Genealogie a rodinná historie

Fotoalbum tématu (19) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Další »
milahorak
27 příspěvků 19.7.16 13:30

@Morrighan spisy jsou, podle mě, přístupné. Tenkrát okolo toho bylo velké halo když se spisy odtajnily. Jen kolik se v tom dá dohledat, jak je to přehledné, nejen proto že se používaly přezdívky.

Morrighan
1335 příspěvků 19.7.16 13:34

@milahorak V tom případě bych doufala, že tam v tom archivu bude někdo, kdo pomůže…tedy pokud tu někdo nemá zkušenost??

Pirek
7060 příspěvků 19.7.16 13:34

@Morrighan
V Archivu bezpečnostních složek cit. „spravuje archivní fondy a sbírky vzniklé z činnosti bezpečnostních složek, Komunistické strany Československa a organizací Národní fronty působících v těchto složkách“ - ale tenhle zdroj jsem nikdy nevyužila a nevím, jaké dokumenty obsahuje, a zda jsou veřejně přístupné i běžné kriminální delikty.

Pirek
7060 příspěvků 19.7.16 13:35

@milahorak
To, že toho příbuzného zavřeli v 50. letech neznamená, že na něj měla StB svazek, to pletete moc věcí dohromady. Ale zkusit to v jejím archivu samozřejmě můžete.

milahorak
27 příspěvků 19.7.16 13:36

@Morrighan @Pirek a nejsou archivy digitalizovane?

milahorak
27 příspěvků 19.7.16 13:39

@Pirek do svazku StB mě nenapadlo se podívat, protože jsem si nikdy nemyslela, že by jeho uvěznění mělo mít takovýto podtext. Jen když se to teď tady nakouslo, řekla jsem si že proč ne. Původně jsem myslela, že bych oslovila vězeňskou službu. Zda může podávat informace tohoto typu.

Pirek
7060 příspěvků 19.7.16 13:42

@milahorak
Vězeňská služba vám nic neřekne. Zkuste toho chlapa hodit sem:

http://www.abscr.cz/…ivni-pomucky

milahorak
27 příspěvků 19.7.16 13:50

@Pirek Diky, nebyl nalezen žádný záznam. A pravě se hodil MyHeritage v mobilu :-D

Dammy
1672 příspěvků 19.7.16 13:55

.

Příspěvek upraven 25.12.16 v 11:26

Pirek
7060 příspěvků 19.7.16 13:56

@milahorak
Občas sem zavítá @Archivářka, která je opravdu archivářka a jistě bude mít lepší přehled, zda a kde by šel vyhledat nějaký záznam o tom vašem příbuzném :)

milahorak
27 příspěvků 19.7.16 14:07

@Pirek Díky moc, zkusím jí odchytit :-) A máte třeba i zkušenosti s nějakým diskusním forem typu hledám příbuzné, informace o panu xxx, narozenému xxx v xxx, v letech xxx zil v xxx?

noemi
1645 příspěvků 19.7.16 14:34

@milahorak zkuste se podívat na http://genealogie.taby.cz/ tam vám i poradí.

milahorak
27 příspěvků 19.7.16 14:39

@noemi Díky moc :-) Už mám program na večer :-D

noemi
1645 příspěvků 19.7.16 14:41

@milahorak není zač, myslím, že máte spíš program na spoustu večerů :D

milahorak
27 příspěvků 19.7.16 14:42

@noemi jo a následně žádost o rozvod na stole :-D musím opatrně :-D

noemi
1645 příspěvků 19.7.16 14:54

@milahorak tak záleží na tom, jak moc vás to pohltí :)

Pirek
7060 příspěvků 19.7.16 14:59

@noemi
Ty jo, hned na dvě kliknutí vidím vzácná jména mých dvou kamarádek :D

Že bych zase zkusila zabádat? Vzdala jsem to, když z jedné strany jsem v žádné matrice z asi pěti obcí stejného jména nenašla záznam o jednom narození, podruhé když se mi ztratila mlynářská rodina, přišedší k nám v 18. století. Mlynáři, chápete to? Ale prostě ani ťuk.

noemi
1645 příspěvků 19.7.16 15:50

@Pirek tak to jsem ráda, pokud tento odkaz pomůže, já jsem se zatím do ničeho takového nepouštěla, neměla jsem na to moc času a hlavně si nejsem jista, nakolik by to v mém případě bylo jednoduché, když asi ne vše bude v českých matrikách.

Archivářka
70 příspěvků 19.7.16 21:00

@milahorak @Pirek Děkuji za důvěru :-) Pokusím se. Jestli jsem dobře pochopila, tak dotyčný byl souzený v 50. letech. Zkuste si ujasnit u kterého soudu nejnižší instance a začněte v místně příslušném okresním archivu. Tam Vám poradí, zda už je materiál u nich a v jaké je stavu přístupnosti nebo Vás pošlou jinam. Digitalizované a na internetu soudní věci, kromě výše zmíněných svazků STB nejsou a dlouho nebudou. O moc víc Vám já neporadím, soudní věci nedělám. „Umím“ matriky.
Digitalizace (tedy zveřejňování matrik na internetu, což je asi naše nejviditelnější práce) začla nejdřív jako pouhá varianta - jak zpřístupnit nejžádanější archiválie, aby se nepoškodily častým užíváním. Samotné nás boom zájmu o matriky překvapil :-) Za náš archiv už máme z matrik zdigitalizované vše a každý rok přidáváme cca 200 knih nových přírůstků, které přijdou z úřadů. Další archiválie, které byly hodně žádané a proto se digitalizují jsou pozemkové knihy a urbáře, sčítací archy ze sčítání lidu, školní a farní kroniky a třeba raritní fotografie - za náš archiv třeba fotky lokomotiv vyráběných ve Škodovce. Záleží pak na každém archivu, co zveřejní, ale samozřejmě ja možné nadále chodit do badatelen a bádat v tom množství, které nikdy digitalizované nebude.

Dadoo
5536 příspěvků 19.7.16 22:11

@milahorak Ještě je web ancestry.com Podobné jako MyHeritage.

milahorak
27 příspěvků 20.7.16 10:07

@Archivářka díky moc za odpověď :-) Ještě když jste na ty matriky, jde aby matrikářka třeba Plzně viděla záznamy třeba Mělníka? Jsou Matriky provázané?

milahorak
27 příspěvků 20.7.16 10:42

@noemi Slovenské matriky jsou taky docela přehledné. Jen jsem měla problém, že jednou se příjmení psalo s J a jednou s Y. Pak se v tom hrozně špatně orientuje, jestli je ten nalezený opravdu ten pravý :-)

noemi
1645 příspěvků 20.7.16 11:40

@milahorak když já si nejsem úplně jista, jestli s českými a slovenskými matrikami vystačím, ale to zjistím až ve chvíli, kdy začnu hledat a zatím na to nemám moc čas.

Archivářka
70 příspěvků 20.7.16 11:46
@milahorak píše:
@Archivářka díky moc za odpověď :-) Ještě když jste na ty matriky, jde aby matrikářka třeba Plzně viděla záznamy třeba Mělníka? Jsou Matriky provázané?

Takzvané živé matriky vidět nemůže - tj. narozených mladší 100 let, oddaných a zemřelých mladší 75 let. Ty leží na příslušných matričních úřadech a nahlížení do nich je možné pouze úřední cestou nebo pokud jste přímý potomek hledané osoby. Digitalizované a online nejsou kvůli zákonu na ochranu osobních údajů.
Staré matriky, které jsou uloženy v oblastních archivech, na Moravě v zemských (vždy cca za příslušný kraj - ale např. kraj Vysočnina je má rozdělené mezi MZA Brno a SOA Třeboň a SOA Plzeň zase zahrnuje kraj Plzeňský a Karlovarský) může vidět tak jako každý - na prohlížečích oblastních archivů. Odkaz na ně je vždy na webu archivu - actapublica, portafontium atd.

majam
271 příspěvků 20.7.16 12:19

@Archivářka Mohla bych se Vás také zeptat? Před týdnem jsem byla u notářky kvůli dědictví, a při sepisování bylo zmíněno koncipientkou, že mám sestru. Vůbec o žádné nevím, je možné že je to chyba v zápisu v matrice? Bohužel se nemám už koho zeptat. Údajně to ještě prošetří, ale vzledem k tomu, že další sezení je až v září, tak se přiznám, že mi to trochu v hlavě leží. Ještě k tomu tato údajná sestra má stejné křestní jméno i datum narození, jen příjmení je jiné. Napadá mi spousta různých teorií od té doby…

Stránka:  « Předchozí 1 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek