Kdo nabízí tykání?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 Další »
jumbee
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.10.12 17:09

Když už to téma řešíme… Rodiče mého přítele mi vykají. Je nějakou mou nepsanou povinností nabídnout jim, aby mi tykali? Mně vykání naprosto vyhovuje a nemám chuť to zatím měnit, dokud nejsem jejich snacha. Je to špatně?

Pavučinec plyšový
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.10.12 17:10

@jumbee Nemusíte to měnit nikdy.

gulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.10.12 17:10

@jumbee Ak im tykáte, tak ano. Ak im vykáte, tak to nechajte tak. Tykanie Vám potom až budete trebárs ta snacha navrhnu oni.

Pavučinec plyšový
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.10.12 17:14

Páni, teď teprve jsem si poprvé v životě uvědomila, že mi tcháni odjakživa tykají!

jumbee
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.10.12 17:14

@gulietta Samozřejmě vykám :). Dobře, díky za uklidnění. Jeho otec ještě ke všemu používá „Slečno zdrobnělina mého jména“… a mně je z toho vždycky tak dobře! :D

mujercita
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.10.12 17:15

@gulietta To je jednoduché :-) současným kamarádům svých dětí zásadně vykám. Dokonce i příteli své dcery jsem začala tykat až tak po půl roce, protože mi to prostě nešlo z pusy.
Takže když potkám bývalé dítě po deseti letech pauzy, budu mu vykat taky, protože si ho zaručeně nebudu pamatovat. Ale myslím, že to se mi zatím nestalo. Fakt je, že když mě nějaké takové bývalé dítě venku pozdraví, obvykle automaticky odpovídám taky dobrý den a ne ahoj, ale já občas odpovídám dobrý den i úplně malým dětem, protože jsem poněkud roztržitá a odpovídám napůl automaticky.
Naopak jsou prý lidi, co začínají mládeži vykat úderem jejich osmnáctin nebo tak nějak, ale to mě prostě nikdy nenapadlo.

gulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.10.12 17:17

@Pavučinec plyšový škoda. Viete aký je to pekný pocit, keď vám mamka vášho manžela, ktorú máte rada navrhne tykanie. Tá moja to urobila po roku od nášho zoznamenia a mňa to vtedy tak potešilo, mala som pocit, že už patrím do rodiny..-)

Pavučinec plyšový
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.10.12 17:19

@gulietta Hm, zdá se, že mě tedy vzali do rodiny, sotvaže jsem se poprvé zjevila :)

gulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.10.12 17:22

@mujercita ja som to myslela tak, že tí ľudia ma videli vyrástať od školky a tykali mi takmer do 30. Vykať mi začali až teraz, po tých 10 rokoch čo sme sa nevideli. Ja som im vykala celý život a niektorí sú to aj 80 roční ľudia. Pamätajú si ma, ja ich. Poznáme sa s ich rodinami a práve to, že mi zrazu vykajú je také rozpačité. Mám pocit, že som už stará. A ja chcem zostať v ich očiach mladá. :-)

gulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.10.12 17:23

@Pavučinec plyšový tak a mám po peknom pocite! :-D

Pavučinec plyšový
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.10.12 17:24

@gulietta Ještě bych dodala, že toho nepochybně potom mockrát litovali :)

gulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.10.12 17:26

@Pavučinec plyšový dúfam, že ta moja svokra nie. Je to super žena a ja som rada, že som si dokázala získať nielen jej syna, ale aj jej priateľstvo.:-)

Karoleenah
2322 příspěvků 4.10.12 17:28

No vida, zrovna jsem dnes přemýšlela nad tím, jak řešit situaci, když vám tykání nabídne někdo, komu tykat nechcete. Říct na takovou nabídku „ne, děkuji“ je sice efektivní, ale zní to dost divně a tak jaksi nezdvořile, alespoň mně… :)

mujercita
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.10.12 17:32

@gulietta Aha, tak tohle se mi zatím myslím nestalo nebo si to nepamatuju.
Já mám taky situaci trochu jinou tím, jak žiju v tom dvojjazyčném prostředí, Španělé jsou hodně neformální a většinou automaticky tykají hned na potkání, když jde o mladší lidi nebo aspoń vrstevníky nebo kolegy. Ani mi nikdy nepřišlo divné, že mi tykají všichni, kterým tlumočím, já na oplátku tykám těm, co jsou přibližně stejně staří nebo mladší, starším ne. Mezi Čechy bych to nesnesla, ale v tomhle případě mě naopak docela zdrtilo, když jsem po poslední návštěvě Španělska zjistila, že mi většina lidí vyká a říká mi seňora. To je definitivní začátek konce :-)
Co se týče mé tchyně, ona je Kubánka a já jí vykám a jsem asi jediná, všechny ostatní snachy a zeťové jí tykají, ale ono na Kubě není zvykem tykání nabízet. Prostě se to nějak ustanoví samo a už to tak zůstane. A mám podezření, že jí se to moje vykání vysloveně líbí a užívá si to jako něco extra. Ona mně samozřejmě tykala hned a sama od sebe, ale to je v tomhle případě úplně normální.
Tahle schizofrenie se pak někdy projevuje tak absurdně, že s jednou kolegyní z Barcelony si tykáme, pokud komunikujeme španělsky, a vykáme, když komunikujeme česky.

GreatSusan
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.10.12 17:36

@Karoleenah nezlobte se, ale bylo by mi milejsi zustat u vykani - pokud mozno mile a s usmevem

Krehutka
368 příspěvků 4.10.12 17:44

@Karoleenah Záleží na tom, kdo to tykání nabízí. Obecně lze tykání slušně odmítnout (jak psala Great Susan), pokud tykání nabízí společensky méně nebo stejně významná osoba. Pokud tykání nabídne společensky významnější osoba, je lepší tykání přijmout, ale nepoužívat, tedy při další příležitosti zase vykat (např. pokud tykání nabídne nadřízený).

llolla
2102 příspěvků 4.10.12 18:11

@MP Janka
Ona vám tykání nenabídne- je sice učitel, ale když za kurzy platíte, tak je to asi trochu jinak- tam ona je v podřízené pozici, i když máte pocit, že je autorita. Záleží na tom, o kolik je starší a taky jestli vám je kolem 20, nebo třeba 35…
Pokud chcete, aby vám tykala, a vy jí ne, tak jí to řekněte (ale co nejdřív, ono čím víc to člověk odkládá, tím je to pak divnější), ale sama ji u toho vykejte. Pokud vám nevadí, že se občas splete, tak to nechte být. Já bych ve chvíli, kdy se splete klidně řekla: mohly bychom si tykat.

Ceresa
465 příspěvků 4.10.12 18:54

Proto mam tak rada anglinu a mezinarodni prostredi, zadne vykani a rovnejsi pristup…

Garfie
4456 příspěvků 4.10.12 19:20
@gulietta píše:
Pamätajú si ma, ja ich. Poznáme sa s ich rodinami a práve to, že mi zrazu vykajú je také rozpačité. Mám pocit, že som už stará. A ja chcem zostať v ich očiach mladá. :-)

Tak já se octla v podobné situaci-po patnácti letech jsem se setkala s babičkou velmi dobré kamarádky, jako středoškolačce mi pochopitelně tykala-a teď mi vykala. Tak jsem ji požádala (no, spíš trochu vynadala :-) jestli by mi nemohla tykat-že si připadám děsně stará…:-)

drENT
593 příspěvků 4.10.12 19:48

@MP Janka Pokud je vaše cvičitelka jen o několik let starší, jak píšete, potom jste v pozici toho, kdo nabízí tykání, určitě vy, jako klient. Představte si opačnou situaci - máte klienta, který je plus mínus stejně starý jako vy, máte s ním dobré vztahy a sem tam mu z roztržitosti „tyknete“ - být v pozici vaší cvičitelky, tak bych se asi trochu zastyděla, kdyby mi to takhle ujelo, protože bych si nebyla jistá, zda vám to není nepříjemné. Být vámi, tak jí tykání normálně nabídnu; mám za to, že ji to i potěší (pokud tedy nemusí držet nějaký zvrácený protokol, že klientům se zásadně netyká…).
Jednostranné tykání určitě ne. @LadyPapajka Chápu, že do určitého věku to člověku ani nepřijde, ale dnes to považuju za výraz neúcty. Je sice pravda, že se někomu mírně krátkozrakému může zdát, že je mi -náct (což už mi dávno není), ale pokud mi někdo samovolně tykne, tak na něho hodím alespoň ošklivý pohled a zatínám zuby, abych mu neodpověděla něco hodně jedovatého v tykacím módu. Pochopitelně nemluvím o společenských příležitostech, kde se při seznamování tykání v podstatě předpokládá (v hospodě apod.), spíše o situacích, kde se a priori předpokládá vzájemné vykání (např. na ulici, v obchodě, ale i ve vztahu nadřížený-podřízený).

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 4.10.12 20:00

@MP Janka myslím že nabídka tykání, nejlépe následující hned po tom „přeřeknutí“ ze strany cvičitelky je naprosto v pořádku, ne stylem „já sem Janka, budem si tykat“, ale např. „to je v pořádku, můžete mi tykat - a pak je na ní, aby řekla "prima, já jsem Eva“ a je to. ovšem při jízdě to jde těžko, jestli se to jindy nestává, tak bych to zkusila nějak připomenout předtím/potom, ve vhodné situaci, např. „všimla jsem si, že ty povely se s vykáním tlučou, co kdybychom si tykaly, nebude vám to vadit?“

situace, kdy mi tykají lidi, kterým vykám, jsou přípustné fakt jen když mě ten člověk zná odmala a na vykání časem nepřešel, jak píše třeba gulietta, jinak se mi to zdá naprosto mimo - nenapadá mi naprosto žádná vhodná situace, kdy bych někomu nabídla, aby mi tykal, zatímco mu budu vykat. nejsem žádný znalec etikety, ale imho je to mimo - snad jen, že by to byla něčí babička/dědeček nad 70 let a bylo by to tak v jeho okolí zykem. u některých známých jsem naopak spontánně bez vyzvání přešla taky na tykání, protože se mi to už v mém věku zdálo divné (věkový rozdíl je sice pořád stejný, ale je rozdíl 10 vs. 30 let věku a 30 vs, 50).

nabízet tykání jako první něčím rodičům, byť by to byli rodiče manžela, je myslím fakt divný, měli by to nabídnout sami, když ne, vykala bych do roztrhání těla:-)

vykání a přitom oslovování křestním jménem by mělo být minimálně podmíněno tím, že se vás ten dotyčný dovolí, jestli může to křestní jméno používat (třeba v práci, rodiče od přítele/přítelkyně asi nee, to by bylo divný, ti to asi můžou automaticky:-)

jinak, já právě tykání v práci odmítla už párkrát, protože jsem si chtěla udržet odstup, a nemusí to vůbec vadit, jen je třeba podat to trochu diplomaticky - „nezlobte se, ale raději bych zůstala u vykání, před klienty/kolegy atp. by to nevypadalo vhodně“, nebo, pokud to situace/daná osoba, tu je teda třeba trochu znát, snese, tak to převést právě do toho vtipu - „ale ne šéfe, já bych raděj zůstala u vykání, vy krávo se říká hůř než ty…“ :-)

LorelaiH.
3369 příspěvků 4.10.12 20:04

@Garfie Mně se stalo to samé, jen s tátou mojí nejlepší kámošky že střední:-) Na druhou stranu mě ale potěšilo, že už ve mně viděl ženskou a ně malého žabce:-)

oXide
23 příspěvků 4.10.12 20:06

Peníze stranou, kdo platí je jedno. Etiketa říká, že nabídku tykání jako první smí nabídnout společensky významnější/starší osoba nebo žena. Více to rozebírat nemá cenu, ale k tvé situaci.

V tomto případě je nabídka určitě na cvičitelce, nicméně jak zde někteří už řekli, rozhodně není stranou říci, že ti nevadí tykání, pokud se tak z její strany stane.

mujercita
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.10.12 20:17

Já bych řekla, že taky dost záleží na těch konkrétních lidech. Když jsem ještě byla zaměstnaná, měla jsem tři starší kolegyně, první z nich mi hned druhý den nadšeně řekla jé ahoj, tak už jseš tady, já jsem jí automaticky začala tykat taky a už to bylo. Druhá mi tykání formálně nabídla, což jsem přijala, a ta třetí mi ho nenabídla, takže jsme si celou dobu říkaly sice křestním jménem, ale vykaly jsme si.
Myslím, že už samotný fakt, že člověk začne řešit, jestli by třeba nebylo společensky vhodnější přejít na tykání, ale neví, jestli ano nebo ne, je dost jasný signál zůstat u vykání.

llolla
2102 příspěvků 4.10.12 20:20

@oXide
No, jenže ona je v tomhle případě podle mě společensky významnější právě ta klientka/tazatelka.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek