Kde jste skončily, když jste nevěděly, kde chcete pracovat

Fotoalbum tématu (8) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Mayim
401 příspěvků 12.1.15 20:27

Na arabštině jsem si vylámala zuby kvůli výslovnosti (gramatika by byla fajn, mám vystudovanou hebrejštinu, takže se na tom dalo stavět)… jo a kdysi jsem zkoušela akkadštinu (přečíst si Chammurapiho v originále jsem nezvládla, ale byly to dva nejzábavnější semestry, jaké jsem zažila)… a mám spoustu dost exotických nápadů, takže do konce života se mám co učit :-D

DanielaS
5214 příspěvků 12.1.15 20:49

Ja se jeden rok ucila arabsky cist a psat. Nahodou jsem v technicke knihovne v regalu s organickou chemii nasla ucebnici arabskeho pisma. Tak jsem si ji pujcila, zejo. Protoze mam odjakziva tendenci psat sice pravou rukou, ale se sklonem doleva, to arabske pismo se mi psalo ohromne prijemne. Po nejake dobe rodice uvideli moje cvicne papiry a velmi se divili.
Ty se ucis arabsky?
Ne, jenom cist a psat.
Proc?
Nasla jsem v knihovne ucebnici.

No, dnes by to vyznelo uplne jinak…

brrr
257 příspěvků 12.1.15 21:07

@pavla.ku No, o chleba jsem se říct nenaučila. :-) Veselejší tam byla věta „Chlapec líbal dívku.“, ale tu si už nepamatuju, akorát vím, že „samku“ je líbal. A „amesegenalou“ děkuji.

Leppäkerttu
642 příspěvků 13.1.15 08:29

@Lola Jo, finsky umim a pouzivam ji kazdodenne. Zkousela jsem i madarstinu, ale rozumim jen psanemu textu (se slovnikem), mluvit skoro nemluvim. Zlata jednoducha finstina…
Btw i tu vetu s prujmem uz jsem byla nucena pouzit :D

Morže
1094 příspěvků 13.1.15 08:51

Finština je super.

Grossularia
3204 příspěvků 13.1.15 09:03

Velký Bratr je tu a čte si Módní peklo! Teď mi do mailu přišla nabídka kurzů od Coursery, kde už jsem dva absolvovala (potravinářskou chemii a výživu dětí)- prý podle mého zaměření by mě mohlo zajímat: Potravinový systém v USA (OK, zcela odpovídá tomu, co jsem tam navštěvovala dosud) a - Čínština pro začátečníky!!! :D

Akitaken
4960 příspěvků 13.1.15 09:42
@pavla.ku píše:
@Akitaken Podle těch příspěvků co jste psala jste ráda sama se psem, máte svůj svět prostě, to není nic ve zlém.

Já to nijak zle neberu, jen jsem byla zvědavá :-)

A jinak jsem se ještě chvíli učila taky latinsky.. ale těžko říct, jestli je to ta pravá exotika :)

Adeena
1428 příspěvků 13.1.15 09:59

@Akitaken Taky jsem měla latinu dva roky. A zbylo mi jen „bene laboro, itaque laudor“. A pak mi ještě uvízlo v hlavě „Anathema sit!“ (budiž proklet).

Tebah
4257 příspěvků 13.1.15 10:08

@Adeena Do teď si z latiny pamatuju ty věty o vlčici (a částečně skloňování, to občas dokonce využiju) :-)

Akitaken
4960 příspěvků 13.1.15 10:22

Já umím latinsky „Na tom Pražským mostě“ a „Sedí muška na stěně“ :-D

Atlacoya
2790 příspěvků 13.1.15 10:44

Já umím latinsky S. V. B. E. E. Q. V. a Non rex lex est sed lex rex a pár dalších bezvýznamných větiček.

Amamanda
4 příspěvky 13.1.15 13:15

Moje vysněná práce se od střední změnila asi třikrát. :) Z obchodky jsem šla na uměleckou VŠ, protože mi filologie na UK nevyšla. Nakonec jsem vyzkoušela dvě povolání z těch vysněných a zjistila, že to není nic pro mne a skončila u docela jiné, která mne baví neskutečně. :D I taková může být cesta k vysněné práci. :)

Eirinn
469 příspěvků 13.1.15 13:44

Na arabštinu a čínštinu to asi nemá, ale já se učila zhruba rok a půl rusky. Dobrovolně a sama od sebe. V deváté třídě na základce jsem totiž naznala, že učení jazyků mě strašně baví a chtěla jsem svou němčinu doplnit něčím jiným, ideálně trošku neobvyklým. (Tehdy jsem byla v kouzelném období, kdy by mě do angličtiny bylo možné přinutit jen s použitím biče. Ale to je zase jiný příběh.) Nakonec jsem se s ruštinou musela rozloučit, protože jsem za prvé levák a za druhé příšerně škrábu i česky, takže naučit se psát azbukou tak, abych to přečetla aspoň já, byl nepřekonatelný problém. I tak se mi ale pak ten kousek ruštiny velice hodil při práci v hotelu a dodnes považuju ruštinu za pěkný a zajímavý jazyk.

A nedávno jsem narazila na youtube na lekce irštiny, tak to sleduju a snažím se aspoň něco málo pochytit. Gramatiku sice vysvětlují moc pěkně a pomalu a jako pro idioty, ale nějak zatím zapomněli aspoň trošku vysvětlit výslovnost. Asi mi nezbyde nic jiného, než si fakt pořídit domů živého Ira. :)

bram
601 příspěvků 13.1.15 13:53

@Eirinn Doporučuji aplikaci Duolingo, mohla by ten youtube kurs dostatečně doplnit

LorelaiH.
3369 příspěvků 13.1.15 15:12

@Amamanda přestaňte prosím naznačovat a napište pro nás zvědavky, co teď děláte :)
@Adeena Mně z latiny utkvěly názvy kapitol z Gabry a Málinky - Verba movent, exempla trahunt :) @Tebah Věty o vlčicích v lese jsme měli taky. Nejvíc mě beztak bavily hodiny, které byly proložené antickou mytologií. A pak taky vysvětlování původu jmen (Renata - znova narozená, Roman - Říman apod. :) )

LCH
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.1.15 16:19

@Amamanda To já jsem dělal nejprve tamtu s tím, moc dobré to bylo. Ale pak přišla tudle ta a ta byla tak výborná, že mne to raketově vymrštilo k tamté…fakt doporučuji.

Olinka
2582 příspěvků 13.1.15 16:53

Učím se druhým rokem hebrejsky a strašně mě to baví. Kupodivu se čtením mám vždy největší problém (i mí spolžáci) u původně cizích slov přepsaných do hebrejštiny. Přepisují totiž foneticky. Takhle jsem dlouho dumali nad slovem pab, protože jsem tak navyklá, že tam uprostřed má být „u“, že mě vůbec nenapadlo, co by to sakrapráce mohlo být. Mimochodem řízek je שניצל
tedy doslovně přepsáno do češtiny „šnicl“ :-)
Jinak se chci ještě učit dánsky, měla bych se naučit aspoň číst azbuku a slíbila jsem si, že až se přestěhuju do Izraele, přidám ještě arabštinu, ale tím už fakt končím.
(Jinak dobře umím anglicky a německy, latinu jsem se sice poměrně akčně učila na gymplu ve stylu úryvků z římských textů, ale teď jsem to bohužel omezila na Misce fiat unguentum.)

Mayim
401 příspěvků 13.1.15 18:39

@Olinka

mě v hebrejštině odrovnal „zavináč“, tedy @ - štrudel. Našeho učitele jsme podezírali, že si z nás dělá legraci. Nedělal.

BarcaAri
631 příspěvků 13.1.15 18:40

@Adeena Tak to „bene laboro…“ mame stejne. Sest let latiny moc nasledku nezanechalo, bohuzel:)

@Akitaken No jasne sedi muska na stene… i melodii si pamatuji. A jeste dam dohromady Gaudeamus Igitur.

711990
3200 příspěvků 13.1.15 19:54

@BarcaAri my se v latine ucili neco jako „bezi liska k taboru“. V originale „portat lupa musculum, per parvulum rivulum“ ;)

Go-lightly
3429 příspěvků 13.1.15 19:56

@LorelaiH. „Camilla sedet!“ - to když Gabra řekla koze Herce, posadila se.

Akitaken
4960 příspěvků 13.1.15 19:57
@711990 píše:
@BarcaAri my se v latine ucili neco jako „bezi liska k taboru“. V originale „portat lupa musculum, per parvulum rivulum“ ;)

Jé, tuhle jsme neměli. Krom mušky to ještě byl Kdyby byl Bavorov a Co sa to šupoce za tú stodolú. No a pak samozřejmě Gaudeamus a Adeste fideles :)

711990
3200 příspěvků 13.1.15 19:59

@Akitaken ja zas neznam ty vase;) my meli jen lisku a mysku a Gaudeamus;) no a spoustu vet o detech, vlcicich a rolnicich:D

Akitaken
4960 příspěvků 13.1.15 20:06
@711990 píše:
@Akitaken ja zas neznam ty vase;) my meli jen lisku a mysku a Gaudeamus;) no a spoustu vet o detech, vlcicich a rolnicich:D

Já si ze střední pamatuju jen blbosti, tak proto.. :-)

Kokoska1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.1.15 20:07

Já jsem měla latinu rok na gymnáziu. Vyučující pochopil dřív než my, že číst Homéra v originále opravdu nikdo z nás nezvládne, takže se nezkoušelo, nepsaly se písemky, prostě jsme si každou hodinu zapsali jen pár slovíček. Pamatuju si z toho všeho jen „Hanibal ante portas“. A časování „laudo, laudas…“, což se mi dost hodilo, když jsem se pokoušela naučit něco ze španělštiny.

Stránka:  « Předchozí 1 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek