Genealogie a rodinná historie

Fotoalbum tématu (19) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Další »
milahorak
27 příspěvků 20.7.16 12:44

@noemi to chápu, taky toho času teď není tolik, ale do polských nebo ukrajinských matrik se nehrnu :-)

noemi
1645 příspěvků 20.7.16 15:19

@milahorak tak já si nejsem jistá, jestli bych třeba něco nemusela dohledávat v polských matrikách a to je právě vše na farách, tak by to bylo složitější. Ale zatím je spousta jiných věcí, kterým ten čas obětuji radši, i když jsem tedy velmi zvědavá.

Archivářka
70 příspěvků 20.7.16 15:35

@majam S takovou chybou jsem se ještě nesetkala… Bohužel mě napadají spíš ty teorie. Manžel má v příbuzenstvu kluka, kterého otec jako maličkého opustil a vzápětí si pořídil dalšího syna stejného křestního jména s jinou paní :-(
Chyby se mohou v současnosti stát spíš kolem znění složitějších příjmení. Notářka si jistě vyžádá oba matriční zápisy a pak se uvidí.

coralline
835 příspěvků 20.7.16 17:04
@Archivářka píše:
Manžel má v příbuzenstvu kluka, kterého otec jako maličkého opustil a vzápětí si pořídil dalšího syna stejného křestního jména s jinou paní :-(

A to jde? Naše známá si vzala rozvedeného muže, narodil se jim syn a chtěla ho pojmenovat po otci, ale prý to nešlo, protože otec už měl po sobě pojmenovaného syna z prvního manželství. Takhle nám to aspoň podala ona.

Nebo u toho prvního nebyl oficiálně uveden jako otec?

cerruti
584 příspěvků 20.7.16 17:16

@coralline to bol dobrý ťah od otca :-)

Archivářka
70 příspěvků 20.7.16 18:30

@coralline Stalo se před cca 40 lety. Jak je to dnes podle legislativy nevím.

majam
271 příspěvků 20.7.16 21:41

@Archivářka Moc Vám děkuji, jsem zvědavá co se dozvím. Asi mi to bude do té doby trochu šrotovat v hlavě :-)

nihil
25 příspěvků 20.7.16 21:57

@majam S tou údajnou sestrou jste mi připomněla naší rodinnou historku. Praděda jezdil jako pomocná síla s cirkusem a děda, prvorozený syn, se narodil, když byl na štaci. Prababička pojmenovala dědu dle svého uvážení, což praděda po návratu nemohl překousnout a syn musel být přejmenován po něm. Kompletně přejmenování dořešili až skoro v dědově dospělosti, když mu přišly dva povolávací rozkazy na vojnu na obě jména.

majam
271 příspěvků 20.7.16 22:37

@nihil Nestrašte mě :-) stále doufám v chybu v zápise. Já to mám naopak - stejné křestní, stejný den narození.. jen příjmení se liší, takže se mi honí hlavou jestli já jsem já :-) trochu psycho :-).

quebrada
201 příspěvků 20.7.16 22:48

@majam Tak já o tom samozřejmě vůbec nic nevím, ale klasický telenovelový scénář by byl např. dvojčata rozdělená hned při narození a jedno pojmenované adoptivními rodiči ;) Ale nejspíš to bude jen ta „nudná“ chyba.

coralline
835 příspěvků 21.7.16 09:40

@Archivářka Legislativu jsem nestudovala, ale tuším, že jeden člověk nemůže mít dvě děti stejného jména, byť s jiným druhým rodičem. Což i dává smysl. Dneska není pro zaměstnance matriky problém kouknout do PC, jak se jmenují případné další děti. Dřív to asi nešlo úplně kontrolovat.

DanielaS
5020 příspěvků 21.7.16 11:36

No ale kdyz ma jine prijmeni?

Morrighan
1335 příspěvků 21.7.16 12:38

Nemohlo jít jen o chybu v zápisu? Bylo to úplně jiné příjmení nebo to mohlo být zkomolené vaše příjmení?

amarelica
296 příspěvků 21.7.16 13:03

@coralline Manželova babička sa volá Alžbeta, rovnako ako jej sestra (o 12 rokov staršia). Všetci tú staršiu volali Haľka, takže, keď tú mladšiu išiel otec prihlásiť na úrady, tak jej dal meno po svojej mame: Alžbeta :)

milahorak
27 příspěvků 21.7.16 13:05

@majam Já takhle mám taky jmenovkyni a podobného věku. Manžel mojí mamči vyženil dceru a ta pak měla jeho příjmení. Já se narodila druhému manželi a když se naši rozváděli, nechala mi máma, ve 2 třídě, změnit příjmení jako měla za prvního manželství. Tak aby jsme ho měli všichni stejné - já, máma, a starší sourozenci.

coralline
835 příspěvků 21.7.16 13:31

@amarelica To si nejspíš už ani otec neuvědomoval, jak se starší dcera jmenuje správně :-D
A jestli ji hlásil na stejném úřadě jako tu starší, tak se fakt divím, že to i tenkrát prošlo.

amarelica
296 příspěvků 21.7.16 14:43

@coralline Babička sa narodila v roku 1919, jej sestra ešte pred 1.svetovou. Úrady vtedy na lazoch neboli, raz za cca. 3-4 mesiace prišiel notár do najbližšej dediny a pospisoval, kto sa zosobášil, kto narodil a kto umrel… Presnejšie boli zápisy na farách, ale rozdiel 12 rokov, pričom medzitým bola vojna - asi to vtedy nikto neriešil. Proste staršia dcéra bola Haľka (v papieroch Alžbeta) a mladšia Betka - a bolo.

SagaN
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.16 18:30

V rodině mého otce bylo pro chlapce myslitelné jen jedno jediné křestní jméno: x generací to prostě byl, bez debaty, Karel. Čarou přes rozpočet se stalo narození mých bratrů - dvojčat. Avšak dědeček se nenechal zaskočit. Když mu otec volal tu radostnou novinu (s níž nikdo předem nepočítal), vyhrkl děda s nadějí v hlase: Výborně. A oba jsou Karlové?!

Morrighan
1335 příspěvků 21.7.16 18:38

@SagaN Teda to musel být pořádný bordel… Zakříčíte „Karle!“ a přiběhne půlka rodiny xD

barvinok
655 příspěvků 21.7.16 19:06

"

Příspěvek upraven 30.10.18 v 09:54

SagaN
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.16 19:33

@Morrighan
S mými bratry ta tradice naštěstí skončila. Asi se nemohli rozhodnout, který z nich by měl být tak poctěn :D

Veneda
24 příspěvků 22.7.16 14:56

Pěkné vlákno, až jsem se kvůli němu zaregistrovala.
Pročetla jsem si všechny příspěvky a musím říct, že mě opravdu překvapilo, kolik lidí má kořeny polské, slovenské, ukrajinské, atd. Já nic takového ze svého okolí neznám, všichni jsme mixovaní německým směrem. A tak nějak jsem asi naivně předpokládala, že celá republika (vyjma Slezska, Slovácka), to má stejně…

O našich rodinných peripetiích se asi rozepisovat moc nebudu, dvacáté století pro nás bylo kruté. Česko-německo-židovská rodina to měla velmi těžké, většina vyprávěcích historek od praprarodičů byla o tom, jak přesvědčovali čistě židovskou část rodiny, ať odjedou z Československa, že to nevypadá dobře, oni nechtěli, neb přece nikomu nic neudělali; o ukrývání českých partyzánů na půdě při současné každodenní návštěvě nacistů v domě; o odsunu většiny sudetské rodiny; o zabavení majetku a zákazu studia kohokoli v rodině až do poloviny osmdesátých let minulého století..

Chiruzam
113 příspěvků 22.7.16 15:18

@barvinok Ja sa práve prelúskávam matrikou rodnej dediny z 19. storočia a tam sa vyskytujú prakticky len tri mužské mená, Michal, Ján a Andrej. Výnimočne Štefan alebo Pavol. U žien to isté, Mária, Zuzana a Anna. Občas Júlia, Veronika.

Morrighan
1335 příspěvků 22.7.16 15:20

@Chiruzam A to si představte rozvětvenou rodinu, kde se v každé větvi v každé generaci opakují stejná jména a ještě často bydlí třeba ve stejné ulici, takže si pak klidně spletete přímého předka s jeho bratranci, kteří se narodili jen o dům dál a jmenují se úplně stejně xD

Chiruzam
113 příspěvků 22.7.16 15:41

To se pak jede podle přezdívek, když má třetina vesnice příjmení Andraščík, nic jiného nezbýva. Taky jsem zjistila že některé přezdívky jsou nejméně 150 let staré, farář si je psal do závorky za jmého, aby v tom neměl bordel.

Stránka:  « Předchozí 1 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek