Gurmánské vlákno

Fotoalbum tématu (968) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
xSx
753 příspěvků 7.12.19 15:36

@Saphena ne tak jasne, ze jste dala mene medu, ale je to stejne, jako dve lzice cukru. A tech par stopovych prvku nestoji za rec. Jako jasne, pouzivejte med, je dobrej, ale je to proste to same, co cukr. Neni to nijak zdravejsi nahrazka.

Saphena
93 příspěvků 7.12.19 18:21

@xSx Srovnání med a cukr, pokud Vás to zajímá. http://dialiga.cz/…-jist-med-2/
Cukr má vyšší glykemický index, tzn. déle se tráví a více zvyšuje glykemii (hladinu cukru v krvi).

Vinca_minor
1322 příspěvků 7.12.19 21:34

@xSx Souhlasím, na medu mi přijde nejzajímavější obsah enzymů a aktivních látek. Ale myslet si, že cukr je špatný a med naprosto zdravý, to je mimo. I med je cukr, jen trošku vylepšený.

Saphena
93 příspěvků 7.12.19 21:43

@Vinca_minor taky jsem nikde nenapsala, že med je naprosto zdravý, jen že je to lepší alternativa než cukr. A nesnažím se péct dokonale zdravě, jen prostě trochu lepší alternativu pro dítě. Uvědomuji si, že nejzdravější by bylo nakrájet jablko. Ale nejsem takové pako, abych se snažila úplně vyřadit sacharidy nebo mouku, vejce apod… A to ani tomu nejmladšímu z rodiny. Navíc do cukroví pro dospělé cukr bez problémů dávám.

Vinca_minor
1322 příspěvků 8.12.19 00:13

@Saphena To nebylo konkrétně na vás, jen takový všeobecný povzdech.

giuliettka
5332 příspěvků 13.12.19 15:59

Asi predsa len napečiem na Vianoce. :-D

kobylkalucni
254 příspěvků 13.12.19 18:24

Možná by stalo za to se podívat na raw cukroví, ale vzhledem k často exotickým surovinam bych se přikláněla k tomu, aby si prcek zobl par kousků normálního lineckeho. V roce už děti mouku, cukr i vejce smi, nemělo by se nic stát, lepší než o Vánocích řešit náhlou alergii třeba na papaju. A rýpavá otázka: to je první mimino, že? :-)

Vinca_minor
1322 příspěvků 20.12.19 19:19

Slíbená letošní chaloupka je tady:

porjk
2917 příspěvků 21.12.19 06:37
Vinca_minor
1322 příspěvků 21.12.19 15:21

Kdo mi tu loupe perníček?!
To nic, to jen větříček…

porjk
2917 příspěvků 21.12.19 15:51

@Vinca_minor Já bych na to nedovolila sáhnout :), když to dalo tolik práce.

Vinca_minor
1322 příspěvků 21.12.19 16:01

@porjk Naopak, přece se na ni nebude prášit. Je to vlastně narozeninový dort :D S tím se taky člověk peče a vráží do něj kvalitní suroviny, aby byl s chutí snězen. Jen můj muž si pochutná víc na perníku, než na dortu.

porjk
2917 příspěvků 21.12.19 16:30

@Vinca_minor To jo, jen bych si vymínila, že do Štědrého dne ne. Ale když to není vánoční chalupa, ale narozeninová, pak je to na místě ;). No a jdu otevřít krabici s perníčky, naladila jste mě.

Sheba
356 příspěvků 21.12.19 19:59

@Vinca_minor Chaloupka vypadá tak lákavě, že se divím, že zatím chybí jen kus střechy. U nás by už „demoliční četa“ nechala jen talíř :-)

Vinca_minor
1322 příspěvků 21.12.19 20:48

Hurá, už jsem se bála, že chaloupka neschytá ani jedno červené :D

Matmys
2523 příspěvků 22.12.19 12:55

@Vinca_minor To bude od nějakého ekologa, příště musíte před chalupu zaparkovat koně, nejlépe bílého :)

shanimplavkynahrocha
4602 příspěvků 29.12.19 16:15
@Saphena píše:
@Vinca_minor taky jsem nikde nenapsala, že med je naprosto zdravý, jen že je to lepší alternativa než cukr. A nesnažím se péct dokonale zdravě, jen prostě trochu lepší alternativu pro dítě. Uvědomuji si, že nejzdravější by bylo nakrájet jablko. Ale nejsem takové pako, abych se snažila úplně vyřadit sacharidy nebo mouku, vejce apod… A to ani tomu nejmladšímu z rodiny. Navíc do cukroví pro dospělé cukr bez problémů dávám.

Já bych řekla, že vzhledem k riziku botulismu je skoro med v něčem i horší, ale já jsem asi extremista, nějak nevidím důvod sladit ročnímu, chutnají mu i běžné věci bez cukru, protože tu uměle sladkou chuť vůbec nezná. Sladím mu případně ovocem.

kobylkalucni
254 příspěvků 5.1.20 11:00

Botulotoxin v medu? Jako asi jo, bakterie se tam nějak muže dostat, ale pochybuji, ze by dokázala v tak sladkem prostředí přežít a množit se - osmoticky tlak a tak… to by se člověk musel bát všeho… maliny a ostružiny z lesa se taky jí z keříku do pusy, přitom bububu toxoplazmoza… Za mě míň řešit, víc užívat života :-)

kobylkalucni
254 příspěvků 5.1.20 11:02
@Matmys píše:
@Vinca_minor To bude od nějakého ekologa, příště musíte před chalupu zaparkovat koně, nejlépe bílého :)

Kůň ne, víte jakou má uhlikovou stopu? A bílý??? Rasisto!!!

Moir
2326 příspěvků 5.1.20 13:30
@kobylkalucni
@kobylkalucni píše:
Botulotoxin v medu? Jako asi jo, bakterie se tam nějak muže dostat, ale pochybuji, ze by dokázala v tak sladkem prostředí přežít a množit se - osmoticky tlak a tak… to by se člověk musel bát všeho… maliny a ostružiny z lesa se taky jí z keříku do pusy, přitom bububu toxoplazmoza… Za mě míň řešit, víc užívat života :-)

jste si jistá, že máte správnější názor než Státní zdravotní ústav a Světová zdravotnická organizace? http://www.szu.cz/…tulismus.pdf
Sice u nás za posledních dejme tomu 20 let nebyl zaznamená problém, ale to nebezpečí je reálné. Nejsem zastáncem přehnané opatrnosti, ale botulismus je nebezpečí, které existuje.

kobylkalucni
254 příspěvků 5.1.20 17:04

A dala jste si tu práci a přečetla si to? Cituji “Pro děti starší jednoho roku a dospělé je med s ohledem na botulismus bezpečnou potravinou”. Ale OK, uznávám svou chybu, doteď jsem měla med za sterilní potravinu, která je naopak schopna likvidovat bakterie, viz. jeho užívání na rány, když ještě nebyla antibiotika. Botulotoxin jsem měla spojený s nafouklymi masovými konzervami. Zase jsem chytřejší :-)

benyka
7859 příspěvků 5.1.20 17:41

@Moir Ten článek je tedy skutečně informační bomba. Zvlášť, když se dají některé informace vedle sebe.

„V České republice bylo v letech 1998–2015 hlášeno 35 případů botulismu u jedinců ve věku 7–78 let, tedy nebyl hlášen žádný případ kojeneckého botulismu.“
„Klinicky může mít infekce mírný nebo až fulminantní průběh a nerozpoznána může skončit jako syndrom náhlého úmrtí kojence (náhlá a vzhledem k předchozímu stavu neočekávaná smrt kojence, u které se nepodaří ani při pitvě nalézt příčinu smrti).“

Navrhuji tedy vymýtit definitivně botulismus zavedením nové diagnózy: „syndrom náhlého úmrtí jedinců ve věku nad 1 rok“. Doufám, že za to dostanu Nobelovu cenu v oboru lékařství.

kobylkalucni
254 příspěvků 5.1.20 18:17

Toho jsem si taky všimla. Článek má nadpis kojenecký botulismus, v úvodu je napsané, ze med je jediným významným zdrojem kojeneckeho botulismu a pak je v článku uvedeno spoustu případů starších lidi. A ani zmínka o jinych zdrojích nákazy. Třeba tady mě to zarazilo: “ USA také hlásí ročně celosvětově nejvíce přípa- dů kojeneckého botulismu následovány Argentinou, Aus- trálií, Kanadou, Itálií a Japonskem [17]. V Austrálii bylo od roku 1991 detekováno 24 případů botulismu, z toho 21 ve věkové skupině 0–4 roky.” Tak kojenec nebo dítě do cryr let? V poslední větě píšou, ze pro starší je med neškodný, logicky se alespoň část musela otrávit právě z těch konzerv. Odevzdat tohle jako bakalářku, tak mi to neprojde, od szu jsem čekala hodnovernejsi informace

Vinca_minor
1322 příspěvků 5.1.20 18:33

@benyka @kobylkalucni Váš komentář mě zaujal, já si to snad přečtu.

Birdonawire
360 příspěvků 6.1.20 18:12

Koukáte někdo na Peče celá země? Ty věnečky mne překvapily, tedy jak jim nevyšly.

Stránka:  « Předchozí 1 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek