Je móda umění?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Gallant.Crow
35 příspěvků 9.10.12 10:03
Je móda umění?

Považujete módu za umění, nebo je pro vás jen jakýmsi vedlejším fenoménem? Považujete módní návrháře světových jmen za umělce? Pokud ano, co konkrétně máte na mysli?

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Curlygirl
1901 příspěvků 9.10.12 10:23

Haute couture tvorbu světových návrhářů považuji za určitý druh umění. Běžné kolekce už ne, i když mají některé prvky a nápady z přehlídek. No a to, co se prodává v řetězcích a co lidi nosí běžně na sobě, to ne.

Gallant.Crow
35 příspěvků 9.10.12 10:31
...

Myslím i jako umění kombinací nejen barev ale i střihů a tvarů vzhledem k postavě. Kombinace různých věcí od různých návrhářů, prostě záležitosti zacházející až do takových detailů.

Curlygirl
1901 příspěvků 9.10.12 10:39

@Gallant.Crow nevím, jestli Vás chápu dobře, ale já to myslím obecně a komplexně. Se vším, co k tomu patří. Ať už to je volba materiálu, střih, barva, kombinace s doplňky, nebo dokonce účes a líčení a celá ta „attitude“ daných modelek.

Soňa3
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.10.12 11:00

Nepochybně, a zcela nepochybně toto umění neovládám. Spíš vždycky vznikne dojem „neurazí“ - ono to je taky tím, že mám opravdu dost tvarovanou postavu, slovanskou, a ty vypadají lépe svlečené, než oblečené..

Andrássy
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.10.12 11:05

Uvařit dobrou svíčkovou je taky „umění“ :-D

Sibyla
2646 příspěvků 9.10.12 11:07

Asi je to jako se vším: každou věc lze dělat mizerně, průměrně či geniálně. Lidé jako Dior, Poiret, Chanel, Balenciaga vycítili atmosféru a požadavky doby a stvořili odění, které s ní korespondovalo, odráželo ji a formovalo. Jistě v sobě meli jiskru génia: senzitivitu a tvůrčí myšlení, spolu s realismem. Na druhou stranu: výroba oděvů není umění ale řemeslo, jak věděl každý poctivý krejčí, a jak nevědí současní exhibicionisté Klírova typu.

Robena
1257 příspěvků 9.10.12 11:20

Myslim, ze umeni se odviji od dobre zvladnuteho remesla. Na prvni pohled bych modu za umeni nepovazovala, na druhy ano.

Jiná Realita
13791 příspěvků 9.10.12 11:30

@Sibyla
Většina dnes obdivovaných starých uměleckých děl bylo také dobře zvládnuté řemeslo, často dokonce přímo ze specializovaných řemeslných dílen :) kde jeden kreslil hlavy, druhý stromy a mistr jen dočmrkal toho génia :) (samozřejmě lehce nadsazeno!)

osobně myslím, že génius, řemeslo a umění jsou natolik spjaté, že jsou nerozdělitelné…proto neuznávám mnoho současného snobského „umění“, které řemeslnou součást zcela nebo z větší části postrádá.

pokud splňuje výše uvedené kritérium, pak módu za umění považuju, a to ve všech směrech - jak to, co tvoří návrháři, tak to, jak je někdo schopen jejich dílo nakombinovat.

Sibyla
2646 příspěvků 9.10.12 11:39

@Jiná Realita Ano, přesně tak! Bach byl prostě muzikální řemeslník, usilovně a poctivě pracoval, aby uživil svých 20 dětí. Rozhodně se nenárokoval geniálnickou rozervanost a nepochopení - to je vynález XIX. století, které umělce povýšilo na velekněze. No, a dnes na tom parazituje spousta nafouklých eg.

Curlygirl
1901 příspěvků 9.10.12 11:51

Já bych definovala umění návrhářů v dnešní době jako mistrně zvládnuté řemeslo plus to „něco“ navíc… U Klíra a spol pokulhává už to řemeslo a to, čím se to snaží snaží asi zachránit, to ještě víc pohnojí.

mujercita
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.10.12 13:14

Mně se líbí, co napsala Sybila, podle mě má pravdu. Ono je to tak i s hudbou i s výtvarným uměním, v každé tvorbě se dá považovat za umění až to, co k perfektně zvládnutému řemeslu přidá cosi navíc, čím své okolí trvale obohatí o nový zážitek. To trvale mi taky připadá důležité. Cosi, po čem se nejpozději za dva měsíce slehne zem, nejspíš umění nebude. A není souzeno každému tvořit umění, protože řemeslo se dá naučit, ale talent a inspiraci prostě nemá každý, což je vlastně v pořádku, jinak by se umění nepovažovalo za cosi výjimečného a byla by to prostě normálka.

oXide
23 příspěvků 9.10.12 20:16

U někoho je to jen dobře zvládnuté „řemeslo“ (i když zde se to slovo nehodí.) Ale co se návrhářů týče, tam to nepochybně jakýsi druh umění je.

Sibyla
2646 příspěvků 9.10.12 20:24

@oXide U těch velkých jistě. Ale „tvorba“ takové Brigity Roščákové je snad horším paskvilem umění než příslovečný obrázek jelenů a břízek. Ten koneckonců nenadělá velkou škodu, visí si neškodně na stěně, a vkus svých majitelů už asi víc zkazit nemůže. Zatímco mizerně ušité, barevně přeplácané kurví kroje z levných materiálů vycházejí na veřejnost, odhalují těla, kazí vkus a působí slabším povahám újmu na zdraví.

Ems
1482 příspěvků 9.10.12 20:53

Za mě určitě ano, Coco Chanel řekla "Fashion is like architecture, it´s the matter of proportion, to trochu s nadhledem. Ale aby se člověk uměl obléknout, potřebuje nějaký vkus - estetické cítění. Tvoří tudíž něco estetického, krásného.
A pak záleží na naší definici umění. Je umění to co je krásné nebo to co má myšlenku a hloubku? Pro mě to musí být hezké a pokud to má myšlenku tím lépe, ale to první je pro mě (a to je dost subjektivní) důležitější.

klubo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.10.12 20:57

Ne, za mě je móda design, užitá tvorba - má potěšit, zpříjemnit život, udělat jej krásným nebo aspoň snesitelným (to je vtip…). Umění nemusí být krásné, ani nic zpříjemňovat, možná naopak - zneklidňovat.

Ems
1482 příspěvků 9.10.12 21:01

@klubo s tím co říkáte můžu vlastně i souhlasit, ačkoliv si to lehce protiřečí s tím co jsem sem napsala já. Prostě záleží na definici umění a ta je subjektivní…:)

MP Barbucha
3716 příspěvků 9.10.12 21:04

Pro mě móda uměním je. Ale které konkrétní výrobky a kombinace, to je asi dost subjektivní. Nemyslím, že umění a umělci jsou nějak extra vzácní. Těch opravdu geniálních je málo, ale jinak často mám pocit, že téměř každý je schopen vytvořit umělecké dílo. Třeba jen tím, že se zahledíme do přírody a v hlavě si uděláme fotku. Vnímání krásna a vytváření krásna je pro mě propojené.

klubo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.10.12 21:06

@Ems Tak jasně, ona ta architektura také není úplně volné umění.

klubo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.10.12 21:13

@MP Barbucha Vaše teze je pro mne trochu odvážná :-), ale myslím, že jste šťastný člověk.

Šošana
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.10.12 21:22

To je zajímavé, někdy včera jsem si uvědomila, že móda je umění:-) Tedy mně se tak zdá, tudíž odpovídám ano. V tom smyslu, že něco se kombinuje s něčím - v ideálním případě podle uváženého výběru, přihlíží se k dalším komponentům, k barvám, plochám, dotváří se to do působivého celku, cílem je, aby vzniklo něco krásného. Mám na mysli celkový dojem, který kreace vzbuzuje v souladu se svým nositelem. Vytváří se svého druhu obraz. (Radši než socha:-)
Pak potkáváme krásné obrazy, docela zajímavé i méně podařené ilustrace a také zprzněné plakáty:(

MP Barbucha
3716 příspěvků 9.10.12 21:25

@klubo
No právě, jsem obklopená uměním:-) True story!

Andrássy
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.10.12 21:33

@Ems Coco Chanel rovněž řekla: Fashion is not art. It is a profession. It must be done with a lot of rigor. A druhý citát: A fashion that does not reach the streets is not a fashion.

Ems
1482 příspěvků 9.10.12 21:34

@Andrássy Dobře vytrhla sem to z kontextu…abych ukázala co tím myslím..:D
a s tím první bych polemizovala člověk který se živí malováním to má taky jako profesi…není tedy umělcem? To že to vyžaduje práci přeci neznamená že to není umění..:)

666mahu
1490 příspěvků 9.10.12 21:37

Kdybych nepovažovala módu za umění, ale jen za řemeslo, nebyla bych ochotna dát za některé kousky tolik peněz.
Považuji za umění i kombinování (nezáleží na ceně jednotlivých kusů).

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek