Gurmánské vlákno

Fotoalbum tématu (949) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Vinca_minor
1141 příspěvků 21.9.19 18:05

@giuliettka No jistě, jídlo pro nebohé chudé Slováky, kteří žijí sto let zpátky, mají kopu dětí, žíví se polními pracemi a potřebují na to spoustu energie :D

giuliettka
4944 příspěvků 21.9.19 18:07

@porjk Ale tak živíme sa poľnohospodárstvom, tak decká pojdu na pole paradajky pooberať a nepošleme tým Talianom nič na export, sami pojeme. :-D

Vinca_minor
1141 příspěvků 21.9.19 18:21

@giuliettka No jistě, přece nebudete brynzu exportovat do Itálie. To by mě zajímalo, kde ji ti Taliáni mají sehnat.
PS: Hrozně mě fascinuje, že Slováci mají bryndzu a my Češi slovenskou brynzu. Ta bryndza se mi líbí víc :)

giuliettka
4944 příspěvků 21.9.19 18:58
@Vinca_minor píše:
PS: Hrozně mě fascinuje, že Slováci mají bryndzu a my Češi slovenskou brynzu. Ta bryndza se mi líbí víc :)

Tak ono je to z rumunčiny. Brânză znamená po rumunský syr. Mne nevadí ani tá brynza, ale poctivo priznávam, že kupujem v Makre slovenskú. :-D

bao-baba
457 příspěvků 21.9.19 20:26

@lorens
Zkusím, dík.

bao-baba
457 příspěvků 21.9.19 20:37

Když jsem byla malá, tak máma nedělala máslo ze šlehačky, ale šlehačku z másla. Ohřálo se mléko v plechovém hrnku a osminkou másla nabodnutou na vidličce se jezdilo po dně, dokud se máslo nerozpustilo. Ztučněné mléko prohnala ještě mixérem, nevím už jestli ještě zatepla nebo po vychlazení. Chladilo se do druhého dne.

Kajuli
542 příspěvků 21.9.19 22:20

@giuliettka mne tedy fascinuje ten balkánský hudební podkres…

Temperance
2027 příspěvků 21.9.19 22:44
kysané zelí

@Porkpiehat Mám na Vás prosbu. Před časem jste se zmínila, že si nakládáte zelí. Chtěla bych to taky zkusit, na netu jsou různé návody a pod nimi různé komentáře. Jak to děláte Vy? Do čeho zelí nakládáte, jak nádobu uzavíráte, kde ji skladujete, než to zkvasí? Díky!

lorens
2172 příspěvků 21.9.19 22:59

@Kajuli Celé je to skvělé, hlavně když si vzpomenu na nedávno probíraný Dunnig - Kruger effect. :D

Veronika P
570 příspěvků 23.9.19 10:14
@porjk píše:
@giuliettka No tak, on se zmínil, že Slovensko je tvrdý kraj a pět dětí v každé rodině, to je důvod k šetření. Než poklade jídlo na talíř nebo břidlici, dávno se mu děti rozutečou sehnat si někde něco k jídlu :wink:

Na Slovensku se přece jí z dřevěných talířů :)

Porkpiehat
1632 příspěvků 23.9.19 11:02

@Temperance Tehdy mi sem někdo dával odkaz na recept, kde se používalo nějaké udělátko, něco jako pružina na stlačení. Ale já to dělám tak jednoduše, že to snad ani víc nejde. Napíšu vám, jak jsem si svůj postup zapsala. Výhodou je, že se to může dělat i ve velmi malém množství, třeba z jedné nebo dvou hlávek, a nezabere to vůbec místo.
Tady je příklad poměru (vždy si zvážím hlávku a podle toho dávám sůl) - 1,5 kg zelí, 2 kávové lžičky soli (20g /1 kg zelí (teď ovšem nevím, jestli to byl poměr čisté váhy bez košťálu nebo s košťálem), 1 lžička drceného kmínu.
Zelí se nakrouhá (nemám žádné speciální struhadlo, hlávku rozkrojím na čtvrtiny a každou čtvrtinu pak krájím nožem na co nejjemněji a hlídám si, abych vždy krájela pokud možno kolmo k listům (by nevznikaly velké kusy), matematicky bych to vyjádřila jako kolmo k tečně :-) ), promíchá se solí a kmínem. Může se chvíli nechat odstát, ale já ho hned cpu do sklenic. Musí se hodně tlačit, aby nezbyly vzduchové bubliny. Uvidíte, že v tom okamžiku už zelí pouští šťávu, která vyplňuje mezery mezi kousky zelí. Nahoře nechám tak 2 cm (ale spíš míň) od okraje. Zašroubuji víčko, ale jen na kousek závitu, aby drželo, ale aby mohla unikat šťáva při kvašení. Pokud sklenice není dost plná (což jsem udělala někdy ze začátku, tak zelí nebylo dobré (ta přítomnost vzduchu na povrchu asi bránila dobrému kvašení). Sklenice naskládám na tác s okrajem a nechám v koutě na lince (nesvítí na ně sluníčko, kuchyni mám na sever, takže tam slunce nikdy nejde, ale nejsou ve tmě, někde radí přikrýt utěrkou). A nechám je kvasit. Po 7-10 dnech zkontroluji chuť zelí, pokud ještě není OK, tak pak kontrolu každý druhý den. Pokud usoudím, že zelí má dobrou chuť, tak víčka odšroubuji, otřu okraj sklenice a víčka opláchnu, aby dobře při sterilizaci přilnula, kyselá šťáva ze zelí by tomu bránila. Sterilizuji v zavařovacím hrnci. Pokud se náhodou nějaké víčko nechytne, dám zelí ve sklenici do lednice a sníme ho jako první. Takto sterilované zelí v pohodě vydrží do další sezony (pokud se tedy dřív nesní). Čím je starší, tím je lepší, ale dělala jsem segedín i z relativně „čerstvého“ zelí a byl dobrý, jen bylo zelí trochu víc křupavé (což nám ale nevadí). Tento způsob kvašení (kdy šťáva teče mezi víčkem a sklenicí) narušuje občas víčko, takže je musím po několika použití vyhodit kvůli začínající rzi. Když začne zelí kvasit, tak je dobré občas tác omýt, případně i sklenice, někdy té šťávy odtéká docela dost.

Porkpiehat
1632 příspěvků 23.9.19 11:09

Kolik stojí v ČR kilo zelí? Nebo cena za kus? Když vidím ceny tady, tak se při placení kroutím :-) Ve Francii se prodává na kusy, cena v našem supermarketu je teď cca 2,50 euro za relativně malou hlávku. Ale bylo i za 3,50 (za stejně velkou). Vždycky číhám na nějakou akci, protože na i když mi ten segedín stojí za jakoukoli cenu, tak pokud se dá ušetřit, tak nejsem proti.

DanielaS
5003 příspěvků 23.9.19 14:56

Tadu 0,95 € za kilo. Zeli je vetsinou holandske. Celer polsky, porek britsky.

Veronika P
570 příspěvků 23.9.19 15:18

@Porkpiehat V ČR stojí kolem 25 Kč/kg. Ale myslím, že je to tím, že se teď prodávají rané odrůdy. Ty pozdní, vhodnější na krouhání, do obchodů teprve přijdou a cena bývá i kolem 10 Kč/kg.

Temperance
2027 příspěvků 23.9.19 15:28

@Porkpiehat Srdečné díky za podrobný popis, jste báječná :-)

Porkpiehat
1632 příspěvků 23.9.19 16:41

@Temperance Já vím ;-)
Když jsem zkoušela zelí třeba do kýblu a zatěžkat, tak mi celá dávka zplesnivěla. Tohle je sázka na jistotu. Navíc na to člověk potřebuje opravdu jen malý koutek v kuchyni nebo na chodbě.

@Veronika P Teď je zelí asi všude o něco dražší než v zimě, ale ani v zimě to tu není žádný cenový hit. Ale samozřejmě mi to stojí za to i tak.

Před týdnem jsme měli v naší čtvrti posezení se sousedy, donesla jsem misku mých nakládaných okurkových řezů (myslím, že ze salátovek), hrozně rychle zmizely. Jedna ze sousedek se ptala, jestli byly ode mne, a když jsem to potvrdila, tak mi je chválila. A o pár dní později mi je chválila jiná sousedka a říkala, že stejně tak jí hrozně chutnalo kysané zelí, které jsem jí nechávala kdysi ochutnávat (to také bylo jen tak, ze sklenice, bez žádné další úpravy). Takže i francouzské mlsné jazýčky ocení moje samo domo varianty.

giuliettka
4944 příspěvků 23.9.19 16:49
@Porkpiehat píše:
@Temperance Výhodou je, že se to může dělat i ve velmi malém množství, třeba z jedné nebo dvou hlávek, a nezabere to vůbec místo.

Ja viem, že je to príspevok na to, aby som dostala tak akurát po papuli, ale ja si nemožem pomocť, mne to strašne pripomína zaváranie Andrejky. :-D

Birdonawire
250 příspěvků 23.9.19 17:20

@Porkpiehat Mate na jihu „spicate zeli“? https://www.kucharkaprodceru.cz/…zeli-recept/
Ja jsem ho milovala v Belgii, naivne jsem se tesila, ze tady taky treba bude, jeste jsem ho nepotkala.

Porkpiehat
1632 příspěvků 23.9.19 18:30

@Birdonawire Špičaté zelí, to vidím poprvé. Tady je problém sehnat normální zelí a vy na mě se špičatým :-)

Porkpiehat
1632 příspěvků 23.9.19 18:49

@giuliettka Když já nevím, jak zavařuje Andrejka :-) Dělá okurky po čtyřech sklenicích? Nepřipravuje lák? Otáčí sklenice dnem vzhůru (to já nedělám)? Nebo si snad myslíš, že si u toho navleču puntíkovanou zástěrku, abych se těm okurkám víc líbila :-)?

V mém receptu jsem si poznamenala, že jedna 1,5 kilová hlávka zelí vyjde na dvě zavařovací sklenice. Takže na to, aby si někdo vyzkoušel, jestli mu to vyhovuje a chutná (nebo není takový velkokozument jako naše rodina), mi to přijde fajn. Na výrobu kysaného zelí mi opravdu stačí jen zelí, sůl a kmín :-)

eriam
416 příspěvků 23.9.19 19:53

Bydlím ve stejném městě jako Andrejka a to foto, jak zavařuje okurky, mě opravdu hodně pobavilo :-D

giuliettka
4944 příspěvků 24.9.19 05:31
@Porkpiehat píše:
@giuliettka Když já nevím, jak zavařuje Andrejka :-) Dělá okurky po čtyřech sklenicích? Nepřipravuje lák? Otáčí sklenice dnem vzhůru (to já nedělám)? Nebo si snad myslíš, že si u toho navleču puntíkovanou zástěrku, abych se těm okurkám víc líbila :-) ?

V rovnakom množstve. :-D Akurát, že ona zavaruje len kvoli fotke a ty preto, že si v cudzine a fakt toho nepotrebuješ viac.

pavka_l
1026 příspěvků 24.9.19 11:07

@giuliettka Taky občas zavařujeme menší množství, třeba čtyři nebo pět sklenic, když se okurky na zahradě už dosbírávájí a je jich méně. Ale je mi jasné, že Andrea to tam má jen hezky naaranžované.

profesorka
107 příspěvků 24.9.19 11:19
zavařování

Dokud jsem byla pohyblivá, zavařovala jsem vše, co se dalo :meruňky, okurky a také vyráběla sirupy ze všech barev rybízu, červených a černých jeřabin a květu betu. Byly výborné, protože jsem je dělala z ovoce u tatínka na chalupě a ten nepoužíval žádná chemická ošetření, také voda byla nezávadná a lahodná ze studny. Bohužel tatínek již mezi námi není a chalupu má sestra, která nechala všechny plodiny zhynout a zavařovat není z čeho. S jednou rukou ochrnutou bych se nezmohla na nic, i když letní zavařování patřilo mezi moje koníčky.

BeKaa
448 příspěvků 24.9.19 13:04

@Birdonawire V Česku kupuju „špičaté“ zelí ve vietnamské večerce, taky ho mám hodně ráda. Nemáte ve Francii taky nějakou takovou večerku? Možná byste ho tam sehnala.

Stránka:  « Předchozí 1 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek