Hezky česky

Fotoalbum tématu (39) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
benyka
7986 příspěvků 9.12.19 11:00

@Ophelie O.K. :-)

giuliettka
5603 příspěvků 3.1.20 22:08
:-)
Ivana32
230 příspěvků 3.1.20 22:12

@giuliettka
No jo- co udělá čárka! Možná ty občany začnou kádři z SPD střílet.:-D

bao-baba
629 příspěvků 4.1.20 09:59

@giuliettka
Jezte, děti!
Jezte děti!

Ivana32
230 příspěvků 4.1.20 11:45

@bao-baba
Popravit, ne propustit.
Popravit ne, propustit. :-)

Matmys
2564 příspěvků 4.1.20 12:03

Přijmeme ženu na mytí nádobí a vrátného.

(tady sice není problém v čárce, ale je to moje oblíbená)

Ophelie
764 příspěvků 4.1.20 17:04

@Matmys tu neznám, díky:o)

Jordaan
8870 příspěvků 4.1.20 17:49

@Ivana32 @Matmys

Vim, ze to neni uplne ze stejneho soudku, ale pripomelo mi to inzerat „Hledam muze s konskym ohonem, uces nerozhoduje“. V nemcine to zni trochu lip :-).

giuliettka
5603 příspěvků 4.1.20 23:12
@Ivana32 píše:
@bao-baba
Popravit, ne propustit.
Popravit ne, propustit. :-)

Ja som tú vetu ako ukážku ako čiarka zmení vetu používala všade. Teda v slovenčine. Popraviť, neslobodno prepustiť a uvádzala som vždy aj autora Beriu a potom som zistila, že on v skutočnosti napísal-Арест, суд, казнь a čiarky nikto nezmenil a ten chudák to neprežil. Už to nepoužívam, ale pripomenula ste mi školské časy. :-D

Oldyn
6227 příspěvků 6.1.20 11:04

Tvoje stará pila, leží ve sklepě.
Tvoje stará pila leží ve sklepě.

zwedavka
1051 příspěvků 7.1.20 22:53

Ono i takové i/y je životně důležité.
Došly mi cigarety, tak jsem kouřil kolegovy/i.

Vinca_minor
1372 příspěvků 21.1.20 13:36

„Do toho nastaly komplikace se strojvedoucími, kteří mluvili jen Bulharsky.“ Podle úrovně češtiny na iDnesu mám pocit, že jejich redaktoři taky mluví jen bulharsky…

Judy24
1046 příspěvků 21.1.20 13:52

@Vinca_minor Velké komplikace, tak velký!

Judy24
1046 příspěvků 24.1.20 14:23

Mám novou jazykovou úchylku ze sledování televize, o kterou se toužím podělit. Všimla jsem si toho už na podzim při sledování StarDance a teď při nemoci koukám na Peče celá země a zase to slyším.

Proč nemůžou být vystupující (mám na mysli profesionály; ne laiky-pekaře-soutěžící) konzistentní při používání spisovného nebo nespisovného jazyka? Strašně to tahá uši. Já bych teda obecně byla pro čistou spisovnost (říkám jako Pražačka, která mluví v běžném životě dost hrozně). Zvlášť u veřejnoprávní televize. Že mluví Marek Eben (který je v rámci moderování považován div ne za boha a vrchol noblesy a kultivovanosti) ve StarDance nespisovně mi prostě přijde špatně.

Ale úplně nejvíc rostu z toho, když to pořád střídají (kolikrát i uprostřed věty). „Je to prostě krásně namotané dohromady, tam nevidím žádnej důvod, proč by to muselo být suché.“

Oveeec
2310 příspěvků 24.1.20 17:02

@Judy24 Přesně tohle jsem si říkala, když jsem včera slyšela na jedné akci známou (a dobrou) moderátorku přecházet z jednoho do druhého. Chápu, že se trendy mění, ale při formálních příležitostech (nebo někde, kde si hrajou na vkus a eleganci) by to profesionál mohl zvládnout a myslím, že by se měl držet spisovnosti.
(Mimochodem vybavil se mi zajímavý článek na téma autokorekce mluvčích zpracovaný na základě korpusu projevů v médiích - jak a kdy se mluvčí opravují, když u sebe postřehnou chybu tohoto typu, co vlastně považujou za chybu, jak mluví hyperkorektně a tak, kdyby to někoho zajímalo, dohledám to).

Já se dneska dočetla, že Berenika Kohoutová ukazovala „obří bříško“. Hergot tak buď je to bříško, nebo je obří, ne? :)

chitrá alex
310 příspěvků 24.1.20 19:26

Slyšeno v televizi: Postřelený člověk je v nebezpečí života.

Temperance
2286 příspěvků 24.1.20 19:36

@chitrá alex „Nebezpečí života“ je velmi časté.

chitrá alex
310 příspěvků 24.1.20 19:53

@Temperance
Ano, život je nejčastější příčina smrti.

benyka
7986 příspěvků 25.1.20 17:56

„Pěvkyně s bujnými vnady Tereza Mátlová si nechává šít róbu na ples až na poslední chvíli“ Že by ten vnad bez vnadu jako hrad bez hradu?

Tak se mi zdá, že můžu v klidu přidávat, dneska jsou asi nějaké skvrny na slunci nebo co: „Záhady Josefa Klímy: Z chaty se ozývá děsivé psí kvílení a vinou exekutora je bez peněz“

vlm
4883 příspěvků 25.1.20 19:15

Lékaři prozradili, jak často by si lidé měli mít vlasy

Zdroj: https://eurozpravy.cz/…i-mit-vlasy/

Titia
48 příspěvků 25.1.20 19:45

@vlm Velmi se mi líbí závěr článku: „Mytí vlasů jednou za týden či dokonce každý druhý týden je proto podle lékařů ideální. Pokud ale máte naopak velmi mastné vlasy, takové byste si měli umývat každý den nebo každý druhý den.“

MP blanka
2263 příspěvků 25.1.20 20:13

Pripomenuli ste mi dopis jedného kamaráta mojich rodičov, ktorým oznamoval svoj príchod.

Milá maminko, píšu ti, abys věděla, že jsem nezapoměl a přijedu domů co nejdřív. Rád bych už tento pátek, ale nejsem si jist, zda se mi podaří dokončit práci, a v tom případě snad raději v sobotu, nebo lépe v neděli. Když tak ale uvažuji nad nejlepším časem, mohl bych přijet i v pondélí či úterý. Všecko od množství splněných povinností záleží, a tak, pokud bych nepřijel ani ve středu, nečekej mně ani ve čtvrtek, to už bude lepší pátek.

Oveeec
2310 příspěvků 25.1.20 20:46

@MP blanka To jsem přesně já. Moje okolí to nese docela těžce :)

vlm
4883 příspěvků 25.1.20 20:52

@MP blanka takhle nás navštěvuje můj syn, stejně tak posouvá odjezd :-)

MP blanka
2263 příspěvků 25.1.20 21:18

Ten dopis by mal teraz 90 rokov - dôkaz toho, že niektoré veci sa proste nemenia :-)

Stránka:  « Předchozí 1 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek