@Sibyla Tak teď jste mě zas pro změnu zmátla. Já jsem myslela, že muži smekají v každém křesťanském kostele bez ohledu na vlastní víru. Evangelíci v katolických kostelech běžně nesmekají? To slyším poprvé.
Klobouk - nechat na hlavě?
@mujercita Aha, tak já vlastně nevím. Jen se mi vybavuje vtip, že by dotyčný nejradši byl žid - mají v synagoze kamna a musí mít na hlavě, míň evangelík: nemusí smekat, nejmíň katolík: smekat musí a táhne tam. Ale opravdu nevím. Jen se mi líbilo, že tatínek není ve „svém“ kostele (oni tedy v jejich městečku ani kostel neměli, chodili do školy a katoličtí kluci se jim smáli) a přesto smekne. Samozřejmě všichni kolem něj čepice měli, byla šílená zima a oni přišli na koncert, ne na bohoslužbu.
Mám dojem, že je to dáno tím, že katolické kostely jsou narozdíl od evangelických modliteben vysvěcené. V katolickém kostele by se tedy mělo smekat bez ohledu na to, zda probíhá bohoslužba, nebo koncert, nebo tam jdu jen obdivovat umělecká díla jako turista, zatímco v evangelické modlitebně není nutné smekat i přesto, že probíhá bohoslužba. Pokud to ale chápu nepřesně, ráda se nechám poučit zasvěcenějšími.
@Sibyla Aby si někdo
nemyslel, že jste šli na rybí polévku do restaurace U Jakuba, viďte:-)
K tomu smekání dam mě napadá, jestli to nedělají za ty muže, jako tolik
jiných věcí.
Pokus o vtip.
@Lola To by znamenalo, že by evangeličtí muži byli houfně burany, vždyť jsme se shodli, že se v interiéru smeká vždy kromě synagogy, kde se naopak nandává, i když muž přichází prostovlasý. Prostě platí normální pravidla slušnosti.
@Pirek píše:
V Británii je ještě hodně silně vnímaá sociální stratifikace. Čili chce-li se jedinec dostat na společenském žebříčku výše, nesmí zcela opomínat vnější formy chování a jednání, které jsou stále ještě dost tradiční.U nás nic takového není. Nebo tedy je, ale spíše naopak - taky člověka z „vyšší ekonomické“ vrstvy poznáte, ale spíše podle toho, že často jedná nevychovaně, arogantně, sobecky, vůči okolí působí jen na první signální, sofistikovanost (aspoň vštípenou) aby člověk lupou pohledal.
Tak to jste, myslím, vystihla docela trefně. Hlavně ten druhý odstavec mám na mysli.
@Sibyla
znám vtip ještě lepší na toto téma:
Nápis na dveřích synagogy: „Nevstupuj s nepokrytou hlavou, je to jako by
ses dopustil cizoložství!“
A pod tím je rukou připsáno: „Zkusil jsem oboje, nedá se to
srovnat.“
Myslím, že klobouk, ať dámský nebo pánský, je v oblečení víc jak pověstná třešnička na dortu; líbí se mi moc, ale sama nemám odvahu je nosit. Zato můj partner klobouky miluje a má jich už slušnou sbírku a já už se těším, jak pod stromečkem najde další v pořadí - vysněný „pork pie hat“ s papouščím pírkem originál made in USA- nachlup stejný, co nosí jazzman Miller. Dalo práci ho sehnat, v ČR nemáte šanci, teď ještě vyrobit stylovou kloboukovou krabici, to mi držte palce ať to nezbodám..:-D
Vyhledala jsem si pork pie, paráda. Muž má taky klobouků pár, ale já
víc
Jinak k odkládání klobouků, letní slamáky nesundávám, zimní jo.
@Sibyla
V tramvaji sundavám zimní čepici, když jedu delší dobu - ono je v ní
přece jenom dost teplo a v tramvajích bývá zadýcháno.
A táta, taky evangelík, klobouky zásadně nenosí (vyjádřil to slovy „Když jsem byl malý, děsil jsem se chvíle, kdy budu dospělý a budu muset nosit klobouk. Pak jsem vyrostl a ukázalo se, že klobouk nechtěl nosit nikdo.“) Ale nejspíš by taky smekl - prostě proto, že se to v interiéru, natož v kostele, dělá. Vyznání daného kostela s tím myslím nemá co dělat. Doby, kdy evangelíci zarputile nenáviděli katolíky, jsou díky Bohu za námi (i když nevím, jak to bylo v době, kterou popisujete).
Na sestřině svatbě, byť v kostele, jsem klobouk na hlavě nechala, na bohoslužby bych smekla. Ve škole většinou taky smekám, z různých důvodů - v plstěném kloboučku je teplo, nechci překážet ostatním studentům ve výhledu, a podobně.
P. S. I když podle apoštola Pavla bych neměla být na bohoslužbách s nepokrytou hlavou… je to zamotané.
@marmota-b
Na bohuslužbu si klidně klobouk nechte, není to rozhodně proti etiketě.
A přesně jak píšete, je to vhodnější, než být prostovlasá (tedy
píší o římskokatolické církvi a myslím, že i judaismus to má velmi
podobně).
@Sibyla píše:
@Jirkátor Zrovna včera mi přišla do galerie slečna v moc pěkném červeném kloboučku. A co myslíte? Za dveřmi smekla!
Já se jí nedivím - zrovna o víkendu jsme byli s přítelem v galerii. Je mi 19. A on je prostě nezvyk už to, že nosím klobouk - je to poznat i podle reakcí, ale je pravda, že mi jej cizí lidé často chválí, případně chválí celek, ale s kloboukem na hlavě častěji - a taky jsem váhala. Nechala jsem si ho na hlavě, ale třeba na prohlídce Ústavního soudu jsem si ho sundala - z určité úcty… Asi bych ho mohla mít, ale mějte nějak vžitá takováto pravidla, když s nimi většinou v naší společnosti vůbec nepřijdete ani do styku.
Tak striktní bych nebyl, ono je to někdy o zdraví. Mám na mysli
návštěvu církevních či jiných budov s nízkou teplotou uvnitř. Nezlobte
se na mě, ale vyžadovat to vždy za všech okolností je s prominutím
nelidské. Ovšem vynalézavý člověk si vždy poradí, a tak nošení paruk
je tím jediným, avšak účinným krokem, jak zamezit zánětu mozkových blan
a nevyvolat poprask (v případě osob mužského pohlaví). Ani nevíte
s jakou hrdostí bych šel v paruce do ledového kostela na horách.
I tradice, zvyklosti a obvyklé modely chování mají své hranice.
V tom si sou naštěstí muži a ženy v ČR takříkajíc kvit, zákaz
nošení pokrývek hlavy v prochlazených prostorech X velikonoční pondělí.
Ani nevíte, jak rád oba tyto diskriminační stereotypy obcházím.
Nosím kloboučky ve stylu čtyřicátých let, které se přisponkovávají k vlasům nebo jsou vzadu na gumičku a ty se nesundávají.
@Jayanna žena klobouk sundavat nemusí, nikdy a nikde, výjimkou jsou velké klobouky v divadle a na koncertech, kde by vadily jiným lidem ve výhledu na jeviště
Osobně si myslím, že ženy klobouk sundavat nemusí, jak i říká
etiketa, ale já je sundavám, jelikož si v klobouku např. v kostele (byla
jsem hostem na církevní svatbě) zkrátka připadám nepatřičně, ale to je
jen můj osobní pocit. Jiné ženy si klobouk nechaly a bylo to určitě
v pohodě, ale já se cítila lépe bez něj. V jiných případech spíše
záleží, jestli vám v klobouku není vedro. Já nosím v zimě vlněné a
ty jsou velmi hřejivé, ale třeba ve vlněném baretu se to dá a ten
nesudavám. V létě nosím látkové „panama“ a ty si nechávám všude,
takže žádnej stres z nošení klobouků
@Kristyanna píše: …ale já je sundavám, jelikož si v klobouku např. v kostele (byla jsem hostem na církevní svatbě) zkrátka připadám nepatřičně, ale to je jen můj osobní pocit. ..
To je opravdu jen váš osobní pocit a měla byste ho potlačovat. Viděla jste Čtyři svatby a jeden pohřeb? A umíte si představit, že by si ty dámy, které si klobouky často pořizovaly extra na tu svatbu v kostele odložily? I ta střelená Scarlett měla jakousi hučku.
@Go-lightly
Viděla jsem ho a máte pravdu, ale za svoje osobní pocity člověk prostě
nemůže. Chtěla jsem jen říct, že chápu, že se někdo zdráhá si klobouk
nechat, ale že vlastně není důvod si ho nenechat… Já nosím ten, co ho
mám v miniatuře, je to taková klobouko-čepice a holt jsem to v tom kostele
nervově nevydržela a sundala si ho, promiňte
@lukasz75 píše:
Tak striktní bych nebyl, ono je to někdy o zdraví. Mám na mysli návštěvu církevních či jiných budov s nízkou teplotou uvnitř. Nezlobte se na mě, ale vyžadovat to vždy za všech okolností je s prominutím nelidské. Ovšem vynalézavý člověk si vždy poradí, a tak nošení paruk je tím jediným, avšak účinným krokem, jak zamezit zánětu mozkových blan a nevyvolat poprask (v případě osob mužského pohlaví). Ani nevíte s jakou hrdostí bych šel v paruce do ledového kostela na horách.
Není pravda, že jediným. Totiž temeno choulostivé není, nachládají
hlavně dutiny, a o čelenkách pravidla etikety naprosto mlčí. Přitom jsou
daleko účinnější ochranou před chladem než klobouk.
A mimochodem, za bojkot velikonočního rituálního bití žen aplauduju!
Já jsem někde četla, že muž v kostele smeká, ale žena naopak
pokrývku hlavy mít musí, neboť její myšlenky jsou hříšné
@Naimé To je blbost. Dřív žena musela mít v kostele zahalenou hlavu, podle příkazu apoštola Pavla - za jeho časů chodily s nepokrytou hlavou jen prostitutky. O myšlenkách není ani slova, to bude lidová tvořivost. Dnes už přikrývání hlavy neplatí, žena může i nemusí mít klobouk, jak chce. Muž ovšem smeká.
Přestože klobouk u pana Přeučila považuji za jakousi jeho „značku“, totéž čepice u p. Stivína, stále jsou to pokrývky hlavy, které by pánové měli v místnosti a tím spíše ve společnosti sundávat. Pan Přeučil jako prezentovaný džentlmen v jiných ohledech to určitě ví, tak mě dost vadí a mrzí, že tak nečiní. Procházel se v klobouku i na koncertu klasické hudby v Obecním domě. Nevíte, zda se ho na to někdo dotazoval nebo se k tomu někde vyjadřoval?
@JarkaJ Čepici páně Stivínovu bych asi snesla (vlastně nevím proč, snad že ji nosí celá desetiletí.) Ale pokud p. Přeučil pobíhá v klobouku i po interiérech, je pro mne jen pozér! To v něm seděl i v hledišti?!