Úklid - jak to máte doma zařízeno?

Fotoalbum tématu (7) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 18 Další »
Olinka
2582 příspěvků 10.8.12 21:31

@Harmonika Tak to tady asi nehrozí, i když je pravda, že když jsem se nastěhovala, tak domácí krásně uklidil špajzku, abych si měla kam naskládat své předválečné zásoby. Pro mě to má dva významy - a) vidím, že každý má práh citlivost a stanovení priorit jinde a že kvůli zaneřáděné podlaze v kuchyni barák nespadne; b) potřebu vlastního samostatného bydlení pociťuji velmi silně, protože ač v nepořádku jsem schopna žít, vnitřně se tím užírám. Těším se, až jednou ve vlastním bytě uklidím před odjezdem na dovolenou a po příjezdu se nebudu štíti vlézt do vany a připravit v kuchyni večeři:-)

Na druhou stranu, dřív jsem žila s holkama a tam to nebylo o nic lepší, ba snad ještě horší. Chlapi po sobě myjí nádobí a nenechávají na lince v hrnci zplesnivět brambory a v ledničce v pixle narozeninový dort (true story!).

Moir
2611 příspěvků 10.8.12 21:57

K úklidu - nejsem uklízečná, skoro trošku naopak, ale to, co bylo v prvním spolubydlení a teď tady, po předchozích nájemnících, je moc. Nikdy nemytý sporák, jeho okolí, kastroly jen zevnitř. Všude tlustá vrstva mastné špíny. Nikdy nevytřená koupelna se záchodem, ani pojídzné věci nikdy neodsunuty ode zdi…světlý koberec zašlapaný do černa…

Olinka
2582 příspěvků 10.8.12 22:46

@Moir My jsme měli první privát po cigánech, zůstal tam sporák a to jsem čistila na etapy, to byl vrchol hnusu (proto mi úklid v nynějším privátu zas tak strašný nepřipadal). Plechy, na kterých byly léta zaschlé, mnou raději blíže neprobádané zbytky čehosi, letěly zrovna do popelnice. Jinak jsme tam měli aspoň nově vymalované, ale uklízet po malířích, kterým byl cákanec na zemi tady a tuhle zcela u pr,,, byl taky zážitek. Navíc se tam ochomejtali ještě týden po tom, co už jsme se nastěhovali a to byla hrůza, všude našlapané, záchod zaliskaný, nakonec beztak kamarádčin taťka v pronajatém bytě bez jakékoli náhrady položil nové dlaždičky v koupelně, protože mu nás bylo líto, že bysme se měli pohybovat po tom prošlapaném, prohnilém lině… ale to by byl asi námět na jinou diskuzi.

janiiiv
781 příspěvků 11.8.12 02:07

U rodičů to je tak, že já si uklízím svůj pokoj. Mamka dělá odpolední směny, takže než já se vyklubu z postele, je uklizeno. Navíc ona dělá všechno na etapy, mytí oken, žehlení… U nás není pravidlem, že v pátek či jiný den celá rodina naběhne a vygruntuje barák od sklepa po půdu.
V Brně na bytě je nás 8 (ne, neuklepla jsem se). Máme rozpis na úklid celého bytu (krom pokojů) na celý semestr, po týdnu. Většinou je to v pohodě, jen někteří jedinci (2) nejsou schopni si uvařit - umýt - uklidit (málo hrnců a zabírá to klidně celý dřez, takže vy si to svoje ani nemáte kde umýt), případně ještě umýt po sobě sporák/mikrovlnku a tak. Pravidelně pěním nad košem v koupelně, protože jsem asi jediná, kdo ho vynáší, a pokud se nedejbože stane, že v něm není nový sáček, tak se s tím nikdo nes*** a prostě tam vyhodí bordel i tak X(
Jinak já a moje dvě kamarádky zastáváme filozofii, že bordelář nerovná se prase. My sice máme všude věci, hromádky a tak, ale víme, kde je kýbl a koště a k čemu se používá (spolubydlící, která mi řekla, že mám moc věcí /nevidím smysl jejího sdělení, holt si nevozím každý týden 5 triček a patero kalhotek, jsem schopná vytvořit různé outfity pro různé příležitosti z toho, co tam mám/, to má tak, že její přítomnost na bytě poznáte podle bordelu všude).
Nejsem co do úklidu žádný extrémista, prostě vidím chuchvalec prachu (u nás se strašně práší, udělají se během pár dní), tak to zametu. Takhle jsem uklidila před Vánoci, přijedu po Novém roce a ačkoli TA spolubydlící byla na bytě mezi svátky (s přítelem) a v den mého příjezdu už taky, tak první, co jsem udělala po sundání batohu, byl úklid. Jenomže téhle slečně prostě chybí obecně „sociální inteligence“, byt plný lidí po majálesu a ona zabere na hodinu koupelnu, protože se strojí za chlapem a ne, nemohla si umýt vlasy a oholit nohy večer, když byli všichni pryč. Kvůli těmhle situacím jsem si dala na notebook samolepku s větou, kterou zmínila jedna z nejúžasnějších učitelek, prof. Hogenová: Nenechat se otrávit!

Coraline
1980 příspěvků 11.8.12 17:31

Bydlím s přítelem a v podstatě máme striktně rozdělené ženské a mužské práce - jeho místo je v dílně, garáži, u nářadí atd., moje místo je zase u sporáku, dřezu, vysavače a pračky. No a v praxi je to tak, že pro přítele není problém naběhnout a odetřít mi nějaké nádobí, když ho myju, pomoct mi s věšením prádla, někdy sám uvaří či vyluxuje. Zároveň já mu klidně jdu pomoct s něčím do dílny, nebo když se vrtá v motorce. Asi jen proto mi tohle,,striktní" dělení prací nevadí, protože není až tak striktní :D. Jinak přítel je mnohem pořádkumilovnější, já jsem v tomhle hroznej pankáč. Problém je hlavně s odloženými věcmi na stole, křesle, nejvíc tedy oblečení. A není to výchovou, naši jsou normálně pořádní a já za to byla samozřejmě buzerována, ale ten chaos je prostě nějak ve mně. Snažím se to potlačovat a jsem ráda, že nebydlím sama, to bych nechtěla vidět :D.

kacenka.smile
428 příspěvků 11.8.12 20:58

Bydlím s přítelem bytě a máme to rozdělené podle času. Já studuji, on pracuje. Takže třeba teď přes prázdniny dělám skoro vše, on jen náročnější práce (opravy, auto, apod.). Přes semestr jezdím přes pracovní týden pryč a to se o sebe stará sám, o víkendech pak máme práce tak nějak rozdělené, aby to bylo co nejrychleji. Mám ráda čistotu (tedy ne že bych doma rejdila s dezinfekcí), ale absolutní pořádek doma mít nemusím. Jsem ráda, že přítel je v tomhle samostatný a účast na domácích pracech bere jako samozřejmost

Normálnítřicítka
50 příspěvků 11.8.12 21:54

Když jsem chodila do práce, uklízeli jsme s manželem tak nějak napůl. Teď jsem na mateřské, tak je toho většina na mě. Trochu mě začíná štvát, že si manžel na servis zvykl, takže po mém návratu do práce to bude asi těžké.
Jinak já ani nevím, co jsem, jestli pořádník anebo bordelář. Mám rozdělené oblasti, kde se věci nacházejí, ale ne přesné místo. Třeba vím, že některé nářadí je dole ve skříni, ale kde přesně na poličce se nachází, to už je třeba najít :-) Taky jsem celkem „tolerantní“ k různým povalujícím se hračkám a jiným věcem, mateřská mě vyškolila :-) Radši uklidím večer všechno než desetkrát za den všechno :-) Co je pro mě typické, sundané usušené prádlo jsem schopná nechat povalovat na křesle třeba týden. Ale v kuchyni, koupelně a na WC mám čisto a uklizeno, na to jsem puntíčkář.

Ichy
67 příspěvků 12.8.12 13:06

Taky jsme s přítelem zlatý střed. Ani bordel, ani sterilno. Já uklízím koupelnu se záchodem, peru, žehlím a vařím. Přítel se stará o podlahy, klid kuchyně a mytí nádobí. Většinou platí, že když uvařím, následně kuchyň uklidí on a umyje nádobí a zase naopak. Je samostatný, žije od dvaceti let sám, takže se vždy musel postarat sám. A jsem za to ráda!

Sekhmet
1918 příspěvků 12.8.12 13:55

U mne doma je prach. Ten zejména. Hodně pracuji a uklízet stíhám tak jednou do měsíce, když mám štěstí. V předchozím bytě jsem měla paní na úklid, ale v novém bytě mám africkou domácnost (sedím na zemi, jím na zemi, vařím na bobku, žiju v krabicích), protože ještě nemám nábytek a paní na úklid mi řekla, že mezi krabicema uklízet nebude a že mám zavolat, až budu mít normální domácnost.
A protože hodně pracuju a mám málo času, tak to bude na dlouhé lokte (kdykoli něco chci, tak musím být doma „mezi osmou ranní a čtvrtou odpolední“, což se neslučuje s mým diářem). Po zemi (která se teď blbě vytírá, když je na ní rozložena celá má kuchyň včetně nádobí) se válí chuchvalce mých vlasů (průběžně sbírám, ale když mně vypadnou dva vlasy, vypadá to, že tam zdechnul průměrný retrívr) a okna jsem od nastěhování ještě neumyla.

anja.1
272 příspěvků 12.8.12 14:07

@Sekhmet
„když mně vypadnou dva vlasy, vypadá to, že tam zdechnul průměrný retrívr“ - tak to mě dostalo, miluju Váš smysl pro humor. :-)

Pirek
7064 příspěvků 13.8.12 10:49

Sterilno vyžaduji aspoň 1× týdně v koupelně/na toaletě a v kuchyni, v těchto místnostech to považuji s ohledem na jejich účel za jaksi logické. problém je, že si to taky musím sama zařídit.
Jak jsem již dříve kdysi kdesi psala, bydlím s přítelem u jaho rodičů (nazdar LadyPapajko ;)), kteří mají laťku pro zahájení úklidu nastavenou zhruba někde ve výšce Měsíce. Já na tu svou dosáhnu. Z čehož logicky vyplývají problémy, které s sebou život u nich doma pro mne přináší. Dva týdny vyprané prádlo na kupě z koše přetékající, všechny boty během týdne použité ledabyle naházené v předsíni, dlouhé chlupy z černého psa na světlém gauči, oholené vousy a pasta zaschlá zvenku (!) na umyvadle a hlavně umyté nádobí nevyndané z myčky, nýbrž mezi ně nastrkané už špinavé, toť můj denní chléb. Čili se jednou týdně vyzbrojím hadrama a chemikáliema a za jejich pomoci uvedu tři výše zmíněné místnosti do pořádku a čistoty.
Fázi neustálého žehlení všem členům domácnosti, každovečerního a každoranního mytí nádobí apod. jsem v zájmu svých nervů a volného času již opustila (radost maminky, že má konečně doma ženskou, se brzy ukázala jako radostné přenechání všech prací na mne).

GreatSusan
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.8.12 11:29

@Pirek
neni Vase tchyne pani Kettleova?

Pirek
7064 příspěvků 13.8.12 11:38

@GreatSusan
No musela jsem se podívat, kdo je paní Kettleová. jsem literární ostuda, B. McDonaldovou jsem nečetla (ale asi začnu).
No je tak na půl cesty :D Sice vytře, ale mopem, který je víc špinavý než podlaha. Umýt umyvadlo znamená sjet ho mokrým hadrem, žádný cif a lesk jako blesk. Je to trochu tím, že má dvě práce (ne z nutnosti, ta druhá je jako koníček) a opravdu otřesně neschopného manžela (nepřeháním!), takže nemá příliš času nazbyt. Ale je moc hodná a má parádní zahradu :)
Pořád se učím toleranci, ale občas vybuchnu a vezmu ten barák od střechy po podlahu :)

gulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.8.12 11:42

@GreatSusan skor s @Pirek sa stane pani Kettleová. Ta sa predsa na začiatku snažila otecka zmeniť, až neskor začala raziť heslo „buď sa celý život prevadíš, alebo sa prisposobiš“. :-)

MUDr.Lant
389 příspěvků 13.8.12 11:48

Doma se s partnerem o úklid dělíme, tak nějak rovným dílem. Jeho parketa je ale vynášení koše, to z duše nesnáším. Oba s přítelem razíme teorii, že uklízíme, abysme přežili a nežijeme proto, abysme uklízeli. V praxi to znamená, že v bytě máme sice čisto, ale jde poznat, že v něm někdo bydlí. Klidně si jdu večer lehnout s tím, že talíř po večeři bude umyt až zítra.

Pirek
7064 příspěvků 13.8.12 11:48

@gulietta
To vás pak pozvu na ty skořicové rohlíčky ;)

LadyPapajka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.8.12 20:13

@Pirek Teda to si vážně můžu gratulovat že moje skorotchýně je opravdu normální ženská (když čtu váš příspěvek) a naprosto mě nezatěžuje domácíma pracema, až je mi trapně, že nic nedělám, jen se starám o náš pokoj a občas udělám něco v kuchyni

divokytymian
68 příspěvků 30.8.12 11:43

@LadyPapajka: já si myslím, že pokud neuklízí již ve svém domově a nebylo mu dříve blbé tě do bince přivést a teď dokonce nastěhovat tak už nikdy uklízet nezačne. (Říká ta, co před chvílí sebrala milého ponožky z podlahy a dala je do koše na prádlo).

Letika
5 příspěvků 2.12.12 20:21

Ahoj taky mám problém s úklidem a to mé spolubydlící. Už to bude tři roky co spolu bydlíme v mém bytě a nějak jí nemůžu donutit uklízet. Ne že by tu byl u nás bordel ale ta holka neudělá vůbec nic.
Zkoušela jsem rozpis služeb, slečnu co nám bude chodit uklízet a nic nefunguje. Vždy to vydrží maximálně měsíc a pak je vše ve starých kolejích kdy neďelá nic. Společné věci jako toaletní papír, zubní pastu, jar atd atd kupuju taky převážně já a už mě to štve.
Poraďte co s ní? Jak jí mám donutit dělat tyhle základní věci. Pokaždý když o tom s ní chci mluvit mi řekne máš pravdu a pak mlčí.

LadyPapajka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.12.12 20:25

@Letika Doporučuju prostě si vzít toaleták atd svoje a uklizet si je. Vím že je to hloupé, ale dělat sponzora? Ale s tim uklízením nevím. Neuklizet po ní lautr, ale lautr nic, kamoška třeba drobky, které spolubydlící nekde nechal házela do bot:D ale to už je asi fakt extrem:D Prostě ten bordel ji tam nekde kupit, ale to je těžký u společných prostor. Každá rada drahá tady

Letika
5 příspěvků 2.12.12 20:46

Nad tím že si budu brát svoje věci do pokoje už jsem taky přemýšlela, ale myslím že nakonec to bude opruz stejně jen pro mě. Zkoušela jsem udělat i to že když nám docházela pasta nekoupit novou a čekat co bude. Po třech dnech kdy jsme tu obě ždímaly tu prázdnou tubu jsem nevydržela a koupila novou. A ona nedělá vyloženě bordel abych jí to tady kupila. Jenže nikdy neumeje záchod, nechá zaplivaný umyvadlo, špinavý podlahy, zaďělanej sporák, špinavou lednici atd. Takový ty věci co jí prostě k žití nevaděj. Když to nebude uklizený tak si toho snad ani nevšimne. A k ní do pokoje ani nelezu. Trpim protože tam mám bílej koberec a představa jak bude vypadat po jejím odstěhování mě dost děsí.
Ale děkuju za rady :)

katka8-0
14 příspěvků 2.12.12 21:48

Bydlím s rodiči, se sestrou děláme pravidelný úklid (podlahy, práh, koupelna,..), rodiče si uklízí ložnici sami. Okna děláme s maminkou a sestrou ‚společně‘, když maminka ‚zavelí‘. Nádobí udělá ten, kdo usoudí, že je to potřeba. Kolem domu uklízí tatínek. Často pobývám u přítele, taky pouze vysáváme, občas umyji okno v pokoji (když jeho maminka umývá ostatní okna) a společně děláváme nádobí a občas vaříme..

Eila
166 příspěvků 2.12.12 22:18

Manžel s kočkou doma dělají akorát bordel, chodím ho za nimi uklízet pouze já :-)

JedovatéHádě
350 příspěvků 3.12.12 09:21

Nebudu vás tady zahlcovat informacemi typu -co dělám já a co přítel, ale řeknu jen zajímavý postřeh. Přítel rád říká, že jsem bordelář a o sobě prohlašuje, že je čistotný. V praxi to vypadá tak, že sám od sebe tu nikdy nic neuklidil. Moc by mě zajímalo, jak by vypadal náš byt, kdybych ho tu nechala měsíc samotného s tím, že bych chtěla vidět dokumentaci dne po dni, abych se popravdě dozvěděla, jak je na tom s tou svou pořádkomilností.

bertulka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.12.12 11:24

V pubertě jsem doma razila heslo, že pořádek je pro blbce, inteligenti ovládají chaos( to se týká věcí na stole, ve skříni a pod. ) Bohužel to převzaly moje pubertální děti.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 18 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek