Hezky česky

Fotoalbum tématu (32) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Vinca_minor
1029 příspěvků 19.9.19 14:38

@Eleanor Rigby Já jsem neramínkovala, ale myslím, že jenž i přechodníky jsou na tom dost podobně, dostávají pěkně na frak ze všech stran. Já se obojímu preventivně vyhýbám, protože můj jazykový cit na to nestačí.

Judy24
958 příspěvků 19.9.19 15:17

Upřímně - pro mě jsou přechodníky archaismus, který jsem se nikdy nepřinutila naučit, protože pro to nevidím žádný důvod. V řeči to nikdy nepoužiji (už z principu, že než to říct špatně, tak radši vůbec) a ani v písemné formě mi nechybí. A když už po někom třeba opravuji bakalářku/diplomku, tak si to dohledám (nejsem profesionál, který by to měl umět kvůli povolání).
Je to jedna z mála věcí, u kterých k nim v češtině takto přistupuji, jinak se hrozně biju za to, aby hlavně proboha nikdy „nezlegalizovali“ by jste a podobně.

Ophelie
700 příspěvků 19.9.19 21:02

@Judy24 jasně, že jsou přechodníky archaismus, v mluveném projevu si je moc nedokážu představit. I v písemném jsou přece jen příznakové. Ale jinak jejich použití není zas tak složité ( to jen tak na okraj).

Temperance
1923 příspěvků 20.9.19 00:09

Přechodníky jsou fajn, škoda, že už jsou v důchodu. I když v některých dialektech - aspoň doufám - ještě přežívají: „Přinďa dom, našel jsem tam strýca na návštěvě“ - jenže ony odcházejí do důchodu i ty dialekty.
Ale co občas použiju, je plusquamperfektum, ono se někdy opravdu hodí („Jak jsem byla pravila,…“).

Ophelie
700 příspěvků 20.9.19 07:41

@Temperance přinďa - jak jsem mohla zapomenout! Nádherný tvar:o) Budeme asi ze stejného kraje.
Je mi líto, že dialekty mizí.

Temperance
1923 příspěvků 20.9.19 15:01

@Ophelie Rodný kraj mého tatínka - moravské Slovácko.

Ophelie
700 příspěvků 20.9.19 17:06

@Temperance no baže:o)

Atlacoya
2714 příspěvků 24.9.19 10:34

Profesor Oliva (nebo někdo podobný) říkal, že za smrt přechodníků můžou obrozenci. Už tehdy s nimi lidé válčili a vypadalo to, že se pro všechny rody bude používat jediný tvar. Bohužel, do mluvnice se dostaly tvary všechny a tak přechodníky chřadnou.

Birdonawire
154 příspěvků 24.9.19 10:50

Psala mi sestra:
Babišovy motýle mají silnou konkurenci. V Lidlu jsem koupila plněné šneky a na účtence je uvedeno „plnění hlemýždě“.

Ophelie
700 příspěvků 24.9.19 11:07

@Birdonawire takže jste si zaplatila ten moment, kdy je nadívali:o) Asi to nebylo jednoduché.

@Atlacoya Oliva je můj oblíbenec.

Temperance
1923 příspěvků 24.9.19 16:55

@Ophelie @Atlacoya Oliva je zábavnej, ale ne vždy s ním dokážu souhlasit (tatínek byl lingvista a leccos jsem od něj pochytila) - dokonce až tak, že jsem zrušila odběr jeho pořadu.

Ophelie
700 příspěvků 24.9.19 19:22

@Temperance který pořad myslíte? Uzlíky na jazyku, Slovo nad zlato? Mně se na něm líbí schopnost mluvit o jazyce zábavně, má výborný přehled i v ostatních jazycích. Účastnila jsem se i přednášky, kterou vedl, a bylo to moc fajn. Líbí se mi jeho argumentace v otázce (ne)přechylování příjmení.

Temperance
1923 příspěvků 24.9.19 21:59

@Ophelie Uzlíky. Jeho vyjádření k přechylování „podepisuji“.

Ophelie
700 příspěvků 25.9.19 12:52

@Temperance mně se občas zdály Uzlíky podbízivé, ale K. O. nám na přednášce vysvětloval, že jej k podobě formátu tlačí, aby byl atraktivní a pochopitelný mládežníkům.

Temperance
1923 příspěvků 25.9.19 15:38

@Ophelie To chápu. Škoda, že si nepamatuju, v čem jsem s ním nesouhlasila po obsahové stránce.

benyka
7522 příspěvků 21.10.19 10:12

Dneska jsem omylem poslouchala sportovní zprávy. Mezi jiným referovaly taky o hokeji, kde hrály týmy „ocelářů“ (Třinec), „ševců“ (Zlín) a „chemiků“ (Litvínov). Tak jsem si říkala, že ten kreativec měl celkem kliku, že nehrálo i ženské družtvo z Teplic.

Uživatel je onlineZetina
41 příspěvků 21.10.19 10:50
@benyka píše:
Dneska jsem omylem poslouchala sportovní zprávy. Mezi jiným referovaly taky o hokeji, kde hrály týmy „ocelářů“ (Třinec), „ševců“ (Zlín) a „chemiků“ (Litvínov). Tak jsem si říkala, že ten kreativec měl celkem kliku, že nehrálo i ženské družtvo z Teplic.
…napadají mě jen lazebnice.
Vinca_minor
1029 příspěvků 21.10.19 11:35

@benyka No to je fakt divný, Zlín jsou přece odjakživa Berani. A v Třinci se tým přímo jmenuje HC Oceláři Třinec a Litvínovským se Chemici přezdívá běžně, takže zas tak kreativní ten kreativec nebyl.

benyka
7522 příspěvků 21.10.19 11:50

@Vinca_minor Berani tam taky padli. Asi se nechtěl opakovat. Ale přece jenom by mě zajímalo, kolik ševců, ocelářů a chemiků v tom kterém týmu mají, a jestli by to byla opravdu tak velká nuda, kdyby to řekl normálně a předzdívky nechal fanouškům na stadionu a v hospodě. Představuji si, jak v regionálním vysílání borec nahodí brněnské hantec. Dyť to všichni Brňáci kapírujou, tak voco gou, né.

Gorilka
1160 příspěvků 21.10.19 11:56

Nevycházel onen kreativec spíše z „majoritního“ průmyslu v daných městech?

pavka_l
1015 příspěvků 21.10.19 12:20

@benyka Jak píše @Vinca_minor, třinecký klub jsou Oceláři - https://www.hcocelari.cz/, Litvínovu se chemici prostě říká, ševce si kreativně přidal komentátor.

sirena007
1144 příspěvků 21.10.19 12:56
@Zetina píše: …napadají mě jen lazebnice.
…nebo vězenkyně?
Vinca_minor
1029 příspěvků 21.10.19 14:04

@benyka Podle mě to je součást sportovního slangu, každé odvětví má své běžně užívané výrazy. Nebo má moderátor raději korektně říkat HC Oceláři Třinec hrál s HC Verva Litvínov?

Uživatel je onlinePorkpiehat
1302 příspěvků 21.10.19 14:50

Já jsem jednou viděla Oceláře ze severu :yum:

benyka
7522 příspěvků 21.10.19 15:10

@Vinca_minor Když komentuje přímo utkání, tak ať si tam říká, co chce. Ale ve zprávách by to měl říkat tak, jak to oficiálně má být, eventuálně při opakování zkráceně některým jasným a nezaměnitelným slovem z názvu dotyčného klubu (tady nejspíš „Třinec“, „Zlín“, „Litvínov“ - o chemii se tam nikde nepíše a obuvníci z Zlína by se mohli cítit označením „ševci“ dehonestovaní). :-)

Stránka:  « Předchozí 1 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 Další »
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek