Hezky česky

Fotoalbum tématu (70) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Vinca_minor
2662 příspěvků 11.5.21 10:17

Já používám spíš životné tvary i pro neživé věci a slyším to i kolem sebe. I když v kuchařce jsem si napsala „sýrové šnečky“.
Ale u částí těla to rozlišuju, můj hrnec i taška mají ucha, ne uši.

Vinca_minor
2662 příspěvků 11.5.21 10:18

Ale hasicí/hasící na rozdíl od iDnesu rozlišovat umím:
„Kamera zachytila, jak čínský hasící vrtulník začal sám hořet a spadl do jezera“

Ophelie
1201 příspěvků 11.5.21 10:54

@Vinca_minor velmi správně:o) Divím se, že zrovna iDnes by neměli peníze na korektory.
Jen u těch uší/uch jde o párové orgány.

Vinca_minor
2662 příspěvků 11.5.21 11:16

@Ophelie Ano, vím, že jsou to párové orgány, špatně jsem to formulovala. Hodiny mají ruky, stůl je s nohami, hrnec s uchy, na polívce jsou oka :D

Temperance
3197 příspěvků 11.5.21 13:09
@Vinca_minor píše:
Ale hasicí/hasící na rozdíl od iDnesu rozlišovat umím:
„Kamera zachytila, jak čínský hasící vrtulník začal sám hořet a spadl do jezera“

Hasící hasicí vrtulník :-D

VeronikK
1317 příspěvků 11.5.21 17:06

@Vinca_minor taky spíš používám životný tvar u neživých variant. Jak říká kolegyně češtinářka, obojí je možné :-)

kalivrata
631 příspěvků 12.5.21 11:50

@VeronikK Možné to je, spisovné ani hovorové to není. Kolegyně češtinářka by si měla znovu přečíst Příruční mluvnici, konkrétně část morfologie. Výčet životných variant u neživotných subjektů je taxativní, ne demonstrativní (typicky třeba ledoborci). Hodně se to teď používá, je to vliv obecné češtiny, ve které se to vyskytuje.

Mimochodem, docentka Ondrášková za to od zkoušky vyhazovala.

Femur
669 příspěvků 12.5.21 22:01

Seznam.cz
Pro ženy:
Krásnější přes noc: jaké kosmetické produkty a v jakém pořadí používat, aby vaše pleť byla zářivější, bez pupíků a bez vrásek?

Zajímalo by mě, kolik pupíků tak lidi běžně mívají na pleti.

Oveeec
2941 příspěvků 13.5.21 00:32

Seznam.cz:

„Ganga vyplavila desítky těl. Úřady mají podezření, že zemřela na covid.“ Těla zemřela? Nebo snad Ganga zemřela?!

VeronikK
1317 příspěvků 13.5.21 08:08

@kalivrata tak ona mi to kolegyně neříkala konkrétně na toto, tak prosím v klidu :-) Jen ten obrat používá - ten jsem převzala. Myslela jsem, že je to možné, neboť jsem si o tom četla, ale asi jsem si to vyložila nepřesně. Takže případné další rady, co si má kdo nastudovat, miřte na moji hlavu.

kalivrata
631 příspěvků 13.5.21 08:32

@VeronikK Já jsem v klidu :-D Nejsem jazykový purista, podle mě je jazyk živý organismus, který se vyvíjí, takže to, že to dneska není spisovné, neznamená, že v budoucnu nebude :-) Jen jsem si dovolila to uvést na pravou míru :-)

Vinca_minor
2662 příspěvků 13.5.21 11:38

„U některých podstatných jmen označujících neživé věci můžeme užívat jak koncovek životných, tak i neživotných.“…
„pojmenování některých hraček: koníčky i koníčci (může být použito též ve významu ‚záliba‘: mám koníček i mám koníčka), maňásky i maňásci,“…
„Podobným případem kolísání životnosti jsou pojmenování některých cen (především Oscar/Oskar). Zde je ve 4. p. j. č. základní tvar životný (dostal Oscara/Oskara), zcela vyloučit však nelze ani tvary neživotné (dostal Oscar/Oskar). V 1. p. mn. č. jsou naopak základní tvary neživotné (udělovaly se filmové Oscary/Oskary, filmové Oscary/Oskary byly uděleny), objevují se však i tvary životné (filmoví Oscaři/Oskaři apod.), které nelze striktně zavrhovat.“
Více na internetové jazykové příručce.

kalivrata
631 příspěvků 13.5.21 11:45

@Vinca_minor Proto píšu, že ten výčet je taxativní, ne demonstrativní :-) tedy: můžete dostat Oskara, ale nemůžete dát góla.

kalivrata
631 příspěvků 13.5.21 11:51

@Vinca_minor Jinak, já zas říkám, že si dám slanorožce, ne slanorožec.

Vinca_minor
2662 příspěvků 13.5.21 13:16

@kalivrata Můžete, ale je to dle příručky expresivní výraz :D

kalivrata
631 příspěvků 13.5.21 13:21

@Vinca_minor Tak tolik mě ještě žádný sport nerozvášnil :-D

MP blanka
2874 příspěvků 25.5.21 09:37

Nesťažujem sa na stále sa množiace nejasné a často protichodné, na rýchlo vydávané a práve tak rýchlo menené Covidopatrenia. Som v jazykovom okienku.
Sme viac ako mesiac po druhom očkovaní, o čom máme doklad, aj jeho preklad, potrebný na cestu do zahraničia. Po dvoch týždňoch vo Šv. a pred odjazdom na Sl. vyplnil manžel žiadaný el. formulár Dostali sme toto potvrdenie.

Moje ezdravie
Požiadavka zaregistrovaná
Dobrý deň,
Vaša registrácia pri príchode zo zahraničia bola zaevidovaná. Požiadali ste o výnimku z karantény. Dodržte karanténu, kým nebude ukončená obdržaním negatívneho PCR testu. Ten si môžete zaobstarať hneď na vlastné náklady. Informácie k spracúvaniu osobných údajov na: www.uvzsr.sk..

Podľa mňa je to zasa taký čudný výtvor. Mám čakať, kým bude karanténa ukončená testom, ktorý o b d r ž í m, alebo si ho m ô ž e m / nemusím / zaobstarať na vlastné náklady? Ak ho obdržím - budem vyzvaná, za akú dobu?

Viem, že sa môžem informovať na príslušnom mieste, ale ako oficiálny dokument mi to príde zasa zpackané.

Ophelie
1201 příspěvků 25.5.21 10:32

@MP blanka vyjádření má být jednoznačné, máte pravdu.

MP blanka
2874 příspěvků 25.5.21 11:32

Jo, a ešte jedna poznámka, skôr povzdych - náš kamarát z Bratislavy ide na promóciu dcéry do Olomouce. Je druhýkrát očkovaný, o čom má doklad, ktorý si ale tiež musel nechať preložiť. Zo slovenčiny do češtiny! Je to realita, viem, ale že by bolo tak nezrozumiteľné - druhé očkovanie namiesto druhé očkování, či odtlačok pečiatky zdravotníckeho zariadenia namiesto razítko zdravotnického zařízení?

bao-baba
1791 příspěvků 25.5.21 13:27

@MP blanka Tomu rozumíme my starší, ale nedivila bych se, kdyby někdo okolo 25 let neměl tuchu, co je „odtlačok pečiatky“. Zažila jsem to v práci.

Vinca_minor
2662 příspěvků 25.5.21 15:31

@MP blanka Holt je to oficiální dokument a Slovensko je zahraničí. A pokud vím, žádné výjimky na slovenštinu nejsou.

Temperance
3197 příspěvků 25.5.21 15:38

@MP blanka Slyšela jsem vyprávění o českém řidiči, kterého před lety na Slovensku zastavil policista kvůli drobnému přestupku. Řidič na to vyzrál: odvolávaje se na jazykový zákon s policistou odmítl jednat a dožadoval se tlumočníka. Policista ho poslal do pryč :-D

MP blanka
2874 příspěvků 25.5.21 22:02
Temperance
3197 příspěvků 9.6.21 18:02

Seznam Zprávy: „…doplnil smutnou zprávu ikonickou fotografií Libuše Šafránkové ve svatebních šatech, které, sedíc na svém Juráškovi, Pavel Trávníček nasazuje střevíček.“

Ophelie
1201 příspěvků 9.6.21 19:36

@Temperance jsem zmatena! Kdo sedí na Juráškovi?! :o)

Stránka:  « Předchozí 1 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek