Etiketa v bežnom živote

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
MP_kosatka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.5.15 02:07
@Oveeec píše:
Co si myslíte o oslovování cizích lidí křestním jménem (s vykáním samozřejmě)? Mně se to zdá přijatelný vlastně jenom v e-mailu. Samozřejmě bych to nepoužila ve vyloženě obchodním nebo pracovním styku, ale třeba u někoho, s kým budu řešit organizační záležitosti akce apod. a vůbec nevím, kdo to je a kolik mu je, kolik má titulů apod.

Z me (velmi omezene) zkusenosti je to bezne na pracovisti s kolegy, se kterymi si netykate, typicky treba s kolegy s jineho oddeleni. Ve spouste nadnarodnich firem (samozrejme obzvlaste tech z USA) se krestnim jmenem oslovuji vsichni napric spolecnosti. Celkem bezne to je take v akademickem prostredi, kde se to pravdepodobne adoptovalo rovnez z USA.

Za sebe bych rekla tak. U lidi, se kterymi ocekavam nejakou dlouhodobejsi (cili ne jednorazovou) interakci, prestoze treba ve vztahu objednatel-zhotovitel, uprednostnuju oslovovani krestnim jmenem. Pokud s nekym mluvim jednorazove a zadna dalsi konverzace se v budoucnu nepredpoklada, uprednostnuju osloveni pani XY. Coz je treba v obchode, na letisti, na urade. Muj pohled je ale trochu zkresleny tim, ze jsem pobyvala v zahranici, kde je osloveni krestnim jmenem standard. Vetsina lidi v CR to bude mit posunute spise k preferenci toho formalnejsiho pani XY. Taky bych chtela upozornit na to, ze spousta lidi povazuje oslovovani krestnim jmenem za neco jako „tak ted jsme teda kamosi“, na coz je treba dat si sakra pozor. Oslovovani titulem mi naopak prijde ponekud servilni (kdyz teda pominu stituaci na univerzite apod.) a nevidim duvod, proc by me treba urednice nebo zdravotni sestra mela oslovovat treba pani doktorko nebo pani inzenyrko.

Přijde vám přiměřený někoho v e-mailu oslovit příjmením, ale podepsat se křestním? Říkám si, že tím jednoduše nastavuju tón nadcházející konverzace a dávám najevo, jak mě ten člověk může oslovovat.

Uplne bezne to mozna neni. Vetsinou, pokud pisete nekomu vyse postavenemu, odpovi vam sam s tim, ze vas oslovi krestnim jmenem a podepise se take krestnim. Na druhou stranu, spousta muzu s tim bude mit problem, a nikdy vas krestnim neoslovi, pokud jim k tomu nedate jasny pokyn, coz muze byt prave vas podpis. Jako zena musite byt v teto oblasti prirozene aktivnejsi.

Musím říct, že se mi to vlastně moc líbí, i když mě to někdy znervózňuje - například moje daňová poradkyně, kterou jsem v životě neviděla, mi říká (píše) normálně křestním. Tak já jí taky, ale přijde mi to divný (ještě jsem si nezvykla na to, že jsem taky dospělej člověk :), taky je pro mě svým způsobem autorita - něco od ní potřebuju, co já sama neumím, hehe).

Hele, vase danova poradkyne je vas dodavatel. Je to neco, jako kdyz si jdete nechat usit saty nebo nechat vymalovat. Samozrejme je treba mit uctu ke znalostem a zkusenostem a dobrou praci ocenit, ale vy jste ten, kdo ji zivi. Krestnim se oslovovat muzete, na tom neni nic spatneho. Stejne se treba muzete oslovovat krestnim s architektem, ktery vam dela byt, nebo automechanikem, u ktereho servisujete auto.

Shrnuto: zadna obecna rada neexistuje, je treba se ridit citem a v kazdem pripade myslet na to, ze samotne oslovovani krestnim jmenem z vas nedela kamarady nebo tak neco.

Leppäkerttu
642 příspěvků 20.5.15 09:22

@MP_kosatka presne jak pisete, zalezi na prostredi, v jakem se zrovna pohybujete, v nadnarodni spolecnosti je jina praxe nez u nas doma na vsi (timto prosim neurazim ves!). Ve Finsku se treba tyka vsem a vsude, vyka se jen prezidentovi a hodne starym lidem, kterym chcete vyjadrit uctu. Takze dojdu na urad a automaticky reknu: ahoj, mohla bys mi pomoct vyresit to a to. V CR bych to tak samozrejme nikdy neudelala, nenapadlo by me tykat ani ucetni po emailu ani prodavacce v obchode jen proto, ze je mladsi nez ja.

analfabet
50 příspěvků 9.11.15 10:45

Dovolím si po čase navázat na debatu o oslovování. Chtěla bych se zeptat, zda je vhodné opravit člověka, který mě v mailu oslovuje akademickým titulem, jenž mi nepřísluší. Ne že by se mi nelíbilo být „vážená paní doktorka“, ale v reálu do toho mám opravdu daleko. Zkusila jsem v odpovědi nahodit trochu „familiérnější“ tón a oslovovat jen příjmením (aktuální titul dotyčného jsem ostatně s jistotou nezjistila), ale to se minulo účinkem. (Jedná se o krátkodobou spolupráci na jednom odborném článku. Osobně jsme se nikdy neviděli a asi hned tak neuvidíme, ale vím, že jsem o něco mladší.)

Pirek
7060 příspěvků 9.11.15 10:51

@analfabet
Pokud máte za úkol vyplodit článek, předpokládám, že u něj budete uvedena i s příslušnou titulaturou, takže bych zdůraznila svůj skutečný titul zavčasu, abyste nebyla jako dr. uvedena i coby autorka.

viktorka_od splavu
7774 příspěvků 9.11.15 11:10

@analfabet opravit hned zavcasu, nejak slusne ev. i vtipne pokud se to hodi. pozdeji uz to vyzniva blbe

ming_xing
1324 příspěvků 9.11.15 11:21

@analfabet urcite bych dotycneho opravila, ono by to pak pozdeji mohlo vest k nejake trapne situaci, ze ktere byste treba vysla jako „ta, co se necha oslovovat titulem, ktery nema“ - ac byste v tom byla uplne nevinne.

analfabet
50 příspěvků 9.11.15 12:19

Všem velice děkuji za rady. Potvrdily jste mi, že nechat si říkat vyšším titulem je trapnější než mé nynější rozpaky nad formulací upozornění. Nějak nenásilně, ale jasně se přiznám :-)

Ginevra
646 příspěvků 10.11.15 01:11
@analfabet píše:
Všem velice děkuji za rady. Potvrdily jste mi, že nechat si říkat vyšším titulem je trapnější než mé nynější rozpaky nad formulací upozornění. Nějak nenásilně, ale jasně se přiznám :-)

Hlavně při té spolupráci na článku nepřiznávejte, že jste @analfabet:-))

Okamžik Netrefil
4 příspěvky 1.1.16 19:13
@defilenaiguille píše:
K titulu „slečna“ se ve Francii váže jedna zajímavost.Do konce roku 2012 bylo normální, že se na úředních formulářích vyplňovaly kolonky před příjmením „pan“, „paní“, „slečna“. Bylo to zrušeno nějakou vyhláškou a od té doby se smí používat jen pan a paní. Když jsem si teď hledala to datum, kdy k tomu došlo, tak jsem zároveň našla, že nějaká asociace podala návrh na zrušení toho zákazu a trvala i na používání „slečna“.
Mimo úřední dokumenty je běžné (třeba v internetových obchodech), že se nadále vyplňuje i kolonka slečna.

Jsem už někde taky četl že ve Francii podali návrh aby se všechny ženy měli oslovovat jenom podle přijmení bez ohledu na to jestli jsou vdané…

Stránka:  « Předchozí 1 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek