Existuje barva, která se hodí ke všemu?

Fotoalbum tématu (7) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 Další »
Jiná Realita
13791 příspěvků 5.1.13 11:37

Velmi dobře kombinovatelné barvy, které jsem tu neviděla, jsou i koňaková/velbloudí.

dají se použít prakticky ke všem barvám (v odpovídajícím odstínu).

Maravelo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.13 12:47

@Dalmitka no souhlasit nemusite, ale tohle je fakt. Je to jak to je dano prirodou. Neni to zadna veda, hola fakta. Narozdil od barevne typologie ktera obcas meni fakta k obrazu svemu a plete si pojmy s dojmy. Cerna i bila barva jde ke vsemu, proto i v kazde kulture ma v oblekani vysostne postaveni a seda je jen zmenou tmavosti mezi cernou a bilou. Vztah k temto barvam je pouze zalozen na osobnich preferencich a pokud se v cerne nebo bile necitite, nebo vam naopak nedelaji hezkou postavu, neni to problem neutralnosti barvy ale problem vaš. A muzete tu o tom licitovat do nekonecna. Pokud chcete svoji teorii stavet na barevne typologii, stavite ji z velke casti na subjektivnim dojmu nositelky. Barevny typ nemuzete urcit bez konzultace nebo bez toho, anizbyste byla schopna rict, ke kteremu satniku dana osoba tihne. Vubec to rozdeleni je celkove blbuvzdorne co do barev a sirokospektralni, takze pokryje vsechny barevne kombinace. Ale nevysvetluje proc tomu tak je. Bohuzel to meli delat uz v prvni tride nasich zakladnich skol. Misto toho se tu uci do nebe volajici kravovina ze zakladni barvy jsou cervena, modra a zluta a z nich se vsechno micha. Coz je nesmysl.

barevne systemy:
Aditivni - system svetla
pokud prekryjeme zakladni barvy tohoto systemu (cervena, zelena, modra), dostaneme bilou. Spojenim cervene a zelene napr. zlutou.

Subtraktivni - malirsky system skladani barev
pokud smichate vsechny barvy, dostanete cernou. Zakladni barvy zde jsou tyrkysova, magenta (kriklave ruzova -trochu usmevne je, ze tato barva vlastne neexistuje, pro zajemce mohu vysvetlit) a zluta. Nekdy se pridava samptna cerna, protoze diky nedokonalosti tohoto systemu smichanim vsech techto barev dosahnete poize na 90% cernou. Maliri samozrejme nevyuzivaji celeho spektra, mimo jine i z duvodu nedostatku magenty a tyrkysove ve volne prirode, druhak proto, ze se maluje v prirodnich, spise hnedych a sedych odstinech a ne v saturovanych primarkach jak to zname treba u impresionistu.

HSV system
System rozkladajici barevne spektrum na
Odstin
Samotna hodnota vlnove delky barvy

Sytost
cistota barvy. Od sede az po tu nejciststi

Tmavost/svetlost
Jak je barva svetla nebo tmava

Hezky to zobrazuje tento diagram z photoshopu

http://cdn.robcubbon.com/…turation.jpg

Kdo pro barvy nema cit, muze si urcite dal pomahat studovanim ponekud sarlatanske „barevne typologie pro vizazisty“, ale kohokoliv, kdo chce umet barvy kombinovat by melo spis zajimat, jak barvy funguji. Protoze jen diky tomu je pak mozne chapat, proc jde k modre zluta. A to fakt neni o barevne typologii;-) a neni to ani zadna veda. Staci pochopit, jak vypada barevne speltrum, co jsou komplementarni barvy a jak mezi sebou barvy ladi. Vybrat si pak, co jde k vasim ocim a vasemu citu je snadne a daleko snaze variovatelne.

Ende šlus. Rekl jsem toho az az a je na vas, cemu si chcete radsi verit:)

Jiná Realita
13791 příspěvků 5.1.13 12:52

Vidím, že mi s tou koňakovou nevěříte, takže jsem zkusila jen rychlý náčrt. nejde o tvary a střihy (zkuste je nevnímat), ale čistě o barvy.

třeba nemám pravdu, ale mému barevnému vnímání přijde, že barva na kabelce se hodí ke všem těm zeleným, přestože mají úplně jiný odstín, stejně i k modrým, k červené, k oběma žlutým. a je to pořád je jeden odstín koňakové barvy. a ano, hodila by se třeba i černá, ale výsledná kombinace u by pro mě byla moc těžká tmavá…s koňakovou vznikají různé „barevné hry“, kontrasty.

nehodí se ale obecně k růžové.

Jiná Realita
13791 příspěvků 5.1.13 13:06

Pro srovnání totéž s onou „univerzální“ černou.

nevím, jak vám, mně přijde, že s černá s černou je nuda, s hnědou je to divná kombinace, se žlutou a červenou tvrdá, se zelenými temná a opět ve srovnání s koňakovou o ničem a s modrými klasika neurazí nenadchne. koňaková je pro mě už delší dobu jasná volba. tím samozřejmě neříkám, že kombinace s černou je něco nepěkného, špatného nebo podobně…jen mi koňaková přijde mnohem kombinovatelnější nebo minimálně zajímavější.

airenae
8 příspěvků 5.1.13 13:30

Koňaková mi taky přijde u těch barev daleko lepší než černá!:)Horší je to u té růžové nebo třeba u šedé, lososové, fialkové. Mimochodem je tu někdo, komu sluší oranžová? Podle mě ta barva nesluší nikomu, neumím si představit žádný barevný typ, ke kterému by se mně to líbilo. Taky jsem slyšela názor, že khaki nesluší nikomu, ale to si nemyslím. Sluší lidem, co mají khaki oči:)) (tj. já:)

Maravelo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.13 13:34

@Jiná Realita Já ti třeba věřim :D Jen krom růžový další problém bude když budeš mít čistě stříbrný styl, tam ti nepujde žádnej odstín sytě hnědé/zlaté…

Jiná Realita
13791 příspěvků 5.1.13 13:39

@airenae
světe div se, koňaková se hodí i k šedé (tahle kombinace se mi líbí čím dál víc), hodně odstínům fialové. a k té lososové se mi tedy hodí mnohem víc, než černá. (i když už to není možná úplně ono).

@Maravelo
njn, stříbrná a růžová se s ní nekamarádí. ale vždyť jsem hned psala, že univerzální barva fakt neexistuje. bohužel nebo bohudík, kdoví :-)

Maravelo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.13 13:42

@airenae vtipné že khaki a oranžová je jedna z naprosto klasických kombinací :D
http://www.awear.com/…lightbox.jpg

Jiná Realita
13791 příspěvků 5.1.13 13:44

Zase pro srovnání totéž s černou.

šedočerná nic moc, černolososová tvrdá očipěstní hrůza, s fialovou je to pěkné, klasická kombinace.

Jiná Realita
13791 příspěvků 5.1.13 13:45

@Maravelo
to jo, ale taky neznám nikoho, komu by nějak extra slušela :-/ já nemám ráda nia jednu z nich :-)

Maravelo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.13 13:49

@Jiná Realita mojí nejlepší kamarádce sluší obě.. ještě olivová a všechny tyhle zemité odstíny. Mě ale nesluší ani trochu :D jakákoliv zelená, vypadam v tom jak zombie :D nosím pouze aristokratické a vznešené barvy! :D

http://images.nymag.com/…1205_275.jpg

airenae
8 příspěvků 5.1.13 13:53

@Maravelo - to je vtipné:)ale na obrázku je to taková oranžová s lidskou tváří:D trošku do hněda, já myslela spíš takovou tu mandarinkovou, ta fakt nesluší moc nikomu, leda Drew Barrymore:))

Maravelo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.13 14:01

Jeste pridam další s lidskou tváří:
http://lifewithbrandon.files.wordpress.com/…okbook_2.jpg

Ta o které mluvíte @airenae sluší hodně černým a lidem s tmavší pletí (na tyhle barevná typologie nemyslí :D ). To ale nemusí být pravidlo, pokud jí třeba skombinujeme s různými odstíny tyrkysové aka modrozelené, nemusíme být notně původem z Alžíru :D Na drew se mi třeba vůbec nelíbí, protože drew je růžová a růžová a oranžová, to je jak kočka a mixér… ty věci se nekombinují :D

http://www.keelyhunter.com/…okbook-1.jpg

Dorenika
464 příspěvků 5.1.13 14:15

Cierna <3

Dalmitka
1822 příspěvků 5.1.13 15:39

@Maravelo - ja sa s Vami nehádam, len som na Vás reagovala. A ako som už na začiatku napísala, k vedeckým teóriám ohľadom farieb sa nemôžem vyjadrovať. Ja som mala na mysli praktickú aplikáciu a používanie farieb u farebných typov a to predovšetkým a hlavne v blízkosti TVÁRE, lebo zjednodušene o tom tá typológia v podstate je. Ale beriem na vedomie, že v tomto sa nezhodneme /dobre, možno je to podľa Vás skomercionalizovaná znôška bludov/. A mimochodom - najviac nosím práve bielu a čiernu, sú to moje farby.

