Etiketa v bežnom živote

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
chinin
2788 příspěvků 20.6.13 02:06

@z_dediny
Jj, to mate pravdu. Ja jsem to vzdy (podvedome) chapala jako sestry - vrstevnice.

Gräfin
2642 příspěvků 20.6.13 06:52

@chinin mám o 9 let mladší sestru, na první pohled je poznat, že jsme sestry, ale každému je taky na první pohled jasné, která z nás je starší.

Obvykle věk hádat odmítám s tvrzením, že mám stejně špatný odhad. Nemám, ale to, že dámy čekají, že jim budu hádat míň, ráda. Když už se někdo nenechá odbýt, nijak svůj odhad nesnižuji. V případě, že někdo naléhá zvlášť nepříjemným způsobem, nemám problém nějaký ten rok přidat. Zatím jsem to udělala pouze dvakrát :)

V rozhovoru, kterým ses inspirovala jsem se v jedné z diskutérek poznala, a to v té, která tvrdila, že na tom, že člověk vypadá na svůj věk není nic špatného a taky na tom trvám.

budox
619 příspěvků 20.6.13 07:33

@gudrun
vymáhání úcty a respektu ze strany starších mě taky štve. Tvrdím, mladá husička zestárne v starou husu. Stáří není zásluha, budeme všichni. Celý život mě vytáčelo tykání mladším. Babu jsem vůbec neznám a ona mi tyká. Zrovna teď se mi to stalo v Tescu, stojím ve frontě, přihasí si to babice, bez obalu oznámí, že si vyloží zboží přede mě, tak jsem se jí zeptala, zda neslyšela někdy o slušném chování. Začala hulákoat cosi o aroganci, celou dobu mi tykala. (je mi 43)

@grafin
na stupidní otázky typu „Co myslíte, kolik byste mi řekla“ odpovídám 16, protože si myslím, že to asi tak odpovídá vyzrálosti tazatelky

Betty J.
2031 příspěvků 20.6.13 07:35

Ad hádání věku u dam: ono také není vrcholem slušnosti někoho k takovému odhadu vyzývat.

lioncity
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.6.13 07:49

@budox, jak vylozi prede me? Jako ze predbihala a jeste to na tykacku oznamila?

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.6.13 07:52

@chinin Jeden konkrétní výsledek ta vaše kavárenská debata má: ta dotyčná teď už ví, že jí všichni tipují nižší věk ne proto, že vypadá nějak moc mladě, ale kecaj, aby se nenafrněla. To je jako kdybyste jí řekla, že Ježíšek není!
Když o tom tak přemýšlím, tak mám dojem, že mně se nic podobného nikdy nestalo. Asi nemám žádné známé v podobném vztahu. Buď vím, kolik jim je, plus mínus nějaký rok, kdo si to má pamatovat, ale na tom nezáleží, a nebo by mě vůbec nenapadlo se o tom bavit, protože jsme si v podstatě cizí a ani mně ani jim do toho nic není.
Jo, vlastně ptám se na datum narození žáků v rámci začátečnické konverzace, ale jde mi o to, aby řekli to číslo, které mají na mysli, a neřeším, jestli mi říkají pravdu. Jen jednou jsem se hodně divila, protože jsem žáka odhadovala tak na pětatřicet a když tvrdil, že mu je 42, myslela jsem, že se spletl, a on ne. Ten opravdu vypadal hodně mladě :-)

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.6.13 07:58

PS Hned mi naskočila věta z nějakého příběhu soudce Ti: „Zdvořile se otázal staré dámy na věk“ a dáma pyšně odpověděla, že je jí sedmdesát něco. Takže ne všude se považuje za lepší být mladší :-)

budox
619 příspěvků 20.6.13 08:14

@lioncity
bingo

lioncity
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.6.13 08:16
@budox píše:
@lioncity
bingo

Tak to je fakt nestesti, to bych ji v tezkem nesouladu s etiketou poslala nekam.

Jetthro
1130 příspěvků 20.6.13 08:37

@chinin Ehm, kdyby se nekdo urazil a zacal mit pitomy kecy o slusnem vychovani kvuli tomu, ze bych spravne odhadla jeho vek, tak bych si akorat tak myslela neco o komplexech a drubezi..:)

ofeliet
429 příspěvků 20.6.13 10:59

Zrovna teď se mi stalo na pracovní konferenci, že mi moje kolegyně tvrdila, že by nikdy neřekla, že už mám děti, že vypadám jako děvče a že mi to určitě říká hodně lidí. Přišlo mi to trapný. Bude mi 37, nejstarší dítě je už školou povinné, mám nadváhu a jsem dost rázná, nemám pocit, že bych budila dojem dorostenky )).
Musím přiznat, že od mužů totéž beru jako milý flirt ), u nich nějak tak chápu, že je to lichotka a co je její cíl, u žen mi to připadá divné.

RenaLange
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.6.13 12:15

@lioncity hehe, před cca 10ti lety jsem dávala na pás u pokladny nákup, za mnou stály dvě tmavé spoluobčanky a najednou prsk a začaly dávat doprostřed mého nákupu svoje věci a přitom hýkaly že mám moc věcí a zdržuju! Žádný mega nákup to nebyl, já jsem jela z práce, ony maximálně dřepěly někde na sluníčku, smrděly cigaretama(.
No co jsem udělala, zaplatila svou půlku, ustoupila aby mě ještě neokradly) a pak jsme s pokladní dojely těch pár mých zbylých věcí…

La Belette
271 příspěvků 20.6.13 12:19
@chinin píše:
Jeste me napada, co mi vzdy prislo strasne hloupe a jaksi slizske: rict matce s dcerou (ktere jsou obe pritomne), ze vypadaji jako dve sestry. K cemu to je dobre? V pozici dcery by mi to prislo trapne a v pozici matky bych to stejne nebrala vazne…

přesně, tohle nám s mamkou udělal jeden číšník v restauraci v Praze. („a copak si dá sestra?“) ačkoli maminka vypadá velmi dobře, myslím, že ani jednu z nás by v životě nenapadlo, že by nás mohl někdo považovat za sestry…chápu toho číšníka, snaží se lichotit atd., ale zrovna tohle mi přijde takové…přehnané, okaté, moc servilní, nevím jak to popsat. prostě všem zúčastněným je jasné, že to není pravda.

DonChichot
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.6.13 12:35

Taky jsem si všimla, že pro spoustu lidí má věk jakýsi magický význam. Nikdo po mě naštěstí nechce věk hádat, kdyby ano, odmítnu to otevřeně. Sama odpovídám na podobný dotaz nejraději „89“ nebo tak nějak.
Mne teda hodně štve, když mne někdo osloví „slečno“, protože pak nevím, jestli tak blbě vidí nebo si ze mne dělá srandu.
Je ale fakt, že všechny mé známé vypadají výrazně mladší, než jsou, a všechny to považujeme za naprosto normální. Já si totiž myslím, že není dnes důvod vypadat staře, protože si žijeme velmi hezky a pohodlně. Když už někdo vypadá na svůj věk, musí na tom systematicky pracovat - kouření, přehnané slunění, neustálé diety a tak. Myslím, že vnímání věku se posouvá, dnes je padesátnice pořád pěkná baba a ne stařena pomalu nad hrobem.
U mužů je to myslím ještě výraznější.

uu
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.6.13 12:36

.

Příspěvek upraven 10.08.13 v 09:48

Garfie
4456 příspěvků 20.6.13 12:38

Já tedy nepamatuju, že by se mě někdo ptal kolik mu tipuju let…ale asi bych se z toho nějak vylhala-že na to nemám odhad. Což je vlastně fakt. Spíš mám tendence porovnávat mezi sebou (někdo vypadá mladší/starší než někdo další…). Ale to často souvisí i s tím jak celkově působí, chováním atd., nejen vzhledem.
Ale nedávno se stalo, že jsme se sestrou a mojí malou dcerkou byly na návštěvě u cizí paní (švagrová sestřiné kamarádky)-zhruba v mém věku-a ona dceři řekla něco jako „odnes to babičce…“-myslela moji o šest let starší sestru…Ségra to vzala s humorem, ale moc příjemné jí to myslím nebylo (stejně jako zbytku).

DonChichot
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.6.13 12:41

@uu
Přesně, to mám chuť trhat, když mne nějaká vrstevnice poučuje o něčem, co dobře znám, nejraději o dětech: MY už maturujeme, proneseno velmi nabubřelým tónem
Naposledy mne poučovala uklízečka, jak je náročné mít děti. Pak z ní vylezlo, že si myslela, že jsem single. Nechápu proč, ale raději jsem se jí neptala. Děsně žvaní.

uu
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.6.13 12:51

.

Příspěvek upraven 01.09.13 v 16:02

DonChichot
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.6.13 12:57

@uu
Někdy si říkám, že chudákům už fakt nic jiného nezbylo, než se vytahovat na mládež. Smutné. Já jen doufám, že taková nebudu.
Mám na svém kontě takových historek mraky, smutné je, že se s tím nedá pracovat. Nemůžeš takovému člověku říct „ale já už nejsem tak mladá“ nebo něco v tom smyslu.
Občas zažívám smutné okamžiky hlubokého nepochopení, ale nevylučuju, že to nepochopení je i na mé straně.
V zimě se mne soused(!) ve výtahu ptal, jestli jsem už byla sáňkovat takovým způsobem, že bylo jasné, že si myslí, že jsem ve věku, kdy je sáňkování mou oblíbenou kratochvílí. Nevěděla jsem, co mu na to říct, jen jsem ohromeně zírala.

budox
619 příspěvků 20.6.13 13:10

Trošku z jiného soudku, právě jsem se vrátila z VZP, paní, co pávě byla na řadě zazvonil mobil, samozřejmě jej vzala a vesele se rozpovídala s Venoušem, co budou dělat v sobotu, přepážková pracovnice nevydržela a po několika minutách se dámy zeptala, jaké má přání, ta jen blahoskolně mávla rukou, vyndala vodu z baťohu, nalokala se a začala popisovat Venoušovi masáž. Ani ji třeba nenapadlo odstoupit od okýnka, aby mohl přistoupit někdo jiný. Hnus.

Zoe
316 příspěvků 20.6.13 13:17

@uu Na podobné pány (či dámy) reaguji tak, že se jich zeptám velmi starostlivým tónem: Potřebujete něco? Vždycky je to zastaví.:)

MPSkrolew
1850 příspěvků 20.6.13 13:31

@DonChichot
cit. Přesně, to mám chuť trhat, když mne nějaká vrstevnice poučuje o něčem, co dobře znám, nejraději o dětech: MY už maturujeme, proneseno velmi nabubřelým tónem

Nestrašte mě, já jsem myslela, že tento plurál končí, když narostou všechny zoubky a dokaká se do plínek - některým matkám to vydrží až do maturity?

DonChichot
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.6.13 13:48

@MPSkrolew
No je to docela časté.
Tuhle jsem zírala, když mi jedna kolegyně ze cvičení zaníceně líčila, jaký má problém se synem, kterej dělá doktorát, že nechce dělat to, co mu matka doporučila. Když jsem jí sdělila, že mi studium mých dětí poté co dosáhly dospělosti žíly nerve, obdařila mne pohledem plným znepokojení nad osudem mých ratolestí.

Gräfin
2642 příspěvků 20.6.13 13:51

@MPSkrolew @DonChichot

tímto děkuji svým rodičům, že trvali pouze na tom, že udělám maturitu a zbytek ponechali mému rozhodnutí.

TinkaH
920 příspěvků 20.6.13 14:02

@MPSkrolew tento plurál je u některých matek neskutečný. Ale co mě nadzvedává ještě více, že se tak vyjadřujou i ohledně zvířat. Nedávno jsem měla nemocného psa, jela jsem s ní k veterináři a tam se mě mila paní doktorka zeptala „co vás trápí“ odpověděla jsem ji „mě vcelku nic, ale ten pes se mi nějak nezdá“
Ano taky používám chodíme na cvičák, ale tam se opravdu chodíme učit obě.

Stránka:  « Předchozí 1 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 23 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek