Kočka nebo pes

Fotoalbum tématu (7533) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
radmila.k
134 příspěvků 26.8.19 22:41

Část bráchovy smečky při blbnutí s míčkem

Pozorovatel
604 příspěvků 8.9.19 11:05

Mám dotaz na majitele koček, zkoušel jste někdo naučit dospělou kočku, aby používala lidskou toaletu? A je to vlastně dobrý nápad? Mně se líbí, že by odpadlo to množství kočkolitu, které spotřebujeme.

stenla
72 příspěvků 9.9.19 09:02

@Pozorovatel ja nie, ale kolegyna to skusala. Kupili na to ten zaskolovaci zachodik a naucili. Ale potom sa vratili ku kockolitu, lebo splachovat ju nenaucili:) Vadilo im to najme ked bol kocurik doma sam tak to smrdelo, a taktiez ked mali navstevu

Pozorovatel
604 příspěvků 9.9.19 18:49

@stenla no naucit naseho kocoura splachovat, tak se nedoplatime za vodu. Je tim neuveritelne fascinovanej a kdykoli se splachne, bezi se divat na tu pohybujici se vodu.

Judy24
958 příspěvků 10.9.19 16:21

V jednom z vedlejších vláken se na kočky teď spíš nadává, tak s tím můžu sem. Bingley slavil o víkendu páté „adoptovaniny“.

Veselka10
167 příspěvků 10.9.19 17:27

@Judy24 Rovnou píšu, že jsem dala červené za tu Purinu.
Tomu opravdu nerozumím jak někdo, kdo má kočku očividně rád, může výlučného masožravce krmit z více než 80% obilím a to ještě ubírám.

Dalo by se to dejme tomu „pochopit“, kdyby takové obilné krmivo bylo levnější než masové, ale ani to není. Fakt to nechápu.

Vinca_minor
1029 příspěvků 10.9.19 18:15

@Judy24 Ale já proti kočkám nic nemám :) Jen nemám ráda pózu - mám kočku a může si dělat co chce, ať se to sousedům líbí nebo ne. Váš kocour je krásný.

Pozorovatel
604 příspěvků 10.9.19 23:26

@Veselka10 ono taky zalezi, co ty kocce chutna, ze. My dostali kocoura jako ctyrletyho (respektive sestiletyho, ale roky jsme ho hlidali pres zimu). Je navyklej na kapsicky Felix a supermarketovy granule (Friskies, Whiskas). Kapsicky cim levnejsi, timu vic chutnaji. Snazila jsem se ho naucit na lepsi krmivo, ale to by radsi zustal nekolik dni o hladu. Ted ma granulky Marp, aspon ja jako laik je povazuju za granule se sympatickym slozenim, ty mu chutnaji stejne jako ty ze supermarketu. Dokonce jsem mela naivni ideu ho previst na barf - jediny, co mu chutnalo byla syrova hovezi svickova a syrova prsa z bio kurete (lacinyho kurete se ani nedotkne). Jo a jeste varena treska. Ale silne pochybuju o tom, ze by kocka ulovila kravu, kure nebo tresku. To uz spis tu mys nacpanou obilim, kterou sezere i s vnitrnostma.

viktorias
217 příspěvků 11.9.19 08:47

@Pozorovatel Tomu úplne rozumiem, ja mám dve mačky, mačku, ktorú som si kúpila ako mačiatko a adoptovaného 7 ročného kocúra. Oboch som kŕmila mäsom a prémiovými granulami. Mäso uprednostňujú z kauflandu. neviem, ako môžu vedieť, ak je z iného supermarketu, ale je to fakt. Avšak, moja mačka, teraz 1,5 ročná bola na krvných testoch a zverolekár povedal, že má zvýšenú ureu v krvi, a že je dávam priveľa mäsa, a po rokoch môže končiť s poškodenými obličkami, čo ma šokovalo. tak som prešla na kapsičky. doma som mala jednu felix kapsičku, a kocúr, len čo to zaňuchal, začal vyvádzať ako z reklamy :-). Verte alebo nie, huhubamboo, drahé kapsičky mu až tak nešmakujú, felix je topka. ale keď čítam to zloženie, som stále na pochybách či by predsa len to mäso nebolo lepšie.

pavka_l
1015 příspěvků 11.9.19 09:05

@Pozorovatel Kdyby jen myš nacpanou obilím, kocour u babičky žral u slepic zrní a šrot.

Judy24
958 příspěvků 11.9.19 09:06

@Veselka10 Má to jako „bonbóny“. Takže jich dostává pár denně, jinak má slušné masové konzervy doplňované kuřecími srdíčky/žaludky.
A taky se náramně hodí, když je potřeba ho rychle zavolat (ať už ze zahrady domů nebo když se zatoulá nebo když zapomeneme někde otevřené okno a on se jde rozhlížet).
Nechali jsme ho do toho strčit hlavu a dát si víc jen na ty adoptovaniny, myslím, že snad moc netrpí.

Judy24
958 příspěvků 11.9.19 09:07

@Vinca_minor Ale jo, já se na nikoho z toho vlákna nijak zvlášť nezlobím, to já taky chápu, že umí kočky někoho pěkně štvát a úplně chápu proč. :) A díky.

giuliettka
4574 příspěvků 11.9.19 09:10
@Judy24 píše:
V jednom z vedlejších vláken se na kočky teď spíš nadává, tak s tím můžu sem. Bingley slavil o víkendu páté „adoptovaniny“.

Hele, ja tu lozím do toho vlákna a držím klávesnicu, ale teraz mi to nedá, ja sa musím prejaviť. :-D
V tom vlákne sa predsa nadáva na nezodpovedných majiteľov a nie na mačky celkove.

Judy24
958 příspěvků 11.9.19 09:16

@giuliettka Ale no jo, pardon. :D Máte pravdu.
Já se nad tou větou zvlášť nezamýšlela a i to vlákno nečtu úplně důkladně. Nikdo se na mě prosím nezlobte, já fakt teď nejsem zhrzená kočičí majitelka, která by měla pocit, že jsou to nejlepší miláčkové na světě, které musí vždycky všichni zbožňovat (a jejich majitele).
Jen mi přišlo srandovní číst pár dní o kočkách (a tedy majitelích) vesměs negativní věci (znovu podotýkám - zcela oprávněné) a pak jít sem chlubit se, jaký je náš kocourek roztomilý, a že jsme slavili adoptovaniny. Byl to takový vtipný kontrast.

Veselka10
167 příspěvků 11.9.19 16:21

@Pozorovatel @viktorias @Judy24
Vezmu to pohromadě. Chuť kočky je dost špatný ukazatel toho, co má nebo nemá jíst. Vím, že srovnávání lidí a zvířat není příliš v oblibě, ovšem v tomto kontextu je na místě. Pokud dítě vyžaduje mekáč, většina lidí ví, že to není dobře a prostě jej dítěti nedávají vůbec, někteří výjimečně. Děti/lidé kteří jsou na „mekáč“ zvyklí u většinu jídel založených na základních surovinách, omezení koření atd. považují za nechutné/bez chuti a naopak lidé, kteří jsou zvyklí jíst kvalitně (z kvalitních surovin), nepoužívají příliš koření atd., obvykle onen „mekáč“ nepovažují za dobré jídlo, buď jej nejedí vůbec nebo podle svých širších stravovacích návyků, občas si jej dají.

U koček je to naprosto stejné, jejich chuťové pohárky přizpůsobené tomu na co jsou zvyklé a bohužel pro kočky výrobci méně kvalitních krmiv ví jaké ochucovadla používat, aby to kočkám chutnalo. To na jedné straně zvyšuje u kočky atraktivnost takového krmiva a zároveň prohlubuje averzi vůči kvalitnímu a nedochucovanému jídlu.

Pokud jde o to, že veterinář zhodnotil stav tak, že má kočka nadbytek bílkovin a proto je třeba omezit maso. Přemýšlím jak to říct slušně a zároveň srozumitelně.
Ta problematika je trochu širší. Při nevhodné stravě dochází postupně nejen k poškozování orgánů jako jsou zejména ledviny, ale zároveň se trávení musí takové stravě přizpůsobit, což také vede k jeho poškozování.
Nasadit nízkobílkovinovou stravu se na první pohled jeví jako účinné, protože tím dojde k potlačení příznaků poškození ledvin a jejich stabilizaci (samozřejmě podle aktuálního stavu), jenže tím zároveň dochází k dalšímu poškozování trávení, které se nakonec už nedá nijak zvrátit.
Je to v podstatě stejná situace jako v lidské medicíně kdy je na spoustu zdravotních problémů podáván lék, který potlačí příznaky, ale pokud není vyřešena příčina, vede pouze k tomu, že pacient musí takový lék/léky doživotně a postupně jsou mu přidávány další léky, aby kompenzovali další poškození.

Je samozřejmé, že na zdraví nemá vliv jen strava, ale také genetické dispozice atd., nicméně strava a celkový životní styl, opět stejně jako u lidí, je největším viníkem zdravotních problémů.
V případě koček a ledvinových problémů bylo již prokázáno, že není tak důležité omezení bílkovin, ale to jak kvalitní bílkoviny kočka dostává. Jednoduše řečeno, jak dobře a jestli dojde k nápravě trávení. Což samozřejmě není nejjednodušší cesta, trvá to déle a postupně, ale za to má trvalý charakter.

Není to totéž, ale princip a efekt je stejný jako např. u lidí, kteří chtějí zhubnout. Kdy jedni si hlídají váhu a omezují příjem potravin. To vede k tomu, že tito lidé převážně ztrácejí svalstvo, jejich metabolismus strádá, protože není dostatečně vyživován, ale váha jde minimálně ze začátku poměrně rychle dolů a funguje to tak do té doby, dokud není organismus vyčerpán a dodržují stále stejný režim. V opačném případě přichází jojo efekt atd.. To je srovnatelné pro kočku na nízkobílkovinové dietě.

Proti tomu druzí lidé mění životní styl, mj. založený zejména na dostatečném přísunu kvalitních potravin, které jim výživově dají nejvíc a tím zároveň jí menší množství, které je dostatečně zasytí. Jejich váhové úbytky nebývají příliš velké, zvlášť z počátku, ale tělo/metabolismus se postupně mění, učí se znovu využívat co nejvíc z toho co přijme. Trvá to o dost delší dobu, ale pomalu a postupně tito lidé hubnou, tím, že je změna postupná a nedochází k hladovění, stačí jen držet si dál správné návyky, nic jiného. To ty jsou kočky, které jsou krmeny kvalitními živočišnými bílkovinami.

Krmiva které je méně kvalitní/obsahuje méně masa, musí kočka sníst větší množství, aby získala nutné živiny. Pokud takové potřebné množství nedostane, má mj. hlad a zároveň i její organismus strádá.
Pro příklad uvedu spotřebu z dlouholeté praxe u mnoha koček, průměr 4kg kočka, spotřeba na jeden den čistě v granulích - od spotřeby se odvíjí právě využitelnost živin - čím větší množství krmiva, tím menší využitelnost a naopak.
Purina One = 40-60g, Applaws = 7-12g.
Přičemž platí, že ani ty nejlepší granule nejsou srovnatelné s kvalitním masem.

Převést kočku na nemarketové krmivo, zejména syrové maso, není většinou příliš jednoduché, protože jejich chuť je zvyklá na dochucovaná krmiva. Jde to však u každé, někdy to jen prostě trvá déle. Osobně mám, pokud jde o granule, osvědčený přechod přes Optima pro mlsné kočky, u masa přes jemně krájené nebo pastu z kuřecích nebo krůtích srdíček, jater a stehen. U koček je důležité hlídat např. taurin, takže maso podávat ideálně s krví - výborně se hodí na pastu. U extrémních nežravců se mi osvědčil přechod přes pastu pro koťata Animonda.

Nikoho nechci přesvědčovat o tom jak má nebo nemá krmit. To je odpovědností každého.
Nicméně považuji za důležité to zmínit, protože spousta lidí krmí nevhodně z nevědomosti/neúmyslně aniž by tušili jaké mohou být pro kočku důsledky.

Pozorovatel
604 příspěvků 11.9.19 22:45

@Veselka10 to ja chapu, ze nase kocka je holt junk food lover, kdyz jsme ho dostali, tak teoreticky jsem si to nastudovala. Zkousela jsem granulky, kapsicky, konzervy, syrovy maso, vareny maso, vnitrnosti (to mu vlastne jeste chutnaji jatra, ale zas toho se taky nesmi moc). Byl ochotnej treba nezrat, pak to nevydrzel, trochu sezral a pak to vyzvracel (a nebylo to zkazenym zbytkem v misce). Po par tydnech jsem holt vymekla a nechala ho zrat to, na co je zvyklej a nezvraci po tom. Tak holt musim doufat, ze ma dobry geny jako babicciny kocky, mela jich 5 a vsechny se dozily okolo 17 let, prestoze byly krmeny treba i konzervama pro psy a tocenym salamem.

vlm
4680 příspěvků 15.9.19 20:41

Čekání na nedělní snídani

JarkaJ
949 příspěvků 15.9.19 22:22

@radmila.k to je super fotka, to někam dejte. Ale nevím, jak je originál kvalitní a jaké má rozlišení. Mne se nikdy nepodařilo udělat mobilem dobrou fotku svého příliš aktivního psa, nejsem dost pohotová. Zkusila bych zrcadlovkou, za předpokladu, ze někdo bude hlídat psa a ja se budu věnovat fotoaparátu. Foťák + pes dohromady, to by nedopadlo dobře :dog: :grinning:, pro ten foťák.

Vinca_minor
1029 příspěvků 17.9.19 08:13

Abyste mě nepomluvili, že nemám ráda kočky, tak přidávám švagrovu:

Vinca_minor
1029 příspěvků 17.9.19 08:15

A ještě tchánovic jezevčice alias Spící cenící zub:

vlm
4680 příspěvků 22.9.19 20:56

Nekrmime jen kočky

BeKaa
437 příspěvků 25.9.19 21:07

Mám otázku na všechny kdo tomu rozumí víc než já. Celkem omylem máme 5 týdnů staré kotě. (Tím omylem myslím, že jsme nikdy kočku neměli a ani to úplně neplánovali, takže teď rychle studuji co se dá). Maminku mu přejelo auto a jedno kotě skončilo u nás. Má se u nás krásně, staráme se o něj jako o miminko, má teplo, kotěcí mlíčko, ale mělo by mít příkrmy. Doteď dostávalo nějaké konzervy pro kočky, což asi není nejlepší? Jsem ochotná mu i vařit, ale otázka zní co a jak často mu dávat jíst?

Veselka10
167 příspěvků 26.9.19 05:56

@BeKaa Pokud nechcete krmit konzervami, tak je maso lepší nevařit, ale podávat syrové. Vařením naprosto zbytečně ochudíte kočku zejména o cenné živiny.
Samozřejmě můžete i vařit a minerály i vitamíny přidávat např. v prášcích atp., ale nejsou stejně cenné.

Kočka je výlučný masožravec a na rozdíl od psa, u ní přílohy, zelenina atd. nejsou vhodné.

Názory jak často krmit se různí, osobně z dlouholeté praxe, se mi osvědčil neomezený přístup k potravě. Trávení koček je uzpůsobené na průběžný přísun potravy. Pokud jsou naučené, ať už z jakékoliv příčiny, na nárazový příjem, naučí se obvykle jíst naráz víc než zrovna potřebují, jen pro případ co kdyby, případně se výjimečně naopak drží s jídlem zpátky, uzobávají, aby zůstalo a to také není žádoucí. Kočky mají trávení poměrně dost citlivé a každý výkyv je může v případě oslabení, významně ohrozit na životě.
I to je oproti psům dost podstatný rozdíl, kdy pes může i den hladovět bez následků, ale u kočky hladovka už nad 12 hodin je riziková.

U syrového masa to samozřejmě není v podstatě možné nechávat jídlo neustále přístupné, protože okoralá jídla kočky nemají rádi, navíc např. v teplejších dnech to celkově není žádoucí. Z toho důvodu osobně praktikuji, jako hlavní stravu maso 2-3× denně v malých porcích a neomezeně kvalitní granule s vyšším obsahem masa. Čili kočky se z masa dostatečně nají, přesto, když mají chuť kdykoliv si zobnou granulek.

Mám koček víc, takže to počítám průměrem. Na den a dospělou 4kg kočku mi zhruba vychází 100 - 120g masa a 3-7g granulí.
U kotěte je třeba počítat s tím, že ve vývinu zbaští víc než by vycházelo pouhým přepočtem na váhu.
Ze začátku je lepší zkusit maso pomixovat nebo na drobné kousky a pokud kotě zvládá dobře kousky, tak co nejdříve převést klidně i na větší kusy. Čím víc bude muset kousat, nenavykne si případně na hltání, posílí dásně a bude mít i zdravější zuby. Navíc se žvýkáním a kousáním i zabaví.

Ještě si dovolím jednu nevyžádanou radu. Pro kočky je přirozenější žít ve větší společnosti, alespoň ve dvou a zvlášť u kotěte, pokud je samotné, dochází k tomu, že se začne nudit, tedy dělá lotroviny, nemá zpětnou vazbu k tomu co je hra a co už je moc a rovněž pokud si zvykne na samotu (bez parťáka), bývá případné pozdější přidání dalšího kočičího člena, někdy velký problém a pro některé kočky až extrémním stresem.
Proto, pokud je to možné, je mnohem lepší ještě zavčasu přidat ke kotěti parťáka se kterým se vyřádí a hlavně nebude nikdy samotné. Často lidé argumentují, že se kočce věnují, což je samozřejmě také žádoucí, ale žádný člověk ani hračka nedokáže parťáka plnohodnotně nahradit.

Takže se pak také stává, že z kočky nejen vyroste solitér, který není schopen akceptovat jiné kočky, ale ve vyhrocených situacích i napadá členy rodiny, změny v domácnosti obtížně snáší (např. změna partnera, příchod mimina atd.) a to nejen ty velké i ty drobnější a tak dochází v lepším případě jen k nežádoucímu chování a někdy i k nemocem.
Pokud je to velmi vypjaté, tak se i lidé kočky chtějí/musí zbavit. Několik takových mám také v péči a přizpůsobit se jejich potřebám, aby žili spokojený život, není zrovna jednoduché, protože ty kočky jsou doživotně poznamenané. nechtěla jsem napsat defektní, i když to je přesnější, protože takové kočky sice nakonec většinou mohou žít docela slušně ve smečce, ale nikdy už nebudou tak pohodové jako ty které žili s parťákem od kotěte, pořád si zachovávají odstup vůči dalším kočkám.

Jinak přeji hodně radosti s koťátkem samozřejmě :).

Vinca_minor
1029 příspěvků 28.9.19 10:34

Sestřin Damián byl pořízen jako myšilovec. Ze dvou stran jsou na zahradách psi a z třetí strany je pole, takže myši tam měly pré. Už nemají, kocour jim dává na frak.

Vinca_minor
1029 příspěvků 28.9.19 14:54

Kocour je suprlovec, ale taky mazel až na půdu, na kterém děti můžou dříví štípat.

Stránka:  « Předchozí 1 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 Další »
Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek