Etiketa v bežnom živote

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 23 Další »
stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.5.13 20:31

@uu správně.
Což mi připomíná, jak jsem komunikovala s jistým francouzským e-shopem a zprvu jsem se cítila mírně pobavena, že mě důsledně oslovují jako Monsieur, až pak jsem si všimla, že jsem zvrzla koncovku. Asi jsem tam někomu poněkud zamotala hlavu :-)

Lachenauerin
544 příspěvků 18.5.13 22:51

To jsou mi dramata s tím zdravením. Mně přijde normální, že kam přijdu, tam ihned pozdravím, stejně tak, když vidím někoho známého, zdravím ho hned, jak si ho všimnu. Ne, vážně nedumám, jestli by náhodou neměl první zdravit on.

publicenemy
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.5.13 23:05

@gudrun
Holt.
Hold je prokázání nějaké pocty, panovníkovi, slavné osobnosti… „vzdát hold“.

publicenemy
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.5.13 23:06

@Lachenauerin Jasně, moje řeč. První zdraví zdvořilejší (případně ten, kdomá rychlejší reflexy) :-)

Lenka M.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.5.13 23:30

Mňa vytáča do nepríčetnosti ako ľudia nedokážu v dave „zipovať“ keď je treba prejsť úzkym priestorom z dvoch smerov :) Hlavne v diaľkových autobusoch pri výstupe tými bočnými dverami..Bežne tam stojím ovešaná ako vianočný stromček, zozadu mi ostatní šťuchajú do noh svojimi taškami aby som už ako išla, vždy nakročím na schody a predbehne ma skupinka mladíkov v nasrávačkách s rovným šiltom, prípadne muž okolo 50 atd..-párkrát som už takto zletela dolu..Je to pre mňa vrchol neomalenosti. Rovnako ako stáť v plnom MHD s batohom na chrbte, po dobehnutí električky sa postaviť nad niekoho sediaceho a 4 zastávky mu funeť rovno do tváre, prechádzať uličkou v kine zadkom k ostatným, fajčiť pri čakaní vo fronte, nechať dieťa okopávať ostatným nohy, nepozdraviť, nepoprosiť, nepoďakovať, nepovedať s dovolením..Nejaké poradie vidličiek, alebo znalosť zasadacieho poriadku, nepresná znalosť vhodného oblečenia ma trápi oveľa menej, už len preto, že sa to pri troche záujmu vyhľadá a naštuduje, narozdiel od elementárnej slušnosti ktorú dospelý človek proste musí mať vžitú. Každopádne nedávno som na vlastné oči videla, že istý zmysel pre etiketu vo spoločnosti je-muž mal čerstvo operovaný pruh(kýlu),takže som vláčila všetky tašky a batožiny-on mi vetšinou niesol len kabelku a niektoré pohľady boli naozaj stravujúce :)

Grossularia
3204 příspěvků 18.5.13 23:35

Když vejdu do obchodu nebo podobné prostory, tak pozdravím tak jaksi „do éteru“ přítomné lidstvo - což není vždy jen prodavačka, ale také spoluzákazníci. A i když tam nejsou, tak je mi to celkem jedno, prodavačkám přeju, aby jejich den byl dobrý, a klidně jim to přeju těch pár vteřin předtím, než pozdraví ony mne.

S lidmi MHD a podobných hromadných mačkárnách mám zkušenosti převážně dobré, většina lidí je ve skutečnosti velmi laskavých, jen někdy nevnímají, jsou zahledění do svých starostí… ale stačí poprosit a všechno je v pořádku. Nestalo se mi, že bych měla problém sednout si jako těhotná, teď s kočárem mi lidé sami od sebe přidržují dveře, přiskakují i v nízkopodlažních busech a nabízejí pomoc… většina lidí je hodných, vážně. I když někdy pletou pořadí pozdravů ;)

I když teda najdou se i magoři - zrovna v pátek jsem narazila na nějaký vyvedený kousek. Stála jsem ve frontě u pokladny v Marks Spencer - s kočárem - a měla jsem tím pádem před sebou trochu víc místa, abych pánovi před sebou kočárem nedrbala záda. A jakýsi chlápek normálně vlezl do fronty přede mě. Ozvala jsem se, ať se nezlobí, ale že fronta pokračuje za mnou. A vyjel na mě naprosto nepochopitelně - „ty debilní huso, si myslíš, že když máš klobouček, tak mi tu můžeš něco kvákat?“ Zajímavé, že zrovna můj klobouk ho natolik fascinoval, že z něj učinil ústřední bod řeči :) U kasy mi pak říkala pokladní, že na toho chlápka musela jít před chvílí dohlédnout kolegyně, že se tam pokouší krást. Čímž chci dojít ke vzletnému závěru, že když už je někdo opravdový hrubiánský křupan, tak je nejspíš součást toho malého procenta lidí, kteří jsou i vnitřními mizery a slušné chování už by to stejně nezachránilo, protože by nevycházelo z jejich slušné podstaty.

Lachenauerin
544 příspěvků 18.5.13 23:46

@Grossularia
Souhlasím. Taky si myslím, že většina „bezohledných hulvátů“, tj. těch, kdo si nevšimnou nastoupivší stoleté babičky nebo toho, že někoho bacili taškou, popř. někde překážejí etc., ve skutečnosti žádní hulváti nejsou; lidi jsou prostě zabraní do svých myšlenek, pocitů… málokdo ustavičně vyhlíží, jestli není nablízku někdo, komu by bylo vhodné projevit ohleduplnost.

Jinak ještě k tomu, kdo zdraví první (a místy poněkud přebujelému dumání, jestli náhodou nejsem v dané situaci osobou „společensky významnější“), by možná neškodilo dodat, že jedním z úplně základních (ale možná nepsaných) pravidel etikety je, že se hlavně nad nikoho nepovyšujeme a neopájíme se svou vlastní důležitostí.

ofeliet
429 příspěvků 19.5.13 00:08

@Lachenauerin
Vidíte, já třeba chlapy zásadně první nezdravím a připadá mi to normální. Není to o vyvyšování, prostě se jen držím „své role“.

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.5.13 00:14

@ofeliet Ale to není tak jednoduché. Dáma má nejprve mírným pokývnutím dát najevo, že si přeje být pozdravena, aby ji pán nechtě nevhodně nekompromitoval. Poté pán pozdraví (neopominuv smeknout) a dáma s úsměvem odpoví. Doufám, že přesně takhle to děláte, když už hrát roli, tak pořádně a se vším všudy.

Příspěvek upraven 19.05.13 v 00:15

Lachenauerin
544 příspěvků 19.5.13 00:14

@ofeliet
No já je většinou taky nezdravím první, anžto mě většinou předběhnou, ale abych minula známého jen proto, že já si ho všimla, kdežto on mě ne, tak to vážně ne. Prostě zdravím úplně reflexivně, už se to asi neodnaučím. Možná je to směšné, ale klidně jako první pozdravím i puberťáky z baráku, když je potkám na chodbě. Zkrátka se ani nenaděju – a lup! Pozdrav je holt venku.

yako
3225 příspěvků 19.5.13 00:15

@ofeliet já zdravím vždy a všude, ale občas si připadám jako blbec… Právě proto, že ta přetahovaná o „postavení“ mi moc nejde, jsem zvyklá na velmi zdořilé prostředí (až moc).

ofeliet
429 příspěvků 19.5.13 00:19

@stricc
Takhle to nedělám )), jen se usměju a čekám na pozdrav, pak mile odpovím. Někdy to zkuste, je to příjemný a ženský ).

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.5.13 00:27

@ofeliet Tohle dělám u úplně cizích lidí. Například pracovala jsem externě v jednom hodně velkém podniku. Tak když jsem tam přišla, zdravila jsem automaticky všechny lidi, co jsem znala, včetně vrátných a uklízeček, protože to je samozřejmé, dál lidi, co jsem „znala“ díky tomu, že jsem je jednou týdně obvykle potkala na té samé chodbě. Naprosto neznámé lidi jsem nezdravila, ale samozřejmě když pozdravili oni, odpovídala jsem. Úsměvy jsem házela v případě úzkého profilu, prostě když někdo musel projít hodně blízko.
No ale když potkám například souseda, tak buď zareaguju první já nebo on, ale čekat na pozdrav by mě nějak nenapadlo. Jediný případ, kdy čekám, co bude, je u mladíků pochybného zjevu, protože já si je obvykle nepamatuju, ale oni většinou znají moji dceru a vědí, kdo jsem já :-)

sarah123
2137 příspěvků 19.5.13 01:56
@stricc píše:
utratit tam jistý obol

Obolus, proboha, obolus!

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.5.13 08:12
Betty J.
2031 příspěvků 19.5.13 08:39
@stricc píše:
Ale to není tak jednoduché. Dáma má nejprve mírným pokývnutím dát najevo, že si přeje být pozdravena, aby ji pán nechtě nevhodně nekompromitoval. Poté pán pozdraví (neopominuv smeknout) a dáma s úsměvem odpoví. Doufám, že přesně takhle to děláte, když už hrát roli, tak pořádně a se vším všudy.

Tak tuhle roli hraji už dlouhá léta, výkony podávám prakticky oscarové, ale ti chlapi prostě nespolupracují!

Linie
2020 příspěvků 19.5.13 08:47

Zdraví ten, kdo je v pohybu - ten, kdo vchází a kdo odchází. Je to i logické. V obchodě ale, jak již někdo výše psal, má zdravit prodávající jako první.

honza
403 příspěvků 19.5.13 08:49
@KlaudieS píše:
Ze zkušenosti z brigády vím, že spousta lidí ani neumí pozdravit obsluhu. Dokud se lidi nenaučí zdravit, je zbytečné řešit cokoli jiného.

Otazkou spis je, jestli ta brigadnicka obsluha umi nejdrive pozdravit zakaznika…

honza
403 příspěvků 19.5.13 08:58
@guinejske_prase píše:
Připomíná mi to nedávnou příhodu v autobuse, kdy se autobus porouchal kdesi mezi zastávkami a bylo potřeba aby všichni vystoupili předními dveřmi. Zvedla jsem se ze sedačky a snažila se vmísit se mezi souvislý proud lidí sunoucí se uličkou. Zrovna tam šli samí páni kolem 50 let, všechno stejné zapšklé typy. Když mě ani jeden z nich nepustil, tak jsem pronesla ironickou poznámku o tom, jací jsou dnes ti muži gantlemani.. poslední z nich se otočil a začal mi nadávat, že co si to dovoluju, že oni jsou přece starší než já atd. Vlastně ani nevím, zda neměl z hlediska etikety pravdu, ale znechucená z toho jsem dodnes.Jinak je pravda, že se s galantností opravdu setkávám spíše mezi svými vrstevníky (20-30), než u starších generací.

Ja bych rekl, ze lidi o 30 let starsi bys spis mela poustet napred ty nez naopak…

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.5.13 09:12
@Linie píše:
Zdraví ten, kdo je v pohybu - ten, kdo vchází a kdo odchází. Je to i logické. V obchodě ale, jak již někdo výše psal, má zdravit prodávající jako první.

Je to pravda. Ale taky může hrát roli situace dvacetiletý zákazník x padesátiletá prodavačka, čili mladší muž, starší žena, nebo naopak dvacetiletá zákaznice x šedesátiletý prodavač, čili mladá žena, výrazně starší muž, eventuelně majitel sedmi obchodů x bezdomovec toužící po krabicáku. Ale vyhodnocovat všechny tyhle kritéria je pitomost, když si člověk jen skočí pro mlíko a deset housek, takže řídit se principem vejdu dovnitř, pozdravím, případně než zvládnu manévr s dveřmi, deštníkem a co já vím čím, pozdraví první prodavač, prostě ten, kdo to stihne dřív, není nic špatného. Stejně jako mi připadá logické, že první pozdraví ten, kdo osloví druhého, takže když se v samoobsluze obrátím na prodavačku s dotazem, pozdravím nejdřív já, když naopak ona přijde za mnou, jestli něco nepotřebuju, pozdraví nejdřív ona. Je to úplně jednoduché a dělat z toho vědu je zbytečné.

Lenka M.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.5.13 09:24

@honza Etiketa hovorí „Ženu trumfne len výrazne starší, zaslúžilý muž“ V prípade vidieľne starších žien vaše pravidlo platí :)

666mahu
1490 příspěvků 19.5.13 09:41

Mam to stejne jako @Lachenauerin, prijdu, zdravim, odchazim, take zdravim, automaticky, povazuji to za normalni, jsem tak vychovana. :-)

Lidi se chovaji vesmes slusne, muzi vsech vekovych kategorii me pousti do dveri /ti hodne mladi nekdy az prekvapi/, dvere mi nepodrzi vyjimecne,,, jsem spokojena. :-)
Kdyz jdu pesky, pri osobnim styku etiketa funguje, vsechno je jinak pri jizde v aute, tam se ohledy neberou, spis naopak - casto je to pod heslem ‚ja ti ukazu, ze jsem lepsi ridic, zvlast, kdyz ma horsi auto‘ /plati pouze pro ceske ridice/. :D

Nejvic se bavim, kdyz obcas absolvuji charterovy let - tam byvaji paradni ksichty, zdavi par vyjimek, vsichni Cesi jsou pri techto letech duleziti,,, muj muz si to obzvlast uziva, schvalne nahlas zdravi letusky, cestujici kolem sveho mista, s galantnosti to schvalne prehani a duchu je na vrcholu blaha, jak se na to 3/4 letadla tvari. Je zajimave, ze kdyz se cestuje s jinymi narody, tak nalada je mnohem prijemnejsi. :-)

Bezna pravidla etikety znam, kdyz potrebuju neco specialniho, obracim se na odborniky, v beznem styku se mi zdaji nektera pravidla pana Spacka a pani Elisky prehnana.

radkasil
34 příspěvků 19.5.13 10:49

Etiketa by se měla dodržovat alespoň v nějaké základní míře. Nicméně moje zkušenost ukazuje to, že galantnost je kolikrát jen převlečené předstírání, aby dotyční udělali dojem. Jakmile z toho nic nekápne začne se projevovat skutečný charakter a ten už se zdvořilostmi netrápí.

radkasil
34 příspěvků 19.5.13 10:51
@ofeliet píše:
@Lachenauerin
Vidíte, já třeba chlapy zásadně první nezdravím a připadá mi to normální. Není to o vyvyšování, prostě se jen držím „své role“.

Zrovna u zdravení na přednosti nelpím. Někdy pozdravím první, někdy se pozdravy setkají zároveň..

radkasil
34 příspěvků 19.5.13 10:54

@Ledvedka Jakmile mě pozdraví v krámě první, cítím že mají zájem a už jen ten první dojem starosti o zákazníka je znatelný. Samozřejmě na to čekat je nesmysl, takže někdy pozdravím první, někdy jak zmiňujete současně. Otřesný je, když v krámě zaměstnanec na váš pozdrav nezareaguje vůbec..

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 23 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek