Etiketa v bežnom živote

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 23 Další »
gudrun
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.5.13 11:27

Zdravim automaticky vzdy a vsude. URAD : prijdu k okenku „Dobry den“ baba:„Obcanku!“ @publicenemy Nebo. Holdovat alkoholu. (si budu pamatovat)

Betty J.
2031 příspěvků 19.5.13 11:32

Zdravení v obchodech je zajímavá sportovní disciplina - například v Rakousku je prodavač vždy rychlejší než zákazník. Navíc mám často pocit, že personál tamních obchodů natolik pronikl do tajů mimosmyslového vnímání a kvantové mechaniky, že je schopen přemisťovat se v prostorách obchodu v nekonečně krátkém čase a zhmotňovat se právě v okamžiku, kdy zákazník začne uvažovat o tom, že by potřebovat s něčím pomoci.

radkasil
34 příspěvků 19.5.13 11:38
@Betty J. píše:
Zdravení v obchodech je zajímavá sportovní disciplina - například v Rakousku je prodavač vždy rychlejší než zákazník. Navíc mám často pocit, že personál tamních obchodů natolik pronikl do tajů mimosmyslového vnímání a kvantové mechaniky, že je schopen přemisťovat se v prostorách obchodu v nekonečně krátkém čase a zhmotňovat se právě v okamžiku, kdy zákazník začne uvažovat o tom, že by potřebovat s něčím pomoci.

:D tak to jsem se dobře zasmála!

publicenemy
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.5.13 16:15
@gudrun píše:
Holdovat alkoholu. (si budu pamatovat)

Jo jo, to je výborná pomůcka :-).

Nitty
112 příspěvků 19.5.13 16:33

Já vám nějak nevím. Vy, co říkáte, že by měla prodavačka pozdravit první, učíte to tak taky svoje děti? „Počkej Maruško, paní pozdravíš až tě pozdraví ona.“?
Mě máma učila, že zdravit se má vždy a všude. Hlavně srozumitelně a nahlas a pokud člověk neodpoví, tak teprve pak je to hulvát.
Etiketa má své místo, ale přijde mi, že se z toho někdy v běžném životě dělá až moc velká věda.

Betty J.
2031 příspěvků 19.5.13 17:36

@Nitty: tak obráceně: prodavač zásadně nečeká, až bude pozdraven zákazníkem.

teetee
499 příspěvků 19.5.13 20:41

@ofeliet nemluvila jsem o tom, kdo koho zdraví první. Pokud považujete za normální pozdrav neopětovat, nebo prostě jenom nepozdravit v obchodě-což bylo jádro mého sdělení- tak si asi nemáme o čem povídat…

Nitty
112 příspěvků 19.5.13 20:54

@Betty J. Ano, neměl by, ale zákazník by také neměl čekat a zuřivě podupávat nohou až si ho prodavač všimne, protože ON právě vešel. Prostě přijdu a pozdravím, nic víc v tom není. Z předchozích příspěvků od Ofeliet mi to znělo tak, že je životně důležité, jestli se někdo ozval o pár sekund dřív nebo později.

MP Barbucha
3716 příspěvků 19.5.13 21:54

@Nitty
Že má zdravit první má vědět hlavně prodavačka, což není pravidlem. Já taky nečekám, až mě prodavačka pozdraví, vlastně ani nevím, co se mi stává častěji, jestli „stihnu“ pozdravit já nebo prodavačka dřív. Ale určitě zaznamenám, když mi na pozdrav odpoví protaženým obličejem a zakroucením očima nahoru, po kterém následuje „dobrý den“ jako takový všeobjímající povzdech nad zlým světem :-)
Osobně jsem pro učit děti zdravit první všude, ale to je trochu jiná kategorie.
Pro mě osobně je etiketa správně uvedená do praxe ve chvíli, kdy ji vlastně ani nezaznamenáme, nevznikne žádné váhání, kdo má vlastně co dělat. Pokud je to spíš křeč, tak to ještě trochu pokulhává. A jedním ze zlatých pravidel etikety je i to, že bychom neměli uvádět nikoho do rozpaků proto, že nezná etiketu. :-)

blacken
2464 příspěvků 19.5.13 23:04

Nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, jestli zdravím první prodavačku, nebo jak… ale v poslední době se mi párkrát stalo, že jsem při brouzdání po obchodech nepozdravila první - beru to jinak v malých obchodech, kde prodavačku hned vidím, ale v případě HM třeba zdravím až u pokladny. A odněkud se vynořila prodavačka a dost káravým tónem na mě „Dobrý den“ - stalo se mi to už víckrát v různých podobně stavěných obchodech. Znělo mi to dost nepříjemně, jakože jsem hulvát, co nezdraví… Tak tady v tom případě by mě docela zajímalo, jak je to správně…

Betty J.
2031 příspěvků 20.5.13 07:20

@Nitty: sice zuřivě nepodupávám, ale v klidu čekám, pokud jsem v jinak liduprázdném obchodě, stojím již nějakou dobu u pultu a metr ode mě rozebírají dvě mladé dámy, jejichž úkolem je obsluhovat zákazníky, záležitost se zlotřilým přítelem Pepou, který měl přijít v sedm domů, ale v osm byl ještě v hospodě, v devět kdovíkde a v deset prokazatelně u své ex, což o půl jedenácté, po příchodu domů, vehementně popíral.

Morže
1094 příspěvků 20.5.13 07:41

Ještě sem si vybavila, jak jsem si představovala takovou GreatSusan (na obrázku tu nalevo) http://www.cervenykoberec.cz/…nstvo_06.jpg

kiwi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.5.13 11:24

Zase prodavacky… no, jsem ted na Severu, a co si tady (mimo jine) skutecne uzivam, jsou navstevy obchodu. Ani ne tak kvuli nakupovani, jako spis pro ten pocit davno ztraceneho milovaneho blizkeho pribuzneho - nebot prave tak me vsude vitaji :-)

Lenka M.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.5.13 11:39

Mne dnes ráno skoro vypadli z rúk noviny, keď som sa stretla na chodbe s cudzím postarším pánom. Bol oblečený relatívne ošumelo, na hlave mal šušťákovú „dochodcovskú“ šiltovku s tými klapkami na uši, pozdravila som a on tú šiltovku smekol a ešte sa jemne uklonil a bolo vidieť, že to myslí uplne seriózne-to vám bolo tak hrozne milé :)

Papla
516 příspěvků 20.5.13 17:44

Vesnické lokální zvyky - bydlím už na druhé vsi a většina sousedů tyká jaksi automaticky. Ač dávno nevypadám jako dítko školou povinné, což lze poznat i z faktu, že s sebou občas vlastní děti vodím, pozdrav ahoj v obchodě od lidí, které znám jen od vidění přes plot mne napoprvé konsternoval. Muži, kteří neříkají ahoj, mlčí zcela a asi čekají, že je žena pozdraví. To si počkají. Asi relikt z jezeďáckých schůzí. Ale má to i dobré stránky, když se něco po****, líp se říká Franto pojď mi pomoct než pane doktore nepřeřízl byste mi to prkno:-)

Olinka
2582 příspěvků 20.5.13 18:26

Minule jsem seděla v tramvaji, vedle mě nějakej puberťák, najednou vyskočil, že bude vystupovat - já jsem teda neseděla nikterak rozvalená, ale kdyby byl býval něco naznačil a dal mi chvilku na to, abych nohy zcela zasunula pod sedačku, jistě bych neskončila s pošlapanýma nártama. Oběma.

honza
403 příspěvků 22.5.13 06:59
@gudrun píše:
Koukam ze je tady dost dam pekne nabrousenejch a agresivnich. Jednu zduchaj vozickem, jednu nepustej do dveri na dalsi blbe cumej. Vsichhni jsou nevychovany… No tak nekterejm hold nebylo dano, berte to takhle.

Haha, tak zrovna od tebe tento prispevek pusobi dost komicky…

Nihilistka
27 příspěvků 22.5.13 08:53

Ne že bych vám všeobecně nevěřila, ale vždycky mě zajímalo, jestli se takhle lidé doopravdy chovají nebo to ti, kteří o tom vyprávějí, zveličují… Mně se totiž nikdy nestalo, že by na mě někdo, koho jsem neviděla, zasyčel „No konečně, taková mladá a nemůže vstát“ (no dobře… za posledních pět let jednou), nikdy se mi nestalo, že by se lidi do autobusu rvali tak, že už by někdo nemohl vystoupit, naopak když vidí, že se někdo zapomněl a ještě vystupuje, i když už lidé nastupují, tak počkají… samozřejmě něco jiného se týká důchodců, ale za tím spíš vidím ten strach, že by to jinak nestihli; nikdy se mi nestalo, že by staršího člověka nebo těhotnou paní někdo nepustil sednout. Že by byla Ostrava tak vychovaná? To se mi právě nezdá (nic proti Ostravě), tak kdo ví. Ale co mě štve úplně strašně! je to, když sedím v tramvaji nebo v autobuse a slyším ze tří až pěti různých směrů, co mají lidi puštěné ve sluchátkách. Jsem divná, že mi přijde normální si čas od času sluchátka zkontrolovat, jestli z nich zvuk neutíká i mimo moje uši? Občas cizí hudbu slyším i přes svoji hudbu, to už je pak drzost na entou.

Nihilistka
27 příspěvků 22.5.13 08:56

Ještě ohledně toho plivání, jak tady někdo zmiňoval, to mě taky vytáčí, ale naštěstí se nestýkám s moc lidmi, kteří by to dělali. S jednou výjimkou a to mého bratra. A on je kupodivu i docela slušně vychovaný, zdraví, poprosí, děkuje, je asertivní a když někam jedeme spolu a on nastoupí první, tak na mě čeká, ať si můžu na dvousedačku sednout k oknu, a to jsem jenom ségra. Ale to plivání je strašné! Já mu většinou říkám, že je to nechutné, ale mám dojem, že právě proto to přede mnou dělá. A to je starší, pubertu už má hezkou chvilku za sebou. Neporadíte mi jak na něj?

radkasil
34 příspěvků 23.5.13 07:34

@Nihilistka Neřekla bych, že to plivání někoho odnaučíte „nějakou technikou“, možná postačí se o tom zmiňovat.

Ještě k tomu zdravení v obchodech. U nás v konzumu se mi stává, že když jsem vešla pozdravila jsem a nedostávalo se mi odpovědí, přitom kasy jsou hned u vchodu. Tak jsem rezignovala a zdravím vždycky až u pásu konkrétní prodavačku.. leč většina z nich je ten typ pracovníka připomínající zombí…

TinkaH
920 příspěvků 23.5.13 08:10

@Papla Tak to žijete ve vidlákově. Já žiju na vesnici a s takovým chováním nemám problém. Když někoho pozdravím dobrý den odpoví stéjně a vyká mi. Tedy až na moji sosedku, ta mi vyká jen v přítomnosti mého drahého nebo jeho matky. Jinak mě zdraví ahoj. Netuším co mi tím chce naznačit…

radkasil
34 příspěvků 23.5.13 08:15

@TinkaH Na vesnici, kde bydlí mamka, je to různorodé. Někdo pozdraví a vyká, někdo pozdraví a tyká, někdo je až familiární.. co se týká „neslušnosti“ je nejhorší to čumění - kdo přijel, kdo kam co veze, kdo se za kým stavil. Vše bez servítek. Jde sousedka po chodníku, vidí nás přijíždět, tak se zastaví a dokud nezajdeme do baráku, tak vše sleduje.

TulaJ
254 příspěvků 23.5.13 10:41

Ja by som povedala, že sa to dá rozdeliť na dve veci: štadnardné pravidlá slušného správania (to, že sa zdravíme, určitá galantnosť - otváranie dverí a pod.), ktoré by mali rodičia hustiť do deti odmalička (resp. byť príkladom - to sa ľahko odpozoruje), a potom „vyššia etiketa“, ku ktorej patria také veci, ako dress code na rôzne spoločenské udalosti, pravidlá usádzania pri stole, ktorým príborom čo jesť a podobne. Nedodržiavanie pravidiel štandardnej slušnosti v bežnom živote môže byť podľa mňa jednak tým, že to ľudia nemajú odmalička naučené a zautomatizované, a potom tým, že jednoducho vôbec neuvažujú, že by svojím správaním mohli inému znepríjemniť život - najmä mladým, ktorí toho ešte toľko nezažili, to jednoducho „nedocvakne“, že napr. ak sa tlačia k východu v autobuse, že to ostatným môže aj vadiť (preto ich treba neustále doma „cepovať“). Myslím, že to základné slušné správanie sa vo väčšine prípadov v zásade dodržuje. Čo sa týka tej „vyššej etikety“, tak napr. dodržiavanie dress kódu na spoločenských udalostiach je katastrofa - aj keď je na pozvánke výslovne uvedený, tak si ľudia ani nedajú tú námahu (ak teda nevedia, čo to znamená), aby si tie informácie napr. na internete našli (podľa mojich skúseností, správne oblečených je tak 30% ľudí), alebo to priam odmietajú, že je to „prežitok“.

Oveeec
3013 příspěvků 23.5.13 21:30
@HertaDeOran píše:
Znáte Elišku? Četli jste někdo?

To není možný! Jednou jsem s paní Coolidge mluvila telefonem v práci a tenkrát jsem ji neznala, takže jsem podle jména, hlasu a obsahu hovoru vyrozuměla, že je to nějaká…jak to říct…vysoce postavená paní, a ono je to takhle!:)

v2e2rka
477 příspěvků 23.5.13 22:04

My jsme s kolegyněmi v práci soustavným zdravením několikrát denně naučily slušně (a první) pozdravit jednoho hulvátského kolegu ve věku kolem 40 let. Chápu, že občas má svých starostí plnou hlavu, ale když se potkáme na schodech a on neřekne ani bů, je to fakt hnusné (a to je prosím inženýr). Jinak většina chlapů u nás v práci jsou dělníci, zdraví klidně i pětkrát denně, když vidí, že jdu ke dveřím, popoběhnou aby je mohli otevřít, pokud nesu těžké tašky, nabídnou pomoc.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 23 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek