Hezky česky

Fotoalbum tématu (52) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Vinca_minor
2058 příspěvků 22.8.20 11:37

@ertz Jo fósa :D Tak to říká můj strejda. Kudla je podle mě jakýkoli nůž (za groš kudla), křivák je tohle: anebo bunda. A okurkám ze srandy říkáme O'Hara.

Eleanor Rigby
663 příspěvků 22.8.20 12:36

@Vinca_minor Čili „za groš kudla“ se nemůže vztahovat k zavíracímu noži? A to proč?
(Teda ono je to s tím rčením prý úplně jinak, původně prý nejspíš znělo „za groš škudla“, čili plech, ale jinak zavíráky jsou doložené už z dob předantických. Na fotce kudla z doby římské říše - nález a rekonstrukce.) 

O za groš kudle píšou tady: http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?…

zwedavka
1169 příspěvků 22.8.20 13:58

Křivák přece není žádné oblečení, ale valašsky zavírací nůž, pocházím (pochodím) z vesnice, kterou založili křivačkáři

Ophelie
948 příspěvků 22.8.20 15:13

Ze stránky prezentující výstavu Alfonse Muchy (z prezentace je zřejmé - bez ironie - že do kampaně byla vložena hdně velká suma:o)
Ačkoliv byl Alfons Mucha mistrem pera a štětce, velmi jej ovlivnilo také umění hudby. Ne náhodou proto pod jeho rukami vznikl obraz Pantheon české hudby(…)

Vinca_minor
2058 příspěvků 22.8.20 15:17

No křivák je typ zavíracího nože, co je tu na fotkách. Kudla je pro mě jakýkoli nůž, zavírací, nezavírací, to je mi jedno.
A bunda křivák vychází z motorkářské s asymetrickým zapínáním. 

Vinca_minor
2058 příspěvků 22.8.20 15:21

@Eleanor Rigby Děkuji za jazykové okénko, je to zajímavé.

bao-baba
1283 příspěvků 22.8.20 22:11

Moje známá plánuje na příští víkend tmelík. Bylo na mě vidět, že jsem mimo, tak mě poučila, že bude tmelit vztah s manželem (nebo manžou? :-) )

VeronikK
1279 příspěvků 23.8.20 09:34

@Jordaan mě slovo oharek evokuje nedopalek, ačkoli je to spíš ten uhlík… Musím se soustředit, aby mi došlo, že to může být taky ta okurka :-) Mě se kudle v kapse neotvírá, spíš mě pobaví představa, jak někdo pěchuje vajgly do sklenice!

Ophelie
948 příspěvků 23.8.20 14:06

„@bao-baba“ tmelík mi připomíná slovo čmelík

Vinca_minor
2058 příspěvků 23.8.20 14:59
@zwedavka píše:
Křivák přece není žádné oblečení, …

Křivák nosila vždycky naruby,
myslela, že je to známka punku.

Vinca_minor
2058 příspěvků 24.8.20 08:04

„Policie ihned bouřku neurčila jako příčinu incidentu a avizovala její vyšetření.“
Doufám, že ji aspoň předvolají k výslechu.

Ophelie
948 příspěvků 24.8.20 09:52

@Vinca_minor stylistická perla značky bolehlav.

Vinca_minor
2058 příspěvků 24.8.20 13:00

@Ophelie Co slovo, to perla, co věta, to náhrdelník.

Temperance
2886 příspěvků 24.8.20 13:13
@Vinca_minor píše:
„Policie ihned bouřku neurčila jako příčinu incidentu a avizovala její vyšetření.“
Doufám, že ji aspoň předvolají k výslechu.

Buřinku?

Temperance
2886 příspěvků 24.8.20 13:15

V kraji turkyně, trnek a oharků měli starého sklerotického dědečka, který jim utíkal z domu. Tak, když někam šli, ho zatýkali (=zamykali).
Edit: Jak jsem mohla zapomenout na grumbíry? („Spisovně“ zemáky.)

Příspěvek upraven 28.08.20 v 00:30

ertz
627 příspěvků 24.8.20 20:24

@Temperance Tak určitě, aby se neztratil nebo nezavazel, třeba když popravovali (= obstarávali) zvířata.

kilgor
352 příspěvků 24.8.20 21:56

A než podělají všecku prácu..To nám jednou řekla na základce učitelka na Pracovní výchovu, že půjdem, až to všechno poděláme :)

bao-baba
1283 příspěvků 24.8.20 22:31

Nemrdej sebou! (opravdu to není sprosté :-) )

Oveeec
2649 příspěvků 24.8.20 23:12

Kamarád od Olomouce chce každou chvíli něco „oddělat“.

Mimochodem, kdyby si někdo chtěl počíst, aniž se cokoliv dozví („Mezi příznaky vysokého sebevědomí přitom patří: realistické sebehodnocení, sebevražedný smysl pro humor a sebevědomí jako takové“), doporučuju tohle:

https://www.novinky.cz/…oty-40334200

zwedavka
1169 příspěvků 25.8.20 05:50

Dáme to do zadku, tedy do vzdálenějších části prostoru.

Temperance
2886 příspěvků 25.8.20 13:47

@zwedavka Řidič autobusu: „Jděte tam do zadku!“

Ivana32
338 příspěvků 26.8.20 16:30

Měla jsem kolegyni, volyňskou Češku. Mluvila česky krásně, ale přeci jen tam ten ukrajinský přízvuk byl. Jednou jela s dětmi na výlet autobusem a přihodila se jí věc, která se dodnes traduje mezi žáky napříč ročníky. Jelikož cesta byla dlouhá, bylo třeba občas zastavit na čůrání. Řidič tedy zastavil, kolegyně se rozkročila do uličky a chtěla oznámit, že je „čůrací pauza“. Bohužel si zvolila právě tato slova, čímž se přihodilo, že se z jejího hrdla ozvalo zvučné: „Čuráci pauza!“ Všichni přítomní v šoku strnuli, děti vytřeštily oči a zalapaly po dechu. Kolegyně netušila, co řekla špatně. Nakonec to dopadlo to dobře, vše bylo správně vysvětleno, takže i na tu čůrací pauzu došlo. :-)

Ophelie
948 příspěvků 26.8.20 17:17

@Ivana32 krásná historka.

Aroosak
639 příspěvků 28.8.20 00:12

Na představení pro školy vystupovalo hudební těleso, které mělo za úkol představit studentům různé druhy hudby. Celé představení bylo zábavné a proběhl další pokus o vtip: „… tento druh jazzového zpěvu se nenazývá podle skety“. V sále to zlehka zašumělo, když v tom jeden z účinkujících, zcela netuše, dodal: „to se totiž píše scat“. Celý sál zhruba na půl minuty ustrnul, slyšeli byste spadnout špendlík jaké ticho nastalo, a pak vybuchl v hurónský smích. Teď zase ustrnuli účinkující, kteří byli z Čech, až na jednoho Moraváka, který jim rychle šeptem vysvětlil, jakého faux pas se v Podluží dopustili.

benyka
8804 příspěvků 31.8.20 08:51

Titulek: „Holuby znečišťují svými výkaly prostředí. Vyžeňte je ze svého balkonu či parapetu“ Dál už je to dobře. Je to dost častý jev. Zdá se, že titulky tvoří jiná osoba než ta, která píše článek.

Stránka:  « Předchozí 1 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek