Kombinovanie farieb

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
cacharel
10 příspěvků 16.4.12 18:52
Kombinovanie farieb

Ahojte, veľmi by ma zaujímalo, aké farby sa k sebe hodia aké nie, jednoducho ako kombinovať k sebe farby. Je na to určité pravidlo, alebo je to len otázka vlastného vkusu? všeobecne je jasné, že ku bielej a ku čiernej sa hodí všetko, ale ako vhodne doplňovať ostatné farby? Bola by som veľmi rada, keby ste mi napísali aké farebné kombinácie sa Vám páčia a aké by ste zásadne zavrhli.Napríklad ku žltej sa mi hodí oranžová, červená, modrá, zelená (samozrejme, že záleží aj od odtieňa). Možno by bolo dobré, keby sme vkadali presný odtień farby a ku nej kombinovali. Ďakujem.

Reakce:
cacharel
10 příspěvků 16.4.12 19:13

ďakujem za reakciu

bubbagump
44 příspěvků 16.4.12 20:19

Úplně bych nezastávala názor, že k černé a bílé se hodí vše. Pokud máte oblečení výrazných střihů a vzorů, pak ano. Jinak se může stát, že budete vypadat nudně nebo přeplácaně.
Pokud máte v lásce spíše minimalistické kousky (jako já), je možné využít color blocking. Doporučuju vygooglit. Je dobré na to mít cit, aby člověk nevypadal jako kanárek (nebo jako idiot :-) ). Ve stručnosti se dá říct, že kombinovat by se měly max. 3, 4 barvy, skládat je do souvislých rozsáhlejších ploch (nebo jednoduchých geometrických velkoformátových tvarů), k sobě dávat opozitní a komplementární barvy spektra (color wheel).

continuity
5853 příspěvků 17.4.12 22:30

taky si nemyslim, ze k bile (a hlavne cerne) se hodi cokoliv. dneska jsem teda videla v metru pani v krasnem cernem saku s bilym lemovanim manzet a klopy. a z toho couhla podivne hnedy svetr s obrovkym volnym rolakem. no tak to se tedy barevne ani nijak jinak nehodilo.

mne se libi kombinovat studene barvy se studenymi a teple s teplymi - jsou vyjimky, ale to uz potrebuje sakra ci, aby si to sedlo.

jinak je to i otazka mody, kdysi se rikalo zelena modra pro blazna dobra a dnes se to bezne nosi.

Sibyla
2646 příspěvků 17.4.12 23:36
Conny, přesně!

Studené se studenýma a teplé s teplýma. Mám ráda kombinace „tón v tónu“ - několik odstínů jedné barvy - a k tomu kontrastní jen na šperku nebo doplňku. Absolutně nesnáším stejné množství stejně výrazných kontrastních barev (Adiny plesovky mě bolely do oči i bez ohledu na výšivku). Ano, zelená-modrá vypadá skvěle třeba v kombinaci smaragd-tyrkys/indická modř.
cacharel: ono se to dá těžko stanovit. Jistě, jsou některé spolehlivé kombinace, ale hodně musí člověk vycítit. Pokud se necítí jistý, ať se drží osvědčených vzorů. Ale není to jen o kombinaci, i o velikosti plochy, o intenzitě, a v neposlední řadě o osobnosti člověka, který je má na sobě.Afričanky nosí barvy, ze kterých by nám přeskočilo, a vypadají v nich dobře, stejně tak Indky: vBride And Prejudice je úplný koncert barev. Obecně platí, že k barvě se hodí nejlépe ta na opačné straně spektra, ale já bych to řešila spíš citem.

gulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.4.12 00:04

belle de jour do Pinterestu ako získať pozvánku?

belle de jour
96 příspěvků 18.4.12 00:05

napiš mi do zprávy email, zadám ho tam na účet který mám a přijde ti pozvánka.

cacharel
10 příspěvků 18.4.12 00:58

A kde nájdem ten kruh, podľa ktorého mám voliť farby?No a ktoré sú to tie teplé a ktoré studené, ospravedlňujem sa, ale neviem to! Poraďte.

zelitschko
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.4.12 13:52

carachel: abych citovala klasika, UTFG!!

Skrolew
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.4.12 19:20

Hm,
kombinovat barvy by člověk měl taky třeba podle svého barevného typu - to by mohlo hodně pomoct. Díky tomu zjistí, jaká hladina kontrastu mu sluší. Tzn. jestli má kombinovat černou s bílou (vysoký kontrast) nebo třeba černou s hnědou (minimální kontrast). Jinak teplé barvy - hmmm, ty od sluníčka? A studené… sníh a voda a tak, eh? Jo, a souhlas, nejhorší jsou nepovedené kombinace teplých a studených barev.
No, a jinak, už jsem to tu někde v jiné diskusi posílala: v tomto odkazu je barevné schéma, kterým se dá točit, a nahoře vlevo si můžete zadat, jestli chcete monochromatické kombinace, kontrastní apod.
http://colorschemedesigner.com/

Katio
196 příspěvků 18.4.12 20:57
@zelitschko píše:
carachel: abych citovala klasika, UTFG!!

předpokládám, že to znamená „use the f(riendly) google!“

Ani
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.4.12 21:15

Skrolew: Ono to s tou teplotou není tak jednoduché. Každá základní barva má své teplé a studené odstíny. A v tom kombinování to chce pracovat právě s touhle relativní teplotou, spíš než s tou absolutní.

A pak má taky každá barva svou úroveň sytosti/tlumenost. Sytý a tlumený odstín k sobě jdou, když jsou stejné základní barvy (tón v tónu). Dva syté odstíny různých barev také nejsou problém (color blocking). Problém ale může být při kombinování sytého odstínu jedné barvy s tlumeným odstínem jiné. Aspoň teda takový mám pocit.

Cit se proto asi musí pěstovat postupně, aspoň teda já ho taky zrovna moc nemám, tak se dost kombinací bojím.

Skrolew
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.4.12 08:39

Ani, s tím se nedá než souhlasit. Akorát jak píšete, cit pro tuhle věc se musí budovat postupně, takže vzhledem k charakteru dotazu jsem to nechtěla dělat složitější, pro začátek. Pokud se někdo ptá, jaký je rozdíl mezi obecně studenou a teplou barvou, nenašla jsem lepší způsob, jak to rozlišit. Navíc, v tom schématu, které jsem posílala, to jde krásně vidět a je tam i označen teplý a studený pól. A když si neuvědomím, která barva je obecně spíš teplá, tak míru teploty ostatních barev zkrátka nebudu schopná vidět - např. nepoznám jakoby skryté žluté tóny v teplé zelené apod. Pokud se taky člověk zatím v barvách moc nevyzná, ale zjistí svůj barevný typ, pro začátek mu bude stačit, když se naučí orientovat ve svém okruhu barev. Ono je to kombinování a nakupování pak hnedka jednodušší.

Skrolew
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.4.12 09:13

Hm, přičemž zjistit svůj barevný typ není vůbec lehké, jelikož vizážistky vám můžou tvrdit každá něco jinýho… Když jsem byla ještě na škole, měla jsem ráda ostřejší a výraznější barvy (no je to takový do klubu :-) a nabíjela mě energie a dramatičnost takových kombinací. Nedokázala jsem třeba pochopit spolužačky, které se oblíkaly podle mě do takových jako fádních tónů, protože jsem tyhle barvy nevnímala jako hodnotné a nedokázala jsem je moc rozlišit. Časem jsem pochopila, že oblíkat se do tlumených barev nebo nenápadných kombinací obecně je velké umění (oblíkat se do nich tak, aby to nebyla šedo-béžovo-světlemodrá nuda), které se v Čechách moc nepěstuje, a uvědomila jsem si, že to nepůsobí fádně, nýbrž naopak velice sofistikovaně.
Co si to tak pro sebe hodnotím, když jsem frustrovaná z toho, co vidím na ulici, spousta pekelných kombinací je založena na tom, že se k obecné šedé, černé nudě přidá nějaká ostrá barva (většinou nudná červená, modrá, fialová, zářící bílá), to jsou kombinace na sportovních bundách a batozích a trička z levných výprodejů, bílé špičaté kozačky. K tomu si dáte hnědý pásek úplně odjinud, a průs.. je na světě. Ale to už tady Ada mockrát psala. Ona totiž vůbec bílá a černá většině lidí ve skutečnosti nesluší (bílá je obvykle moc ostrá a černá tvrdá a všechno tak nějak přizabije a srazí na zem), tím spíš jejich kombinace.

Sibyla
2646 příspěvků 19.4.12 09:52

Skrolew: to je pravda. Napadá mě, jak vlastně výrobci bund ap. kazí lidem vkus, nebo aspoň otupují vnímání barev - zafixují nejistým, že tohle je správná kombinace. A k těm tlumeným barvám: pamatuji se, jak mě omráčila v nějaké staré bondovce (Octopussy, myslím) krasavice s hřívou popelavě plavých vlasů, celá v šedobéžové. A prostě zářila.

Ani
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.4.12 15:32

Skrolew: S tím souhlasím.
Nicméně jsem tmavý zimní typ, snesu vyjmenované barvy i výrazný kontrast. Čistá černá mě dělá starší, ale černá s barevným kontrastním doplňkem je dokonalá. Příliš velké plochy příliš výrazných barev nemám moc ráda, tak přesně to, co popisuješ, dělám úmyslně. I když je to trochu nuda, vzít černé kalhoty a sytě modré tričko. Tak se snažím sofistikovanost dostat aspoň do střihů, vrstvení, doplňků.
Občas by mě bavilo, hrát si s pastelovými a tlumenými odstíny. Ale celkově bych asi neměnila :)

Skrolew
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.4.12 08:31

No to je úplně jasný a všechna čest. V tvém případě zkátka nemůžeš jinak. Akorát si myslím, že v Čechách lidi prostě všechnou zabijou černou nebo zbytečně výraznou barvou, která se nehodí (tak kromě šedý a černý si dáme co, abysme měli jako něco barevnýho? Červenou nebo růžovou…), a navíc si myslím, že u nás je obecně hodně tlumených typů a vůbec jim to nedochází. A výrazné barvy, když se to špatně nakombinuje (jakože bohužel většinou jo), působí na většině lidí lacině nebo vulgárně.
Kdyby člověk celý život na nic jinýho neměl, než na džíny a tričko, tak ať je to tričko rozhodně v barvě (plus aspoň nějaké kvalitě), která mu lichotí, a bez mazanců na břichu nebo prsou (to jakože debilních vzorů). Když člověk nosí správné barvy, vypadá hned tak nějak luxusnějc i v tom tričku a džínách.

Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek