Jaké oblečení považujete za vhodné na mši do kostela?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
Grete
800 příspěvků 17.8.13 12:58
@DanielaS píše:
No, zrovna krestansky Buh ma premnoho vyhrad a pravidel k tomu, jak by se ovecky mely a nemely oblekat, chovat, stravovat, zdobit ci milovat.

Myslím, že byste měla někdy nahlédnout do Nového zákona. Možná vás Ježíš stolující s nevěstkami, dotýkajících se malomocných, porušující jeden „nezrušitelný“ příkaz za druhým a opovrhovaný „náboženskými“ lidmi své doby docela překvapí ;)

Jinak mě se samozřejmě líbí, když se lidé na bohoslužbu oblečou hezky a podtrhnou tak hezký pocit se společné slavnosti. Ale netroufala bych si nikomu mluvit do toho, co pokládá za hezké oblečení, a jsem ze srdce přesvědčená, že jestliže takový člověk nepřišel do kostela záměrně svým oblečením provokovat, pohoršovat nebo se naopak vytahovat, pak je to Pánu Bohu srdečně jedno. Abych citovala velkou knihu: Člověk se dívá na to, co má před očima, Hospodin však hledí k srdci.

Go-lightly
3429 příspěvků 17.8.13 14:00

@Grete Přesně. Vy jste to trefila: farizeové! Sami do dveří nevcházejí, ale jiným zabraňují vejít.
Já sama jsem pro slušné oblečení, trochu slavnostní, ale když se tam objeví umolousaná lesana s divokýma děckama, nezahlížím na ni, hledá něco vyššího než je můj souhlas. A fakt, jen žasnu, jak lidi, co vůbec netuší, co víra obnáší, znají ji jen z Jiráskových bájí nebo z Rudého práva, dokáží předpisovat, jak by věřící měli vypadat a smýšlet.

Eleanor Rigby
613 příspěvků 17.8.13 14:06
@DanielaS píše:
No, zrovna krestansky Buh ma premnoho vyhrad a pravidel k tomu, jak by se ovecky mely a nemely oblekat, chovat, stravovat, zdobit ci milovat.

Pojetí právě tohohle se velmi liší mezi jednotlivými odnožemi křesťanství, evangelikál by mocně přikyvoval, husita by nevěřícně vyvalil oči.

Grete
800 příspěvků 17.8.13 14:18
@Eleanor Rigby píše:
Pojetí právě tohohle se velmi liší mezi jednotlivými odnožemi křesťanství, evangelikál by mocně přikyvoval, husita by nevěřícně vyvalil oči.

No tak zrovna já jsem evangelikál, co nevěřícně valí oko ;)
Podle mě v tomto ohledu nejde o rozdíl mezi církvemi, ale rozdíl mezi jednotlivými věřícími. Člověka, který si víru zjednodušil do rigidních neměnných pouček najdete v zásadě v každé církvi, i když v některých možná ve větší koncentraci. A naštěstí také v každé najdete lidi, pro které je jejich náboženský život veden dvojpravidlem „milovat Boha a milovat svého bližního“ a snaží se v rámci něj posuzovat jednotlivé životní situace a reagovat na ně.

DanielaS
5057 příspěvků 17.8.13 14:18

Proto pisu krestansky a ne katolicky. Bibli ctu denne, dekuji za optani. No a jelikoz mame trojjedinost, pak musime brat v potaz i toho starozakonniho Boha, a ten vyhlasoval smernice na kde co. Ruzne cirkve si z nich ruzne pokyny vybiraji a berou za sve. A par tisic let se ruzne cirkve horlive snazi nenechat ovecky jejich vlastnimu svedomi a predepisuji o sto sest.

DanielaS
5057 příspěvků 17.8.13 14:19
@Grete píše:
No tak zrovna já jsem evangelikál, co nevěřícně valí oko ;)
Podle mě v tomto ohledu nejde o rozdíl mezi církvemi, ale rozdíl mezi jednotlivými věřícími. Člověka, který si víru zjednodušil do rigidních neměnných pouček najdete v zásadě v každé církvi, i když v některých možná ve větší koncentraci. A naštěstí také v každé najdete lidi, pro které je jejich náboženský život veden dvojpravidlem „milovat Boha a milovat svého bližního“ a snaží se v rámci něj posuzovat jednotlivé životní situace a reagovat na ně.

To by pak nemuseli na tu msi. Verili by si doma, jak by uznali za vhodne, a zadnou organizaci by k tomu nepotrebovali.

DanielaS
5057 příspěvků 17.8.13 14:28

Abych to shrnula: za obleceni vhodne na msi povazuju uplne to stejne, ktere povazuju za vhodne k jakekoliv jine bezne interakci s bliznimi. Tedy to, v cem bych sla na postu nebo do prace. Nikoliv to, v cem bych sla na plaz nebo na brambory.

Robena
1257 příspěvků 17.8.13 14:30

Ja si chodim do kostelu mimo mse a tim padem mam po problemu :-)

Diankenstein
1895 příspěvků 17.8.13 14:31
@DanielaS píše:
Ruzne cirkve si z nich ruzne pokyny vybiraji a berou za sve. A par tisic let se ruzne cirkve horlive snazi nenechat ovecky jejich vlastnimu svedomi a predepisuji o sto sest.

Jeden známý(edit: pochopitelně katolík:) o svém kamarádovi-evangelíkovi říká, že je to fajn kluk, škoda že půjde do pekla:D

Grete
800 příspěvků 17.8.13 14:42
@DanielaS píše:
Abych to shrnula: za obleceni vhodne na msi povazuju uplne to stejne, ktere povazuju za vhodne k jakekoliv jine bezne interakci s bliznimi. Tedy to, v cem bych sla na postu nebo do prace. Nikoliv to, v cem bych sla na plaz nebo na brambory.

Pod to se můžu jenom podepsat :)

A co se týče onoho věření doma - samozřejmě, že to tak jde, ale je to trochu smutnější. Radost z něčeho je vždycky o něco lepší sdílená. A také má-li člověk nějak růst a vyvíjet se - i ve víře nebo v lásce k bližnímu - potřebuje k tomu kolem sebe lidi, o které se bude brousit, kterým bude pomáhat nebo se od nich učit. Různá církevní společenství dávají svým shromážděním různé důrazy, ale tohle je společné všem.

Alizon
1235 příspěvků 17.8.13 21:37

Nemyslim si ze by clovek mel chodit do kostela ve svem nejlepsim obleceni (trampove at si po vyletu do kostela klidne zajdou, at si tam zajde i zde zminovany bezdomovec) nebo obleceni vylozene puritanskem, ale mel by byt oblecen primerene mistu kde se nachazi (tedy v posvatnem prostoru kostela), tak aby jeho odev „nepohorsoval“ a aby svym oblecenim vyjadril urcitou uctu k tomuto prostredi.
Vyjimky potvrzuji pravidla a jsou situace, kdy neni primerene obleceni po ruce a kvuli tricku na raminkach bych z kostala nikoho nevyhanela, ale pokud mam odpovedet na otazku - jake obleceni by si na sebe mel clovek vzit, pokud pujde planovane na msi - musim odpovedet - obleceni slusne, neprovokujici (minisukne, velke vystrihy), respektujici posvatne misto a ostatni verici. Ve volnem case at si klidne dotycni ty sortky i minisukni (na mista kde se to hodi) nosi.
Zde zminovany argument, ze muze byt cirkev rada, ze nekdo do kostela vubec prijde a obleceni netreba resit mi pripomina podobny argument, ktery jsem cetla o dzinech v divadle - vzdyt muzeme byt radi ze tam ti mladi prijdou.

Konvalinka
244 příspěvků 17.8.13 21:48
@Diankenstein píše:
Jeden známý(edit: pochopitelně katolík:) o svém kamarádovi-evangelíkovi říká, že je to fajn kluk, škoda že půjde do pekla. :D

Pokud si nevymýšlíte, tak je váš známý buď nehorázně popletený nebo si z vás dělá legraci. Katolíci hlásají pravý opak - nikdo si nemá právo o nikom myslet, že přijde do pekla.

Alizon
1235 příspěvků 17.8.13 22:01
@Grete píše:
@DanielaS Jediný „kurz“, kterého se účastní všichni čeští katolíci, kteří chodí do kostela od dětství, je příprava ke svatému příjímání (v případě dospělých konvertitů příprava na křest). A tam se obvykle probírají mnohem důležitější věci než „zahalená ramena ano či ne“, protože o ty skutečně v důsledku nejde. Nevkus není hřích.

Nebo ctou Katolicky tydenik. Tohle na me ted vyskocilo po zapatrani na googlu
http://www.katyd.cz/…kostela.html
A pokud si dobre vzpominam - pri priprave na prvni svate prijimani kdysi pred lety nam na zaver knez rikal neco jako - „no a samozrejme prijdte slusne obleceni, ale to vam snad nemusim rikat“.

666mahu
1490 příspěvků 17.8.13 22:12

@Lettie, priblizne takovy odev, ve kterem pousteji do chamu v Italii - pro zeny nekam ke kolenum, zakryta ramena a primereny vystrih, muzi v dlouhych kalhotach.

Jinak mi absolutne nevadi prispivat na cirkve z dani, stat se zatim s cirkvemi nedokazal vyporadat, at to konecne udela.
Co mi neskutecne vadi je vstupne do Svatovitskeho chramu, nechapu proc, uz jsme jako rodina prispeli dost na dostavbu a povazovala jsem ho az do placeni za normalni kostel, kam mohu kdykoli vstoupit. Nechapu, proc bych mela platit v kostele, kde byli normalne krteni a oddavani prislusnici me rodiny a kam se vstupne neplatilo.

jumbeee
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.8.13 23:09

@666mahu Taky mě to štve, od té doby tam chodím jen v adventu na roráty.

svoby
31 příspěvků 17.8.13 23:25

Lidi já osobně nechápu proč by třeba ateista chodil do kostela?? nevěří na nebe ani na peklo, nevěří v boha. Tudíž nevěří ani na hříchy.??!

Dahllie
2222 příspěvků 17.8.13 23:30

@svoby Jakožto bezvěrec chodím okukovat sakrální architekturu, která mě zajímá. A na Půlnoční o Vánocích k nám do kostela, kvůli lidem, koledám a promluvám, které přesahují běžný náboženský ráz, ale silně se dotýkají naší společnosti.

Diankenstein
1895 příspěvků 18.8.13 07:05

@Konvalinka

A jejda…

Lenka M.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.8.13 09:17

U nás má pár kostolov na dverách piktogram ženy v midi sukni a tričku bez výstrihu s 3/4 rukávom, muž má na obrázku dlhé gate. Čo ma v kostole osobne nijak nepohoršuje sú výrazné farby-neexistuje dovod prečo voliť len tlmené.
Moj terajší názor asi najlepšie vystihol istý kostolník keď som bola dieťa „Je jedno či ste tu v teplákoch, ked sú čisté a budete sa chovať slušne.“Ten istý pán pravidelne z omše vyhadzoval tých čo si tam prišli pokvákať, či už mali na sebe tielko, alebo midi šaty so svetríkom a šnúrou perál. Domnievam sa, že úcta a vážnosť sa pozná podľa iných vecí než odevu.

Konvalinka
244 příspěvků 18.8.13 10:22

@Diankenstein Fakt, nekecám, je to pravda pravdoucí, která se dá lehce ověřit. Ti, co mi dali mínusy, by asi byli rádi, kdyby to bylo naopak :)

Lenka M.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.8.13 10:32

@Konvalinka No trúfate si dosť-tvrdiť, že v pekle neskončí celých zvyšných 6 miliard ľudí, ktorý niesu rímskokatolíci :)

Go-lightly
3429 příspěvků 18.8.13 10:40

@Konvalinka Je to pravda, mám dojem, že je to i v katechismu.To ty všelijaké sekty tvrdí, že kdo není u nich, shoří v pekle. Kámošky máma byla u jehovistů, sedala před televizí a usykávala: „Chm, všichni budete hořet!“

Diankenstein
1895 příspěvků 18.8.13 12:27

Já si založím sektu a budu hlásat, že v pekle skončí všichni, co nemají smysl pro humor:)

Sekhmet
1918 příspěvků 18.8.13 12:36

@jumbeee Cisterciák

Bagheera
344 příspěvků 18.8.13 12:41
@Diankenstein Jo, tam
@Diankenstein píše:
Já si založím sektu a budu hlásat, že v pekle skončí všichni, co nemají smysl pro humor:)
Jo, tam bych i vstoupila, ale kdo určí, co je humor? Protože spousta těch „zábavných“ pořadů v tv je nudná jak piliny. A naopak Cimrmanovy odborné vtipy: H2SO3, chacha, rozesmějou jen chemiky.
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek