Etiketa v bežnom živote

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 23 Další »
RenataRen
512 příspěvků 26.5.13 14:15

To teda zírám, jak podle mě zdvořilostní otázka může někomu připadat nevhodná. Už se mi několikrát stalo, že poté, co jsem se zvedla, ta dotyčná paní/pán reagovali slovy „Ne, ne, nevstávejte, já jedu jen jednu stanici“, a když jsem si nesedla, zjistila jsem, že opravdu jednu stanici jely. Asi si opravdu nechtěli sednout, věřím, že byli svéprávní a dokázali posoudit svůj zdravotní stav.
Proto se od té doby ptám „nechcete si sednout?“ a zároveň se zvedám (aby jako bylo vidět, že to myslím vážně:-))
Většina lidí poděkuje a sedne si, pokud odmítnou, tak předpokládám, že si opravdu sednout nechtějí, já taky někdy radši stojím. Některým starším lidem se navíc hůř sedá/vstává a jestli jednou dvě nebo tři stanice, tak je pro ně asi opravdu lepší si nesednout. Beru to ale tak, že je to jejich rozhodnutí a že sami vědí nejlépe, co je pro ně lepší.

RenataRen
512 příspěvků 26.5.13 14:15

To teda zírám, jak podle mě zdvořilostní otázka může někomu připadat nevhodná. Už se mi několikrát stalo, že poté, co jsem se zvedla, ta dotyčná paní/pán reagovali slovy „Ne, ne, nevstávejte, já jedu jen jednu stanici“, a když jsem si nesedla, zjistila jsem, že opravdu jednu stanici jely. Asi si opravdu nechtěli sednout, věřím, že byli svéprávní a dokázali posoudit svůj zdravotní stav.
Proto se od té doby ptám „nechcete si sednout?“ a zároveň se zvedám (aby jako bylo vidět, že to myslím vážně:-))
Většina lidí poděkuje a sedne si, pokud odmítnou, tak předpokládám, že si opravdu sednout nechtějí, já taky někdy radši stojím. Některým starším lidem se navíc hůř sedá/vstává a jestli jednou dvě nebo tři stanice, tak je pro ně asi opravdu lepší si nesednout. Beru to ale tak, že je to jejich rozhodnutí a že sami vědí nejlépe, co je pro ně lepší.

RenataRen
512 příspěvků 26.5.13 14:16

Zablblo připojení…

Příspěvek upraven 26.05.13 v 14:21

kiwi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.13 14:18

Mně ta zmíněná otázka připomíná jinou situaci… a to na návštěvě: Někde se hostitelka zeptá, zda si host dá něco k jídlu, a jinde rovnou nosí pohoštění na stůl :-)
Kdo se ptá, nerad dá - říká teta Kateřina :-)

RenataRen
512 příspěvků 26.5.13 14:26

Ale někdy se přece musíte zeptat - třeba „Můžu Vám dolít?“ a když osoba nechce, tak jí tam to víno nebo čaj stejně dolijete? To je zdvořilost?
To je snaha někoho opít a pak… Hrůza pomyslet!!

gudrun
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.13 14:41

@RenataRen Pak je aspon prdel. Ja to tak nekdy delam:)

RenataRen
512 příspěvků 26.5.13 14:48
@gudrun píše:
@RenataRen Pak je aspon prdel. Ja to tak nekdy delam:)

Jsem pohoršena, no toto! Ale aspoň, že to přiznáte, Vaše potencionální oběti mají aspoň malinkatou šanci:-)

continuity
5853 příspěvků 26.5.13 15:18

No pokud chcete nekoho opit, tak se doleva bez ptani a zasadne do poloprazdne sklenice. tak chudak uplne strati prehled kolik toho vubec vypil.

publicenemy
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.13 15:24

@tv Poklepat na rameno komu, čemu nebo koho, co? Dovedu si představit obojí. Ovšem poklepat na rameno mé je nejlepší vychytávka :-)

Gräfin
2642 příspěvků 26.5.13 15:25

Myslím, že tady chybí vlákno o češtině :)

publicenemy
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.13 15:32

@Gräfin jazyk není možné svázat do jediného vlákna, ten se prolíná vším :-)

Gräfin
2642 příspěvků 26.5.13 15:45

@publicenemy máte recht, ovšem mít přehled zajímavých jevů a češtinářských prasáren, které se tady vyskytují, by bylo fajn. Zmenšil by se počet OT (ale ta mi nevadí) a hlavně bych nepřišla o zajímavosti, které se vyskytnou v tématech, které nečtu :)

Ginevra
646 příspěvků 26.5.13 16:15
@Gräfin píše:
@publicenemy máte recht, ovšem mít přehled zajímavých jevů a češtinářských prasáren, které se tady vyskytují, by bylo fajn. …

Je jich tu spousta v komentářích pod Adiným článkem „Gramatyka psaná motykou“. A pak tu také existuje samostatná diskuse na toto téma. „Hezky česky“ nebo tak nějak se jmenuje.

tv
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.13 17:16
@publicenemy píše:
@tv Poklepat na rameno komu, čemu nebo koho, co? Dovedu si představit obojí. Ovšem poklepat na rameno mé je nejlepší vychytávka :-)

Pád může být pouze jeden, prostě si musíte vybrat.
A souhlasím, že „poklepat na rameno mé“ je nejlepší vychytávka :D.

Nanynka_02
450 příspěvků 26.5.13 19:59
@RenataRen píše:
To teda zírám, jak podle mě zdvořilostní otázka může někomu připadat nevhodná.

Po stránce logiky máte úplnou pravdu. Nicméně - pocitově mi ta otázka taky přijde divná. Sama jsem se v životě takhle nezeptala a místo toho rovnou vstávám. Stane se, že mě dotyčný zarazí zpět do sedadla… ale že bych se ho vsedě vyptávala, je mimo moji představivost.

Asi je to podmíněný reflex jako u Pavlovových psů. :-) Vyrůstala jsem v 80. letech a tehdy nás ve škole tvrdě cepovali: vidím stojící stařenku nebo invalidu, haf, okamžitě vyskakuji a nabízím místo. Žádné otázky, pěkně zautomatizovaná reakce.

kiwi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.13 20:04

@Nanynka02
Jo jo, tehdy komouši, místo co by seniorům přidali na důchodech (značně mizernejch), hodlali je ukonejšit alespoň proklamací o všeobecném právu na přednost ve frontě a na sezení v mhd.

gudrun
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.13 20:50

@Nanynka02 Ted jste na to trefila za komaru slusnost ci etiketa bylo Burzoazni „fuj“. Vsichni se udavali nikdo nikomu neveril, kazdej cumel, pozoroval co kde jak kde co kdyby. No a to pousteni sednout byla takova nalepka v te pokrivene spolecnosti. Pousteli jste sednout klidne mladsiho protoze to byl SOUDRUH syn doktora, pani ucitelka, domovnice „bonzacka“ atd atd. Asi to neumim popsat ale proste podle me je to komousskej zvyk.

blacken
2464 příspěvků 26.5.13 21:20

Přiznávám, že si často sedám na místo do uličky. Dělám to ale jen pokud je jinak v tramvaji dost místa. V ideálním případě si sedám na samostatné sedadlo, ale občas jsou obsazená a je tam jen několik dvojsedaček. Tak pak si sednu do uličky, protože mám ráda svůj prostor a nechápu lidi, co přijdou do tramvaje, kde je plno místa a sednou si vedle někoho - a mám trochu pech na spolusedící. Ale v případě, že se tramvaj začne zaplňovat, tak se posunu k oknu. Vadí mi, když sedím u okna a někdo si sedne tak blízko, že zasahuje do mé půlky, případně do mě šťouchá taškou. (Ale asi jsem divná, protože to nesnáším i v restauraci - když je prázdno a já si sednu do jednoho rohu, tak očekávám, že další příchozí by si mohli sednout aspoň ob stůl… a ne hned vedle…)

A s tím pouštěním je to těžké - taky se nejdřív zvednu a řeknu „Pojďte si sednout“ ale zvedám se pokud si všimnu. I když se občas rozhlídnu po tramvaji, tak se mi stane, že někoho přehlídnu i když jsem na něj třeba koukala. Snad není takový problém přijít a říct si. Jakmile přijde paní kolem 50 a začne nade mnou uraženě vzdychat, tak ji fakt pouštět nebudu. Stejně tak při vcházení do tramvaje - vchází snad ti, co jsou nejblíž dveřím a ne, že se budem chumlovat podle věku ne? Vždyť řidič počká i na ty později příchozí a pomaleji nastupující. Já opravdu ráda pomůžu, pustím sednout. Ale dost mi vadí takové to krutopřísné dožadování se zvláštního zacházení od někoho dalšího a ani nepoděkovat…

Nanynka_02
450 příspěvků 27.5.13 16:15
@gudrun píše:
@Nanynka02 Ted jste na to trefila za komaru slusnost ci etiketa bylo Burzoazni „fuj“. Vsichni se udavali nikdo nikomu neveril, kazdej cumel, pozoroval co kde jak kde co kdyby. No a to pousteni sednout byla takova nalepka v te pokrivene spolecnosti. Pousteli jste sednout klidne mladsiho protoze to byl SOUDRUH syn doktora, pani ucitelka, domovnice „bonzacka“ atd atd. Asi to neumim popsat ale proste podle me je to komousskej zvyk.

Doktorova syna fakt ne, to už je jen Vaše divoká fantazie. :-) Cepovali nás v pouštění starých lidí v MHD a taky, že jim máme pomáhat s plnými nákupními taškami. To byl další evergreen mého dětství. Dodnes zachycen v písni Pepy Melena Ne, pětku ne: „Šel jsem na nákup a pak hlídal bráchu a jedné starší jsem paní tašku nes.“

Kupodivu to pomáhání s taškou ze mě vyvanulo. Patrně jsem s nástupem kapitalismu pochopila, co je to soukromé vlastnictví a začala se bát, že by dotyčná důchodkyně moji snahu pokládala za pokus o přepadení.

Ledvedka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.5.13 16:29

@gudrun Podle Vás je taky všechno dobrý vychování komoušskej zvyk…Základy společenské výchovy by měl respektovat každý bez ohledu na to v jakým režimu se narodil nebo vyrostl.

gudrun
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.5.13 16:33

@Ledvedka Mate pravdu. Nic takoveho si nemyslim.

chinin
2788 příspěvků 20.6.13 00:41

Povazujete za soucast slusneho chovani pravidlo, ze „zenam je vzdy nutne hadat vek nizsi, nez je jejich realny vek“?

Me osobne toto „pravidlo“ v posledni dobe docela stve. Dve prihody z posledni doby:

• Nedavno v diskuzi Co jsem mela dnes na sobe tvrdila diskuterka A, ze diskuterka B vypada maximalne na - dejme tomu - 35 let… na to diskuterka C uvedla, ze podle ni vypada diskuterka B na 40+, coz zde dotycna sama uvadi jako svuj vek… nasledne diskuterka D „vykrikla“, ze to od C byla „podpasovka“… a nakonec diskuterka E kontrovala tim, ze to uz je prehnane, proc by melo byt konstatovani o tom, ze nekdo vypada na svuj vek, „podpasove“, s cimz ja osobne souhlasim.
  • Dnes jsem si na to vzpomnela protoze jsem zazila de ja vu - byla jsem s par znamymi na kave (= ciste damska skupinka)… bavily jsme se neformalne, pres neci narozeniny prisla rec na spravny/nespravny odhad veku druhych… jedna zena rekla, ze ji vsichni hadaji mene, nez kolik ji je, a obratila se na me s dotazem na muj odhad jejiho veku (predtim jsem zminila, ze mam odhad celkem dobry)… rekla jsem svuj realny odhad (= ne ze slusnosti snizeny), ktery byl - jak se ukazalo - uplne presny.. dotycna se urazila (vazne) a dalsi zena mi vynadala, ze se neumim slusne chovat, protoze zene musis za vsech okolnosti hadat mene… nutno rict, ze konkretni okolnosti byly takove, ze jsme vsechny byly priblizne stejne stare, ehm mlade, a predtim jsme se otevrene bavily o veku nekterych z nas (vcetne me) a v neposledni rade ten kriticky vek je myslim vseobecne povazovan za mladi…

Nechci zde nic „resit“, jen mi to trochu lezi v hlave, tak me napadlo, ze se zde zeptam na nazor ostatnich diskuterek/diskuteru. ;-)

z_dediny
1129 příspěvků 20.6.13 01:05

@chinin
Považuje se za slušné říkat méně, než si člověk myslí, u lidí nad dvacet, u těch mladších naopak trochu přidat. Nedělám to. Abych neurazila, odmítám věk hádat. Nanejvýš řeknu, že je dotyčná mladší než já. V mém věku už se většinou nespletu. Tohle laškování s odhadem věku nemám ráda. Jako by na tom sešlo. Dcera sousedky mi řekla, že si myslela, že jsem mladší než její matka. Jsem o devět let starší. Co z toho vyplývá? Že naše mladá sousedka nemá odhad. Nic víc, nic míň. Svým věkem se netajím. Když to někoho zajímá, řeknu aktuální hodnotu. A nečekám, že začne říkat: „Vypadáte mladší.“ Nevypadám a nevadí mi to. Asi to bude tím, že jsem většinu života prožila mezi muži a pokrztectví jsme nepěstovali.

chinin
2788 příspěvků 20.6.13 01:29

@z_dediny
„Laškování s odhadem věku“ - to jste pojmenovala hezky. Take se snazim tomuto laskovani vyhnout, nevim, proc jsem se tomu dnes nebranila.. Asi to to bude tim vedrem.

Jeste me napada, co mi vzdy prislo strasne hloupe a jaksi slizske: rict matce s dcerou (ktere jsou obe pritomne), ze vypadaji jako dve sestry. K cemu to je dobre? V pozici dcery by mi to prislo trapne a v pozici matky bych to stejne nebrala vazne…

z_dediny
1129 příspěvků 20.6.13 01:56

@chinin Ale třeba paní Štiková a její mladší dcera vypadají jako sestry, jedna na pětačtyřicet a druhá na pětatřicet :-) Moje maminka má sestru o patnáct let mladší a taky vypadají jako sestry. Jsou si podobné. Ale nevypadají jako vrstevnice.
Když bylo dceři třináct, šly jsme spolu za pěkného letního dne na nákupy. Zezadu na nás začal jakýsi mladík povykovat, něco jako: „Kam jdete, holky? Můžu se přidat?“ Udiveně jsem se otočila, on byl taky udiven. Evidentně jsem zepředu nevypadala jako sestra své dcery :-)

Stránka:  « Předchozí 1 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 23 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek