Etiketa v reálu

Fotoalbum tématu (2) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu

Téma je zamknuté a nelze do něj již dále přispívat

hanabanana76
160 příspěvků 3.8.12 15:32

Nejak mi prijde, ze je tahle diskuze najednou hodne cernobila…

Mam taky dve male deti, cestujeme s nimi letadlem, chodime do restauraci a snazime se s manzelem velmi aktivne, aby jsme neobtezovali spolucestujici nebo ostatni hosty.
Jasne, ze male dite nebude sedet na miste a mlcet, ale spokojeny, stastny smich nemuze snad nikoho obtezovat…leda zaryte mrzouty a tech mi je hodne lito…nemluvim o revu na plny vykon, hysterickych vystupech a podobne, kdy rodice jen sedi a nic nedelaji. Malemu diteti nedomluvite, tak ho proste capnu a jdu se s nim na chvili projit ven a snazim se ho nejak zabavit.

Co me vytaci do nepricetna jsou rodice, kteri se o sve deti nestaraji, nechaji je v restauracich behat, obtezovat ostatni hosty, prekazet personalu a jeste se tvari, ze je to v poradku a vy nemate pravo si na takovou situaci stezovat.

yako
3225 příspěvků 3.8.12 15:34

Uu - to mělo být asi spíš na mě! Právě jsem to po sobě četla a říkala jsem si, snad si toho nikdo nevšimne. Vypadlo mi tam jedno velice důležité slovo - RÁDY. Je mi líto, jestli jsem se někoho osobně dotkla!

lilip
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.8.12 15:34
Jednozačně prospívá :-), proto ho tam tahám od 2,5 let - je únorový, takže v září nám to vychází výborně.(a mám štěstí, že je nadšený a způsobný cestovatel,) Mně také prospívá - oba to máme od paní z ORL písemně a mávám tím manželovi před nosem, když vzdychá, proč musím utráce za tak drahou dovolenou (kdyby jel jeden dospělý s námi, vyšlo by nás to finančně nastejno, pač dítě by bylo jen za letenku :-( ). A to lítám jen na řecké ostrovy do *** s polopenzí nebo nyní podruhé apartmán.
Prostě muž je vesnické dítě, jeho rodiče nevytáhli paty od baráku, jeho ideální dovolená je plácnout se u rodičů na dvoře na zahradu, když výlet, tak jen někde přes noc - hm. Právě jsme se odtamtud vrátili a léčím si nervy diskusí s vámi zde. Já musím něco zažít, vidět, kochat se živly a divokou přírodou.
@JarkaJar píše:
K dětem u moře.
Ještě tu myslím nikdo neřekl, že dětem pobyt u moře zdravotně prospěje, zvlášť těm městským.
hanabanana76
160 příspěvků 3.8.12 15:35
A jedna fotka pro rodice :-)

A proto ja si sve deti hlidam…nechci riskovat dalsiho psa :-)

Malina jahodová
175 příspěvků 3.8.12 15:36
@runningfox píše:
@Malina jahodová
Mně moje děti taky voněly, ono je to tím, že plně kojené děti prostě nesmrdí.

Jak které, naše plně kojené rozhodně nevoněly ani trochu. Ale to je jedno. Tohle nejspíš není téma dle etikety.

Jiná Realita
13791 příspěvků 3.8.12 15:40

Buggati

Mně tedy spíš z pozorování připadá, že přehnaně rozmazlené děti se rekrutují od matek, které už v dětství prohlašovaly, že chtějí moooc dětí a velkou rodinu a tři holčičky a pět chlapečků…a teď už je mají a neví si s nimi rady. resp. jsou přesvědčené, že vědí, mají načteno milion knih, vše ví nejlépe, jejich děti jsou tak chytré, krásné, hodné a prostě celkově úžasné. a okolí to je nutno náležitě zdůrazňovat.

Kamarádky, které o dětech nikdy moc nemluvily, moc to neřešily, děti prostě tak nějak mají, nepřečetly všechny knihy, které kdy o dětech vyšly, mají úplně normální děti, ve kterých se extrémně nezhlížejí a nezdráhají se jim v případě hysterických výlevů třeba i našupat přes pozadí nebo jim zakázat nějakou oblíbenou činnost. Protože děti nebyly objektem jejich touhy a veškerého volného času.

Pavlena
841 příspěvků 3.8.12 15:42

@uu Zřejmě jsem se nevyjádřila úplně přesně.
Vůbec mě nezajímá, kdo, zda, kolik plánuje dětí, jejich plození v žádném případě nepovažuji za povinnost vůči státu.
Jen mi připadá, že žen, které se rozhodnou děti nemít, a toto i dodrží, není příliš moc. I největší odpíračky dětí v mém okolí právě porodily, či se na to chystají.
Teď k tomu, co jsem mínila napsat. Možná jsem výraz sobecký měla nahradit výrazem sebestředný. Postoje odpíračů dětí jsou poněkud sebestředné. A pokud tito lidé později přecejen děti mají, dost často nedodrží to, co nyní po rodičích dětí vyžadují, tj.aby nejlépe zmizeli z povrchu zemského.
Sebestředný člověk, který zplodí dítě, se pravděpodobně dělat to, co je zde kritizováno (jezdit k moři s miminem, trápit ostatní přítomností svého dítěte na nesmyslných místech) a to právě proto, že nenadřadí potřeby dítěte nad své.

Pavlena
841 příspěvků 3.8.12 15:45

@uu A ještě prosím netykat. Na jiných fórech se tykání nosí, zde ne a docela mi to vyhovuje.

Malina jahodová
175 příspěvků 3.8.12 15:49
@Pavlena píše:
@uu A ještě prosím netykat. Na jiných fórech se tykání nosí, zde ne a docela mi to vyhovuje.

Tady to místní vykání mě spíš přijde ujetý.

runningfox
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.8.12 15:50

@Pavlena
Nevím, jestli jsem sebestředná, ale moje nervy jsou možná věkem už poněkud opotřebované. U mne se může stát, že mi takové náhlé zabušení do sedačky způsobí takový úlek, že vyskočím metr vysoko. Ale pokud se mi to stane, většinou se s těmi rodiči v klidu domluvím, že takto raději ne. Ještě nikdy jsem se nemusela s někým kvůli tomu dohadovat. Jsou situace, kdy je toto marné, třeba u postižených dětí. Jednou jsem takto vystoupila z tramvaje, protože jsem pozornost chlapce s Downovým syndromem prostě psychicky nevydržela.
Sama jsem ale byla matka, která byla neustále pod drobnohledem okolí a těch rad, co jsem si od chytrých důchodkyň vyslechla, by stačilo na pěknou brožuru. Takže vím, jaké to je. Na druhou stranu, nemám pochopení pro ignorantní rodiče a když vidím, jak někdo své dítě bije nebo je jinak týrá, zasahuji. Už mám na kontě kvůli tomu pěkných pár konfliktů, mimochodem. Protože tohle fakt nesnáším ze všeho nejvíc.

Pavlena
841 příspěvků 3.8.12 15:53
@Malina jahodová píše:
Tady to místní vykání mě spíš přijde ujetý.

Možná se mě poněkud dotklo v souvislosti s tím konkrétním příspěvkem.
Mějte se tu, musím běžet.

gulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.8.12 15:54

@runningfox teraz je móda opačná. Ja som „stará“ matka a tých rád od matiek čo sú v mojom veku, ale začali rodiť v 20 je toľko, že by som sa najradšej odsťahovala na opustený ostrov. Dochodkyne sa väčšinou len usmejú a pochvália mimino.

JarkaJar
432 příspěvků 3.8.12 15:54

@Malina jahodová
Proč? Neřekla bych. Chodí sem čtenářky ve věku od 15 do 65 let a často přece víme, kolik je komu let, co studuje nebo jaké má povolání. Kdežto na většině internetových fór se myslím shromažďují spíš vrstevníci. Tohle fórum má taky jednu výhodu, kterou jiná fóra často postrádají - slušnost.

lilip
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.8.12 15:56

@Bugatti to jste vystihla myslím dokonale. Já jen doufám, že ženy, kterým se děti protiví, nemají je potřebu mít, je nikdy mít nebudou. Udělají tak službu sobě a okolí. Vůbec je neodsuzuji. Pohorší mě naopak to, že si dítě pořídí jako konvenci a je jim vlastně fuk, jak roste. Takové děti pak akorát strádají. Znám jednu ženu zblízka a říkám si, že s takovým chladem, co z ní jde by to dítě snad zahynulo. Má sama k sobě takový odpor, že prohlašuje, že nechce, aby po ní cokoliv zůstalo. Jak by mohla s touhle nenávistí k sobě rozdávat lásku dítěti.

firefly
527 příspěvků 3.8.12 15:59

Občas mám pocit, že pro holku je dnes znalost etikety skoro na škodu - z dobré 3/4 prvních schůzek s muži odcházím zhnusená, co to zas bylo za burana.
Ale teď vážně… myslím, že by se na to mělo víc dbát. Sama jistě mám nějaké mezery v chování na akcích, kterých se běžně neučastním (se šnekem bych asi dopadla jako v Pretty Woman - „svině klouzavý“). Jinak si na tom ale dost zakládám. V chování ke starším, v práci, atd. A bohužel to i očekávám.

continuity
5853 příspěvků 3.8.12 15:59
@JarkaJar píše:
@Malina jahodová
Proč? Neřekla bych. Chodí sem čtenářky ve věku od 15 do 65 let a často přece víme, kolik je komu let, co studuje nebo jaké má povolání. Kdežto na většině internetových fór se myslím shromažďují spíš vrstevníci. Tohle fórum má taky jednu výhodu, kterou jiná fóra často postrádají - slušnost.

vsechna moderovana fora jsou slusna, protoze admini a modi to hlidaji. a to plati pro vetsinu nejak zamerenych for, na ktere chodim - treba na zive.cz jsou pravidla jeste striktnejsi, co se tyce OT nebo jinych veci.

fora na spravodajskych serverech typu idnes sem nepatri, to je uplne jina kategorie - hospoda ctvrte cenove vs. tenisovy klub.

runningfox
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.8.12 16:08

Myslete si co chcete a řiďte se svým citem. Já vykám úplně každému na webu, pokud jej osobně neznám. Nemůžu jinak, jsem k tomu vychovaná. Pokud někdo tyká mně, nehroutím se z toho a neberu si to osobně. O jeho/jejím vychování si myslím svoje, ovšem nijak se tím v konverzací nenechávám ovlivnit.
Já myslím, že webová konverzace je odrazem té reálné a tudíž by tam měla platit stejná pravidla. Jelikož nejsem z příspěvků schopná většinou odvodit věk/postavení/pohlaví, používám automaticky vyšší level zdvořilosti.

chinin
2788 příspěvků 3.8.12 17:20

Děkuji Všem za jejich názory v diskuzi o cestování/létání dětí částečně vyvolané mými otázkami. Přečetla jsem si je se zájmem, a ačkoli můj názor nezměnily, určitě obohatily můj pohled na věc.

Postupně budu reagovat na jednotlivé příspěvky/myšlenky, ale na úvod s dovolením zopakuji, že mě zajímal názor lidí na to, jestli, když
1/ VÍM, ŽE MOJE DÍTĚ BUDE KŘIČET NEBO JINAK OBTĚŽOVAT OKOLÍ, resp. s ohledem na věk/povahu atd. dítěte/délku letu/prostředí (změny tlaku, nemožnost se proběhnout apod.) to je pravděpodobné, a
2/ NEMUSÍM LETĚT (např. let matky s malým dítětem, která z nějakého důvodu rodila v ČR, do zahraničí, kde žije, let z důvodu návštěvy blízkého příbuzného, který nemůže přiletět za mnou, lez ze zdravotních důvodů – např. dítě ze zdravotních důvodů nemůže cestovat autem apod.),
mám „právo“ přesto letět např. pětihodinovým letem na dovolenou (schválně jsem uvedla těch 5 hodin, což vyloučilo nejbližší moře).

Proto mi přijdou zbytečné reakce typu: moje dítě je při letu v klidu, já své dítě zabavím… dítě křičí, protože nesnáší změnu tlaku (no, to já taky, a pokud bych kvůli tomu pět hodin v kuse křičela, nebudu – s ohledem na ostatní - létat)… o mém dítěti ani nevíte… „V zadání“ bylo jasně popsáno, že jde o dítě, které křičí/obtěžuje okolí. Stejně tak reakce: moje dítě to potřebuje kvůli zdraví… No, když to potřebuje = musím s ním letět = o tom není debata.

chinin
2788 příspěvků 3.8.12 17:25

Docela o těchto věcech v poslední době přemýšlím - asi to souvisí i s tím, že v mém okolí není nikdo, kdo by s malým dítětem, u kterého není přesvědčen, že ho v letadle zabaví nebo uspí, létal. Právě kvůli ohleduplnosti k okolí. Proto když tyto rodinky, chtějí/potřebují třeba kvůli ekzému jet k moři, volí cestu autem k blízkému moři. To samozřejmě pro ně osobně není tak pohodlné jako letadlo, ale dělají to kvůli okolí. Naopak, když letím na dovolenou, mám na takové rodinky „štěstí“.

V lehkém šoku jsem z názoru, který několikrát zazněl v diskuzi, (vlastně to občas vidím kolem sebe, ale přesto mě to, přiznávám, zaskočilo), že JE PŘECE NORMÁLNÍ, ŽE MALÉ DĚTI KŘIČÍ A NEVYDRŽÍ V KLIDU = NENÍ NORMÁLNÍ, ABY TO NĚKOHO OBTĚŽOVALO. No, já se přiznám, mě to obtěžuje. Pokud se tomu mohu vyhnout, udělám to (např. nevyhledávám baby-friendly restaurace, hotely), ale když to není možné, myslím, že JE NORMÁLNÍ, ŽE MI KŘIK A KOPÁNÍ DO SEDAČKY VADÍ = OBTĚŽUJE MĚ.

Kdyby chtěl někdo namítnout, že když mi vadí křik a kopání do sedačky, nemám létat letadlem, v němž mohou letět děti (typicky chartery), rovnou píšu, že mi to přijde jako NEFÉR ARGUMENT. Stejně tak, že když chci mít klid, mám si připlatit za business class (např. Albireo), a jezdit do dražších hotelů a chodit do dražších restaurací (Bugatti). Proboha proč?! Protože já nikoho neobtěžuju a nemám ráda, když někdo obtěžuje mě??

Mimochodem, jsou lidé, kterým hluk (dlouhý křik dítěte, kterému nejde utéci) způsobuje zdravotní komplikace (např. migrény), stres.. A bohužel je i spousta lidí, kteří kvůli změnám tlaku v letadle nesnáší špunty do uší/sluchátka.

Takže můj názor je, že pokud rodinka s dítětem, které křičí celou dobu už na letišti, někam letí pět hodin, tedy podle mne už při objednání dovolené musí předpokládat, že dítě bude křičet v letadle a obtěžovat okolí, JE TO NEOHLEDUPLNÉ.

chinin
2788 příspěvků 3.8.12 17:33

No právě. Mně to tedy přijde jako NORMÁLNÍ ohleduplný přístup. Přece JE normální, chovat se ohleduplně, nebo ne?

@lilip píše:
@chinin v tom s vámi souhlasím. Musím vědět, na co dítě má a prostě na tu dovolenou poletím později. Můj malý zvládá letadlo od 2,5 a klid. Nic ho nebolelo. Jinak preferuju rodinu k nám, než já s kojencem se někam hrabat.
firefly
527 příspěvků 3.8.12 17:37

Cestování letadlem s dětmi… to je téma. Mnohokrát jsem letěla letadlem více či méně plným dětí. Většinou je to hrůza. Jak to vnímám já:

• Nepohoršuje mě, když to dítě křičí a brečí proto, že mu něco je - tedy hlavně ze změn tlaku… taky jednou budu mít děti, taky s nima třeba budu chtít letět… a za tohle nemohou ani ty děti, ani rodiče. Netvrdím, že nešílím, když brečí už několik hodin v kuse, ale co naplat. Za zlé to nikomu nemám. Samozřejmě očekávám, že rodiče dělají maximum proto, aby plakat přestalo, třeba se snaží, aby přepolklo, atd.
  • Nenávidím, když děti kvílejí v rámci „hry“, která však není hra, ale je to bezhlavé běhání po letadle, zatímco rodiče sedí na místě. Myslím, že rodiče by měli být na cestu připraveni a děti být schopní uspat a/nebo zabavit. Chce to přípravu, knížky, hračky, nápady, energii. To chápu.
  • Z čeho šílím je zabavování dětí přenosnými dvd přehrávači apod. Teda proti nim nic nemám, ale PROBOHA, KUPTE K TOMU SLUCHÁTKA. Nepotřebuji pochlouchat kňourající děti a k tomu pět přihlouplých pohádek, z každé strany minimálně jednu (a všechny naráz… rozšířilo se to, cestuje s tím téměř každý rodič, běs!).
  • Děti nemají co lézt po sedadlech. Ta jsou k sezení. Nebo alespoň bez bot! I bez bot však platí, že nesmějí kývat sedadlem jiného cestujícího.
  • Kopání do zad… téma samo pro sebe i v kině apod. Prostě ne! To si rodič zvládne ohlídat. Taky jsem to zvládla u dětí, která jsem hlídala. Buď jsem jim to vysvětlila (menší než takové, co rozumějí, nemají na kopání dost dlouhé nohy), nebo jsem jim nožičky klidně i přidržovala.

PROSTĚ NEOBTĚŽOVAT VÍC, NEŽ JE NUTNÉ.

chinin
2788 příspěvků 3.8.12 17:38

Chápu. Přesto mám raději rovnici: ohleduplná matka = nebere dítě, které bude pravděpodobně obtěžovat okoli, do takového prostředí, pokud nemusí = okolí neháže na matku a dítě nepříjemné pohledy = klidné a spokojené dítě.:-)

@Pavlena píše:
@continuity Domnívám se, že platí rovnice: tolerantnější postoj okolí = klidnější matka (bez stresu, co zas bude) = klidnější dítě. Ty malý potvůrky přesně vycítí naladění okolí a podle toho se vystresují či uklidní.
Aspoň moje dcera je na mě takto napojena přímo dokonale.
chinin
2788 příspěvků 3.8.12 17:41

@Nanynka 02, @Jiná Realita:
Souhlasím. Netvrdím, že to platí na všechny rodiče, kteří letí 5 hodin na dovolenou s malými dětmi, ale troufám si odhadnout, že na většinu to sedí.

@Jiná Realita píše:
@Nanynka02
Rodiče ale neberou mimina ve věku 2 let k moři kvůli nim, ale kvůli sobě.
chinin
2788 příspěvků 3.8.12 17:48

Ach jo, já vím, že jsem byla dítě (tak stará zatím nejsem, abych si to nepamatovala), jenom mi to nepřipadá jako argument. Ostatně myslím, že pokud někoho obtěžuje cizí dítě, protože se „chová jako dítě“, ten někdo se nezlobí na křičící dítě, ale na jeho rodiče, protože dítě nedokáží zabavit/uklidnit/přecenili jeho síly/schopnosti..
A znovu jo, chce to trochu tolerance OBOU STRAN, tedy nejen těch hnusných lidí, které obtěžují křičící děti, ale i rodičů. A bohužel, podle mých zkušeností tuto větu pronáší vždy rodiče, kteří se dovolávají „trochy tolerance“ TOHO DRUHÉHO.

@Malina jahodová píše:
Připadá mi, že sousta lidí nějak zapomíná, že taky byli dětmi. Možná jsme tu většinou byli dokonale vychovaní caparti, ale jistě se najdou i tací, co měli třeba hyperaktivitu a přesto potřebovali někam dojet vlakem, busem, letadlem. Maličké děti nemůžou za to, že jsou hlučné. Stejně za to nemůže třeba mentálně postižený dospělý. Chce to trochu tolerance z obou stran. Snažím se obtěžovat co nejmíň. Ve vlaku s dětmi jdu do dětského kupé a snažím se je krotit jak je to jde. Od okolních cestujících ale očekávám, že si vzpomenou, že kdysi byli taky prudivými dětmi a to navíc v době, kdy dětská kupé ještě nebyla.
chinin
2788 příspěvků 3.8.12 17:51
Souhlasím! Tak moc, že mi nestačilo přidat zelené ramínko.:-)
@Jiná Realita píše:
@Malina jahodová
Jenže on je velký rozdíl, jestli vidíte na rodičích snahu něco udělat, když dítě vyvádí otřesné kusy, nbo to berou jako hotovou věc, protože „ono je přece malé, takže to koukejte pochopit“.

V případech, které jsem popsala já, to bohužel rodičům bylo úplně šumafuk.

Myslím, že naprostá většina spolucestujících/okolí, když vidí, že matka je nešťastná z toho, že dítě nezvládá, ale víc udělat nemůže, zatne zuby a vzpomene na své dětství.

ale když vidí, že si matka nevzrušeně kouká z okna, a dítě kope cizího psa, bere lidem věci z tašky, řve jak na lesy apod.?

Příspěvek upraven 02.08.12 v 20:21
Stránka:  « Předchozí 1 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 Další »

Téma je zamknuté a nelze do něj již dále přispívat

Další podobná témata podle názvu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek