Kočka nebo pes

Fotoalbum tématu (7537) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
vlm
4719 příspěvků 28.9.19 15:15

Další příbuzný naší Rozarky? Je to fešák

JarkaJ
970 příspěvků 29.9.19 22:21

Ja na to z vysoka… :dog:

BeKaa
449 příspěvků 30.9.19 14:00

@Veselka10 Moc Vám děkuji za odpověď, byla jsem teď v jednom kole, protože veterinář prohlásil, že je tak malá, že ji stejně neudržíme naživu a to naše mrně mu chtělo dát za pravdu. Odmítalo veškerou stravu, nevím jestli to souviselo s odčervovací pastou, kterou dostalo, nebo to bylo něco jiného, ale vypadalo to velmi bledě. Nicméně má asi velkou chuť k životu, protože se probralo a po 15 hodinách si dalo trošku konzervy.
Jenže mám problém, naprosto odmítá mléko, granulky, čerstvé maso. Vlastně kromě té konzervy nic nejí a to jí jen jeden druh. Vzhledem k tomu jaký je to mrňousek, tak jí stravu neomezuji, rozmačkávám jí vždy trošku konzervy a 3× denně měním.
Má k ní přístup pořád, jenže se bojím, aby se nezkazila, i když zatím vypadá, že to je v pořádku. Navíc ještě řeším, aby měla dost živin, když jí pořad jednostrannou stravu. Vody pije celkem dost a pěkně.
Myslíte, že jí můžu dokrmovat třeba vodou s glukopurem? Nebo zkusit tvaroh?

Birdonawire
253 příspěvků 30.9.19 18:07

Přišel mi poštou katalog Eric Bompard, kašmírové svetry. Přidali do nabídky svetříky pro psy, luxusní materiály, luxusní ceny. Už dlouho jsem neviděla nic méně praktického. Navíc to vypadá, že dělají jen jednu velikost, na takového menšího buldočka. Bohužel na webu je nemohu najít, abyste se mohli pokochat. Zkusím nějak nafotit.

lorens
2177 příspěvků 30.9.19 18:47

@BeKaa Kupte jí náhradu mléka pro koťata, pokud už nemáte. Kravské bych jí nedávala, kondenzované už vůbec, mohlo by dostat průjem. A to by byla katastrofa. Říkám to proto, že jsem to někde četla jako radu.
Kdysi jsem našla pod barákem dvě asi měsíc stará koťata, která nějak přišla o matku a přežily. Nejdřív něchtěla nic, jen to mléko.

BeKaa
449 příspěvků 30.9.19 18:58

@lorens To je právě ten problém. Když jsem ji dostala, byla zvykla na kravske mleko, koupila jsem koteci mleko, ale prestala pit mleko úplně a teď nechce vubec žádné. Nepije z lahvicky, nepije z misky, jakmile vidí bílou tekutinu, tak utika :-) Jedine co je ochotna pozrit je konzerva pro kotata a voda. Myslite, že ji to staci?

BeKaa
449 příspěvků 30.9.19 19:03

@Veselka10 Jeste premyslim o tom, že bychom poridili druhou kocku, musela by byt rozhodně starsi, protoze uz ta jedna malá nas hodne unavuje. Ale mam pocit, že tolik zvirat nezvladneme. Muzu se zeptat ostatnich uzivatelek, da se zvladnout jedna kocka?

lorens
2177 příspěvků 30.9.19 19:18

@BeKaa Ty moje znaly asi jenom mateřské a kotěcí jim jelo. Ale jenom z konzervy, sušené namíchané nechtěly. Když začaly jíst konzervu, mléko už pily o dost míň. Tady prodávali mléko v mini konzervách, aby se toho moc nekazilo a i ty jsem vyhazovala. Pokud jí a pije, vyměšuje, běhá a celkově vypadá normálně až vesele, tak bych jí nic nenutila, asi jí to stačí.

Veselka10
169 příspěvků 1.10.19 02:01

@BeKaa To mě upřímně mrzí, že koťátko neprospívá dobře :(. Z praxe musím říct, že se to bohužel někdy stává a neudělá s tím člověk nic, i když se snaží sebe víc. Osobně se k tomu snažím přistupovat tak, že prostě dělám co se dá, ale pokud vidím, že to opravdu nejde, snažím se konec ulehčit. To ovšem neznamená, že Vaše koťátko nemá šanci. Tu díky Vám má a věřím, že děláte vše, co je ve Vašich silách :).

Pokud s kotětem není něco v pořádku, stejně jako u dospělé kočky, je obvyklé, že se objeví problémy s příjmem potravy. Kočky, jak už jsem psala, mají citlivé zažívání a tak to často bývá první signál, že něco není úplně v pořádku. U koťat je to ještě o to horší, že jsou příliš malá a tak u nich vše probíhá mnohem rychleji.

Pokud jde o odčervení tak to obvykle u koťat bývá potřebné, nicméně pokud jsou uměle krmena, příliš malá atd., je na místě postupovat velmi opatrně a někdy i na úkor dočasné přítomnosti parazitů raději dočasně neodčervovat. Posouzení kdy ano a kdy je naopak menší zlo/riziko prozatím neodčervovat, je velmi těžké a vždy by to měl posoudit veterinář.
Mimo to je obecně na místě, nejprve udělat koprologii a až pak případně provést odčervení a u koťat to platí zvlášť, zejména pokud jsou brzo odtržená od mámy apod..
Mimo to pro koťata a zvlášť takhle malá mohou být aplikovány jen vybrané relativně šetrnější přípravky.
Odčervení je samozřejmě důležité, pokud je zvíře parazity napadeno, může mít přítomnost parazitů devastující účinky. Ovšem není to přípravek, který lze aplikovat bez rozmyslu a bez opatrnosti, protože významně zatíží zejména játra a ledviny. Navíc parazit, který odumírá produkuje toxiny, což také zvýší zatížení orgánů a v případě, že je parazitů v těle větší množství, může při odčervení tím pádem dojít i k otravě. To hrozí jak u dospělých nalezenců, tak i právě malých koťat. Mnohem víc jsou samozřejmě napadeni koťata kočky, která nemá správnou péči a výživu.

Kotěti ovšem nehrozí jen rizika spojená s napadením vnitřními parazity/odčervením, ale i spousta dalšího. Mnoho, např. systémová onemocnění atd., je přímo závislé na podmínkách ve kterých žila máma kočka, jakou měla výživu a celkově podmínky pro život, ale jsou tu také i přenosné choroby jako např. FIP, FIV, FELV, panleukopénie, kaliciviroza atd.. Jen pro doplnění, přenáší se pouze mezi kočkami.

U koček a zvlášť u koťat je důležité udržet příjem potravy a tekutin. Nemoc je jedna věc a přečkat ji dokud neodezní je věc druhá. U mnoha nemocí není problém až tak samotná nemoc, pokud je řádně léčena, ale právě to udržení příjmu potravy a tekutin, aby nedošlo k poškození a selhání orgánů.
Proto, pokud baští alespoň tu konzervu, tak alespoň tak. Nicméně i tak bych doplňovala/přimíchávala Recovery prášek (např. Royal Canin). Dále lze, ale s velkou opatrností a pouze po indikaci veterinářem, podávat lék Diazepam - značně podporuje chuť k jídlu. V odůvodněných případech se právě na rozjedení podává.
Glukopur lze také přidávat. Za zvážení stojí např. injekční aplikace B12.

V rámci domácí péče bych podávala na jemno umixovanou syrovou slezinu, játra, srdíčka a kousek kuřecích prsou, ideálně s krví. Vím, že jste psala, že o syrové nestojí, ale pokud je to vážné, tak se neptám, udělám řidší směs do stříkačky a prostě musí. Není to stoprocentní, to bohužel nikdy nelze, ale tahle kombinace je ve všech ohledech velmi výživná a tak stačí relativně málo, aby kotě/kočka dostala to co nutně potřebuje, takže nemusí sníst příliš.
Hovězí slezina je nejvýživnější, játra jsou jemná a také bohatá na živiny, srdíčka jsou také výživná, ale spolu s kuřecí svalovinou jsou hlavně pro vylepšení chuti.
Při této kombinaci platí, že druhý den se zvýší poměr ve prospěch srdce a kuřecí svaloviny, protože zejména játra jsou projímavější.

Tvaroh přidat můžete, ale osobně bych ho spíš nyní vynechala. Ačkoliv kočkám kysané mléčné výrobky neškodí, na rozdíl od běžného mléka, osobně bych ho podávala spíš v situaci kdy je trávení bez problémů. Nicméně troškou samozřejmě nic nezkazíte a pokud ho bude chtít jíst, tak také dobře. Jen prosím tučný, žádné light apod..

Držím Vám i koťátku pěsti.
Ještě pokud můžu doporučit, každý den ho alespoň jednou zvažte, např. na přesnější kuchyňské váze. Lépe posoudíte aktuální situaci. Průměrně by teď mělo kotě každý den přibrat cca 5-20g. Pokud jeden den nepřibere, nic se neděje, ale pokud se váha nehne ani další den, je třeba rychle jednat a rozhodně by nemělo nikdy hubnout.

Příspěvek upraven 01.10.19 v 02:27

Veselka10
169 příspěvků 1.10.19 02:22

@BeKaa To je právě ono, ta jedna malá vás už dost unavuje, protože chce pozornost. Pokud by byli alespoň dvě koťata, tak budou „otravovat“ naopak méně, nikoliv víc a to velmi znatelně.

Starší kočičku/kocourka rozhodně nedoporučuji jako parťáka. Ne snad, že by si spolu nemohli hrát, to ano, ale než k sobě dorostou, aby z nich byli rovnocenní parťáci, bude to trvat a v aktuálním věku kotěte si prostě nevyhrají a budete tam co nyní. Mentálně, pokud jde o hraní, je u koťat znát i jeden jediný měsíc.
Tohle je docela složité téma. Pokud je k malému kotěti přidáváno starší kotě, lépe funguje, když ta o něco starší jsou dvě a pokud je menší kotě hravé, obvykle se k jejich hrátkám přidá.
Nicméně tři kočky to už byste stejně ani nechtěli a dokud jde o koťata, v každém jejich týdnu/měsíci si hrají jinak, mají jiný rytmus her. I když netrénovanému oku to může připadat skoro stejné, jsou v tom značné rozdíly.
Např. letos jsem přijala do péče několik vysoce březích koček, s různým odstupem tak jak přišli porodili a tím pádem jsou mezi jednotlivými vrhy koťat rozdíly ve věku. Ty co mají rozdíl do měsíce si spolu i celkem hrají, i když i tak jsou rozdíly vidět, jak rostou, mění se i jejich potřeby, ale ty co jsou např. starší o dva měsíce, ty už s těmi mladšími příliš „nepečou“. Ne, že by si také nehráli, to občas ano, ale ne dost na to kdyby měli zůstat jen dva rozdílného věku spolu, pro člověka by se ten rozdíl v jejich potřebách jevil spíš zanedbatelný, ale pro ně je značný a to by se negativně odrazilo na „obtěžování“ vás.
Tohle se nejlíp posuzuje právě tak, když to člověk vidí v akci, jak spolu komunikují ve skupinkách.

V každém případě s ohledem na aktuální situaci si nejsem jistá, zda řešit případného nového člena smečky. I když parťák by mu teď přišel vhod, ze zkušenosti bych teď spíš, já osobně, pořídila králíka. Tím nemyslím zakrslého, ti jsou ve většině spíš trochu nevyrovnaní a víc citliví, tak by pro něj nemuselo být kotě zrovna to pravé ořechové, ale klidný normální králík typu např. Kalifornský by pro kotě byl na nějakou dobu dobrým parťákem. Nechají se oblézat, okusovat, koťata umývají, ta jim spí v kožichu atd., zkrátka nechají si líbit kde co a nejsou ohroženy případnou nemocí kotěte. Jakkoliv si přeji a věřím, že jde jen o dočasnou záležitost ne trvalou nemoc, osobně bych druhé kotě nyní neriskovala. Stejně tak na druhou stranu není králík ani pro kotě rizikem.

BeKaa
449 příspěvků 29.10.19 14:21

@Veselka10 Děkuji za všechny Vaše rady, chtěla jsem Vám napsat, že se nám všem daří hezky. Hlavně tomu našemu mrněti. Už krásně zvládla několikeré odčerveni, na očkování je ještě pořád drobná, ale i to se zlepšuje, už má 9.týden a 750g. Což je pro nas obě úspěch.
A teď to hlavní, pořád mi leželo v hlavě to Vaše doporučení o kočičí kamarádce. Potřebovala jsem to vyzkoušet, tak jsem si půjčila dva její sourozence a nechala si je dva dny. Když jsem viděla jak je ta naše Rozarka šťastná, tak jsem přemluvila majitele, jestli by nám jedno nenechal… a tak mame koťata dvě. (To třetí nezůstalo opuštěné, mají ještě starší koťata). Dělají sice pořádný binec a Rozarka se méně mazli, ale když vidím jak je šťastná, stalo to za to :-)

Judy24
980 příspěvků 29.10.19 14:23

@BeKaa To vám moc gratuluji! A co naše štěstí? :) Dala byste nám sem prosím nějaké fotky?

edit: Beru zpět, mně se předtím nezobrazily. Děkuju, jsou jedno hezčí než druhé.

BeKaa
449 příspěvků 29.10.19 16:57

@Judy24 Já tam fotky přidala trochu pozdeji, nejdřív to nešlo.
Naše štěstí je ty malé divochy pozorovat a když na nás usnou, je to super, ani se nepohneme. Navíc máme dvě děti, takže má aspoň každý jedno :-)
A ten binec se snad podaří časem zmírnit.

ertz
85 příspěvků 29.10.19 17:10

@BeKaa Kdysi nám pomohlo dát kotťatům do pelíšku kousek chlupaté látky napodobující kožich. Ona se k ní přitulila a měla pocit, že leží u kočky. Nevím, jestli jsem nečetla nepřesně, ale není potřeba jim jemně masírovat bříško?

BeKaa
449 příspěvků 29.10.19 17:33

@ertz Tohle už snad máme za sebou… aspoň doufám, že nas zase nečeká nějaký průšvih :-) Koťata jsou zatím v pohodě, pomaličku, ale hezky přibývají, vylučují dostatečně (na můj vkus až dost :-)) a nemají ani průjem. Ale vypadá, že jim hlavně svědčí to, že jsou společně.

stenla
75 příspěvků 30.10.19 08:15

@BeKaa Urcite im to pomohlo. Nadherne su.
Tiez sme si vzali surodencov najduchov a bolo to najlepsie rozhodnutie. Spolu sa hrali a nahanali, takze nenicili nabytok od nudy. Uz su to takmer 4 rocny pankovia, ale stale spolu spinkaju a chodia sa tulit.

Veselka10
169 příspěvků 2.11.19 20:58

@BeKaa Jsem ze srdce ráda, že se koťátkům daří dobře, je vidět, že se mají parádně :).
No a pochopitelně jsem ráda, že jste udělala vše v zájmu Rozárky, aby nebyla sama :).
Mám opravdu upřímnou radost, protože jste jedna z mála, kteří opravdu přemýšlejí nad pohodou svých zvířecích parťáků. Zkrátka, že Vám na nich skutečně záleží.
Jsou nádherná obě :).

lorens
2177 příspěvků 3.11.19 16:49

@BeKaa 750g je už kus kočky. Já věděla, že při vašem nasazení přežije. :) Druhé kotě je pro ni určitě skvělá věc. Moje dvě kočky z jednoho vrhu, ač povahou každá úplně jiná, spolu blbly a spaly i v pokročilém seniorském věku. Nejdřív jsem měla taky jenom jednu, ale přišlo mi, že když jsem v práci, je tam chudinka sama opuštěná, tak jsem chvátala pro sestru a nikdy jsem nelitovala.

Judy24
980 příspěvků 4.11.19 08:59

Vy, co máte dvě kočky, co se spolu vyblbnou - moje máma vždycky argumentovala, že se bojí, že se pak nebudou chtít bavit/mazlit/blbnout s ní - vnímáte to tak? Ono je to teď stejně jedno, protože teď žádnou další určitě přidávat nebudeme, ale vždycky jsem se na to chtěla zeptat.

bao-baba
457 příspěvků 4.11.19 10:04
t

Nemohla jsem odolat…

umad
385 příspěvků 4.11.19 12:05
@Judy24 píše:
Vy, co máte dvě kočky, co se spolu vyblbnou - moje máma vždycky argumentovala, že se bojí, že se pak nebudou chtít bavit/mazlit/blbnout s ní - vnímáte to tak? Ono je to teď stejně jedno, protože teď žádnou další určitě přidávat nebudeme, ale vždycky jsem se na to chtěla zeptat.

Já měla nejdřív jedno kotě, hodně si se mnou chtěl pořád hrát, ale bohužel i v dost kocouřím stylu, takže děsný škrábání kousání, takže jsem si řekla, že mu v tomhle nestačím a pořídila mu kámošku. Taky jsem se bála, že se ode mě odkloní, ale úplně naopak. S ní si vyhraje a od té doby co jí mám mě jedinkrát nekousl jakože nemá potřebu si se mnou tímhle stylem hrát, je mnohem mazlivější a chodí si ke mě pravidelně lehnout.

BeKaa
449 příspěvků 4.11.19 20:38

@Judy24 Já jsem z toho měla taky obavy, ale je to fajn. Mám stejnou zkušenost jako @umad, koťata blbnou spolu, takže nekoušou a nedrapou nás, když přijdeme domů, tak jsou nadšení, že si s nimi hrajeme a mazli se hezky.
Já zase řeším, jestli stříhat drápky, mám z toho respekt, ale nerada bych měla všechno podrapane. I když zatím nic neničí. Máte s tím nějakou zkušenost?

umad
385 příspěvků 5.11.19 08:08
@BeKaa píše:
@Judy24 Já jsem z toho měla taky obavy, ale je to fajn. Mám stejnou zkušenost jako @umad, koťata blbnou spolu, takže nekoušou a nedrapou nás, když přijdeme domů, tak jsou nadšení, že si s nimi hrajeme a mazli se hezky.
Já zase řeším, jestli stříhat drápky, mám z toho respekt, ale nerada bych měla všechno podrapane. I když zatím nic neničí. Máte s tím nějakou zkušenost?

Já stříhám, respektive vzniklo to v podstatě z nutnosti, když jsem si všimla, že mají drápek zatržený, tak jsem ty největší špičky rovnou ošmikala. Kočky jsou jen v bytě, takže jejich přežití v divočině díky drápkům jsem neohrozila. Stejně trochu drápou sedačku, naštěstí mám takový kus, na kterém to není nijak vidět.

stenla
75 příspěvků 5.11.19 09:11

@BeKaa My sme vzali oboch naraz a problem s mazlenim nikdy nebol. Oni sa vyblbnu spolu, ale mazlivi su obaja, aj ked maju kazdy inu povahu.
Obaja su bytovy a pazury striham tak raz za 2/3 tyzdne. Vzdy len tu ostru spicku odstrihnem. Nemaju to radi, ale tak zvladnu to. A potom dostanu mlsku a su zase happy

BeKaa
449 příspěvků 5.11.19 13:46

@umad @stenla Děkuji za radu, zkusím je ostříhat, to bude zase rodeo :-)

Píšete, že jim dáte „mlsku“, můžu se zeptat, čím jim přilepšujete? Mixuju jim přemražené maso, dostávají konzervy, zkoušíme už i granulky. Občas mají tvaroh. V sobotu dostaly poprvé vajíčko natvrdo. Ale zdá se mi to pořád stejné, tak bych jim ráda někdy jídelníček zpestřila, ale u takhle malých koťat, mám pocit, že není žádný výběr.

Stránka:  « Předchozí 1 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 Další »
Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek