Hezky česky

Fotoalbum tématu (37) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
profesorka
114 příspěvků 6.11.19 09:44

@PanenkaMalenka u vyjmenovaných slov se dětem vysvětluje, co znamenají

PanenkaMalenka
271 příspěvků 6.11.19 09:52
@profesorka píše:
@PanenkaMalenka u vyjmenovaných slov se dětem vysvětluje, co znamenají

V tom případě jsem také měla špatné učitele. Co znamená „sychravý“ sice vím, ale ze školy tahle informace určitě nepochází nebo byla dávno zapomenuta.

Temperance
2081 příspěvků 6.11.19 14:27

@profesorka To spíš než @Oveeec měl špatné učitele autor článku na Novinkách.

Oveeec
2217 příspěvků 6.11.19 20:35

@profesorka Já vím, co to slovo znamená, proto mě to zarazilo. Vlastně jsem přesvědčená, že mám pravdu. To s tou školou byla taková nadsázka, že nejsem meteorolog.

profesorka
114 příspěvků 7.11.19 10:32
vyjmenovaná slova

@Oveeec přesně si pamatuji, jak nám je s. učitelka vysvětlovala, třeba oobrázkemzkem sysla, sýčka sýkory

Atlacoya
2743 příspěvků 7.11.19 10:36

@profesorka A k sychravému byl jaký obrázek?

Matmys
2448 příspěvků 7.11.19 11:27

@Atlacoya Podzim, to dá rozum, ne? ;)

Porkpiehat
1787 příspěvků 7.11.19 13:46
@Matmys píše:
@Atlacoya Podzim, to dá rozum, ne? ;)

Nedělejte v tom dětem zmatky. Podzym není vyjmenované slovo :-D I když je sychravý :-D :-D :-D

Uživatel je onlinebenyka
7763 příspěvků 11.11.19 12:30

Dneska: (Účtenkovka je) „plýtvání peněz“. Jindy se píše o „plýtvání potravin“. Je to ještě pořád špatně nebo jsem něco prošvihla? Za mě se plýtvalo jenom něčím, ne něco.

Oveeec
2217 příspěvků 11.11.19 20:10

@benyka To bude asi kontaminace vyhazováním peněz. Mě teď zaujalo „naše rozhodnutí coby strávníků“. Já bych tedy řekla „Rozhodnutí nás coby strávníků“ nebo jenom „rozhodování (nás) strávníků“, ale dejme tomu, možná to špatně není. Co mě drásá mnohem víc, to je „zapečené brambory sýrem“ nebo „plněné palačinky ovocem“. Ale co se dá dělat. Podobu jazyka určuje uživatel, ale proč to musí být vždycky ten nejneobratnější? :)

Oveeec
2217 příspěvků 11.11.19 20:17

Nebo tohle: „Podle informací Novinek získaných od svědků z místa pád na zem do vnitrobloku paneláku nepřežila 45letá matka se 17letým synem.“

Když pominu, jak smutná je to zpráva, tak „od svědků z místa pád na zem“ jsem luštila docela dlouho.

Ivana32
189 příspěvků 11.11.19 20:32

Já jako češtinářka tuto diskusi nemůžu vůbec monitorovat, neboť bych se upsala- z češtinářskými perličkami jsem v kontaktu denně.:-D Zrovna dnes se mě dívka v osmé třídě zeptala, co ve spojení „list se zachvěl“ znamená to zachvěl. Jsem v té škole nová a občas přemýšlím, jestli jsem ještě na normální, běžné základní škole. :-)Já už ale ani nemrknu. Kolegyně hudebnice odmítla dětem vysvětlit, co znamená „v sadě skví se jara květ“ - nebylo jim jasné to „skví se“- a odkázala je na mě. Vysvětlili jsme si to a dobrý. :-)

Oveeec
2217 příspěvků 11.11.19 20:53

@Ivana32 Něco podobného jsem slyšela jednak v nějakém pořadu s Olivou a jeho kolegy z ÚJČ, ale i od kamarádky učitelky. Ty děti prostě přestávají znát význam úplně normálních slov. Jasně že se časem určité výrazy odsouvají na periferii, ale tohle přece není žádné krleš, to jsou úplně normální výrazy. Jenže to by haranti museli číst, a to by je k tomu rodiče museli vést. Často nad tím přemýšlím, když čtu nějakou starší knížku (většinou předrevoluční, ale žádnou Boženu Němcovou), jaká byla ta bohatost vyjádření a jaká je ho škoda, a to hlavně různých obrazných vyjádření a rčení. Je pravda, že současnou českou literaturu téměř nečtu, ale iluze si nedělám (víc bych v tomhle ohledu věřila dobrým českým překladatelům, jenže těm se obecně zase vyčítá určitá konzervativnost, takže kdo ví, jak moc kdo z nich je ještě jednou nohou v dobách, kdy lidi věděli, co znamená chvět se). V jiných textech, co čtu, je ta variabilita dost malá. Ale co, zase se hemží cizími termity :)

chitrá alex
297 příspěvků 11.11.19 21:08
@Ivana32 píše: češtinářka - z češtinářskými perličkami jsem v kontaktu denně.)

tohle je ale fakt nahrávka na smeč, nechcete si to opravit?

Ivana32
189 příspěvků 11.11.19 21:12

@chitrá alex
Pardon, jasně že s kým, čím- mám za sebou náročný den a mluvím a píšu, mluvím, píšu… díky :-)

Ivana32
189 příspěvků 11.11.19 21:24

@Oveeec
Dříve děti nerozuměly spíše těm archaickým slovům, dnes už i výrazům, které považuji za běžné, viz „list se zachvěl“. Učím už nějaký ten pátek a pozoruji čím dál větší úbytek čtenářů- když se ptám v šestých třídách, komu doma četli rodiče, tak se hlásí minimum dětí. Neznají klasické české pohádky. Do knihoven nechodí, hlasité čtení je bída, čtenářská gramotnost také. Ve škole dělám, co můžu, ale vztah k četbě se získává z rodiny- to samozřejmě neovlivním. Ovšem čas od času se nějaké dítě podaří ještě ke knížkám přitáhnout. Na druhém stupni to už jde hůře, na prvním je pole působnosti větší. :-)

Oveeec
2217 příspěvků 11.11.19 21:45

@Ivana32 No jo, musíme se holt asi smířit s tím, o čem jsem nedávno četla, že totiž naše děti budou prostě jiní lidé. Respektive že ten rozdíl bude mnohem větší než u předchozích generací. Ale s tím, že děti nebaví třeba můj milovaný Čarodějův učeň, protože u nich frčí nějaká hollywoodská šílenost, s tím s nesmířím nikdy :)

Porkpiehat
1787 příspěvků 11.11.19 22:13

Nám maminka každý večer četla, nepamatuji si, do kolik let, ale zbožňovali jsme to.
Dětem (1. a 3. třída) také večer čtu, akorát je nechávám vybírat, co chtějí večer číst. Takže to nejsou žádné klasické pohádky, ale třeba příběhy o jedné pirátské rodině. Někdy jim čtu nějakou „poučnou“ knížku - o zvířatech, technice, ekologii. A v knihovně je nechávám vybírat samotné, ještě do prázdnin jsme jezdili do knihovny každý týden, teď se nám trochu změnil rozvrh, tak je to jednou za dva nebo tři týdny (knihovnice je ale zlatá, půjčuje nám knížky i nad povolené maximum). Nejčastěji si děti vybírají komiksy, takže dnes večer jsme četli nové vydání Rostliny versus Zombie (když přijdou novinky, tak nám je knihovnice nechá „pod pultem“). Série spočívá v tom, že zombie chtějí ovládnout svět a dvě děti ve spojení s bláznivých strýčkem vynálezcem a oživlými rostlinami jim v tom musí zabránit. Je to udělané legračně, nikdy tam žádný mozek nebyl snězen ani nikdo zabit a dobro vždy zvítězí. Další novinky, které jsme si přinesli, jsou francouzské komiksy Legendární (nebo by se dalo říct třeba Proslulí). Je jich několik řad, takže máme za sebou asi 25 knížek. Několik hrdinů s nadpřirozenými schopnostmi se pokouší zachraňovat svět (ne skutečný). Autor tam občas podsune nějaké vtípky pro rodiče, jako třeba postavička, která se jmenuje Conquisador (foneticky přepsaný Blbec, který se obdivuje), s nápadnou podobou jednoho francouzského prezidenta.
Knihovnice mi potvrdila, že ze školních dětí tam chodí minimum, přestože knihovnu znají, neboť tam asi jednou za měsíc chodí se školou. Co tak vysledovala, tak by i děti do knihovny chtěly jít, ale rodiče je tam nevezmou.

Takže problém bude stejný napříč všemi zeměmi.

Porkpiehat
1787 příspěvků 11.11.19 22:25

Já jsem pojala to čtení trochu moderněji, kdy se doporučuje, ať děti čtou, co chtějí, hlavně když čtou. Takže mícháme klasické čtení (bez obrázků) se čtením komiksů.
Klasické pohádky jsem také téměř nečetla, maminka nám četla to, co jsme chtěli - nejvíc jsme vyžadovali Jak šlo vejce na vandr :-). Nevím, jestli si někdo pamatuje Pohádkové lístečky (malé sešitky o několika stránkách s krátkými pohádkami). Ty jsme vozili na dovolené, na každý večer tak tři pohádky. A všichni tři sourozenci jsme byli (a stále jsme) velkými čtenáři a máme širokou slovní zásobu bez ohledu na typ knížek, které jsme v mládí četli. Samozřejmě jsme měli povinnou četbu do čtenářského deníku, ale mimo to jsme si mohli číst, co jsme chtěli.

Temperance
2081 příspěvků 11.11.19 23:00

@Oveeec „Náš úděl je vznešený a osamělý…“

Temperance
2081 příspěvků 11.11.19 23:02

Jééé, pohádkové lístečky, no jo!!!

Oveeec
2217 příspěvků 11.11.19 23:21

@Temperance Je. Připomnělo mi to mou oblíbenou Medúzu: „Ale hlavně že čtete.“ „Lidé často posuzují ostatní podle toho, jestli čtou. Proč ne třeba podle toho, jestli plavou kraula nebo jestli rádi romadúr?“ :D

Gorilka
1186 příspěvků 12.11.19 07:42

@Oveeec Krabat je horor. To že z příběhu udělali pohádku, je určitou známkou úpadku.

Adeena
1368 příspěvků 12.11.19 11:01

@Oveeec Jé, Vy máte taky ráda Medúzu? Ja tu knížku miluju!

chitrá alex
297 příspěvků 12.11.19 11:06
@Adeena píše:
@Oveeec Jé, Vy máte taky ráda Medúzu? Ja tu knížku miluju!

to je nás víc - asi bychom mohly založit klub

Stránka:  « Předchozí 1 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek