Jak chodit rovně?

Fotoalbum tématu (2) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 Další »
DanielaS
5253 příspěvků 30.8.13 14:20

Ne, rovna jsem dost, tohle je v kyclich. Kroutim boky jak brazilska tanecnice.

isko
1855 příspěvků 30.8.13 14:23
@Moir píše:
Na vzpřímený a hrdý postoj mi nejvíce pomohly roky soutěžního společenského tance

Když tak nad tím přemýšlím, tak myslím, že to má něco do sebe. Vzpomínám na taneční - museli jsme se narovnat, ramena dozadu a dolů, vytáhnout hlavu, co bylo s bradou, si už nepamatuju… A samozřejmě ne chvilku, ale po celou dobu tance (a když soutěžíte, tak určitě trénujete, a to dlouho).
Takže asi jo, věřím, že to funguje.

isko
1855 příspěvků 30.8.13 14:24

@DanielaS
Jasně, špatně jsem to pochopila.

I tak ale myslím, že je zde podobný princip - člověk automaticky dělá něco, co mu nesvědčí, a potřebuje si vytvořit jinou automatiku.

Edit: doplnění příspěvku

Příspěvek upraven 30.08.13 v 14:29

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.8.13 14:24

@isko Skúste to s tou knihou. Dajte si ju na hlavu a predstavte si, že ramená máte na špagáte, ako napríklad ta mánička Spejbl a že vám ich niekto ťahá aj hlavu. Uvidíte ako zrazu inák budete držať telo. Zvyknete si na to a potom už pojdete rovno aj bez toho, aby ste na to musela myslieť.

isko
1855 příspěvků 30.8.13 14:28

@Giulietta
No já si myslím, že asi nemám úplně problém se narovnat a držet se správně. Spíš to nevydržím, za chvilku jsem zase shrbená.

DanielaS
5253 příspěvků 30.8.13 14:36

Tak si dejte jednu knizku na hlavu a druhou ctete. A po kazde vete zkontrolujte pozici.

isko
1855 příspěvků 30.8.13 14:49

@DanielaS
Chápu. Jde o to, aby se to přesunulo do podvědomí. Dobrý nápad, děkuju za tip.

Brunhilde
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.8.13 14:53

Příspěvek upraven 09.10.13 v 14:59

bestia
2300 příspěvků 30.8.13 15:20

@Brunhilde kam ste chodili na ten balet? napiste mi pls kontakt, kludne do sz. vdaka

Roza
31 příspěvků 30.8.13 15:36

Já bych se přikláněla k nošení knížky na hlavě, ale kdo to má vydržet!?

Leoška2
1 příspěvek 30.8.13 15:53
Boty

Po více jak 30 letech pracovního procesu, kdy většinu let jsem proseděla za stolem, jsem lehla se zádama. Prostě jednou ráno jsem nevstala. Takže samozřejmě nastala léčba, rehabilitace a jako cvičení hlavně chůze. Nikdy jsem nebyla člověk, který dá na reklamy, ale tentokrát jsem to zkusila s kolíbkovýma botama. A fakt, funguje to. když jsem si je poprvé obula, tak jsem najednou zjistila, že stojím rovně. Prostě se v nich nenahrbíte i když se o to snažíte. Ze začátku bolí celý člověk, to když zjišťujete, že ještě na těle máte svaly na které jste zapoměli. A jako bonbónek beru i to, že šly dolů cm ze zadku, stehen a břicha a nic moc jsem proto dělat nemusela, jen se naučit chodit všude pěšky a nekupovat si legitimaci na MHD.

MP Janka
788 příspěvků 30.8.13 16:10

Já se naštěstí hrbila jen lehce, hlavně při sezení, při chůzi mám záda rovná. Na sezení s rovnými zády mi pomohla jízda na koni. Musím dodat, že mám velikost podprsekny 70H, což táhne celkem slušně dolů. Ale jízda na koni s ramínky podprsenky zapnutými křížem mi hodně pomohla, na zádech se mi posílily ty správné svaly, takže sezení s rovnými zády není žádný problém.

DRW
2040 příspěvků 30.8.13 20:43

Me pomohly tzv. houpaci boty. Ne ty z retezcu a sportovnich obchodu, ale zdravotni od firmy MBT nebo Joya, u nas se tezce shaneji, ale v lonskem roce byla jedna prodejna i v Opave a dnes snad funguje v Praze. Dostala jsem od sveho ortopeda radu chodit v techto botech, aby se mi posilily svaly okolo kotniku, po 3 mesicich noseni (cca 1 h intenzivni chuze denne) mi kolegove rikali, ze chodim rovne, vsimlo si toho vice lidi. Vedlejsim efektem bylo, ze se mi posilily svaly okolo patere a stred tela. Nevim, jak to presne funguje, ale nejspis na stimulaci svalu a tim jejich posilovani.

MP hanna
127 příspěvků 30.8.13 21:33
@Roza

Nám maminka kromě knížky na hlavu, dávala násadu od koštěte pod ramena. Strašně mi to vadilo, ale na rovná záda to funggovalo.
Jinak záda rovná tanec, pilátes. Dobrý tréning pro ty, které neumějí chodit v sukních a na podpatkách, je chůze do schodů. Nutí dělat malé kroky, držet stabilitu a pevná záda.

mapritona
114 příspěvků 31.8.13 08:08

Nebo si pořiďte ortopedický míč (vaše výška - 100cm = průměr míče). Ten by vás měl narovnat. Mám těžkou skoliozu, nosila jsem ortopedický korzet a nenáviděla jsem ho. Nedalo se v něm nic dělat, jen vzpřímeně sedět, nebo ležet. Chůze byla celkem nepříjemná. Dnes si občas, když mě záda bolí, říkám, co bych za něj dala, kdybych si ho mohla alespoň na hodinku nasadit. Mimo nošení korzetu jsem chodila k ortopedce a cvičila právě na míči. Takovým základem je, posadit se na míči rovně, nohy dát do pravého úhlu (jak v kolenou, tak pravý úhel se zemí) a skákat (spíš pohupovat nahoru a dolů). Ruce natažené podél těla, ruce do pravého úhlu s rameny - dlaně dopředu, ruce nahoru, ruce do pravého úhlu s rameny a dlaně nahoru (trošku jako egypťan) a zpět. Celou dobu se pohupovat. Čtvrt hodiny denně u televize a svaly by se měly zpevnit. Cvičím i další cviky, ale nechci se rozepisovat, když tak napíšu do soukromých zpráv. Pokud mě pohupování stále dokola přestane bavit, odlepím chodidla od země a vyvažuji, někdy je to boj o holý život, ale po chvíli zjistíte, kolik svalů v břiše a hýždích dokážete zapojit.
Také mě na ortopedii učili dýchat. Mám jedno rameno níž než druhé a toto mi pomáhalo uvědomovat si, že jednou plící dýchám méně, než druhou (pokud se to tak dá napsat). Lehněte si na zem a nadechujte se, nejprve „do břicha“, do hrudníku a pak do klíčních kostí, výdech je opačným postupem. Když se tohle zvládne, tak se nadechujte „do jedné plíce“, poté se zkuste nadechovat střídavě a to například do levé části břicha, do pravé části hrudníku a do levé klíční kosti a výdech opačným směrem (levá klíční kost, pravá část hrudníku, levá část břicha). Zpočátku je dobré si na místa, kam se „nadechujete“ pokládat dlaně. I tímto se posilují vnitřní svaly.

Martini90
159 příspěvků 31.8.13 10:45

Základem je cvičení. Vnitřně uložené vnitřní svalstvo, zádové, ale hlavně břišní svaly. Bez těch to nepůjde.
Je jedno, jestli se odpíchnete od rehabilitačních cviků, jogy nebo pilates. Nebo si prostě zajdete do fitka nebo na kurz tance. Hlavní je se hýbat a cvičit správně, aby se fixovala správná pozice. Důležité je i správné dýchání.

Za sebe mohu doporučit bojové sporty. Už kvůli tomu, že učí nejenom správně stát, ale používat své tělo, naučí vás to vnímat sama sebe. A správná chůze. Např. spousta lidí, když se rozhlédnete na ulici, nevyužívá celou plochu chodidla, našlapují pouze na vnitřní nebo vnější část, případně nohy používají jak sloupy. A k tomu se pak vážou i záda. Takže na to pozor. A taky si na tohle dejte pozor třeba u těch latinskoamerických tanců, tam se právě našlapuje často jednostranně, tak ať si nezafixujete i toto. S tím měla problém kamarádka… a trvalo dlouho, než se naučila chodit správně.

Dagbog
29 příspěvků 31.8.13 12:26

Pořád nějaký cvičení. Máte „duši v břiše“, dejte se jí půl metru před oči, prostě si představte že máte, říkejte tomu jak chcete, duši, fokus, težiště, před a možná kousek nad tělem a tak jděte; koukejte, kam jdete, ne kam šlapete.

Entyka
163 příspěvků 31.8.13 14:33

Tak nevím, zda to vše je jen o cvičení. Z diskuse mám trochu pocit, že kdo se hrbí tak proto, že je líný a necvičí, nebo necvičí správně. Já se od útlého dětství hrbím a to dost. Vím, že to nevypadá hezky a snažím se často na to myslet, ale stejně…Cvičím opravdu dost - každý den doma cviky podle Mojžíšové nebo jogu a tak 2-3× týdně chodím do posilky, kde na mě dohlíží trenérka. Taky už asi 10 let s různými pauzami cvičím jógu. Chodila jsem i na rehabilitace. Je pravda, že záda mě naštěstí nebolí téměř nikdy (a to mám 2 malé děti, které chtějí pořád nosit), ani v těhotenství a nebo pokud začnou bolet vím, co cvičit aby přestala, ale v oblasti lopatek se zkrátka hrbím pořád. Nejvíc jsem se hrbila vždy po porodu, to mi trvalo několik týdnu, než jsem se alespoň trochu narovnala.

Hanee11
14 příspěvků 31.8.13 16:01

Mám, kdo ne, problémy se zády a po urputném xletém hledání někoho, kdo by mi pomohl, jsem narazila na špičkového odborníka. Dozvěděla jsem se (nepřekvapivě), že problém není v zádech, ale v nohách, a začíná se už u prstů. Proto se v józe klade důraz na postavení prstů na noze. Pokud ty jsou špatně, je špatně všechno. Pomáhá mi představa, že jsem do země zakořeněná čtyřma nohama. A taky vědomí, že celé tělo nedrží (!) břišní svaly, ale svaly vnitřní strany stehen. Když ty začnete vědomě zapojovat do denních činností (první podnět může být třeba uvědomění, že vnitřní stehenní sval zvedá nohy při chůzi), moc se vám uleví. Krásnému postoji zdar!

dost_bot
2071 příspěvků 31.8.13 16:42

Tak kromě cvičení ty podpatky…v těch se opravdu nelze shrbeně ploužit. A sice tot ut už zaznělo, ale zapadlo - duševní naladění, pocit. Viděla jsem na vlastní oči dlouhá léta hodně nahrbeného člověka, když v duchu „zvednul hlavu“. Když člověk nemá nějakou vážnou fyziologickou vadu, tak stačí silný pocit vlastní ceny, ani ne sebevědomí, ale sebehodnota. A začne se úplně jinak nosit.

MP Luci
11 příspěvků 1.9.13 08:09

Jako pro fyzioterapeutku je toto téma pro mě :). Je zajímavé sledovat názory a tipy od různých lidí. Např. @Hanee11 nevím ke komu chodíte a spíše ze zvědavosti (rozhodně to nemyslím zle) by mě zajímalo jak Vám bylo vysvětleno, že svaly na vnitřní straně stehen drží vzpřímené tělo? Nás vždy učili, že právě břicho drží celé tělo. A tím se myslím ne přímý břišní sval (tzv. pekáč buchet, po kterém všichni touží), ale šikmé břišní a hlavně transverzální břišní sval, který vytváří pevnou břišní stěnu a tak oporu pro páteř při chůzi a pohybech. Je nutné si uvědomit, že držen ítěla se formuje už od narození (záleží na tom jak jste pásly koníky, jak jste se otáčely, jak seděly, atd…) a od toho se pak odvíjí rozložení svalů a jejich vliv na kostru a následně i na držení těla. Těžko předěláte něco co máte 20, 30 a více let. Základem je však s tělem pracovat tak, aby jste neměly bolesti. Cvičení Vám může rozhodně zlepšit držení těla, zbavit bolestí, ale již nepředělá kostěnou strukturu, kterou tam máte několik desítek let formovanou. Není nutné se podobat ideálu, hlavní je, že Vás nebudou bolet záda. A jak tu bylo již zmíněno. Důležité je i vnitřní nastavení, bez toho to rozhodně nepůjde :)

Ada Pekelná
973 příspěvků 1.9.13 12:57

Rovné chození se dá naučit. Kdykoli si na to člověk vzpomene, tak ramena dozadu a zatáhnout břicho. Ze začátku si vzpomene třeba třikrát denně, ale pak už častěji a nakonec se to prostě zafixuje.

Cvičení pomůže, ale chození s rovnými zády a břichem je ze začátku taky docela rozcvička.

misial
1396 příspěvků 1.9.13 17:10

Jak chodit/sedět rovně? Zadat si „zasílat reakce na e-mail“ a hlavně neustat v diskuzi! :) Já osobně vždy potřebuji nějaký podnět, abych si na to vzpomněla, tohle se stalo jedním z nich, takže děkuji.

Morže
1094 příspěvků 1.9.13 20:40

Ty jo já asi nijak neporadím, spíš jen takovej detail.
Normálně se hrbím. Když se kouknu, tak mi to na první pohled nepřijde, že se hrbím, ale pak se při nějaké příležitosti narovnám a najednou jsem zhubla dvacet kilo a z koule je ze mě Pamela :D A hlavně - jako by se mým zádům ulevilo, když ještě k tomu zatáhnu břicho. Chjo jak já jsem nesnášela, když mě máma sekýrovala za to, že nemám zatáhnuté břicho a narovnaná záda.

Just me
111 příspěvků 3.9.13 13:50

Mně zas kdysi někdo poradil, abych si představila, že má prsa jsou reflektory a musí svítit rovně přede mne. Kupodivu to funguje. BTW se zataženým bříchem snad chodím od puberty tj. to už bude 40 let. Vstanu a automaticky zatáhnu břicho, už si to ani neuvědomuji.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek