Posilování na břicho a na záda. Vhodné je pilates a jóga. Doporučí vám to i ten ortoped a většina cviků provozovaných na rehabilitačních cvičeních jsou právě vzaty z pilates a jógy (chodila jsem na rehabilitační cvičení pět let kvůli skolióze). Vhodný je prý také tanec, vyhnout byste se měla zumbě a jumpingu (pokud vás ty záda i bolí).
Jak chodit rovně?
@cibetka 1 píše:
Pro @kayav, prohýbání v zádech si ničíte záda zrovna tak, je to opačný extrém a do budoucna bolesti skutečně hrozí a svědčí to také o uvolněném svalstvu břicha i zad.
Tak kayav - prohýbáte se v těch bedrech nebo ne? Já jsem se Vás ptala a uvedla SVŮJ OSOBNÍ příklad, a teď to vypadá, že máte stejný problém jako já, a dávají Vám rady, což bych nerada, pokud to není Váš problém!
Příspěvek upraven 30.08.13 v 09:17
Pro upřesnění, jak jsem to myslela - spousta lidí se hrbí a když se jim řekne, aby se narovnali, tak se narovnají, ale v oblasti beder, popř. se v této oblasti až prohnou (což je taky problém). Ale málokdo si uvědomuje, že to hrbení většinou nevychází z beder, ale z oblasti mezi lopatkami. Takže se potřebujeme narovnat spíš v horní části zad. Tedy to, jak se říká, že máme stáhnout lopatky dozadu apod.
Je v tom vývoj. Kdysi se říkalo, že se musí posilovat záda (no to je přeci jasný, když jsou povolený záda, ne?) Pak se začalo mluvit o tom, že i břišní svaly. Teď se začíná objevovat core/jádro/vnitřní svaly, jak píše cibetka.
Mně osobně pomohlo tančení - irské tance, orient nebo třeba standard člověka správné držení naučí, dřív nebo později. Jako dítě jsem měla skoliózu a díky tanci se mi srovnala tak, že dnes nikdo nepozná, že jsem měla s páteří potíže. Co na tanci pomáhá konkrétně krom posílení vnitřních svalů je i to, že na většině sálů máte zrcadla, takže si to postavení celý trénink prostě hlídat musíte. A ono se to časem zafixuje natolik, že člověk začne chodit srovnaný i v běžném provozu.
@isko myslím, že ne. Prohýbám se tak nějak všude, asi se - jak bych to řekla - prsím? Asi si vyrovnávám mindrák z malých prsou:-)) Ale zase že bych se prohýbala tak, aby mě z toho něco bolelo, to zas ne.
Když si ráno zacvičím, mám pak tendenci aspoň chvíli se rovnat. Snažím se dávat ramena dolů, stahuju lopatky dozadu, ale zapomínám. A u stolu používám buď míč, nebo takovou nafukovací podložku na židli, která mě má donutit se nehrbit, jak to sezení na ní musím vyrovnávat. Bohužel hrbení se je můj dlouhodobý problém, někdy se snažím víc, někdy míň, ale ideální už to nebylo dlouho.
Jednoznačně cvičit. A je jedno, jestli je to jóga, pilates nebo tanec,
na záda jsou skvělé např. cviky dle Mojžíšové, nejsou vůbec náročné
na provedení a opravdu pomáhají. Já třeba už 4 roky tančím orient a
2 roku dělám jógu a jak ortoped, tak gynekolog mě pochválili, že
v 8.měsíci těhotenství mám bezvadné držení těla a krásnou chůzi. Ale
je pravda, že tomu napomáhá aspoň malý podpatek nebo klínek,
v balerínách se kolébám jako kachna…
A základ už máte-kdykoliv si vzpomenete, narovnat se.
S těma podpatkama se mi to moc nezdá, jak by to mělo nositelce pomoct k rovným zádů? Od rána se dívám po lidech s podpatky, jaké mají držení těla, a až na jednoho transexuála a naši japonskou kolegyni to není žádná sláva. Úplně shrbená záda jsem viděla sice jen na pár ženách s nižšími podpatky, ale nejčastěji vídám špatné držení krční páteře a nahrbení u ramen (popřípadě obojí zároveň). Při bedlivějším pozorování jsem si taky všimla, že se některé ženy naklání na jednu stranu (jedno rameno mají výš než druhé), a to nezávisle na věku nebo na tom, zda mají v danou chvíli tašku přes rameno.
@MP Malenka Tak to máte pravdu. Myslím si, že stojím rovně a pak se vidím třeba ve výloze nebo v okně autubusu a jedno rameno je výš než to druhé. A nahrbenou krční páteř mám taky:-(
To vystrkování hlavy už máme skoro všichni díky tomu, že pořád do
něčeho čučíme /PC/.
Správný postoj je takový, jakoby člověk visel za provázek uprostřed
hlavy. Nepředklánět, nezaklánět, ramena od uší a tlačit sice dolů, ale
do šířky. Chůze vychází z pánve a chodidlo přejde od paty až po palec
přes podložku. Což samozřejmě nelze splnit v lodičkách na šteklích.
A právě správná chůze, kdy krok vychází z pánce a valivý moment
chodidla, kdy prsty zabírají a palec opouští podložku poslední, nejvíce
procvičuje ten proklatý střed těla. Bohužel nejen díky botám, ale
i způsobu života, už lidé chodit neumí, nebo chodí málo, proto je
potřeba core posilovat a učit se chodit. Ona ta správná chůze je docela
věda. A hlavně, není to chůze modelek na mole.
Omlouvám se, jestli jsem poučováním někoho urazila, ale nemyslím to zle,
jen vidím na ulicích většinu s hrozným držením těla.
@MP Malenka ty
ramena každé jinde už jsou bohužel důsledek nošení těžkých kabelek, je
to jeden z projevů skoliózy páteře.
Jak napsala @cibetka 1,
správná chůze vychází z pánve, proto například afričanky mohou nosit
náklad na hlavě, protože od pánve nahoru se prostě tělo nehýbá. Jak už
tu někdo psal, chůze s knihou na hlavě je dobrý trénink.
Můžu doporučit jógu, skvěle si u ní uvědomíte, jak se hrbíte a jak má vypadat správný postoj. Teď se na to snažím mysleti přes den a vždycky se alespoň na chvilku srovnat. Taky vždycky když někde stojím, třeba ve frontě nebo na eskalátotech, tak se snažím srovnat do správného postoje.
@MP Malenka píše:
S těma podpatkama se mi to moc nezdá, jak by to mělo nositelce pomoct k rovným zádů? Od rána se dívám po lidech s podpatky, jaké mají držení těla, a až na jednoho transexuála a naši japonskou kolegyni to není žádná sláva. Úplně shrbená záda jsem viděla sice jen na pár ženách s nižšími podpatky, ale nejčastěji vídám špatné držení krční páteře a nahrbení u ramen (popřípadě obojí zároveň).
Souhlasím s Vámi.
S rameny je to tak: člověk lehce nahrbí ramena, ale pokud by chtěl zachovat správnou křivku v oblasti krku (jsem laik, nevím, jak to lépe popsat), tak by se díval do země. Takže zvedne bradu - a je to tady. Hezky se to popisuje v tomto článku pod názvem „horní zkřížený syndrom“: http://kulturistika.ronnie.cz/…syndrom.html
Jsou tam i rady, jak správně to tělo držet.
Jinak myslím, že problémem u těch, kteří mají vadné držení těla, je porušený polohocit (opět někde vyčteno). Jednoduše ten člověk si od malička zvykne, že je normální se hrbit, takže i když si řekne, že se narovná, tak bez korekce zvnějšku (zrcadlo, fyzioterapeut) to je těžké.
Me zas v tanecnich hodinach horko tezko naucili se nahrbit
tak, abych byla aspon rovne. Taky se „prsim“. Myslim na to v praci, kdyz
chodim po dlouhe chodbe. I hlavu mam, navzdory cuceni do pocitace, moc
zaklonenou („nos nahoru“).
Tanec uz nedelam, ale i pri lukostrelbe si musite dobre uvedomit polohu tela a
zejmena ty zadove svaly, o kterych jste ani nevedela, ze je mate. Au.
Na rehabilitaci me kdysi naucili trik, jak zjistit, ktera svalova skupina ma
nejvetsi problem: lehnout si na zem, bedra trochu podlozit rucnikem, uvolnit se
a soustredit se, kde me to „tahne“. Tam jsou svaly zkracene a tam je potreba
zapracovat.
@isko píše:
Jinak myslím, že problémem u těch, kteří mají vadné držení těla, je porušený polohocit (opět někde vyčteno). Jednoduše ten člověk si od malička zvykne, že je normální se hrbit, takže i když si řekne, že se narovná, tak bez korekce zvnějšku (zrcadlo, fyzioterapeut) to je těžké.
Ja si musela pred zrcadle fixovat, jak spravne chodit. Taky me dvacet let nenapadlo, ze chodim blbe. Proste jdu a dojdu tam, kam potrebuju, ze? Mela jsem problem v kyclich a v dospelosti se pak korekce provadi spatne, je to proste na leta letouci. Nejen se to naucit, ale zautomatizovat. Bylo to ve dvou fazich, prvne to vedome trenovat a pak stridat s necim, co zamestna pohybove centrum v mozku a odvede pozornost v prvni rade od cviku. Myslim, ze na to byla takova skolka s tenisakem. Clovek se v tu chvili soustredil na to a idea byla, ze mezitim automaticky pokracuje ve spravne chuzi.
Mně pomohlo pilates, po pár měsících cvičení jsem se od několika lidí dozvěděla, že jsem „vyšší“. Taky mi to dost pomohlo na bolesti zad.
@DanielaS
Aha… tak teď moc nevím, co na to říct, těšila jsem se, že mi řeknete,
že jste rovná jak svíčka a že na to stačilo půl roku:-) (chápu, že za
měsíc se to nedá).
Pořekadlo o starým psu platí i o mě. Bojuju s tím léta, mám právě
shrbená ramena.
Přeju Vám to zlepšení, byť je jenom částečné, vlastně i tak je to
velký úspěch.
@isko Ja vraj chodím
krásne rovno a dávajú ma za príklad peknej chodze, ale už od detstva. Keď
som to ešte chcela dopilovať v puberte, tak som chodila po dome s knihou na
hlave.
@Giulietta
No jo, ale to jste dopilovávala, a to je asi něco jiného, než když musíte
překopat všechny stereotypy… Já si právě taky myslím, že je hrozně
důležitý, aby se na to dbalo už od dětství.