Audrey.Piper
412 příspěvků 5.1.13 15:42

Podle mě je docela univerzální tmavě modrá. pro ilustraci:

superla
64 příspěvků 5.1.13 16:05

Jedna věc je barevná typologie. Druhá věc je, jak se kdo v které barvě cítí. A třetí věc je, jak kdo kterou barvu vidí. Vzpomínáte si, jak asi před dvěma lety Američané řešili, nakolik je výstižné a ostatně i korektní říci, že si manželka prezidenta oblékla šaty „tělové barvy“?

Maravelo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.13 16:15

@Dalmitka ach jo… tak věřte prostě barevné typologii, aniž byste věděla, proč funguje jak funguje, jen na základě toho, že vám někdo řekl, že existují lidi, kterým sluší to a pak lidi, kterým sluší ono. To co jsem napsal neni žádná vědecká věc navíc ještě teorie. Je to naprosto čistá praxe. Nazývat to vědeckou teorii je jako tvrdit, že „1+1=2“ je vědecká teorie :D Pokud chcete něco vědeckého, můžu vám tu začít vysvětlovat jak oko interpretuje vlnové délky světla, ačkoliv o tom sám moc nevím, to považuju za vědecké (stejně jako to, proč neexistuje růžová). Taky se s váma nehádám, jen trvrdím, že své vědomosti stavíte na velmi vachrlatých základech :-) Máte ale pravdu, že na tomhle se neshodnem, protože vy si budete dál vést svojí bez toho, aniž byste se vůbec zamyslela nad tím, jestli to co říkám nemůže být pravda a proč. Taková diskuze je jak hrát tenis se zdí.

PS: jestli jste někdy byla na nějaké módní přehlídce, mohla jste si všimnout, že některé modelky nosí oblečení bez ohledu na jejich „barevný typ“, proč asi ;-)

Jestli chcete v diskuzi pokračovat, tak mi vysvětlete, na základě čeho funguje barevná typologie. Proč např. zimní typ má nosit takové a takové barvy a čím se zimní typ vyznačuje.

Dalmitka
1822 příspěvků 5.1.13 16:51

@Maravelo - nepáči sa mi Váš nadradený spôsob komunikácie, nie sme tu v pozícii aby ste ma obrazne „peskovali“, ako sa v Čechách hovorí. V diskusii už nemienim pokračovať a to aj napriek tomu, že - predstavte si! - typológia mi nie je celkom neznáma. A to z úplne iných zdrojov, ako tie, ktoré spomínate -" aniž byste věděla, proč funguje jak funguje, jen na základě toho, že vám někdo řekl". Takže - světe div se - trochu tuším aj to, na základe čoho táto typológia funguje a zimný typ? - To je náhoda, že som práve výrazný zimný typ, takže tajomstvá a nuancy zimných typov /všetkých zimných pre upresnenie/ sú mi tiež trošičku známe. Končím a hlboko sa skláňam pred Vašimi úžasnými znalosťami!

Ani
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.13 16:51

@Maravelo 100% souhlas.
Ale myslím, že barevná typologie se s vědeckým systémem nevylučuje, jen ho zjednodušuje a škatulkuje. Všechny typy jsou kombinaci tří vlastností barev, které jim sedí.
Tmavost vs. světlost = tmavost, lightness
Tlumenost vs. kontrastnost = sytost, saturace (tlumená barva je tedy taková, která má oproti základní syté barvě větší množství šedé)
Odstín, hue, je nejkomplikovanější, tam se podle mě barevná typologie nejvíce odchyluje od vědy. Resp. nevím, jak věda/malířství/whatever definuje studené a teplé barvy (množství červené vs. modré?). Každopádně ale barevná typologie pracuje spíše s relativní teplotou (odchylka od základní barvy, tedy např. základní červená by měla být neutrální, červená více do fialova studená a více do oranžova teplá (modrá složka vs. žlutá složka).
Výsledkem je teplý vs. studený typ.
Názvy barevných typů jsou mírně zavádějící, vzhledem k tomu že výše popsané stupnice jsou spojité, zatímco typy jsou rozškatulkované, ale v podstatě jsou vždy kombinací výše popsaných vlastností, z nichž jedna je pro ně nejpodstatnější (např. tlumené léto - tlumenost), druhá méně podstatná (tlumené léto - studenost) a ve třetí jsou buď neutrální, nebo je podstatná minimálně.

To, do jakého se kdo řadí typu je pak dané tím, co mu sluší, barva vlasů, očí apod. napovídá, ale nemusí být nutně směrodatná. Samozřejmě ale nikdo nespadá přesně do jednoho typu, ty typy jsou dány mezními hodnotami stupnic. Barevné typy v podobě 12 škatulek jsou jen pomůcka. Absolutní fakt je, že někomu více sluší tmavé/světlé, tlumené/syté, teplé/studené barvy. A v rozsahu těchto stupnic o tom může uvažovat, pak nepotřebuje barevné typy (např. já potřebuju středně tmavé až tmavé barvy, výrazně syté a/nebo vyšší míru kontrastu v kombinacích, a neutrální až mírně chladné).

Aspoň takhle jsem si teda já, jako dost technický a přes barvy mužský mozek, zdůvodnila to, že mi některé barvy sluší víc než jiné a jak je vybírat.

Ani
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.13 16:56

Ale problém módy je, že nepracuje jen s čistými barvami, ale i vzory a texturou materiálu. Černá jde k světle růžově, exaktně to tak prostě je. Jde i k bílé. Ale černá k vzoru růžovobílých kvítků nepůjde, protože černou vnímáme jako tvrdou, důstojnou, odtažitou až dramatickou barvu, zatímco růžovobílé kvítky vnímáme jako romantické, jemné, něžné. To ale nijak nesouvisí s teorií barev, jen s naším vnímáním. Možná, kdybychom žili na planetě, kde by všechny kytky žraly lidi a růžová by tam byla všude, tak bychom to vnímali úplně jinak.

V důsledku této úvahy si myslím, že módní kombinace vždycky budou primárně o citu.

ciernykocur
132 příspěvků 5.1.13 18:12

@Ani, ramienko mi nestačilo, veľmi pekne povedané!

zuzaroza
729 příspěvků 5.1.13 18:14

@Canavi Tak zrovna to je podle mě rozšířený omyl.

Maravelo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.13 18:31

@Ani @Ani Nechtěl jsem aby to působilo že barevná typologie je nesmysl. Jde o to, že mnozí ji staví do pozice, ve které by se neměla vůbec nacházet. Přesně jak jste řekla, je to škatulkování barevných kombinací. Dokonce v malířství je to teplé/studené barvy rozškatulkováno obdobně, vědecky to snad odpovídá i rozpisu na barevném spektru, od infracerveneho nejteplejsiho po ultrafialove nejchladnejsi :D Problém barevné typologie je ale v tom, že tyto škatulky předkládá, ale nevysvětluje. Dává je dogmaticky a rika: „oranzova a zelena jdou tady k sobe a pokud se ti libi a citis se v nich, ses takovy a takovy typ“. Jenze uz mlci o tom, ze mimo to do toho spadaji i dalsi odstiny z uplne opacneho typu, protoze jak by mohl zimni clovek nosit treba podzimni barvy? O_O Vzdyt by to vsechny matlo! :D Existují lidé, jejichž oči nebo pleť tíhnou spíše k takovým a makovým barvám, ale to neznamená, že mohou pak nosit jen fialovou nebo barvy z dané škatulky. Pokud si někdo zakládá na jiných barvách, vizažista mu pak řekne něco jako že je skrytá varianta z té a té škatulky :D A proto to neberu. V tomhle se to stává naprostou pavědou, která jen lidi mate. Pokud se chci do hloubky zajímat o barevnou typologii, měl bych vědět alespoň základy o barvách. Dokud by to bylo v doporučování, proč ne, ale jako primární určovač barev pro člověka je to poněkud vágní. Naopak mi přijde třeba zbytečné, když někdo tápe a zeptá se odborníka, aby mu vysvetloval vlnove delky. Je dobre, ze ten mu to hezky pocitově vysvětlí na tom, že je jarní typ a hodí se k němu barvy jara, všichní ví jak jaro vypadá, člověk z toho má radost a navíc si to pamatuje a vic ani nehleda. Tady je zbytečné vysvětlovat co jsou to komplementárky, co jsou to trojice barev apod. Pokud se chci ale bavit o neutrálnosti barev a obecnosti jakékoliv barvy, tahat do toho bez znalosti barevné teorie tyhle „zkratky“ a stavět na nich nějaké širší teorie je podle mě trochu krátkozraké.

A jinak já se 100% stotožňuji s vaší poslední větou :D ve výsledku totiž člověk zjistí, že skoro každá barva jde s každou a je to jen o citu.

Kokoska1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.13 18:44

http://cdnb.lystit.com/…ge_flex.jpeg @Ani Fakt je to nekombinovatelné?

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek