Etiketa v bežnom živote

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 23 Další »
zlatahouba
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.5.13 20:04

Stricc, to říkám já, setkávám se s tím denně v práci

DRW
2040 příspěvků 17.5.13 20:05

@vespinka: vite ono za Vas mluvi to nakopat vsem. Vy asi nejste vykvetem spolecenskeho chovani, tohle slusny clovek nenapise. Taky jsem byla pred xlety tehotna a taky me kazdy na pockani MHD nepustil sednout, ale vzdy jsem si dokazala slusne rict. Slova prosim a dekuji delaji divy.

No a jinak pracuji ve IT firme plne nevycvalanych mladych muzu, kteri s etiketou maji casto problem, ale presto se mi nestava, ze by me nepozdravili, nepodrzeli dvere. Ale ono dekuji za podrzeni dveri a usmev je zase vzdy na me strane. Oni kolegove zjistili, ze pozdravit rano pri vstupu do kancelare a nashledanou pri odchodu nikoho nezabije, mozna i pak by Ti vysoce postaveni lide by se chovali jinak.

Nejvetsi problem je etikety je, ze ocekavame neco, co sami neposkytujeme tem druhym.

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.5.13 20:12

@zlatahouba Až na to, že stejné negativní vlastnosti se projevují i u některých mužů, přestože možná pracují jinde než vy, stejně jako existují ženy, co se tak nechovají. To je člověk od člověka, nikoliv vlastnost pohlaví.

blacken
2464 příspěvků 17.5.13 20:20

Souhlas se všema nešvarama ohledně tramvají. Pokaždé žasnu, když se snažím vystoupit a nemám kam, protože se na mě tlačí dav. Stejně tak nechápu situace, kdy je u dveří narváno a každý, kdo vleze dovnitř se zastaví - takže ostatní nemůžou projít, přestože dál je místa dost. Vadí mi lidé, co stojí u prázdného místa v narvané tramvaji a neuhnou, aby si tam mohl někdo sednout a uvolnil místo. Stejně tak žasnu, když je plná tramvaj mladých kluků (12-18) a starou paní nepustí sednout ani jeden.

Naopak nevyžaduju, aby mi někdo držel dveře, nedělá mi problém je podržet muži - pokud vcházím a on vychází, beru to dokonce jako samozřejmost.

A přiznávám, nevidím důvod se v tramvaji rozhlížet a hledat někoho, kdo potřebuje sednout. Stačí, když slušně požádá - omluvím se, že jsem si nevšimla a je to. Pokud ho zahlédnu sama, tak to udělám i bez toho, ale nebaví mě zkoumat, jestli je paní opravdu těhotná a chce si sednout, nebo jestli je jenom oplácaná.

zlatahouba
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.5.13 20:27
@stricc píše:
@zlatahouba Až na to, že stejné negativní vlastnosti se projevují i u některých mužů, přestože možná pracují jinde než vy, stejně jako existují ženy, co se tak nechovají. To je člověk od člověka, nikoliv vlastnost pohlaví.

pracuji i s muži a mám pocit, že muži se tak chovají méně, ale máte pravdu, nemůžu všechny házet do jednoho pytle.. nicméně mám pocit, že mezi ženami je řevnivost, pomlouvání a nekolegiálnost častější

Petrolejová
7 příspěvků 17.5.13 21:04

Přidávám se k těm, co pokládají MHD za peklo, vystoupit ze dveří, když se před ně nahromadí lidi, co chtějí nastoupit je fakt úchvatné. V metru se ještě většinou nějaký trouba postaví do dveří vevnitř a ne a ne uhnout >:( Někdy mám chuť pořádně na ty lidi zakřičet, že se první vychází! Taky jsem jednou vycházela z obchodu, otevřela jsem si dveře, procházela a chlap do mě celým tělem narazil a ještě mi vynadal, proč do něj vrážím… byla jsem tak překvapená, že jsem mu zvládla vynadat až později v duchu.
Taky mi vadí, jak lidi vůbec neřeší, že do vás vrazí, at už kabelkou nebo čímkoliv. Specialitou jsou lidi ve frontě u pokladny, co stojí za člověkem… ještě líp s vozíkem (nákupním), naposled jsem nehnutě stála, jediný pohyb, který jsem vykonávala byl kupředu a paní za mnou do mě nekolikrát vrazila vozíkem, když jsem se na ni otočila a požádala ji, aby do mě přestala tím vozíkem žduchat, tak mě ještě osočila, že ona do mě nežduchá a že to já jsem vlastně žduchala do toho jejího vozíku… ach jo.
A to plivání, které tady někdo zmiňoval je taky krása… ještě ten zvuk u toho… a nejhorší je, že to chlapi dělají úplně všude, někdy je to teda pěkná kličkovaná.

Nanynka_02
450 příspěvků 17.5.13 21:06

Jsem taky v 9. měsíci a na neohleduplnost v pražské MHD si nemůžu stěžovat. Tedy, hloupá byla letošní dlouhá zima. Mám celkem malé břicho, takže přes kabát nebylo těhotenství vidět. Ale co se oteplilo, sedící lidé vyskakují jak na pružině.

Myslím, že zrovna v tomhle jsou lidi zlatí a případná opomenutí pramení hlavně z nedorozumění „je těhotná nebo jenom tlustá?“.

Kalanka
707 příspěvků 17.5.13 21:23

@Nanynka02 Já mám taky jen dobré zkušenosti z období těhotenství. Dokonce jsem jednou vzbudila soucit i u revizora, tvářila jsem se tak provinile, že mě nechal být :) Jinak mám pocit, že není nutné mít nabušená všechna pravidla etikety (asi to souvisí s tím, že p. Špaček je mi jako člověk mimořádně protivný), ale být ohleduplný a tolerantní ke svému okolí.
Když si všimnu, že někdo potřebuju sednout, pustím ho. Když si nejsem jistá, jestli je ten člověk na to „dost starý“, normálně se zeptám, jestli si chce sednout. S vstřícností a úsměvem se dá všechno vyřešit.
V práci mám zkušenost takovou, že dveře drží spíš menšina mužů a to spíše ti starší. Ti mladší méně. Pozorouju to tak ze zajímavosti, nijak mně to neuráží. S některými máme hodně kamarádské vztahy (hodně neformální) a asi bych se cítila zvláštně, kdyby mně drželi dveře apod.

llolla
2102 příspěvků 18.5.13 09:51

Krome jiz zmineneho vystupovani z MHD bych jeste pridala neschopnost pochopit, ze na prechodu se chodi vpravo. To je fakt takovej problem, stoupnout si o 20 centaku dal? Autem si taky jezdi, kde se jim zachce?

gudrun
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.5.13 10:06

Koukam ze je tady dost dam pekne nabrousenejch a agresivnich. Jednu zduchaj vozickem, jednu nepustej do dveri na dalsi blbe cumej. Vsichhni jsou nevychovany… No tak nekterejm hold nebylo dano, berte to takhle.

HertaDeOran
866 příspěvků 18.5.13 12:59

@llolla
K chování v tramvaji.
Stojím u dveří a už minutu před zastávku do mě šťouchá někdo, kdo chce vystupovat. Většinou starší paní se přese mě dobývají, i když chci vystupovat taky, ale pochopitelně až ve chvíli, kdy se otevřou dveře.
Celkově nemám ráda, když se na mě někdo lepí v prázdné tramvaji, když má dost místa v celém voze, tak nechápu, že musí stát 10 cm ode mě. To mi vadí, i když dotyčný nesmrdí, prostě mám ráda svůj prostor. V přeplněné tramvaji mám samozřejmě pochopení. Podle etikety je prý vyložené nevhodné přisednout si k někomu cizímu na dvojsedadlo, když jsou ve voze volná jiná samostatná místa.
No a sedání neřeším, protože většinou stojím, jezdím jen pár zastávek a navíc většinou v krátké sukni, takže si prostě nesedám z hygienických důvodů. Ze stejnýho důvodu tam v zimě nesundávám rukavice a snažím se ničeho moc nedotýkat.

Baví mě tyhle videa:
http://www.youtube.com/watch?…

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.5.13 13:09

@HertaDeOran když je okolo místa dost, je to divné, ale já mám pro starší paní pochopení. Ony se bojí, že nestihnou vystoupit, protože se hůř pohybují a řidič prostě zavře a nazdar. Už jsem párkrát viděla, že se to stalo, a pro někoho může být opravdu problém se těch pár set metrů od další zastávky vrátit.

HertaDeOran
866 příspěvků 18.5.13 13:31

@stricc
Máte pravdu, samozřejmě se snažím chápat a být ohleduplná, ale vedlejším efektem tohoto vystupování napřed je taky to, že se ničeho nedrží a když řidič opravdu zastavuje, mají co dělat, aby to ustály a neproletěly se uličkou.

HertaDeOran
866 příspěvků 18.5.13 13:42
Eliška Coolidge Hašková

Znáte Elišku? Četli jste někdo?

gudrun
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.5.13 13:44

@HertaDeOran Dama par exelan. Knizku jsem necetla ale cetla jsem M. Albright (desna bichle)

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.5.13 13:49
@HertaDeOran píše:
@stricc
Máte pravdu, samozřejmě se snažím chápat a být ohleduplná, ale vedlejším efektem tohoto vystupování napřed je taky to, že se ničeho nedrží a když řidič opravdu zastavuje, mají co dělat, aby to ustály a neproletěly se uličkou.

Ona taky není náhoda, že sedadla pro postižené jsou hned u dveří. Začít se přesunovat ke dveřím v momentě, kdy tramvaj brzdí, je nebezpečné kvůli nestabilitě. Čekat, až úplně zastaví, to už je zas pozdě, protože lidi rychle vystoupí a v momentě, kdy se pomalejší člověk dostane ke dveřím, už se nastupuje. Takže přesunout se co nejblíž během relativně plynulé jízdy je vlastně jediná možnost. Musí to být příšerně stresující, zvlášť když se k tomu přičte, že staří lidé si spoustu věcí děsně berou, a jen to, že se s někým strkají nebo že ten manévr jako takový nemusejí bezchybně zvládnout, docela stačí, aby měli nervy nadranc.

Bara06
2039 příspěvků 18.5.13 13:53

Příspěvek upraven 19.01.15 v 10:57

ofeliet
429 příspěvků 18.5.13 13:58
@KlaudieS píše:
Ze zkušenosti z brigády vím, že spousta lidí ani neumí pozdravit obsluhu. Dokud se lidi nenaučí zdravit, je zbytečné řešit cokoli jiného.

Obsluhu zásadně nezdravím první, obsluha má snad sakra první zdravit zákazníka, ne!!!

ofeliet
429 příspěvků 18.5.13 14:07
@teetee píše: Že by někdo pozdravil prodavačku, to se jen tak nevidí.

Prodavačka snad má zdravit první svého zákazníka, ne!!!

Dahllie
2222 příspěvků 18.5.13 14:07
@stricc píše:
Ona taky není náhoda, že sedadla pro postižené jsou hned u dveří. Začít se přesunovat ke dveřím v momentě, kdy tramvaj brzdí, je nebezpečné kvůli nestabilitě. Čekat, až úplně zastaví, to už je zas pozdě, protože lidi rychle vystoupí a v momentě, kdy se pomalejší člověk dostane ke dveřím, už se nastupuje. Takže přesunout se co nejblíž během relativně plynulé jízdy je vlastně jediná možnost. Musí to být příšerně stresující, zvlášť když se k tomu přičte, že staří lidé si spoustu věcí děsně berou, a jen to, že se s někým strkají nebo že ten manévr jako takový nemusejí bezchybně zvládnout, docela stačí, aby měli nervy nadranc.

Třeba v Anglii jsem si všimla, že většina lidí se ze sedaček zvedá až když autobus zastaví.
Kdyby tady nebyli řidiči ve stresu, že nestíhají jízdní řády (protože je píšou trotlové, kteří nemají povědomí o provozu v dané lokalitě), tak by byl taky větší klid.

Roseline
2319 příspěvků 18.5.13 19:12

@ofeliet
Možná tím @KlaudieS a @teetee myslely skutečnost, že část lidí personálu restaurace/obchodu na pozdrav neodpoví, případně bez pozdravu rovnou vyhrknou dotaz.
Jinak co se týče toho, kdo má zdravit první (prodavačka - zákazník), hodně se to probíralo ve vlákně Arogantní prodavačky.

ofeliet
429 příspěvků 18.5.13 19:53

@Roseline
Asi máte pravdu…Možná jsem si to vysvětlila špatně pod vlivem toho, že jsem nedávno slyšela, jak jedna prodavačka v malém obchůdku s čaji povídala, že jí šíleně točí, když lidi vejdou do krámku a nepozdraví jako první…vysvětlovala to tím, že přeci má zdravit ten, kdo vchází )) A že ona tyto nevychované lidi vychovává tím, že jim schválně významně řekne: „DOBRÝ DEN“.

Ledvedka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.5.13 19:58

Ve vztahu zákazník - prodavač je zákazník společensky významnější osoba a prodavač by měl pozdravit první. Ale v běžném životě, je třeba řídit se hlavně zdravým rozumem. Mně například rozum velí pozdravit při příchodu kamkoliv a nečekám až prodavač pozdraví první. Často se pozdravíme současně. Ovšem někdy se nedočkám odpovědi na pozdrav to je pravda.

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.5.13 20:26

@ofeliet
Jedna věc je například diplomatický protokol nebo dvorská etiketa, kde se musejí dodržet přesná pravidla představování, oslovování, forma pozdravu a podobně, protože je to nezbytná součást rituálu.
Druhá věc je začít uvažovat o tom, jestli si společensky nezadám, když vlezu do krámu a automaticky řeknu dobrý den, neboť jsem společensky významnější majíc v úmyslu utratit tam jistý obol, nehledě na to, že ta prodavačka je určitě nejmíň o čtvrt roku mladší než já, tak tím spíš by se měla lámat v pase, jakmile jen brnknu o dveře. Myslím, že v takovém případě je nejvhodnější řešení zdržovat se co nejvíc doma. Oni ti ostatní lidé za mě nemůžou.

uu
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.5.13 20:28

.

Příspěvek upraven 10.08.13 v 15:33

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 23 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek