Hezky česky

Fotoalbum tématu (37) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Porkpiehat
1632 příspěvků 23.8.19 21:14

@Oveeec Takže možná sám nevěděl, co chce vlastně říct, a tak tak prdnul anglické slovíčko :-D :-D

Matmys
2422 příspěvků 26.8.19 14:25

Kampak asi ty lístky budou? Na střechu? A na chrliče je sleva?

Kalouže
82 příspěvků 27.8.19 07:06

Na prahu katastrofy: Svět řeší, jak zachránit Amazonii. Prales polyká oheň i těžaři.

(titulek z Aktuálně)

lucindaSK
978 příspěvků 27.8.19 07:39

@Porkpiehat on aj ten „neocenitelný styl“ je celkom perla.

Mohol by mi niekto vysvetliť, čo znamená alebo kde sa vzalo alebo PREČO sa používa „mi se líbí, mi se stalo“ na začiatku vety? Čo to je? Človek sa naučí nevšímať si „mamkino přítel, tátovo boty“ a přijde tohle?

Gorilka
1177 příspěvků 27.8.19 07:50

@lucindaSK Protože slovosled v českém a slovenském jazyce je velmi gumový.

lucindaSK
978 příspěvků 27.8.19 07:58

@Gorilka to áno, ale toto je mor posledných mesiacov. A aj u ľudí, ktorí sa zvyčajne vyjadrujú normálne.

Gorilka
1177 příspěvků 27.8.19 08:05

@lucindaSK Módní vlna…

Judy24
980 příspěvků 27.8.19 09:17

@lucindaSK Ale věta: „Mně se líbí (…Bob),“ je normální, nepletu se? : ) Já jen ať v tom mám jasno, občas si nejsem jistá už vůbec ničím.

Ophelie
716 příspěvků 27.8.19 09:25

@Judy24 ano, je, navíc v subjektivním slovosledu, když chcete zdůraznit řečené.

„Mi se líbí“ jsem ještě nějak nezaznamenala - asi to k nám ještě přijde. Čemu ale nerozumím jsou vyjádření typu „Evy kamarádka“, už jsem něco takového viděla napsáno i v tištěných médiích ( o internetových nemluvím). Takový nepěkný zlý věc.

Oveeec
2186 příspěvků 27.8.19 10:29

@lucindaSK To je podle mě moravismus.

Matmys
2422 příspěvků 27.8.19 11:26

@lucindaSK Neumějí správně používat „mně“ a „mě“, tak proto :)

Vinca_minor
1141 příspěvků 27.8.19 12:42

@lucindaSK @Oveeec Mi se to líbí je specialita okolo Ostravy a Opavy a znám to odkakživa, nic nového pod sluncem. U nás na střední Moravě se to říká normálně: líbí se mi to / mně se to líbí.

Temperance
2027 příspěvků 27.8.19 14:44

@lucindaSK „Mi se líbilo“ jsem si poprvé uvědomila u pana Chlopčíka ve StarDance. Ostravština. Pak ho možná někteří začali parodovat a epidemie byla na světě.

benyka
7662 příspěvků 8.9.19 11:14

Z dnešního tipu na výlet: „Děti se tu dozvědí, že ptáci se vyvinuli z malých masožravých dinosaurů, obtěžkají si zub mamuta, trilobita nebo zub dinosaura.“ Slovo obtěžkat znám z dřívějších dob a znamenalo tehdy úplně něco jiného než potěžkat. :-)

Porkpiehat
1632 příspěvků 8.9.19 11:20

@benyka No, to bych se teda nenadála, že někdo vytáhne ve snaze o inovaci takové slovo a ještě ho použije v takové souvislosti. To by také za chvíli mohli přijít s outěžkem :-D
Slovosled u mamuta, trilobita a dinosaura bych také změnila, protože takhle bych čekala, že trilobiti měli také zuby (z Cesty do pravěku každý ví, jak velký trilobit byl).

Pýthia
277 příspěvků 8.9.19 11:30

@benyka Ono to má trochu širší význam, než asi konkrétně myslíte, :-) ale stejně se nedá použít v tomto významu.

Adeena
1368 příspěvků 8.9.19 12:42

Reklama na jakousi aviváž a děcko ptající se matinky, jaká je to přívůně. Strašné.

vlm
4718 příspěvků 8.9.19 12:49

@Adeena tatak,neco jako kuřízek

Kalouže
82 příspěvků 8.9.19 21:14

„Drsný boj v kleci. Nurmagomedov uškrtil soupeře, pak slavil s papachou na hlavě.“

Ach jo, to už vážně nemají slova stejný význam co dřív?

isko
1565 příspěvků 9.9.19 10:14

@Kalouže
Myslíte to „uškrtil“? Zrovna tam by mi to vůbec nevadilo, ten sport tomu přidal nový význam. U nás v práci taky „otáčíme“ servery a rozhodně to neznamená „nohama nahoru“.

Kalouže
82 příspěvků 9.9.19 11:46

@isko A jak by tedy napsali, kdyby ho skutečně uškrtil?

Atlacoya
2730 příspěvků 9.9.19 11:56
@Kalouže píše:
@isko A jak by tedy napsali, kdyby ho skutečně uškrtil?

Asi oblíbené „uškrtil k smrti.“ V novinách se s titulkem „ubil/ubodal/usmýkal k smrti“ bohužel setkávám. Novináři zapomínají, že dokonavá slovesa vyjadřují, že děj byl dokonán.

benyka
7662 příspěvků 9.9.19 12:32

Vždycky, když se slaví „padesátileté výročí“, napadá mě otázka, kolik to vlastně uplynulo od té události let. Jestliže je výročí padesátileté, muselo to být před 51 lety, no ne? Jó, kdyby to bylo „padesáté výročí“ a připomínala se tudíž ta událost, která se stala před padesáti lety, a ne její výročí, to by bylo jiné kafe. Ale to už dneska neuslyšíte.

Adeena
1368 příspěvků 9.9.19 14:16

Mě by spíš zajímalo, co mu opravdu provedl.

@isko píše:
@Kalouže
Myslíte to „uškrtil“? Zrovna tam by mi to vůbec nevadilo, ten sport tomu přidal nový význam. U nás v práci taky „otáčíme“ servery a rozhodně to neznamená „nohama nahoru“.
Kalouže
82 příspěvků 9.9.19 14:51

@Adeena Škrtil ho, dokud se škrcený nevzdal. Kvůli titulku jsem si prošla celý foto-článek a až na konci jsem se dozvěděla, že si soupeři vyměnili na vyhlašování trika a tudíž nikdo nezemřel :-)

Stránka:  « Předchozí 1 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 99 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek