Francouzky netloustnou

Fotoalbum tématu (6) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Frantiska
3578 příspěvků 06.11.13 12:37

@LorelaiH. taky zalezi komu se to vysvetluje… jsme smireni s tim, ze proste s tchyni nic neudelame… takze bud prerusit styky a nebo se s tim smirit

Garfie
4456 příspěvků 06.11.13 12:38

@sarah123 No proto právě upozorňuju, že to dítě nechodí do školky, nemá sourozence, ani hlídací babičky-prakticky celou jeho stravu má v rukou matka…proto mě to dostává. Já nejsem žádná fanatička vyvážené dětské stravy, ale pokud něco zakáže doktor, tak snad jsem schopná to ohlídat-zvlášť když se vlastně s čokoládou to dítě ani nemá šanci potkat jinde než doma…paradoxně to byla matka, která není úplně slepá k tomu, co dítě jí-třeba by psychicky nezvládla kdyby dítě nemělo teplé jídlo (vyzkoušeno na společném výletu) :-). Když má hlídat tatínek, předem navaří-aby ho třeba nedejbože nenapadlo objednat pizzu a tak…

Lamicka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.11.13 12:44

@Cornero dle googlu mate pravdu. existuji ale i vychytanejsi verze. dle vyrobce dokonce bez barviv a pridaneho cukru (ovsem s glukozofr. sirupem, umelymi sladidly a konzervanty).

http://www.limobar.cz/…yprodej.html

sarah123
2137 příspěvků 06.11.13 12:47

@LorelaiH.
No jo, no, ja vim. Jenze sve mamince jsem to vysvetlila snadno, naopak se me sama od zacatku ptala, co ano, co ne (a tim myslim treba kolik masa, ne ze by se me potrebovala zeptat, jestli je cokolada pro dite vhodna).
Jenze tchyne ve veku 68 let se zmeni uz jen velice tezko. Jinak spolu nemame vubec zadny problem - vyborne odjakziva vari ceska jidla bez nahrazek. A jak bude zle? To mam zakazat, aby se s mymi detmi stykala? Nebo tam mam jak bachar sedet pristich 15 let pri kazde navsteve?
Osobne jsem si rekla, ze to budu radeji ignorovat (tim spis, ze dcera se pomerne snadno navraci k puvodnimu rezimu), nez abych se dockala toho, ze ji to bude strkat za mymi zady a ucit ji, ze „mamince to nereknem“, nebo „to by nam maminka dala“ apod.

LorelaiH.
3214 příspěvků 06.11.13 12:54

@sarah123 Já vím, že to zní drsně, ale musela jsem vysvětlit (nejdřív manželovi, ten potom své matce), že tam děti prostě nepřivedu, když se mi budou vracet s bolavým břichem. Ze začátku jsem to dělala i tak, že jsem jim nabalila (nezávadné) svačiny s sebou, aby viděla, co jim dáváme (taky nejsem alternativní eko-matka) a ona se to postupně taky naučila. Naštěstí také vaří výborná česká jídla bez náhražek, peče buchty atd., takže na nějaké chemické dobroty ke svačině není prostor :)

Lamicka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.11.13 13:00
@sarah123 píše:
Osobne jsem si rekla, ze to budu radeji ignorovat (tim spis, ze dcera se pomerne snadno navraci k puvodnimu rezimu), nez abych se dockala toho, ze ji to bude strkat za mymi zady a ucit ji, ze „mamince to nereknem“, nebo „to by nam maminka dala“ apod.

Můj názor je, že pak si ty sladkosti koupí děcko ve škole v automatu za zády rodičů. Podle mě je důležité vysvětlit dětem, že jsou to nezdravé pamlsky, které není možné konzumovat často, raději vůbec. Naučit je, aby daly přednost ovoci před čokoládovou tyčinkou.

Sekhmet
1918 příspěvků 06.11.13 13:09
@Lamicka píše:
Naučit je, aby daly přednost ovoci před čokoládovou tyčinkou.

Chachá, promiňte, ale podle mých zkušeností 99% dětí můžete učit co chcete, ale stejně dají vždy přednost čokoládě před jablkem. Protože čokoláda je sladší a náš organismus je stvořen tak, aby (v zájmu přežití) preferoval sladké a tučné a čím víc, tím líp.
Malé dítě nemá dostatek sebeovládání na to, aby čokoládu zdvořile odmítlo, pokud si není jisté, že po jejím pozření následuje trest, jehož dopad je mnohem větší, než slast s jedením čokolády spojená.
A teď samozřejmě očekávám vlnu reakcí ve smyslu: „má dcera/syn čokoládu i jiné sladkosti plive a nesnáší je, nejlépe jej uctím bílým jogurtem, kusem zelené papriky a pufovaným chlebem bez příchuti, to přímo miluje.“
Nepopírám, že existují výjimky, ale zas tolik jich není.

DanielaS
4901 příspěvků 06.11.13 13:11

S tim dat prednost ovoci pred cokoladou mam problem i ve triceti a s titulem ze studii lidske vyzivy, simvas.

sarah123
2137 příspěvků 06.11.13 13:14

@LorelaiH.
Ja vas chapu, osobne jsem tohle taky jednou pouzila - ve vlastni rodine v situaci, kde nebylo mozno pristoupit na kompromis: „jestli neprestanes XY, uz se neuvidime“. I jsem to pak splnila. Tak se snazim vyhnout tomu to opakovat.

Ale jina situace by byla, kdybychom se vraceli do CR - pak bych to musela nejak podchytit, ale uplne uprimne mi neni jasny, jak by to probihalo. Krome toho zatraceneho jidla dceri kazda sada prarodicu predava jine znalosti a zkusenosti, takze bych se s nima nerada rozchazela ve zlem.

Lamicka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.11.13 13:19

@Sekhmet Já to myslela spíš, že se to odrazí v pozdějším věku. Taky jsem jako dítě chtěla čokoládové tyčinky, dokonce jsem je potají kupovala (nebo vitacit) :) ale postupně jsem přišla na to, že na bábovku od maminky to nemá. Přesně jak mě mamka učila.

Sekhmet
1918 příspěvků 06.11.13 13:21

@Lamicka To nejsme ve sporu. Taky si už hodně vybírám a jedním z kritérií je mimo jiné i to, jak moc je daná věc dostupná - tedy domácí (myslím výborně udělané domácí) preferuji před kupovaným, protože to si můžu koupit kdy se mi zamane, takže proč zrovna teď, že jo.
Ale malé děti se prostě takhle nechovají.

DanielaS
4901 příspěvků 06.11.13 13:23

Navic kupovane sladkosti jsou dost standardizovane, zatimco „vemte si, udelala jsem domaci tiramisu“ muze dopadnout ledajak.

sarah123
2137 příspěvků 06.11.13 13:24

@Lamicka
To bych rekla, ze teda ten vliv vychovy dost precenujete. Co je to proti tomu, ze kamaradi si to prece kupuji taky?
Tim, co bude, az budou mi potomci ve skole, se projistotu nezabyvam vubec.

Podle me (nicmene nejstarsi dceri jsou teprv 3 roky, takze co ja vim, jak to dopadne) jako rodic muzete maximalne udelat to, ze vy sama nebudete diteti zbytecne sladkosti podstrkovat a pokud mu predlozite jidlo, bude v ramci moznosti zdrave. A pak, samozrejme, vychova prikladem, takze sama se vsech podobnych pochutin vzdate a s ditetem spolecne zasedne ke svacine v podobe salatu ci jablka (a nejlepe i otec, ze). Zbytek (co jedi ve skole kamosi, co si koupi na odpoledne, kdyz vi, ze nejste doma, a co s velkou vdecnosti prijme treba od tech babicek) uz jde mimo nas.

Navic, pokud to ma punc neceho, co by rodice neschvalili, bude mit na to chut jeste 3× vetsi, takze i tomu vysvetlovani a zosklivovani sladkosti bych se vyhnula.

Příspěvek upraven 06.11.13 v 13:27

Lamicka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.11.13 13:24

@Sekhmet Nejsme ve sporu, jen jsem to chtela dovysvetlit. Moje dcera by zajidala cokoladu jablkem :) Pekne nastridacku.

DanielaS
4901 příspěvků 06.11.13 13:26

Jablko a cokolada je uznavana svacina uz od dob Arthura Ransoma!

Lamicka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.11.13 13:28

@sarah123 Jak jsem to myslela, jsem vysvetlovala v dodatecnem prispevku @Sekhmet. V 10 letech si ke svacine koupi cokoladu, v 18 jablko. Alespon doufam, ja to tak mela :).

bertulka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.11.13 13:38
@DanielaS píše:
S tim dat prednost ovoci pred cokoladou mam problem i ve triceti a s titulem ze studii lidske vyzivy, simvas.

Já také, ale nejradši mám kombinaci ovoce a čokolády. Taková kvalitní hořká čokoláda s pomerančovou nebo višňovou náplní… mňam!

Zebra33
2038 příspěvků 06.11.13 13:42

@Lamicka - aneb co se v mladi naucis… :). Mam to taky tak. Na stara (skoro tricetileta) kolena zacinam obcas vzpominat na ruzne stravovaci navyky z detstvi a zjistuju, ze leccos z toho melo smysl. Za prve - svaciny. Zavedla jsem dopo i odpo a nechapu, proc jsem to tak nedelala uz driv. Vzdycky jsem se uz v 11 hlady svijela a nemohla dockat obeda, ale kdyz si dam v 10 nejakou malou svacu, tak ten vlci hlad nenastane a ani nemam chut na ruzne cokoladky apod. Za druhe - slozeni tech svacin. Treba ve skolce si pamatuju, ze jsme mivali chleba s maslem nebo jogurt a jablko. Memu zazivani to prospiva mnohem vic nez cojavim Minonky koupene na odpo ke kafi cestou z obeda (empiricky overeno). Dalsi „skolkovy“ navyk, ktery bych s radosti zavedla, by byl spanek „po O“, ale nevim nevim, jak by se na to tvaril zamestnavatel ;)

sarah123
2137 příspěvků 06.11.13 13:55

@Lamicka
Uz jsem to tam docetla :)

@Sekhmet píše:
A teď samozřejmě očekávám vlnu reakcí ve smyslu: „má dcera/syn čokoládu i jiné sladkosti plive a nesnáší je, nejlépe jej uctím bílým jogurtem, kusem zelené papriky a pufovaným chlebem bez příchuti, to přímo miluje.“
Nepopírám, že existují výjimky, ale zas tolik jich není.

:D:D:D A to jsem zrovna chtela pro pobaveni vypsat svuj nedavny zazitek - na dotaz „Chces toast s Nutellou?“ me dcera sokovala dotazem „A papriku nemame?“
Bohuzel u toho nebylo krome babicky zadne publikum, ale pochybuju, ze ji primeju sokovat touhle scenkou na pozadani.

Brunhilde
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.11.13 14:37

U nás je to tak, že moje matka by si nechala dopodrobna popsat, co má a nemá dělat a pak by to úzkostlivě dodržovala. Kdyby nevěděla, okamžitě by se zeptala. Moje tchýně by si taky nechala říct co a jak, ale jen proto, aby mi řekla, že to dělám úplně blbě a pak dělala přesný opak toto, co jsem jí řekla. Neptejte se mne, jak jsem to překonala, ještě teď mám z toho lehký nervový tik a bohužel to mé děti odstonaly.
Děti jsou ale malé jen chvilku a celkem brzy si řeknou samy, co jo a co už ne. Menší šok mi pak připravil můj syn, když mi bezelstně popisoval návštěvu mekáče ve chvíli, kdy se jen tak tak vyhrabal z mononukleózy a jeho jaterní testy ještě nebyly úplně OK. Argumentoval, že tam šli všichni, tak přeci nebude venku, ne?
Můžete učit děti, co jen chcete, ony si pod dojmem kolektivu udělají jen to, co samy budou chtít. Vaše starosti je ani za mák nedojmou. Pozitivní na tom všem je, že (pokud to přežijou) budou nakonec kopírovat váš životní styl včetně stravování.

Grossularia
3204 příspěvků 06.11.13 14:59

@Sekhmet Líp bych to nenapsala. On koneckonců i vznik národních „kuchyní“ souvisí právě s dobou, kdy jídla bylo víc než „cokoli k jídlu“ a mohly se s ním začít vymýšlet kejkle i mimo panovnický stůl - protože „národní kuchyně“ v dnešním slova smyslu mají na svědomí hlavně střední měšťané a bohatší sedláci, kteří už měli dost na to, aby mohli suroviny na vaření vybírat, ale zas ne dost na to, aby si mohli najmout italského či francouzského kuchaře a tak vytvořili z lokálních surovin a lokálních možností (např. v oblastech s dlouhou zimou je v národních kuchyních mnohem víc jídel konzervovaných potravin, logicky) to, co dnes nazýváme regionálními a národními kuchyněmi.

@Lamicka píše:
@Kalanka Co delat, kdyz jidlo miluji? :) O jidle se dokazu bavit cely den. Manzel se mi smeje, ze u snidane licim, jak budu pripravovat peceni na veceri. V restauracich premyslim, jake koreni pouzili. V cizine obchazim lahudkarstvi.

Ani mi nemluvte, to já taky ;) Takže dokonce na mateřské, kde výkon mé původní profese jaksi moc nepřichází v úvahu, se mi z koníčka „jídlo“ stal spíš kůň a dokonce i malý přídatný zdroj práce (např. to dělání jídelníčků pro jídelnu, jak už jsem psala výš, vedení kurzů potravinářské chemie pro středoškoláky, ale i další, hlavně vydání vlastní kuchařky:) ) - jsem zvědava, jak po konci MD budu zas přesedlávat zpět k vlastní práci, asi to půjde trochu ztuha.

jennyfor
758 příspěvků 06.11.13 15:05

Neodvažuju se nikoho kritizovat, každá matka se snad řídí svým rozumem a svědomím, a i děti jsou každé jiné. Obě děti jsem kojila skoro dva roky, obě byly „nejedlé“, zázrak byl pár lžiček zeleniny a brambor, obě na takové té normální domácí stravě: zelenina, brambory, rýže, luštěniny, kousek masa, jogurt, tvaroh, obě nikdy nevyžadovaly sladkosti, čokoládu, sušenky. Už je to taky nějaký pátek, ono dřív toho mlsání moc nebylo. V pubertě se z obou staly žrací kombajny, ne ve smyslu mnoho, ale často. Vyluxovaná lednice a co bude dneska k večeři? A já pořád u plotny, aby se nedorážely po mekáčích a bufetech. Teď už v pohodě, oba dospělí, ve vaření se střídáme a pořád vítězí spíš střídmá zdravá strava, hlavně ryby milujeme všichni. A proti tomu švagrová, holčičku s atopickým ekzémem, extrémně hubenou a hyperaktivní, které lékaři přísně sladkosti zakázali : Ale když jí nedám čokoládu, tak nebude už jíst vůbec nic. A šestileté děvčátko věčně poletovalo s celou tabulkou mléčné, zapíjelo kolou - tou opravdovou - a jídlo se zásadně kupovalo u Meca. No, taky vyrostla, ale ten ekzém jí trápí dodnes…

dodatek: Tím jsem chtěla říct, že si ten způsob stravování vybraly spíš ty děti, než že bych je k odmítání sladkostí tlačila, ani nevím, čím jsem si to zasloužila :)

Grossularia
3204 příspěvků 06.11.13 15:09

@sarah123 Jsme v podobné situaci, akorát tedy podstrkávání nevhodného jídla provozovala spíš moje máti, s tchyní nebyl problém. Moc bych to asi neřešila, kdyby to nebylo natolik vážné, že syn to opravdu nesměl (ne, fakt si nemůže dát koblížek, když nesmí lepek). Ale došlo mi, že se prarodiče prostě snaží podstrčit mu něco, co považují za superdobrotu, kterou sobě a vlastně i nám dopřát nemohli, prostě chtějí rozmazlovat a nenapadne je lepší cesta než jídlo.
A já jsem přesvědčená, že babičky by rozmazlovat měly :) Tak jsem to rozmazlování přesměrovala na jiné věci, hlavně na to, že s babičkou smí dělat to, co doma nemá dovolené (vylévat pití do talíře, lézt do louží bez holinek, koukat na několik Krtků za sebou, hrát si s klíči…:)). Docela to pomohlo. V jídle jsem jim vyjmenovala holt seznam potravin, které jsou pro syna mlsota a které mu podstrkovat můžou. A jo, je to i ta čokoláda, akorát tedy výhradně drahá čokoláda bez obsahu sojového lecitinu, takže té žádná babička moc nenapodstrkuje a je to v klidu. Přeju jim to, prostě dobrůtky patří k prarodičovskému jednání a zakazovat něco takového prarodičům mi přijde jak s kanonem na vrabce;)

sarah123
2137 příspěvků 06.11.13 15:22

@Grossularia
Vidim to tak nejak stejne. Navic v nasem pripade si porad opakuju, ze tchyne narozdil ode me vychovala do zdrave a stihle dospelosti 4 deti a 3 vnoucata (vekove rozpeti 17-42 let), takze nejspis ten jeji pristup smrtelny nebude.

Kokoska1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.11.13 16:28
@DanielaS píše:
Jablko a cokolada je uznavana svacina uz od dob Arthura Ransoma!

A Amazonky to ještě zapíjely domácí limonádou - pardon, grogem :)

Stránka:  « Předchozí 1 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Další »
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek