Hezky česky

Fotoalbum tématu (74) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Accuracy
82 příspěvků 13.8.21 14:45

Mně jednou došel mail, který končil Jsem s pozdravem. To mi přišlo takové divné. :) Taky mi chodily maily od některých lidí, které začínaly na Ahojte a dokonce i Čaute.
Zdravím používám, když píšu hromadný mail a většině adresátů tykám. Jakmile většině vykám nebo je tam někdo „důležitý“, tak píšu oslovení Vážené kolegyně, vážení kolegové nebo něco podobného, případně jen Vážení.

Oveeec
3034 příspěvků 13.8.21 14:53

@Accuracy Jsem s pozdravem nebo V dokonalé úctě zůstávám zbožňuju, ale je to archaické, i když to občas ještě někde zahlédnu.

Judy24
1360 příspěvků 13.8.21 15:12

Tak mi poraďte - jak se mám loučit v e-mailu kolegům, po kterých zároveň nic nechci? Protože jinak to končím „Díky“, ale v těchto případech tápu. Občas píšu to pitomé „Zdravím“, ale taky mi to nesedí.

Accuracy
82 příspěvků 13.8.21 15:23

Já tam používám to Přeji příjemný den.
Taky se užívá S pozdravem, S přáním příjemného/hezkého/krásného dne, Krásný den přeje (podpis)… S pozdravem je nejčastější a nejuniverzálnější.

ertz
1021 příspěvků 13.8.21 16:16

To je hezká diskuse. Připomíná mi silvestrovský článek z Ústavu pro jazyk český, kde řešili dva problémy - jak pozdravit v noci a jak se rozloučit s člověkem, kterého už vidět nechceme - typicky hasiči. Myslím, že se tam ptal zrovna hasič, že jim přijde trapné po zásahu říkat Na shledanou. Já, když odcházím odněkud, kam bych se nerada vracela (zubní pohotovost..), tak už (pověrčivě :-)) jen poděkuju a dodám něco jako Mějte se hezky/ Ať máte klidnou službu nebo tak.

Temperance
3297 příspěvků 13.8.21 16:23

@ertz Připomněla jste mi Smrtku z Vizionáře: „Nashledanou. Nashledanou!“

Oveeec
3034 příspěvků 13.8.21 17:04
@Accuracy píše:
Já tam používám to Přeji příjemný den.
Taky se užívá S pozdravem, S přáním příjemného/hezkého/krásného dne, Krásný den přeje (podpis)… S pozdravem je nejčastější a nejuniverzálnější.

Taky se mi moc líbí, když někdo píše „Srdečně“, ale sama jsem se k tomu ještě nikdy neodhodlala :) S pozdravem používám spíš v oficiální komunikaci, ale vlastně je to hezké, proč to nepoužívat i v míň formálních kontextech.

Vinca_minor
2940 příspěvků 13.8.21 17:43

V noci, pokud se třeba vracím domů a potkám souseda, říkám „dobrý večer“. V brzkých ranních hodinách jsem ještě nikoho nepotkala, ale asi bych si neodpustila „dobré ráno:)“ s hodně širokým úsměvem.

Vinca_minor
2940 příspěvků 13.8.21 17:48

Na pohotovosti jsem řekla obyčejně „na shledanou“, myslím, že se to bere neutrálně. Případně, pokud byli fakt milí a dalo se vtipkovat, tak „doufám, že se tady dlouho neuvidíme:)“ a pak přání hezkého dne.
Ale jak se má rozloučit hasič, policista, zaměstnanec pohřební služby apod., to fakt nevim.

Josefka
614 příspěvků 2.9.21 09:55

Jaké je I/Y v příčestí?
Stanoviska sdělili/y: Magistrát hlavního města, Obvodní úřad a Hasičský záchranný sbor.
Od rána to tu řešíme s kolegou a brzy si navzájem asi roztrháme maturitní vysvědčení. Já jsem přesvědčená, že Y, protože se vyjádřily přímo TY organizace a TY úřady a nikoli lidé z těch organizací.

děkuji

A ještě můj osobní problém s používáním NECELÉ a TÉMĚŘ. Jsem přesvědčená, že to nelze zaměňovat v pozitivním a negativním významu. Např. když v televizi řeknou, že při válečném konfliktu zemřely necelé 2 miliony lidí, jako by někdo chtěl, aby jich bylo raději víc. Ve smyslu „vždyť to ani nebyly 2 milióny“. Naopak správně cítím, když by se řeklo, že zemřely téměř 2 milióny. Ve smyslu „považte tu hrůzu, tak ohromné číslo“. Máte to tak někdo také?

Vinca_minor
2940 příspěvků 2.9.21 10:23

@Josefka No úřad, sbor i magistrát jsou mužské neživotné, tak bych se řídila podle toho. Ale spíš bych napsala „stanoviska byla sdělena:“ nebo „sdělená stanoviska:“. Nejsem-li si jistá, napíšu to jinak :D

Ophelie
1250 příspěvků 2.9.21 10:39

@Josefka v několikanásobném podmětu Y.

Se slovy necelé a téměř to vnímám stejně. Při pochybnostech překontroluji a pokud je možné negativní fakt vnímat pozitivně a je to nevhodné, hledám vhodnou variantu. Situace napoví.
Edit automatických oprav v mobilu

Příspěvek upraven 02.09.21 v 17:28

Temperance
3297 příspěvků 2.9.21 15:22

@Josefka Téměř, necelé, bezmála apod. - taky mě to rozčiluje, když se zaměňují.

ertz
1021 příspěvků 2.9.21 16:31

@Josefka @Temperance To je zajímavé, já to vůbec nevnímám pozitivně/negativně, ale „téměř“ je větší počet než „necelé“. Takže téměř dva miliony je 1 900 000 a víc, necelé dva miliony = 1 500 000 - 1 700 000. Bezmála je asi víc než necelé, možná skoro jako téměř, spíš mi to přijde víc stylisticky hoch.

Temperance
3297 příspěvků 2.9.21 17:19

@ertz Já to vnímám asi takto: bezmála = téměř; necelé = ani ne (trvalo to dlouho, téměř dvě hodiny x budeme tam brzy, za necelé dvě hodiny).

bao-baba
1953 příspěvků 3.9.21 08:52

@ertz …skoro dva miliony…

Josefka
614 příspěvků 3.9.21 09:07

@Temperance přesně tak. I když to fakticky může být v obou případech stejné číslo (počet), tak není vhodné říct, že na kovid zemřelo necelých 30 tisíc lidí. To pak dává pocit, že to vlastně nebylo tak hrozné, že to nebylo ani 30 tisíc. A naopak to platí stejně.

Temperance
3297 příspěvků 8.9.21 16:51

Super.cz: „Slovenský Klus natáčel klip uprostřed studené Dunaje“. Doteď jsem si myslela, že Dunaj je maskulinum.

Porkpiehat
2986 příspěvků 9.9.21 14:54

Není tu vlákno „hezky francouzsky“, tak jdu sem. Automatické opravy slov v článcích, které nikdo po autorovi nečte, nejspíš ani on sám (výslovnost je krapet jiná, takže nepodezírám autora z dyslexie).
Jednalo se o popis fotky afgánské ženy, která stojí hrdě proti namířené pušce. „Robe, foulard et lunettes de soleil noirs, masque sous le manteau, bouteille d’eau à la main“ (Šaty, šátek a černé sluneční brýle, rouška pod kabátem, lahev vody v ruce). Jde o záměnu slovíček „menton“ (brada) a „manteau“ (kabát). Hodinky nebo holinky… a moje babička ještě dodávala vermut nebo Wehrmacht.

Vinca_minor
2940 příspěvků 9.9.21 15:43

@Porkpiehat Vermut nebo Wehrmacht zařadím do slovníku.

mimi
342 příspěvků 9.9.21 15:50
@Temperance píše:
Super.cz: „Slovenský Klus natáčel klip uprostřed studené Dunaje“. Doteď jsem si myslela, že Dunaj je maskulinum.

ano, Dunaj je rodu muzskeho, ale kto je ten „slovensky Klus“? Hm…

giuliettka
8913 příspěvků 9.9.21 15:57

@Porkpiehat Ty jo, som si našla tú fotku a ja by som sa na jej mieste asi pototo. Som si to myslela už u toho videa, kde moderátor číta správy a za ním stoja dvaja so samopalmi na pleci. Ale toto je masker, jak na ňu mieri.

giuliettka
8913 příspěvků 9.9.21 15:58

@mimi Nagy? :-D

Temperance
3297 příspěvků 9.9.21 16:02
surrik
2582 příspěvků 9.9.21 17:16

Hrášková nebo hrachová polévka. Objednala jsem si hráškový krém. Servírka mi řekla, že bohužel nemají dnes krém, ale hráškovou polévku. Moc jsem to neřešila, asi jen nebude tak hustá jako krém. No nakonec mi přinesla pěkně hustou hrachovou polévku ve které stála lžíce. Vnímáte rozdíl mezi hrášková a hrachová?

Stránka:  « Předchozí 1 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek