Úklid - jak to máte doma zařízeno?

Fotoalbum tématu (7) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 18 Další »
vashtie
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.11.14 12:04

Každou středu nechám tisícovku na botníku v předsíni :-)

Frantiska
3578 příspěvků 19.11.14 13:29

@Tebah no jsou dlouhodobe jen čtyři reseni, bud se to partner nauci sam a dobrovolne, nebo bude za silenou furii a stihacku, či všechno budete delat sama nebo najmete nekoho na uklid (smirite se s tim a nebudete to povazovt za problém) a nebo utečete k nekomu normálnímu :) Je to na kazdem jake ma priority.

andulka01
1372 příspěvků 19.11.14 13:58

Ano, snažím se dovychovat co tchyně zanedbala :-) a k tomu občas řvu, občas lehce připomínám, občas prostě začnu prát a uklízet jen své věci a čekám… Nakonec stejně uklidím, protože se na to nemůžu dívat. Jasně, je to nekonečný boj a řešit se to dá fakt asi jen úklidovou firmou. Paní na úklid si oba přejeme, to není problém, jen se u nás špatně shání.

Tebah
4257 příspěvků 19.11.14 14:12

@andulka01 Tak v tom případě jsem Váš původní příspěvek nepochopila - myslela jsem, že píšete o nevlastním pubertálním synovi. Mluvit o partnerovi jako o synáčkovi nebo mladém pánovi je poněkud neobvyklé :-)

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 19.11.14 14:17

@andulka01 dovychovat… no nevim, váš boj jestli chcete být partnerovi matkou. ale myslím, že způsob chování " přijdeme zvenku, lehne na gauč a ptá se co bude k jídlu " vám žádná paní na úklid nevyřeší, a ten maminkovský přístup ho v tom může leda utvrdit.

Dragon fly
400 příspěvků 19.11.14 14:19

@Tebah No jo, ale co uděláte např. v následující modelové situaci: Hezky si sednete, vypracujete seznam toho, co je třeba dělat, rozdělíte společně kdo bude co dělat a např. váš partner má luxovat, a to každý týden. Poučena z minulosti neopomenete zdůraznit, že to je vždy např. do neděle do půlnoci. Ale nic se neděje, ani v neděli o půlnoci. Připomenete a dozvíte se, že jasně, vždyť on to udělá. A další týden v poklidu uběhne. Já už pak teda nedokážu být v klidu, takže jsem za tu fůrii. A chlap se zlobí a já jsem děsně naštvaná, nejen, že tu práci neudělá podle dohody, ale ještě mě nutí být za fůrii. Protože za tu, co dělá všechno sama rozhodně nebudu, to dělala moje maminka a to jsem se zařekla, že ani omylem (i když bych asi měla víc klidu). Z dalších možností zbývá úklidová firma (výhledově se na to chystám, zatím chybí finance) nebo rozchod (na to se výhledově nechystám).

Jediné vylepšení, na které jsem přišla je zjistit, která práce pánovi nevadí nebo má velkou motivaci ji udělat (např. má hlad) a tu mu přenechat.

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 19.11.14 14:24

@Dragon fly jo, od toho " vylepšení " bych se zkusila odpíchnout. přece jestli dotyčného vůbec nezajímá, jestli je nebo není vyluxováno, proč by to dělal? jestli je pro vás čistá podlaha důležitá, starejte se. a on zas o to, co zajímá jeho, tzn pokud je to jídlo, nechala bych to na něm (i za cenu lehkého, snad jen dočasného, strádání;-))
ps: upřímně, kdyby po mně někdo chtěl abych třeba… každý týden myla auto, nedělala bych to. a kdyby mě peskoval a trestal… poslala bych ho s chutí někam do tmy;-)

Dragon fly
400 příspěvků 19.11.14 14:32

@viktorka_od splavu Jo, to přesně jsem osobně udělala, nenakupuju, nevařím (skoro). Furt ale zbývá dost práce k rozdělení a kromě toho hladu už jsem žádnou „přirozenou“ motivaci nenašla. Hlavně jsem se snažila Tebah vysvětlit, že říct protějšku co od něj očekáváte můžete, můžete na něm nechat, kdy to udělá, ale taky to může být tak, že nikdy.

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 19.11.14 14:35

@Dragon fly aha, tak to nevím co bych pak ještě dělila, já mám pocit že krom toho nakupování a vaření skoro nic jinýho nedělám:-) ale tak záleží jak velkou máte domácnost a jak vysoký nároky na pořádek, žejo. a taky hodně dělá automatizace. třeba to vysávání u nás dělá mašinka sama, což je úžasný
no a pokud jde o to nikdy - pak bych se fakt asi ptala, jestli je to pro mě tak důležitý. když pro ostatní členy domácnosti ne

Dragon fly
400 příspěvků 19.11.14 14:38

@viktorka_od splavu K Vašemu PS - mluvím o situaci, kdy jste se s protějškem dohodla na tom, že budete každý týden něco dělat. Máte přece možnost říct, že mýt auto/podlahu/cokoliv jste ochotná maximálně 1× měsíčně, případně vůbec nikdy.

Tebah
4257 příspěvků 19.11.14 14:39

@Dragon fly To úplně znám, i ten pocit, kdy už jste naštvaná, protože vás staví do role té špatné. Mně se osvědčilo připomínání ve vhodnou chvíli - např. ráno odcházíme, večer bude doma přítel sám, protože já něco mám, tak mu navrhnu, že by třeba mohl vysát. Když pak přijdu domů a je vysáto, tak chválím. Navíc se fakt snažím nepeskovat a jednat tak, jak bych jednala třeba s klientem v práci, tzn. formou návrhů - sama nesnáším, když mě někdo peskuje, tak to nechci dělat jiným.

A než mi sem někdo napíše, že je to jak s nesvéprávným, tak není - funguje to i opačně, tzn. i on mi určité věci připomíná.

@viktorka_od splavu Proto je to o dohodě - obvykle každý nesnáší jen něco, u ostatních prací mu to je jedno. Takže vy třeba nesnášíte mytí auta, ale partnerovi to nevadí nebo ho to rovnou baví - proto auto logicky bude mýt on, zatímco vy budete třeba hrabat trávu.

Dragon fly
400 příspěvků 19.11.14 14:44
@viktorka_od splavu píše:no a pokud jde o to nikdy - pak bych se fakt asi ptala, jestli je to pro mě tak důležitý. když pro ostatní členy domácnosti ne

Osobně si myslím, že nároky na čistotu a pořádek mám podprůměrné až nízké. A příklad bylo vysávání - fakt byste se zamýšlela, jestli se vůbec někdy musí vysávat/umývat podlaha? Já bych se maximálně zamyslela, jak často.

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 19.11.14 14:47

@Tebah no jasně, v tom nejsme ve sporu přeci:-)
a to připomínání beru, protože jinak, co si budem povídat, člověk přirozeně líný bez takového toho ženského smyslu pro povinnost drobných domácích prací si na to prostě sám od sebe nevzpomene
@Dragon fly dokonce ani když to předtím slíbil…
mně se teda žádné týdenní plány prací nikdy neosvědčily, chlap (nebo i dítě) vám tohle samozřejmě odkýve, aby už byl klid, ale pak to buď fungovat ani nezačne, nebo časem nějak vyšumí
myslím, že není ani tak důležitý, kdo toho doma dělá " víc ", ale jak to cítí - pokud jako nespravedlnost, křivdu, ústrk, byť by jednou týdně vysál a jinak nic, je to děs. pokud někdo šúruje denně a baví ho to, proč ne. teď jen to nějak sladit:-)

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 19.11.14 14:53

@Dragon fly no zamyslela bych se právě nad tím jak často, samozřejmě:-) popřípadě, jak to " ošidit ", třeba tím robotem, nebo vyhodit koberce, nebo… prostě jak to vyřešit co nejjednodušeji, když to nechci sama dělat

Dragon fly
400 příspěvků 19.11.14 14:53
@Tebah píše:
@Dragon fly Mně se osvědčilo připomínání ve vhodnou chvíli - např. ráno odcházíme, večer bude doma přítel sám, protože já něco mám, tak mu navrhnu, že by třeba mohl vysát. Když pak přijdu domů a je vysáto, tak chválím. Navíc se fakt snažím nepeskovat a jednat tak, jak bych jednala třeba s klientem v práci, tzn. formou návrhů - sama nesnáším, když mě někdo peskuje, tak to nechci dělat jiným.

Jo, ono to funguje a asi by pomohlo se to naučit. Popravdě, nejsem diplomat a hlavně mě štve: 1. myslet za druhého - je potřeba to a to udělat, připomínat mu to a pak ještě přemýšlet, kdy je vhodná chvíle. 2. Myslet na to, jestli to udělal a pak ho nezapomenout pochválit. Takhle dokážu jednat s dítětem, ne s chlapem, je přece dospělej!

Tebah
4257 příspěvků 19.11.14 15:00

@Dragon fly Taky jsem se to musela učit a není to až tak těžký - navíc fakt stačí chovat se tak, jak chcete, aby se jiní chovali k vám. Ani s tím všímáním to není až tak náročný - ráno vstanu, všimnu si, že je podlaha špinavá, tak to nahlásím a navrhnu vysátí. Když přijdu domů, všimnu si, že je podlaha čistá, tak chválím. Jasně že si taky třeba pár dní nevšimnu, že mi umyl kolo, když na něm zrovna nejedu - ale pak pochválím, až si všimnu. Nebo se taky ozve sám, že udělal to a to :-)

Dragon fly
400 příspěvků 19.11.14 15:02

@Tebah No já jsem dost ztracenej případ, ale zkusit to můžu, budu trénovat :).

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 19.11.14 15:02

@Dragon fly no právě, on je dospělej a nemyslí si že by bylo potřeba to udělat - aha! tohle je ta chvíle, kdy jsem si uvědomila, že chlapi mají v tomhle směru neskutečně jednoduchej život, ale zas mají jiný věci… já jsem ráda ženská, tak holt budu myslet na to že je potřeba vysávat, no

Dragon fly
400 příspěvků 19.11.14 15:11

@viktorka_od splavu Já na tohle rozdělení na mužský a ženský věci šmahem moc nevěřím. Myslím, že je to člověk od člověka různé. A nejsem ta typická hospodyňka, která potřebuje mít všude uklizeno a baví ji to dělat. Nesnáším to. Ale úplně se na to vykašlat má jisté hygienické a sociální dopady, kterým je dobré se vyhnout, už třeba kvůli dětem. Moc nechápu, proč bych těm negativním dopadům měla bránit já jenom proto, že jsem ženská.

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 19.11.14 15:15

@Dragon fly já nevěřím že někoho to baví, to je snad jenom pohádka ne?:-)
jsou prostě věci, který se udělat musí, a protože já to považuju za důležitý, tak se o to starám, což samozřejmě neznamená že to musím taky všechno sama udělat. a ne, nemyslím že domácí práce=ženské práce, jen, že prostě chlapi k nim mívají takový lehkovážnější přístup, a věřte, že je to tak lepší. protože mít doma chlapa, co vám kontroluje horní hrany skříní, jestli je tam vytřeno… to je milionkrát horší než ten nejhorší bordelář
ps: jestli to vážně nesnášíte, nebylo by fakt řešení někomu za to zaplatit? i za cenu nějakého uskrovnění?

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 19.11.14 15:29

Ještě přemýšlím, k čemu by tak mohl být člověk, tedy muž, z domácích prací přirozeně motivován? hmmm žehlení? jestli mu záleží na vzhledu, to nebývá úplně časté… tak, pokud vaří, nádobí asi taky obstará, jinak by nebylo v čem… co ještě? vozový park, pokud máte? zahrada? nechala bych si to vysávání, koupelnu… a dál už mě nic nenapadá;-)

crazydaisy
864 příspěvků 19.11.14 18:03

Mně se líbí ten „starý“ model. Muž se postará o finanční zabezpečení rodiny a žena o domácnost. To neznamená, že je žena služka, ale takový manažer, který to má na starost. Podle potřeby pak práci dělá sama nebo přiděluje členům domácnosti případně si zaplatí pomoc. Manžel umí všechny domácí práce z doby kdy žil sám a když byly děti malé dokázal se o ně kompletně postarat i delší čas. V běžném provozu to ale máme rozdělené a vyhovuje nám to oběma.

SagaN
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.11.14 18:37
@Dragon fly píše:
Jo, ono to funguje a asi by pomohlo se to naučit. Popravdě, nejsem diplomat a hlavně mě štve: 1. myslet za druhého - je potřeba to a to udělat, připomínat mu to a pak ještě přemýšlet, kdy je vhodná chvíle. 2. Myslet na to, jestli to udělal a pak ho nezapomenout pochválit. Takhle dokážu jednat s dítětem, ne s chlapem, je přece dospělej!

Take mi to pripomina vztah matka-dite. Jeste pohladit po hlavicce by to chtelo! :-)

Naopak kdyby nekdo pochvalil me za takovou samozrejmost… treba ze jsem si vsimla ze dosel chleba a koupila jsem ho… nebo i za to vyluxovani - budu se citit jako pako.

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.11.14 18:41

@SagaN Ja by som to považovala za sarkazmus a omlátila mu ten chlieb o hlavu. :-D

mitford sister
535 příspěvků 19.11.14 18:45
@viktorka_od splavu píše: člověk přirozeně líný bez takového toho ženského smyslu pro povinnost drobných domácích prací

vy jste mě úplně vystihla!

Stránka:  « Předchozí 1 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 18 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek