Jaké oblečení považujete za vhodné na mši do kostela?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
Lála_druhá
471 příspěvků 16.8.13 14:08
@DanielaS píše:
Priznavam, ze mivam v kostele strasnou chut srazet pubertakum z palice ksiltovky.

To moje maminka taky. Já bych je osobně normálně upozornila. Když jim to doma neřekli, někdo by je asi poučit měl.

DanielaS
5057 příspěvků 16.8.13 14:11
@Pirek píše:
@DanielaS
Jasně, člověk by to čekal. Ale tahle očekávání mívají lidi z venku, říká se tomu myslím stereotypy, a oni jsou ti katolíci přitom úplně normální lidi, rozvrstvení vkusu a nevkusu je u nich stejné jako v celkové populaci.

Stejne tak „by clovek cekal“, ze rodice detem vysvetli, jak se oblekat do divadla. Nebo do skoly. Nebo na ples. Takze pokud toto jsou stereotypni ocekavani zvnejsku, pak nejsem prislusnik lidske rasy.

DanielaS
5057 příspěvků 16.8.13 14:14
@Lála_druhá píše:
To moje maminka taky. Já bych je osobně normálně upozornila. Když jim to doma neřekli, někdo by je asi poučit měl.

Ja jim nerikam nic, vsak je dulezite, s jakymi myslenkami na msi prisli, ze. Ale je mi to lito. Je pravda, ze dospele muze s ksiltovkama nevidam, takze nekdy behem dospivani jim to evidentne dojde.

Pirek
7060 příspěvků 16.8.13 14:14

@DanielaS
No to je právě ono. Ponětí o tom, co je „slušné“ se vytrácí, nebo spíš mění napříč společností, proč by tedy zrovna věřící v kostele měli představovat výjimku?

DanielaS
5057 příspěvků 16.8.13 14:19

Protoze chodi na katechismus, kde se probira kdejaky vnitrni i vnejsi aspekt chovani v kdejakem prostredi? Ja nevim, v Cesku mozna ne, treba to vidim uplne zkreslene.

Grete
800 příspěvků 16.8.13 14:52

@DanielaS Jediný „kurz“, kterého se účastní všichni čeští katolíci, kteří chodí do kostela od dětství, je příprava ke svatému příjímání (v případě dospělých konvertitů příprava na křest). A tam se obvykle probírají mnohem důležitější věci než „zahalená ramena ano či ne“, protože o ty skutečně v důsledku nejde. Nevkus není hřích.

v2e2rka
477 příspěvků 16.8.13 15:33

V našem kostele je zima neustále, takže v létě si na mši klidně obleču letní šaty, stejně si přes sebe přehazuju šátek nebo sáčko s krátkým rukávem. V zimě je u nás v kostele pěkná kosa, takže maximum vrstev, co navleču pod kabát. Nejlíp jsou na tom babičky v kroji-pod sukně klidně přihodí tepláky, stejně to nevidět =) A moc se mi líbí zásada, že ani v kostele dáma nesundává klobouk, zatímco pán ano (už vidím tetiny, jak hromadně při vstupu shazují šátky =) )

ETE
47 příspěvků 16.8.13 15:51
Do kostela

Jsem také věřící a nikdy jsem o žádném povinném oblékání neslyšela, ale vždy jsem byla rodiči učena, že do kostela se nehodí mini a odhalená ramena. I z praktických důvodů, kostel u nás ve městě je gotický a je v něm stále zima. Stejně tak byly tabu otevřené boty, holé nohy, velký výstřih.

Dnes jako dospělá žena to tak příliš neprožívám, ale jsou stále věci, které bych si do kostela nevzala - velmi krátké sukně, špagetová ramínka nebo top bez ramínek, velké výstřihy. Pravdou je, že vídám různé oblečení, ale přímo mě to nepohoršuje.

Milli115
83 příspěvků 16.8.13 19:04

Aha… pokud byste viděli faráře v civilu, asi by většinu tady flákla pepky. Jsme lidi, ne?
V jednom kostele provázím a je dost únavné turistům připomínat, aby smekli kšiltovku, případně klobouk. Zvlášť, když se tam do mě kdysi jeden pustil, že jsem drzá žába (bylo mi asi 16) a já zrudla a připadala si jak idiot. Dneska po pěti letech beru všechno jinak.
Výstřih bych si nikdy do práce nevzala, a pokud, beru si šátek, uzel hodím na rameno, takže mám ňadra zakrytá.
Jinak na mši si nepamatuju, že by někdo přišel echt nevhodně oblečený. To, že má matka od dětí obnošené a žmolkovaté tričko neřeším, vím, že má hluboko s pěti dětmi do kapsy..

Dalmitka
1739 příspěvků 16.8.13 19:49

Som jasná ateistka, ale vždy keď mám príležitosť, veľmi rada navštevujem duchovné miesta - od pravoslávnych cerkví cez katolícke katedrály, evanjelické kostoly až po mešity. Nikdy mi ale nenapadlo - a to bez toho, aby mi to niekto musel povedať alebo ma upozorniť - obliecť sa nevhodne a neprimerane. Podvedome je to vždy odev decentný a slušný; keď vidím na takýchto miestach „turistov“ a nielen ich v nevhodnom a doslova blbom oblečení - bojuje vo mne pohoršenie s údivom a vlastne aj s ľútosťou. Je to fakt o všeobecnom rozhľade a o celkovej úrovni človeka. Nemyslím si, že sa to dá ospravedlniť tým, že cirkev je dnes rada, že vôbec niekto príde /na SK návštevnosť kostolov nie je problém/ - tento dôvod nie je akceptovateľný na zmiernenie požiadaviek na dodržiavanie určitých pravidiel. A je pravda, že v cudzine je to prísnejšie - napr. v takom Chorvátsku vás bez pardonu vykážu z kostola, ak nie ste slušne oblečení a to radšej ani nespomínam bosnianske mešity. Len na dokreslenie - raz v Sarajeve mojej dcére TROCHU skĺzla šatka z vlasov /doslova niekoľko cm/, okamžite bol pri nás strážca mešity a trval na tom, aby si vlasy pokryla úplne. Čím nehovorím, že to nedajbože schvaľujem, len opisujem.

Lettie
426 příspěvků 16.8.13 20:00

@Milli115 farar v civilu je farar v civilu. Operni pevec taky mimo predstaveni nechodi v kostymu. A nekvalitu obleceni jsem vazne nezminovala, jen vysokou miru odhalenosti kuze, kasicky z minisortek obtloustlych ctyricatnic a flitrove topiky s vystrihem k pupku v kontrastu k jejich partnerum v obleku.

Milli115
83 příspěvků 16.8.13 20:16

@Lettie: Jo, já chápu.
Jen jsem chtěla zmínit, že i farář má pod sutanou džíny. :D
Jinak nerozumím tomu, proč jde někdo na bohoslužbu ve flitrových tílkách. Snažím se i děti vést k tomu, že někam se určité části šatníku nehodí. Bohužel, kde rodiče nezafungují, tam prostě není.

Lettie
426 příspěvků 16.8.13 20:23

@Milli115 Jo, ja vim, jednoho znam a i kdyz je toto povolani pro mne pomerne nepochopitelne, tak ho vnimam jako celkem mileho kluka. Ale u nej jsem na msi videla lidi ruzneho vekoveho prumeru a vsechny tak nejak primerene oblecene.
Proto mi hodne prekvapilo, ze tady, na malem meste, kde bych cekala jeste vetsi ortodoxnost v tradicich, to pojimaji takto. Samotny farar byl oden naprosto tradicne a pod sutanu jsem mu nekoukala, takze netusim, co tam mel.

bestia
2300 příspěvků 16.8.13 20:31

Na omsi som nebola uz asi tak 15 rokov, ale co si pamatam, tak do kostola sa vzdy islo slusne. kamaratky mali dokonca „kostolne“ saty ako povinna vybava v skrini. ci to bolo tym, ze na dedine to je mozno ine nez v meste, neviem, ale chodili sme sviatocne vsetci, nehrozilo ist v sortkach, tielku, ba ani v rifliach, ved by ma babka nepustila cez dvere :D
(preto som si casom schvalne doma zabudala saty, aby som mala vyhovorku, ze nemam co na seba)

Hosítko
76 příspěvků 16.8.13 21:03

Rodina tety je silně věřící, takže jsem vždy při návštěvách nucena navštěvovat mše, už jen z čiré slušnosti. Samozřejmě, že oděv je slavnostnější, než pro denní nošení, ale zase tak moc velký rozdíl to není, ženské osazenstvo povětšinou kombinuje halenky s delšími sukněmi, mužské si s nějakým dress-code příliš hlavu neláme. Já osobně to vnímám tak, že na mše lidé chodí za účelem uctít Stvořitele, Krista a kdovíco ještě, duchovní hlásá, že Bůh má rád všechny své „ovečky“ a nepozastavuje se nad rozdíly. Důležité je podle mě být tam, vnímat atmosféru.. Nelíbí se mi časté předsudky, co se oblečení týče - párkrát mi bylo od vlastní, křestansky založené rodiny do očí vpáleno, že kupříkladu nošení krátkých šortek je záležitostí šíleně nevhodnou a odpudivou.. Tak kde je pravda? To ví snad jen Bůh.

Grete
800 příspěvků 16.8.13 23:30

Mně v tomhle přijde ČR jako vzácně nepokrytecká země a jsem za to vděčná. Nevidím žádný důvod pro to, aby oděv, za který nikdo není popotahován na ulici, byl najednou problém v kostele.
Kdo do sámošky nosí výstřih až na pupík a do kostela si bere dlouhý rukáv, ten to má drobet nešťastně nastavené. Buď chci nepohoršovat/nesvádět nikde, anebo je mi to fuk. Tydlecty představy o „slušnosti“ v kostele podle mě drobet odrážejí poněkud zvláštní představy o Bohu, kterému jako by šlo hlavně o to, jak věci vypadají na povrchu, a co je uvnitř člověka (nebo za branou kostela) mu bylo úplně fuk.

Go-lightly
3429 příspěvků 17.8.13 09:04

@Grete Absolutně!

Hosítko
76 příspěvků 17.8.13 09:35

Naprostý souhlas!

modny guru
280 příspěvků 17.8.13 10:42

Ako som tu už niekde písala, do kostola chodíme my katolíci slušne oblečení lebo tým vyjadrujeme svoju úctu a to, že sme sem prišli kvôli niečomu inému, dôležitejšiemu a nechceme na seba upútavať pozornosť. Tiež som proti tomu bojovala, ale to boli časy, keď som bojovala proti všetkému.
V knihe od jedného kňaza som čítala prípad, ktorý sa stal v Taliansku. V nedeľu do kostola prišla rodina, asi 12 ročná dcéra a jej rodičia. Pri dverách stál „kontrolovač šiat“, ktorý zhodnotil, že šaty dievčaťa sú nevhodné. Nechcel teda rodinu pustiť do kostola. Bolo to trápne. Rozhodne nesúhlasím s takýmto kontrolovaním, ale niektorí turisti sú schopní zájsť do kostola v plavkách rovno z pláže a to je vrcholne nevhodné.

modny guru
280 příspěvků 17.8.13 10:46

@Grete
ALEBO to robí kvôli úcte k ostatním veriacim?

jumbeee
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.8.13 11:26

@Sekhmet V jakém řádu je prosím ten kamarád? (Popř. mi bude stačit barva hábitu ;).) Já jen jestli to nebýval můj zpovědník, docela by to na něj pasovalo :).

jumbeee
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.8.13 11:29

Jinak do kostela chodím se zakrytými rameny a koleny a bez výstřihu. A hlavně oblečená čistě a neotrhaně. To první také kvůli lidem - když jde člověk do kostela, nemělo by tam být nic extrémně rozptylujícího. To druhé hlavně kvůli úctě k Bohu - je to víc než jakýkoli pozemský státník.

staramama
150 příspěvků 17.8.13 11:42

No nevim, tak otrhaný džíny do opery jsou problem a do kostela ne? Vždyť i v případě toho divadla můžete argumentovat stejně - jde tam pro umělecký zážitek, ne předvádět svoje oblečení, může davat větší pozor než někdo, kdo má sice oblek, ale usíná tam, můžou být rádi, že tam vůbec někdo přijde atd. atd. Situace je stejná - nevhodné oblečení, ale v jednom případě to vadí a ve druhém ne. Tohle fakt nechápu a přijde mi to víc pokrytecké, než slušné obléčení do kostela.

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.8.13 12:04

@staramama V zásadě jde o všeobecný úpadek dřív běžného zvyku obléct se slušně „mezi lidi“. Stírá se rozdíl mezi prací a volným časem, mezi domácím a venkovním oblečením a mezi významem jednotlivých aktivit, co člověk během dne podniká. Kostel a opera tím pádem přestávají být výjimkou, jako jí už dávno není kino, běžná restaurace nebo pochůzky po úřadech.

DanielaS
5057 příspěvků 17.8.13 12:24
@Grete píše:
Mně v tomhle přijde ČR jako vzácně nepokrytecká země a jsem za to vděčná. Nevidím žádný důvod pro to, aby oděv, za který nikdo není popotahován na ulici, byl najednou problém v kostele.
Kdo do sámošky nosí výstřih až na pupík a do kostela si bere dlouhý rukáv, ten to má drobet nešťastně nastavené. Buď chci nepohoršovat/nesvádět nikde, anebo je mi to fuk. Tydlecty představy o „slušnosti“ v kostele podle mě drobet odrážejí poněkud zvláštní představy o Bohu, kterému jako by šlo hlavně o to, jak věci vypadají na povrchu, a co je uvnitř člověka (nebo za branou kostela) mu bylo úplně fuk.

No, zrovna krestansky Buh ma premnoho vyhrad a pravidel k tomu, jak by se ovecky mely a nemely oblekat, chovat, stravovat, zdobit ci milovat.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek