Kolik ovládáte jazyků?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
Potrefenáhusa
10057 příspěvků 21.6.16 10:31
@Réza4 píše:
A na češtině mi přijdou hrozně složité slovesné vidy (dokonavá a nedokonavá slovesa). Čeština časově ohraničené či neohraničené děje a předminulost a předbudoucnost vyjadřuje vidy - až napíšu dopis, budu si číst knihu (anebo rozdílné přečtu si knihu). Nám to připadá jasné a používáme to automaticky, ale učit bych se to vážně nechtěla…

Chodila jsem v zahraničí na hodiny ruštiny s jedním klukem z Íránu a když se probíraly vidy, bylo mi ho fakt líto :-)

Potrefenáhusa
10057 příspěvků 21.6.16 10:32

Jinak už dva dny marně přemýšlím, jak se řekne rohlík v jakémkoliv jazyku, co jsem kdy učila…:-D

Morrighan
1335 příspěvků 21.6.16 10:34

@Leppäkerttu A mohla bych se zeptat, zda je finštině skutečně tak těžká, jak se o ní říká? Sestra byla ve Finsku na Erasmu, takže se finsky chvíli učila a říkala, že to bylo složité xD Naučila mě jen, jak se řekne nemocnice (nevím, jak se to píše) xD

Potrefenáhusa
10057 příspěvků 21.6.16 10:38

@Morrighan tak já myslím, že je obecně docela těžké se naučit jazyk, který má jiný systém, ale myslím, že jak toho má čeština hodně, tak je to docela dobrej odpichovej můstek pro učení se různých podivností. Myslím, že angličanům se cizí jazyky učí hůř, už jenom ta zpotvořená výslovnost, kterou pak cpou všude :-D

Morrighan
1335 příspěvků 21.6.16 10:53

@Potrefenáhusa No, asi proto se žádný neučí, protože přece umí anglicky xD Tuhle jsem slyšela od spolužačky, jak vypadá výuka francouzštiny v USA. Děcka dát dohromady jednoduchou větu a všechno vyslovují jak to vidí…tedy s americkým přízvukem.

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.16 11:04
@Potrefenáhusa píše:
Chodila jsem v zahraničí na hodiny ruštiny s jedním klukem z Íránu a když se probíraly vidy, bylo mi ho fakt líto :-)

Kdysi jsem chodila na francouzštinu pro romanisty a přifařil se k nám jeden Dominikánec. Učil nás jeden strašně fajn pán, co nás měl taky na latinu a některé další věci, a ten si strašně liboval ve srovnávání čehokoliv s čímkoliv. A jednou ten Dominikánec řekl, že něco bude (česky), a vyučující začal jásat: „Slyšeli jste to?“ Tak jsme koukali, že co jako, nejvíc vyjukanej byl ten kluk, a šlo o to „nádherné španělské nedovřené d!“

Leppäkerttu
642 příspěvků 21.6.16 11:28

@Morrighan zacatky jsou urcite tezke, protoze ten jazyk proste funguje jinak nez to, co zname z domu/ze skoly. A pokud nechcete pouzivat anglicizmy, tak musite proste finske slovicko znat, nemate ho moc z ceho odvodit (to jsem si naopak uzivala u madarstiny, tam kdyz clovek nevi, tak to zkusi slovensky s mad. koncovkou a velmi casto se trefi. Ale treba madarska gramatika je zas podle me mnohem tezsi nez finska). Litevstina mi taky prijde tezsi nez finstina. A kdyz si vzpomenu na ta leta stravena nad francouzstinou, plnou tech jejich vyjimek a vyjimek z vyjimek, tak mi vlastne finstina tak strasne tezka vubec neprijde… Jinak nemocnice je sairaala :-)

sarah123
2137 příspěvků 21.6.16 11:47
@SagaN píše:
No, ta výslovnost je problém vždycky, ne? A jinak, než odposloucháním, se naučit nedá… plus intonace věty atd.

Spis naopak, odposlouchanim se naucit neda - kdyz clovek nevi, kde ma vubec rozdil vnimat, tezko ho prevede do uzivani. Perfektni vyslovnost se da bud „naucit“ v prvnich letech zivota pobytem v te ktere zemi (ale ani to neni jistota), nebo pak studiem fonetiky a fonologie. Kdyz clovek pochopi, kde a jak se zvuk ma tvorit a osvoji si pravidla, tak ma sanci. Treba nemcina je na tohle vyborna - pravidel spousta, ale naprosto systematicka.

Réza4
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.16 12:01

@Leppäkerttu Zajímavé, mně přijde francouzština jednodušší než angličtina. Francouzština sice má milion pravidel a na to milion výjimek, ale je mi blízká. Angličtina s tím striktním slovosledem, průběhovými časy a občas až přílišnou jednoduchostí mi k srdci nepřirostla. Často mám problém, že se něco dá říct tak jednoduše, že mě to prostě ani nenapadne:o)
Německy neumím, ten jazyk se mi prostě nelíbí, ale zjistila jsem, že Moraváci používají německá slova častěji než Češi, takže jich vlastně běžně používám docela dost:o)

Leppäkerttu
642 příspěvků 21.6.16 12:07
@Réza4 píše:
Německy neumím, ten jazyk se mi prostě nelíbí, ale zjistila jsem, že Moraváci používají německá slova častěji než Češi, takže jich vlastně používám docela dost:o)

Tak s nemcinou jsme na tom uplne stejne :D Jinak souhlasim s tim, ze jak je cloveku nejaky jazyk „blizky“, tak jde to uceni skoro samo.

Réza4
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.16 12:11
@Morrighan píše: …Ony i francouzština a angličtina mohou být navzájem matoucí, kvůli francouzské vrstvě slovíček v angličtině, kdy některá prostě ve fránině znamenají něco jiného xD…

To mi připomnělo, jak jsme se spolužačkou tvořily francouzská slovíčka - vezmete mezinárodní slovo, dáte mu francouzskou koncovku a myslíte si, že je to francouzsky:o) Učitel nám to ve slohovkách škrtal a psal nad to červeně - barbarisme!

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 21.6.16 12:30

@Potrefenáhusa tak to ja hned vim die semmel-zemle:-)
ale to je ta nase brnenska rakoustina, rohlik v nemcine vlastne taky nevim

Friga
62 příspěvků 21.6.16 12:30

Já umím finsky a anglicky, pak trochu německy a trošičku švédsky. A němčina se mi hrozně líbí, podle mě je to krásný jazyk :) Chodím na kurz němčiny tady ve Finsku a je občas vtipné pozorovat, jak Finům přijdou těžké věci, co jsou podle mě úplně jasné. A sedím tam vedle švédskojazyčné Finky a ta mi občas říká, že to a to je jako ve švédštině. A k těžkosti finštiny: má dost odlišnou mluvnici, ale je to velmi pravidelný jazyk. Když člověk pochopí systém, tak to jde skoro samo.

ming_xing
1324 příspěvků 21.6.16 12:41
@Leppäkerttu píše: ..souhlasim s tim, ze jak je cloveku nejaky jazyk „blizky“, tak jde to uceni skoro samo.

to kazdopadne! taky zadna obet nikdy nebyla prilis velka: zatimco na ostatni predmety jsem tak nejak kaslala a nechtelo se mi chodit na prednasky rano na devatou (a to jsme bydleli 5 minut od skoly), kvuli nepovinne IJ jsem byla schopna ozelet prodlouzeny vikend, vstavat bez reptani po ctvrtecni parbe v patek v 5 rano a jet MHD pres celou Prahu, jen abych na sedmou uz byla na hodine :D nekdy si rikam, kam bychom to v zivote mohli dotahnout, kdybychom ke vsemu pristupovali se stejnym nadsenim, jako k vecem, ktere nas opravdu tesi..

Morrighan
1335 příspěvků 21.6.16 14:06

@Leppäkerttu ano, sestra mě naučila jen zvuk, takže pro mě je to sajrála xD

Garfie
4456 příspěvků 21.6.16 14:53

@Réza4 Kdysi jsem chodila na japonštinu k Japonce, která k nám přijela studovat romštinu, což už teda svědčí o nějakém jazykovém nadání, ale stejně mě úplně vykolejila. Žila tady asi dva roky, před tím se s češtinou vůbec nesetkala, ale po těch dvou letech normálně četla noviny a pořád se mě vyptávala na nějaké gramatické jevy, které jsem jí většinou ani nedokázala vysvětlit! :-)
Chodila na kurz češtiny, kde už zhruba po roce psala testy typu doplňování s, z,mě, mně…nebo hledání synonym k výrazům „vyjít si na špacír“ a podobně, neuvěřitelná holka!
Jen pro úplnost-já se za ty dva roky naučila japonsky naprosté základy, které už jsem stejně zapomněla :-D

SagaN
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.16 15:07
@stricc píše:
@Réza4 Měla jsem kdysi spolubydlící z Jemenu. Narozdíl od většiny Arabů, co s češtinou problém neměli, ona to nezvládala, navíc povinná čeština ve škole a čeština coby dorozumívací prostředek pro ni neměly nic společného. Vždycky jednou za půl roku přišla, že „zítra zápočet, dělej něco“. Tak jsem do ní do rána hustila, že nejde říct budu napsat, že jedině budu psát nebo napíšu, vysvětlovala, opičárny dělala, obrázky kreslila, dělaly jsme cvičení do naprostého vyčerpání, už jí to docela šlo, tak jsem měla radost a ona taky a spokojeně prohlásila: „Už tomu jsem rozumím, myslím ta písemka budu napsat“. No nezabila byste ji? Ale zvláštní je, že ona tu písemku skutečně dala. Pak to všechno pustila z hlavy a za půl roku se situace vesele opakovala.

Tenhle popis mi živě připomněl Eisnerův Chrám i tvrz (měli jsme to i jako audioknihu v naprosto dokonalým podání Karla Högera, fakt lahůdka). Hlavně to, jak se nějaký Němec dychtí naučit česky, a typicky německou systematičností se domůže bezchybné znalosti české gramatiky :-) Znáte to?

Potrefenáhusa
10057 příspěvků 21.6.16 15:10

Vidím, že opět přichází chvíle pro můj oblíbený vtip :-D

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.16 15:25
@SagaN píše:
Tenhle popis mi živě připomněl Eisnerův Chrám i tvrz (měli jsme to i jako audioknihu v naprosto dokonalým podání Karla Högera, fakt lahůdka). Hlavně to, jak se nějaký Němec dychtí naučit česky, a typicky německou systematičností se domůže bezchybné znalosti české gramatiky :-) Znáte to?

znám, mívali jsme doma na desce nahrávku právě téhle scénky, to byla skutečně perla. Taky jsem si na to vzpomněla :-)

MenthaPiperita
113 příspěvků 21.6.16 16:06

A co tohle nebo trochu jinak? :)

Leppäkerttu
642 příspěvků 21.6.16 16:24

@Potrefenáhusa tenhle vtip se nikdy neomrzi

Potrefenáhusa
10057 příspěvků 21.6.16 16:35

@Leppäkerttu přesně :-)

Morrighan
1335 příspěvků 21.6.16 16:35

@Potrefenáhusa Tak finsky se asi učit nebudu xD

Můžu se zeptat, za jak dlouho je možné se naučit jakž takž německy? Tak na úroveň B2? (Jo, ta fránina mě nebaví, a navíc mě z ní škrábe v krku xD)

Réza4
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.16 17:59

@Potrefenáhusa Tak v tomhle vtipu by francouzština vypadala úplně nevinně:o)
Díky, ten vtip je krásný a neznala jsem ho:o)

Isca
960 příspěvků 21.6.16 18:12

@Potrefenáhusa Děkuju za zopakování :-) Já už si teda pamatuju tak akorát „mansikka“ a „lusikka“ a „ranska leipä“, ale furt koketuju s myšlenkou, že se do finštiny jen tak pro potěšení pustím.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek