Jazykový koutek

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Demode
2050 příspěvků 6.3.14 14:30
Jazykový koutek

Jazykový koutek je vám k dispozici. Snad nebude smazán.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Matmys
2595 příspěvků 6.3.14 14:39

Teď jsem zmatená, že to nevidíte - vážně tam není chyba?

Záleží taky na tom, jak se to podá a ačkoli reakce Morže spíš pobavily,
zapomněla jste se zmínit o tom, jak nás tady nazvala, tuším „hejnem krav“
No a výkřik od vás : „Myslím, že MP není od toho, aby se zde řešily pravopisné chyby, ale móda.:)“, tak ten mně dostal…

iga
1470 příspěvků 6.3.14 14:39

Víte, proč se sem hned všichni neseběhnou? Protože nemáte chybu v nadpise.

gummybee
4596 příspěvků 6.3.14 14:41

@Matmys to mně je špatně samozřejmě..
já ji našla, co jsem vyhrála? :D

Matmys
2595 příspěvků 6.3.14 14:42

@gummybee
Moji duševní podporu u stěhování :)

Demode
2050 příspěvků 6.3.14 14:43

@Matmys Již mi (pro jistotu :-) ) to napsala jedna uživatelka do SZ :-)

catherinne
13517 příspěvků 6.3.14 14:43

@gummybee budete dělat pomocnou ruku Marušce při opravování.

gummybee
4596 příspěvků 6.3.14 14:44

@catherinne tak to bych se stěhovala rovnou do bohnic :D

Demode
2050 příspěvků 6.3.14 14:45

@iga Jsou chyby a chyby. Některé jsou tak strašné, že nelze mlčet ;-)

Lalita
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.3.14 15:20

@iga
Jakou? Nebo už je to opraveno?

Matmys
2595 příspěvků 6.3.14 15:31

Dovolila jsem si na místě k tomu určeném zkopírovat ten tahák od @crazydaisy

1. p. (kdo? co?) – JÁ – TY
2. p. (bez koho? čeho?) – MNE, MĚ – TEBE, TĚ
3. p. (ke komu? čemu?) – MNĚ, MI – TOBĚ, TI
4. p. (vidím koho? co?) – MNE, MĚ – TEBE, TĚ
5. p. (oslovujeme, voláme) --------------------
6. p. (o kom? o čem?) – MNĚ – TOBĚ
7. p. (s kým? čím?) – MNOU – TEBOU

Riamine
322 příspěvků 6.3.14 15:32

Když už tady jsem, tak něco napíšu.
1. nepoužívá se spojení „oba dva“ vedle sebe, jednalo by se trochu o pleonasmus a je to nelogické
2. nepoužívají se spojky „a nebo“ vedle sebe, existuje pro tyto případy spojka anebo

Ještě k těm pleonasmům (popisování dvakrát téhož), uvědomily/i jste si, že pleonasmy jsou spojení jako např. hovězí biftek, lidová demokracie, notoricky známý, dárek zdarma, vymezit hranice? Pleonasmy nejsou žádné velké hrubice, ale používají se hlavně v poezii, v běžné mluvě jsou asi tak logické jako slovo nejoptimálnější ;).

Riamine
322 příspěvků 6.3.14 15:38

A kdyby někdo zapomněl skloňovat, může si procvičit pády s Hurvínkem . Je to známá scénka, ale myslím, že v jazykovém koutku musí být.

defilenaiguille
2824 příspěvků 6.3.14 16:03

@Riamine
Používám „oba dva“, stejně tak používám ve francouzštině „tous les deux“ (všichni dva :-) ), což by mělo být gramaticky správně.

@Matmys
Pomůcku s „tebe, tě“ nás učili ve škole, pomáhám si tím naprosto běžně.

Matmys
2595 příspěvků 6.3.14 16:07

@defilenaiguille
Já taky. Ale někdy to překombinuju a takhle to dopadne :)

Riamine
322 příspěvků 6.3.14 16:15

@defilenaiguille Je přirozené, že běžná mluva a mluva na diskuzních fórech se liší od mluvy v odborném stylu (správně by mělo být nesmyslné opravovat lidi v při používání běžně dorozumívacího stylu, protože určitá míra nespisovnosti a chybovosti je příznačná a zcela normální; s nadsázkou je to asi něco podobného jako opravovat vědce při používání termínů). Je to míněno jako zajímavost. Ne jako útok :D. Já to taky používám (líbí se mi to zmnožení), zjistila jsem to při studiích a docela mě to překvapilo.

Lamicka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.3.14 16:17

Na tabletu pisu jako prase. Bohuzel. Mam problem, ze na tabletu to proste nevidim. Pokud delam male chyby, prosim, odpuste mi to. Pokud napisu hrubku, klidne mi vynadejte.

bertulka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.3.14 16:21

@Riamine jejda, já používám i " oba dva" i "všichni tři " :-)

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.3.14 16:22
@Riamine píše:
1. nepoužívá se spojení „oba dva“ vedle sebe, jednalo by se trochu o pleonasmus a je to nelogické

To si dovolím oponovat, protože ač se ve spojení „oba dva“ může číslovka dva zdát redundantní, v určitých situacích je zcela na místě, zejména když chci zdůraznit, že skutečně ani jeden z předem daného počtu nechybí. Stejně jako když řeknu „všichni tři“. Přišli oba dva je zkrátka silnější a důraznější než přišli oba.

Riamine
322 příspěvků 6.3.14 16:38

@bertulka @stricc Ano, máte pravdu. Ve své úvaze jsem vycházela z charakteristiky stylu. V běžné komunikaci, v uměleckém stylu je dovoleno skoro vše, publicistický má omezení (v jistých případech lze některé hranice otupit), řečnický styl je kapitola sama o sobě. Pokud bereme v potaz chyby, odborný styl by měl být asi nejčistší. V tom případě by bylo asi zbytečné, kdyby astronom říkal, že na obloze jsou vidět oba dva měsíce Marsu, když Mars jich víc ani nemá. Toto jsou spíše stylistické otázky: co je pro danou komunikaci žádoucí a co není příliš obratné. Jak jsem řekla, mám ráda tu naléhavost při tom zmnožení, tak to používám taky. Je to obecná formulka, asi jsem měla vysvětlit kontext lépe.

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.3.14 17:29

@Riamine s tím souhlasím. Brala bych taky v úvahu, že v běžném hovorovém vyjadřování, které se tady dá právem očekávat, protože diskusní forma svým způsobem supluje živou konverzaci, je podobné zmnožení rovněž časté a přijatelné. Čekat odborný styl na ryze laickém fóru by asi bylo nejen marné, ale i zbytečné. :-)

Betty J.
2031 příspěvků 8.3.14 16:39

@Riamine: dovolím si drobnou poznámku na okraj k „lidové demokracii“. Ne snad, že by se z jazykového hlediska nejednalo o pitomost, ale tento terminus technicus měl v dobách vlády té jediné správné strany odlišit tu jedinou správnou demokracii od politických systémů zemí, v nichž moc držel buržuj a imperialista namísto dělníka, rolníka a pracujícího inteligenta.

Morže
1094 příspěvků 4.4.15 16:12

Doufám, že vám dámy nebude vadit, když svůj dotaz položím zde, ale nevím, kde v jiné diskuzi bych mohla položit otázku a při zakládání nového tématu mi tu vyplivlo tohle téma.
Začala jsem se zajímat o anglicky mluvená videa na Youtubu o různých tématech, co mě zajímá (kosmetika, krása, móda a tak). Nicméně moje angličtina je tak na úrovni mezi A2 - B1 což je docela chabý, ale snad to není úplně nejhorší.
Když je text psaný, tak není problém vyhledat si neznámé slovo, co znamená nebo si z celé věty vyvodit význam toho slova. Problémy mám ale v mluveném projevu. Často říkají nějaká slova, která jsou s jinými slovy dost podobná nebo nemám ponětí, jak se to slovo píše a neznám význam ani kontext. Jak mám proboha dohledat, co to znamená, když netuším, jak se to slovo píše? Zkusila jsem třeba přes vyhledávání pomocí hlasu v mobilu, ale to každou chvíli našlo jiné výsledky. Dělá mi problém rozlišit, zdali říká třeba „to light“ nebo „tonight“ a tak.

billie
374 příspěvků 4.4.15 16:26

@Morže Skuste dlhsiu dobu pozerat videa od tych istych ludi, ono to casom pride. Mne sa stavalo dost casto, ze ked som sa spoznala s novym clovekom-cudzincom, tak mi trvalo niekolko dni, kym som si zvykla na to, ako hovori a nemusela ho prosit, aby zopakoval kazdu druhu vetu, u ludi pouzivajucich silny dialekt to trvalo aj niekolko tyzdnov. To iste bolo, ked som zacala sledovat serialy v anglictine bez titulkov. Z prveho dielu som pochytila dej a nejake detaily, po par dieloch nebol problem. Moja skusenost je tiez, ze je z casoveho hladiska jednoduchsie neprekladat otrocky kazde slovo, ktore nerozumiem. Skor som sa snazila pochopit kontextu a ked to nepomohlo a vyraz sa opakoval viackrat, tak som si ho prelozila. Za zmienku tiez stoji, ze vela slov nema adekvatny preklad.

Woo
13 příspěvků 4.4.15 16:46

Pokud se jedná o videa na youtube, je možné si zapnout automatické titulky.

edit: překlep

Příspěvek upraven 04.04.15 v 16:50

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek