Jaké oblečení považujete za vhodné na mši do kostela?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Lettie
426 příspěvků 15.08.13 23:23
Jake obleceni povazujete za vhodne na msi do kostela?

Ptam se proto, ze jsem si az dosud naivne myslela, ze do kostela se nosi odev, kde jsou u zen samozrejmosti zahalena ramena i kolena, barevne decentni. V ramci pobytu na chalupe deti projevily zajem o prohlidku kostela, ten je ovsem otevreny jen pri nedelni msi, tak jsme tam s nimi zasli. Potichu jsme se postavili nahoru balkon a ja jsem udivene zirala, ze 90% praktikujicich vericich zen bylo obleceno jako do santanu.
Bezne byly kratoucke sortky, tilka se spagetovymi raminky a z nich vykukujici podprsenky, trpytive haleny a jine silenosti. Takto byla oblecena i matka, ktera sebou mela miminko, za ktere se pak vsichni modlili /netusim proc, ale krest to nebyl/. Zjevne to pro rodinu byla slavnostni udalost, protoze otec byl v obleku, matka prave v tom tilku.
Takovou koncentraci nevkusu jsem uz dlouho nikde nevidela, tak by mne zajimalo - je toto bezne i jinde?

Reklama

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama

Reakce:

Eleanor Rigby
554 příspěvků 16.08.13 00:01

Do kostela se chodí v civilu, větší zahalení než kupříkladu do tramvaje je zbytečné. Zato nikdo, kdo nemá funkci muzikanta (varhaník, zpěvák a podobně), nemá co dělat na kůru.

Lettie
426 příspěvků 16.08.13 00:10

@Eleanor Rigby Jestli se nepletu, kur je tam, co jsou varhany a tam jsme nebyli. Stali jsme zboku, kde jsme zdaleka nebyli jedini a nikdo z nasich sousedu nebyl muzikant.

staramama
150 příspěvků 16.08.13 06:31

U nás je to stejné, a to jde o malou jihomoravskou vesnici, kde bych čekala tradičnější přístup. Ale ani ta nejstarší generace se nad tím už nepozastaví. Zdá se mi, že jsem jediná, kdo to řeší, a to nejsem křesťanka.

Kay_Adams
1612 příspěvků 16.08.13 07:11

To je to vtipné, že to najviac riešia neverci, ktorí do kostola nechodia, ale majú akúsi zafixovanú predstavu „ako by to malo vyzerať“, a tí hnusní katolíci im to proste kazia, pretože si tam chodia poobliekaní, ako chcú ;)

1. nikde nie je stanovené, čo je v kostole povolené (naozaj nie, je to len úzus, ktorý sa časom prispôsobuje zmenám doby, viď posun od zahalených vlasov u žien k odhaleným)
2. je podstatnejšie, že v tom kostole tí veriaci sú, dobrovoľne a duchom prítomní
3. a keď tam už sú, venujú sa iným veciam, než sledovaniu a hodnoteniu okolia

Tojsemcelájá  16.08.13 07:59

Zdá se, že jsou tady dvě katoličky a obě pěkně nabroušené :-)

z_dediny
1077 příspěvků 16.08.13 08:31

U nás už se to nejspíš neřeší. Kamarádka je velmi hluboce věřící, ne bigótní, ale skutečně věřící. V Chorvatsku ji vykázal kostelník z kostela, protože měla šortky a tílko se špagetovými ramínky. Hrozně se kvůli tomu zlobila. Že je podstatné, s jakými myšlenkami člověk v kostele je, ne v čem je tam oblečený. Takže v jiným zemích bych si asi dala pozor, v čem do kostela jdu, ale u nás bych to neřešila.

pixiedixie
48 příspěvků 16.08.13 09:12

Zajímavé je, že vás to pohoršuje. Proč?

Mimochodem já jsem v kostele třeba i čtyřikrát týdně (občas tam i uklízím). Měla bych pokaždé nosit decentní barvy a zakrytá ramena? :)Představte si, že k nám do kostela chodí i jeden ne moc vonící bezdomovec, holka v síťovaných punčochách a kluk v roztrhaných džínách s ledvinkou.

Sekhmet
1918 příspěvků 16.08.13 09:16

Domnívám se, že v Čechách jako výrazně atheistickém státě jsou církve rády, že jim do kostela vůbec někdo přijde s upřímným srdcem a vírou. V cizině (zejm. Itálie, Španělsko, Řecko) se to bere vážněji také proto, že víra je tam rozšířenější a chodit do kostela je přirozené, tak si „mohou dovoit“ (já vím, zní to blbě) peskovat své věřící ohledně oblečení. Ta zakrytá ramena a kolena tam platí taky s ohledem na podnebí - taky by jim tam turisti mohli začít chodit v plavkách…

Lettie
426 příspěvků 16.08.13 09:19

@pixiedixie Spis mi prekvapila ta koncentrace pekla v tom konkretnim miste. Fotit je mi neprislo vhodne, ale kdybych to udelala, vydalo by to na nejeden clanek zde, byla to prehlidka nevkusu, holky jak z Perlovky, nebylo to semtam, to mi udivilo nejvic.
A k vasem dotazu ohledne zakrytych ramen 4× do tydne - ano, myslim si to, protoze do kancelare taky nebudete chodit v sortkach a do Opery v dzinach ne?

Dorenika
464 příspěvků 16.08.13 09:26

Tiez si myslim ze mozu byt radi ze im tam niekto pride a nie este aby riesili kto co ma na sebe.Ja som bola v kostole 4× na svadbe mojej tety, na svadbe mojho uja na obnoveni manzelskeho slubu mojej babky a dedka po 40 rokoch a na obnoveni manzelskeho slubu mojeje prababky a pradedka po 60 rokoch takze zdy som vydela len vyobliekanych ludi. Jedine kedy to bolo trochu uvolnenejsie to bolo v benatkach v nejakej katedrale ale tam nebola omsa, len prlo turistov a hlavne meni to ako ste oblecena mieru do akej maju vase modlidby odozvu? A to neberte ako rypanie ja sa len pytam

Lettie
426 příspěvků 16.08.13 09:40

@Dorenika Ne, modlit se nejspis lze i naha /vyzkouseno nemam, jsem ateista/, ale mela jsem za to, ze i pro kostely je nejaky dress code a to, co jsem videla, mne proste udivilo. Nebylo to ani bezne poulicni obleceni, ale koncentrace pekla, tak jsem si rikala, ze se poptam, jak to tedy je.
Souhlasim s tim, ze asi muzou byt radi, ze jim tam vubec nekdo prijde a tak radsi na obleceni uz nemaji zadne naroky.

Go-lightly
3428 příspěvků 16.08.13 09:45

Máma vzpomínala, že zamlada chodila do Týna, kde byla jedna mše v neděli v devět večer a trempové a tak tam šli když se vrátili do Prahy. A že tam byla skvělá atmosféra a skvělý farář. Že se mu tam slízali jasní cvoci, a když si lidi stěžovali, říkal: „A kam jinam mají jít?“ Já teda bych se spíš necítila v takové té naškrobené společnosti (v neděli mše, po mši korzo, rukulíbám, paní vrchní lékárníková) To je přece fuk co má kdo na sobě!

Lála_druhá
373 příspěvků 16.08.13 09:51

Katoliček je tu jistě víc než dvě a diskuse na toto téma tady není poprvé.

Určitě někdo může tvrdit, že „na vnějšku přece nezáleží, hlavně když se duchovně spojím s Bohem“. Popravdě ale, přijde mně nedůstojné vlézt do kostela polonahá, na mši obzvlášť. Už z úcty ke knězi, například. A celkem mi vadí i u druhých, jakási soudnost by často byla na místě.
Už jsem tady někde psala, že třeba v létě do měst(a) nosívám v kabelce šátek pro zakrytí ramen, kdyby mě napadlo jen tak vlézt do kostela. Na druhou stranu, když odběhnu narychlo něco nacvičit na varhany (na vsi bydlíme téměř kostelíku naproti), tak se kvůli tomu nijak zvlášť nepřevlékám…
A co se týče (ne)vkusu věřících, bude to bohužel stejné jako u ostatní populace. Nedělní mši beru jako příležitost vynést to nej- (-hezčí, -elegantnější, -dražší) oblečení, co mám. A ráda se dívám po ostatních, co hezkého mají na sobě oni. Což je mně vyčítáno občas manželem, neb do kostela se chodíme modlit!! (a jsem zase na začátku :-) )

Sekhmet
1918 příspěvků 16.08.13 09:56

@Go-lightly Nevěřící se možná budou divit, ale existují duchovní, kteří chodí v džínách a třeba to jsou docela mladí kluci. Duchovní, se kterými si bezvadně popovídáte a podiskutujete o všem možném. Jsou to lidé, kteří mají pochopení, nesoudí vás ani jako nevěřícího, nepohrdají a nevyvyšují se. Znám mnicha, který kolem sebe vyzařuje takový klid, že je radost s ním pobýt. Je to kluk v mém věku, má rád lidi a vyzařuje takovou tu lásku a jistotu, kterou spousta lidí kolem postrádá.
Do kostela se chodí pro útěchu, pro bezpečí a laskavé přijetí, ne z povinnosti a odříkat básničku…
A to říkám jako nevěřící.

Lettie
426 příspěvků 16.08.13 09:58

@Lála_druhá Lalo, to je presne to, co jsem predpokladala - ze nedelni mse je neco jako slavnost a odev tomu bude odpovidat, popripade bude alespon bezny, jako by clovek sel treba do prace. Tohle bylo, jako kdyby se tam k modleni sesly pouze holky z E55. No a protoze modlit jsem se tam nesla, tak jsem mela dost casu si vsimnout /popravde si neslo nevsimnout/.
Kostel je ve vychodnich Cechach, krasny, velky, opraveny, farar relativne mlady.

Jindra N
8 příspěvků 16.08.13 10:12

Co mi říkal jeden známý: Věřící, kteří opravdu v Boha věří a není pro ně nedělní bohoslužba pouze nudné sezení a odbytí si nějaké povinnosti chodí do kostela slušně oblečeni. Proč? Je to jako když jdete na návštěvu k nějakému významnému člověku, kterého si vážíte. Např. zda-li by vás takto postrojeni pustili k audienci k prezidentovi. Pro věřícího člověka je nedělní bohoslužba více, nebo by měla být, jde o setkání s živým Bohem. Tolik můj známý.
Jsou jistě vyjímky, kdy člověk příjde v maskáčích apd. když je na vandru, ale to je ta vyjímka, která by se neměla stát pravidlem.

Lála_druhá
373 příspěvků 16.08.13 10:30
@Jindra N píše:
Co mi říkal jeden známý: Věřící, kteří opravdu v Boha věří a není pro ně nedělní bohoslužba pouze nudné sezení a odbytí si nějaké povinnosti chodí do kostela slušně oblečeni. Proč? Je to jako když jdete na návštěvu k nějakému významnému člověku, kterého si vážíte. Např. zda-li by vás takto postrojeni pustili k audienci k prezidentovi. Pro věřícího člověka je nedělní bohoslužba více, nebo by měla být, jde o setkání s živým Bohem. Tolik můj známý.
Jsou jistě vyjímky, kdy člověk příjde v maskáčích apd. když je na vandru, ale to je ta vyjímka, která by se neměla stát pravidlem.

Souhlas. Pak ovšem doufejme, že v úvodu zmínění věřící to takto neberou (necítí). Protože představte si, že oni se oblekli podle svého nejlepšího vědomí a svědomí do toho nejhezčího a nejslavnostnějšího, co doma mají!

Lištička666  16.08.13 10:38

Věřící nejsem, ale mám zakořeněnou představu, že do kostela na mši se chodí decentně. Nedaleko chalupy mám malý kostelík a v neděli ráno vídávám lidi, kteří na mši jdou. Pravda, je to spíše starší generace. Ženy ve „svátečních“ šatech, některé v šátcích, muži v oblecích. Možná to ale mladší lidé pojímají jinak, nevím. Něco jiného je, pokud jdu do kostela jako turistka.

Sekhmet
1918 příspěvků 16.08.13 10:42

Vy, Lištičko666, s ohledem na Váš nick, nemáte v kostele co dělat! :)

HertaDeOran
866 příspěvků 16.08.13 10:46

Tady: http://www.opatbrno.cz/…lanek324.htm máte návod, jak se oblékat do kostela, přímo na stránkách opatství Brno, nadpis hlásá:

Chrámy jsou posvátné prostory, nikoliv sportovní haly

Já jako bezvěrec jsem měla v hlavě jedinou informaci ke kostelnímu dreskódu - ženy si při vstupu nesundávají pokrývku hlavy, ale muži ano.

Lištička666  16.08.13 10:52

@Sekhmet Já do kostelů chodím ráda. A zatím nemusel být žádný znovu vysvěcen, i když vstoupil ďábel…:-) :-) Omlouvám se věřícím, že si tady z toho dělám psinu…

Tojsemcelájá  16.08.13 10:57

@Jindra N Přístup Vašeho kamaráda se mi líbí. Často mi připadá, že lidi celkově jaksi ztratili cit pro míru a se spoustou věcí si díky bezbřehé svobodě nevědí rady. Pak musí někdo, „kdo tomu rozumí“, určovat dress cody a další podobné pitomosti. A pokud jde o cizinu, myslím si, že je slušnost respektovat místní zvyklosti.

HertaDeOran
866 příspěvků 16.08.13 10:59

Já jsem byla jednou na mši kvůli školní práci a byla jsem dost překvapená, že se tam nikdo nechová tak pietně, jak bych si představovala. Mnozí věřící přišli pozdě a rušili tak při svém příchodu. Hodně mě překvapilo i to, že rodiče nechali děti ať si dělají co chtějí, takže ty si hrály a běhaly a vřískaly po kostele. Moc se mi to nelíbilo, rušilo mě to a říkala jsem si, že se neumí chovat. Ve škole jsem se pak bavila s někým, kdo do kostela chodí častěji a ten říkal, že je to tak normální a divil se mému rozhořčení. Jestli já ateistka nakonec nebudu větší suchoprd než všichni křesťani. :)

Adeena
1243 příspěvků 16.08.13 11:01

Pokud věřící přijde na mši oděn tak, jak chodí běžně po ulici (tílko, kraťasy), pomyslím si o něm totéž, jako kdyby tak šel do divadla či někomu na svatbu.
Jednou mě na dovolené nepustili na prohlídku kláštera, dokud jsem si nezahalila lokty. To mě překvapilo.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Na předávání cen v pyžamu po dědečkovi

V Americe se uskutečnilo každoroční předávání cen Teen Choice... Celý článek

Reklama

Poslední článek:
Sepraná tílka, leginy a další hrůzy, které v létě nenosit

Autor: Admin Módnípeklo.cz

Proč mám tak ráda léto? Protože se do ulic dostanou konečně i... Celý článek

Reklama