Hezky česky

Fotoalbum tématu (37) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
MP blanka
2059 příspěvků 12.11.19 11:39

Mám krásne spomienky na všetky večery, keď som čítala vnukom. Vyžívam sa totiž v akomsi dramatickom čítaní - mením hlasy, robím pauzy, zabodnem pohľad do napäté tváre dieťaťa atď. Majú to radi oni, aj ja, a ich chuť počúvať neslabne ani s vekom, čo ma u najstarších, teraz 12 ročných chalanov skutočne prekvapuje. No a zvlášť rada spomínam na jedno večerné čítanie, už spred 2 rokov, kedy sme boli výnimočne my aj komplet rodiny našich dvoch detí na spoločnej dovolenke. Po rušnom dni sa nám konečne podarilo zahnať všetky 4 deti cez kúpeľne do postele a deti sa shodli na tom, čo mám čítať. Ležali oproti mne na posteliach, a ja som pri čítaní ponad okuliare pozorovala, ako prežívajú príbeh, a aj podľa ich reakcií som tu viac, tu menej, dej hlasom pointovala. Onedlho sa pootvorili dvere a s omluvou vošli rodičia - nebudú rušiť, iba idú dať deťom Dobrú noc. Čítala som ďalej a pohľad na nich všetkých ma dojímal a hrial. Postupne si totiž rodičia vybozkávali deti, ale nakoniec neodišli, pritúlili sa ku nim, zostali ležať a počúvali spoločne so svojimi deťmi, až do konca. Ten pohľad na všetkých - dospelí a ku nim pritúlené deti, sústredennosť vo všetkých, detských aj dospelých tvárach…tu spomienku a ten pocit si uchovávam ako poklad.

Saphena
93 příspěvků 12.11.19 12:47

Se čtením jsem začala už v době, kdy z toho děti ještě nic neměly. To já se hrozně těšila, že si znova přečtu své oblíbené knížky z dětství :slight_smile: A muž konečně pochopil některé mé nesmyslné poznámky (to je tak, když citujete z knihy, kterou druhý nezná)

Uživatel je onlinePorkpiehat
1785 příspěvků 12.11.19 13:55

@MP blanka Také mě baví měnit hlasy apod., abych příběhu dodala ještě větší autentičnost :-) Včera, když mladší syn vyrušoval při čtení knížky o zombíkách a rostlinách (měl jí prolistovanou několikrát a neustále mě přerušoval, aby mi ukázal něco, co se mu tam líbilo - na pravé stránce dole, kdežto já byla na levé nahoře), tak jsem do textu několikrát vložila věty typu „A Zomboss požádal xxx, aby nepřerušoval maminku“ a hned jsem navázala původním textem, což se jim samozřejmě hrozně líbilo a děsně se tomu smáli.
Když čtu ty Legendární, tak kolikrát slyším, jak se manžel v přízemí nahlas směje, tak teď čteme v obýváku na gauči (je tam i lepší světlo a donesu tam peřiny na přikrytí), aby to měl z první ruky a nemusel natahovat uši.

Lizbeth
1070 příspěvků 12.11.19 16:39

Ale to není fér..já jsem velký čtenář a vedla jsem k tomu obě děti..jedna čte hodně a ráda, druhá o to ani nezavadí..a to už od narození - nechuť začala téměř u leporela a bylo vidět, že si i nerada prohlíží, listuje, opakuje..Jsou prostě věci, které ovlivnit nejdou. Mrzí mě to, ale nepovažuji to za charakterovou vadu mou, jako rodiče, ani její - je to její přirozenost..
Knihu přečte jednu do roka - většinou to musí být hrůzostrašné historky, nebo deník Minecrafťáka..víc ani ťuk..
To, že já mám přečtenýho Maupassanta a Dostojevskýho je mi úplně k prdu..

Uživatel je onlineBirdonawire
339 příspěvků 12.11.19 17:07

@Lizbeth Nedavno jsem v ramci jednoho treninku delala test, jaky jsem komunikacni typ (ale taky jak vnimam svet). Primarne jsem typ hmatovy a vizualni, zvukovy pomerne malo. Mozna bude nechut cist ovlivnena tim, ze neni vizualni typ.

Ivana32
189 příspěvků 12.11.19 17:51

@Lizbeth
Chápu, že někdy to člověk neovlivní, ačkoliv se snaží. I když to někdy zpočátku vypadá, že dítě nebude žádný velký čtenář, může si časem ke čtení najít cestu- potká někoho, kdo mu doporučí fajn knížku (nemusí to být nutně učitel a většinou taky nebývá) a „rozečte se“. Tak to měla moje starší neteř, která jako malá nerada četla a tvářila se strašně otráveně, když „musela“ kvůli referátu nebo čtenářskému deníku- dneska je jí třináct a nos má v knížkách zabořený pořád. Takže je to taky otázka vývoje, zkrátka se uvidí. Ale když jsem o tom čtenářství psala, šlo mi spíše o to, že „nečtenářství“ koresponduje se špatným hlasitým čtením, malou slovní zásobou, čtenářskou negramotností (nerozumějí textu, jeho obsahu) atd. Ale samozřejmě že slovní zásoba se obohacuje i jinak- když rodiče s dětmi hodně mluví, vyprávějí si, ukazují jim… atd. Mám teď šestku, pořádáme si ve třídě různé čtenářské burzy, knihotoče, ve vyprávěních děti doporučují spolužákům knížky, které zrovna čtou atd. Baví je to, zatím- jsou v šestce a dál uvidíme. Ty starší třídy jsou na tom hůř. A k Maupassantovi a Dostojevskému- mě bavili, třeba Zločin a trest jsem vyloženě hltala! Tahle literatura není odborná, aby nám úplně „k něčemu byla“, někdo to přečte jenom k maturitě a pak už nikdy. Přesto ta znalost k nějakému všeobecnému přehledu patří. Ale povinnou četbu jsem odbourala, ta je kontraproduktivní- tedy na základní škole určitě. :-)

Oveeec
2217 příspěvků 12.11.19 23:10

@Gorilka Úpadku, jo? :D No nevím, ale zase je pravda, že když jsem si přečetla román o Ulenspiegelovi od Charlese Costera (a byla naprosto unešená), taky jsem se ošklíbala nad tou dětskou pohádkovou verzí o Enšpíglovi. Ale on ten animovaný Krabat není žádná pohádka na dobrou noc, jsou tam dost ošklivé věci a knížka je ještě o něco horší. Ale samozřejmě neznám úplně původní verzi, stejně jako u Ulenspiegela, možná, že ty jsou v lidovém podání ještě horší. Ona koneckonců i Karkulka a spol. jsou původně horory.
Jinak k tomu Krabatovi, mně se zdá výtvarně naprosto dokonalý, i režijně, a tak jsem se u něj jako malá bála, že jsem si myslela, že stejně okouzlený musí být každý, a ono ne :-/

Oveeec
2217 příspěvků 12.11.19 23:14

@chitrá alex A vzájemně si ji citovat :D

Je to opravdu jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Fascinuje mě, že je tak realistická, zemitá a ironicky vtipná, čte se jedním dechem jako správný milostný román, a zároveň je tak nádherně lyrická a symbolická.

Jordaan
8826 příspěvků 12.11.19 23:16

@Oveeec

Preussler mmch. napsal i moc hezke detske knizky, ktere v CR nejsou tak moc zname, ale v Nemecku je to naprosta klasika a zna je kazdy. Velice doporucenihodne, tak od 4 let - Loupeznik Hocenploc a Male strasidlo. Obe umim v podstate nazpamet.

Oveeec
2217 příspěvků 12.11.19 23:20

@Jordaan Četla jsem o nich v doslovu. Já mám sice takovou úchylku, že od některých autorů už nechci číst nic jiného, protože to bývá prostě jiné než první přečtená knížka a pak se ten dojem rozmělní, ale u jiných mi to nevadí. Tak se na toho Preusslera případně podívám, zajímalo by mě to, jak píše.

Jordaan
8826 příspěvků 12.11.19 23:28

@Oveeec

Ja ho mam rada a ty dve knihy jsou fajn (jsou to knihy pro male deti, mladsi, nez cilovka Krabat). Jeste jsem cetla Maleho vodnika, to je na muj vkus az moc detske (nebo spis moje dite uz na to bylo stare). A taky se mi zda, ze napsal neco o Krakonosovi. On Preussler pochazel z Liberce a pri psani hodne vyuzival vzpominky na vypraveni jeho babicky, ktera proste vypravela z hlavy a z mistnich „povesti“.

benyka
7759 příspěvků 12.11.19 23:28

My jsme se čtením pohádkových knížek zatím neuspěli (jenom komiksy - momentálně frčí Čtyřlístek), ale nejspíš proto, že pohádkové knížky mají u nás velkou konkurenci. Manžel si totiž umí pohádky vymýšlet z jedné vody na čisto, což upřímně nechápu a obdivuji a zatím jsem nepotkala nikoho jiného, kdo by měl podobnou schopnost. Dokonce minule to dotáhl k dokonalosti tím, že když vnoučata nechtěla pohádku o princezně a drakovi (pokaždé pochopitelně jinou) zeptal se, o čem tedy. Vnučka trvala na princezně, vnuk chtěl traktor. Takže byla pohádka o princezně a traktůrku. Když druhý den vystřihl pohádku o dvouhlavém drakovi, který s nimi (tedy s těmi dvěma hlavami) měl problém, když jedna hlava chtěla letět doleva a druhá doprava, takže si nechal přidělat ještě třetí, aby to ošéfovala, řekla jsem, že to příště budu nahrávat a vydáme to knižně. Protože co se týče logiky, příslušných reálií a stavby textu jako celku (včetně mluvnické formy), kam se hrabou klasické „profesionální“ pohádky, které pouštíme třeba v autě. :-)

Ophelie
732 příspěvků 13.11.19 08:08

@benyka tak takového dědečka vašim vnoučatům závidím.

@Jordaan Čarodějův učeň je dokonalý animovaný film, dívám se na něj každý rok. A pokaždé mám ze scén s Mistrem mrazení ( i díky Liškově hudbě).

bao-baba
479 příspěvků 13.11.19 10:05
@Oveeec píše:
@Gorilka Ale on ten animovaný Krabat není žádná pohádka na dobrou noc, jsou tam dost ošklivé věci a knížka je ještě o něco horší.

Jako dítě, a to už je hodně dávno, jsem měla knížku „100 nejkrásnějších pohádek“ od bratří Grimmů, na obalu byla Sněhurka a sedm trpaslíků. Bohužel ji matka vyhodila, říkala, že jsou tam samé hrozné věci. Tehdy se to ještě neuhlazovalo a nezjednodušovalo, život byl tvrdý :-) Pravda, usekanými hlavami a rukami se to tam jen hemžilo, ale nevzpomínám si, že by mě to nějak traumatizovalo.

Matmys
2448 příspěvků 13.11.19 10:21

@bao-baba Taky jsem měla podobnou knihu, ruské pohádky a pamatuju se, že na přebalu byla ilustrace chalupy jakési ježibaby a na plotě okolo byly napíchané lidské hlavy… (tak jako nahodile mezi hrnky).
Tak asi zde počala moje láska k hororům :)

Saphena
93 příspěvků 13.11.19 10:31

@Matmys Krásná Vasilisa? Já jsem tu pohádku zbožňovala, hlavně jak si svítila lebkou na kůlu! Děti jsou krvelačné příšerky (to psala Betty MacDonaldová v Co život dal a vzal) ;-)

Vinca_minor
1250 příspěvků 13.11.19 10:48

@Matmys Krása nesmírná. Milovaná knížka mého dětství.

Matmys
2448 příspěvků 13.11.19 10:52

@Vinca_minor
Jo, to je vona!!!

A vida, tak jen lebky. Hrnky chybějí… to si tam dosadila moje vnitřní hospodyňka :)

Ophelie
732 příspěvků 13.11.19 10:52

Vidíte, vzpomněla jsem si, jak jsme Krásu nesmírnou doma neměli (protože ruská) a mně to bylo líto:o)

Ke krutosti v pohádkách - ta v nich bývala zcela běžnou součástí, až později se začaly pohádky - archetypální příběhy - zjemňovat. No až dnes už snahy o úpravu gradují až do absurdnosti.

Vinca_minor
1250 příspěvků 13.11.19 10:56

@Matmys A jako bonus ten obrázek není na přebalu :D

Lizbeth
1070 příspěvků 13.11.19 11:21

@Matmys
Krásu nesmírnou jsem brala do ruky celé dětství a četla furt dokola..byla tak krásně stará a ohmataná..četla jsem si jí nahlas a ilustrace hltala.Budu se pídit kde je..

Gorilka
1186 příspěvků 13.11.19 11:33

@bao-baba I ta „Pricezna se zlatou hvězdou na čele“ - od Boženy Němcové - už není politicky hyperkorektní (a fakt nemyslím tu filmovou verzi).

Uživatel je onlinePorkpiehat
1785 příspěvků 13.11.19 11:40

@Matmys Je vidět, že už jí doma nemáte, tak se vzpomínky vytrácí :-) Ale my @Vinca_minor, pyšní vlastníci jednoho výtisku, můžeme sloužit i fotkami :-D
Já jsem tyhle obrázky přeskakovala, dělalo se mi z nich fyzicky nevolno. Stejně tak, jako když jsem viděla poprvé v životě v Národním muzeu kostru.
Ale vidíte @Matmys, že i když váš popis byl neúplný a pomotaný, tak skalní fanoušci hned věděli, o co jde ;-)

Matmys
2448 příspěvků 13.11.19 11:44

@Porkpiehat Doma bohužel nemám více knížek, které jsem pečlivě schovávala pro vnoučata :(
A jednou jsem je „schovala“ dokonale.

Uživatel je onlineisko
1586 příspěvků 13.11.19 15:33

@Vinca_minor
Když je z dětství, tak je asi stará, že jo? Z jakého roku? A čirou náhodou byste neměla vyfocený obsah?
(před nějakou dobou jsem ji trochu googlila a někdo tvrdil, že nová vydání jsou kratší, že tam něco chybí)

Stránka:  « Předchozí 1 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek