Hezky česky

Fotoalbum tématu (48) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Vinca_minor
1656 příspěvků 1.4.20 12:30

@Titia Já taky říkám můj muž, pokud ho někdo nezná osobně, aby mu hned došlo jeho jméno. Přítel mi přijde divný, partner obchodní a druh úplně divný. Jestli se vezmeme, tak možná začnu říkat manžel. Co říkáte vy?

Puffin
269 příspěvků 1.4.20 12:31

@Titia Pro mě je výraz „můj manžel“ formální a označuje, že jsme před zákonem manželé. A „můj muž“ znamená toho jediného blízkého, kterému plně věřím a počítám se společnou budoucností. A někdy je život snazší a platí oboje najednou. A někdy u stejné osoby platí jen jedno.
U jiných lidí respektuji jejich použití, takže v práci klidně mluvím o „Vašem manželovi, muži, partnerovi, příteli, otci dítěte…“, jak prostě ten druhý používá.

Titia
86 příspěvků 1.4.20 12:32

@Judy24 Taky nemám to slovo přítel ráda, stejně tak se mi nelíbí druh nebo kluk (s dovolením jsem se inspirovala s kurzívou). Asi nejmenší problém mám s partnerem, ale stejně jako vy nejraději používám jméno.

Každopádně se s tím asi budu muset smířit, doba jde kupředu a svateb bude čím dál méně. :)

Titia
86 příspěvků 1.4.20 12:43

Jé, nevšimla jsem si, že na další stránce jsou další reakce :)

@Vinca_minor Říkám jeho jméno, poprvé použiji přítel a jméno, po druhé jenom jméno. Pokud se někdo i podruhé, potřetí… tváří zmateně, doplním, že jde o přítele, případně už jsem párkrát použila můj jméno.

@Puffin Chápu, každý to má jinak. Pro mně je muž synonymem pro manžela. Přiznám se, že u ostatní také používám buď oslovení přítel nebo manžel, muž nikdy. Asi jsem prostě příliš staromódní :)

Eleanor Rigby
625 příspěvků 1.4.20 12:49
@benyka píše:
@Titia Hrozně mě popouzí, když svatební obřadník (ve filmu, ve skutečnosti se to snad neděje) pronese formuli „prohlašuji vás za muže a ženu“.

Zahraniční filmy? V amerických se vždycky říká „I now pronounce you man and wife“. Což mi nepřipadá nic moc už tak a ten překlad to ještě kousek posune. Ale zjevně to je tradiční (nebo snad dokonce povinná) formule. Tam.

EmilyG.
1693 příspěvků 1.4.20 12:54

@Titia ja jsem stara generace, me tam nesedi ten pritel. Proste mam zazite pritel na telefonu, v nouzi poznas pritele…neni to nekdo s kym se zije jako s partnerem, ale to je jen muj pocit.
Kdysi vypravela Pavlina Wolfova proc se podruhe vdala, ve vysokem stupni tehotenstvi ji otec ditete predstavoval slovy “ moje kamaradka z Prahy”.
To neznamena ze bych byla jako mi rodice, tyden pred svatbou musel muj muz prespat v jinem pokoji:smiley:
Za totace nektere hotely neubytovaly nesezdane pary, to jsem rada ze se zmenilo.
Me se dnesni doba libi moc, jen ten pritel mi prijde takovej divnej.

Titia
86 příspěvků 1.4.20 12:56

@Eleanor Rigby To je vlastně taky pravda. Takže nakonec se zjistí, že jsem celou dobu ovlivněná americkými filmy. :) Navíc jsem si to ještě podpořila ruštinou, kde se manžel a manželka taky řeknou „muž“ a „žena“, zatímco muž je „mužčina“ a žena „ženšina“

Titia
86 příspěvků 1.4.20 13:03

@EmilyG. Chápu. Já jsem nová generace, tak v tomhle významu používám kamarád, ale taky se mi to úplně nelíbí. Nakonec je asi pravda, že je asi lepší používat muže místo přítele. A my, kteří si nezvykneme a kterým to nejde přes pusu, budeme doufat, že budeme s někým, kdo je na stejné vlně a bude se chtít vzít. :)

EmilyG.
1693 příspěvků 1.4.20 13:07

@Titia jj, ja kazdemu preju at mu to vyjde, at ustoji vsechny zmeny, ony i ty karamboly se ve dvou lepe snaseji.

Eleanor Rigby
625 příspěvků 1.4.20 13:14

Já zas říkám její mládenec, jeho slečna (popřípadě jeho mládenec nebo její slečna, samozřejmě). Což je fajn, když jim je oběma tak pětadvacet, ale když jim je kolem padesáti a „slečna“ je rozvedená matka dvou dospělých dětí, začíná to taky znít trochu směšně. Ale na lepší jsem zatím nepřišla. „Přítel“, to ani náhodou, přítel pro mě pořád znamená přítel.

Ophelie
788 příspěvků 1.4.20 13:17

@EmilyG. kdyby mě v situaci, ve které byla Wolfová, někdo představovat jako kamarádku (ať už odkudkoli:o), propadla bych absolutní zuřivosti. Naštěstí už jsem léta vdaná, takže nebudu muset použít slovo přítel ve smyslu partner.

benyka
8320 příspěvků 1.4.20 13:17

@Eleanor Rigby Nejspíš to bude skutečně otrocký překlad z angličtiny do českého dabingu, bez ohledu na místní zvyklosti tam i onde. Angličtinu neumím, ale překladač na to má taky nějaký nejednotný názor.

EmilyG.
1693 příspěvků 1.4.20 13:19

@Ophelie jj :smiley:

bao-baba
922 příspěvků 1.4.20 19:24

MFD

Temperance
2508 příspěvků 1.4.20 19:32

@bao-baba Ach jo!!! To je na editorskou důdku :-D

EmilyG.
1693 příspěvků 1.4.20 19:37

@Temperance ježíši, já si napřed řekla co máte proti náhradě mezd, no už to vidím.

Lizbeth
1315 příspěvků 2.4.20 11:24

Mě se líbí jak je červeně na vládu tlačí

EmilyG.
1693 příspěvků 2.4.20 12:09

Pustila jsem rano ct 24, rozhovor s zastupcem reditelky ZS Ohradni V Praze “ tak vony ty deti se jako ucej a dyz nevedej se zeptaj proste “ takhle se vyjadruje predstavitel skoly do medii?

ertz
408 příspěvků 2.4.20 12:43

@EmilyG. Je z Prahéééé asi. :-)

benyka
8320 příspěvků 2.4.20 15:37

Včera z jednoho článku: „Ve středu Čína doplnila, že se jedná pouze o v současnosti aktivní případy.“
„V nich se také údajně píše o 40 tisících asymptomatických případech.“
„Zatímco mnoho z nich byli asymptomatičtí po celou dobu nemoci, u několika z nich se projevily vážné zdravotní potíže později.“

Ophelie
788 příspěvků 3.4.20 16:09

@EmilyG. ohohó, to jste ještě neslyšela pana ředitele ŽŠ mých dětí, snažím se ho vnímat jako komický bod programu, ale ne vždy se mi to daří.

EmilyG.
1693 příspěvků 3.4.20 18:15

@Ophelie to mi přijde hrozné.

Oveeec
2416 příspěvků 12.4.20 21:54

Zaznamenala jsem poslední dobou takovou pitomou manýru nahrazovat verba dicendi různými jinými slovesy a dlouhými větami, ale tohle už autorovi trochu ujelo:

„Samozřejmě si už nikdo nekoupí smažák za dvě stovky, ale pokud budou krumlovské restaurace nabízet kvalitní gastronomii, jistě i Češi ji dokážou patřičně ocenit,“ nemyslí si Hák, že propad cen musí být dramatický.

Uživatel je onlineJudy24
1119 příspěvků 13.4.20 19:30

Viděla jsem po delší době Události a nebýt toho, že jsem se na ně dívala s rodinou, vypnula bych je po první reportáži. To už v ČT fakt nepracuje jediný člověk, který by uměl dávat důraz na předložku? Teda…jeden ano, Daniel Stach (a Písařovicová a Witowská většinou), ale jinak to nedělá prakticky nikdo prakticky nikdy. Úplně z toho rostu. Už delší dobu to pozoruji v rádiu (na Radiožurnálu), ale rozšiřuje se to jak coronavirus.

Matmys
2595 příspěvků 15.4.20 12:24

Titulek: „Rádi ponocujete? Hrozí vám častější smrt…“ mě uklidnil.
Moc neponocuju, takže zemřu jen jednou. :)

Stránka:  « Předchozí 1 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek