?! Tak to je vážně hardcore! :D Aspoň podle toho, jak to tu vyznělo.

Jinak souhlasím s @Lola, že jídlo je jen zástupný problém a taktéž se přikláním k doporučení psychologa (jak mám vyzkoušeno z jiné situace, funguje to dokonale).

Stránka:  « Předchozí 1 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek