Křtiny - vhodný dárek

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3
v2e2rka
477 příspěvků 2.9.13 17:33
@jumbeee píše:
U křtu musí být především kmotr pokřtěný a biřmovaný.

to je právě to, že kmotr u křtu biřmovaný být nemusí. Při biřmování ano, a pokud je ženatý/vdaná, musí mít sňatek v kostele.
Se svatbama je to taky trošku jinak, před půl rokem jsem chystala svatbu, docela jsem se o to zajímala. Nevěřící se klidně můžou vzít v kostele, ale stále to bude civilní sňatek a nemusí je oddávat farář. Jiný případ je, když jeden je pokřtěný a druhý ne-náš případ. Jsou dvě možnosti-nechat se pokřtít před svatbou, nebo napsat o vyjímku biskupovi. Manžel byl ke křtu celkem ochotný, ale proč by měl dělat něco, o čem není přesvědčený. V tom fofru, v jakém jsme svatbu stihli (2 měsíce), se mi nechtělo čekat na podání a vyřízení žádosti, svatba v kostele jde uskutečnit kdykoliv.

jumbeee
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.9.13 20:30

@v2e2rka Podle církevního práva musí - u mé sestry bylo kmotrovství povoleno pouze pod podmínkou, že biřmování bude doplněno. Že to dnes spousta kněží neřeší je druhá věc.

v2e2rka
477 příspěvků 2.9.13 21:44

@jumbeee to je zajímavé…ani moje, ani bratrova kmotra biřmované nejsou, kamarádka byla za kmotru neteři, a farář jí vysloveně řekl, že k biřmování nemusí. Měla ho plánované následující rok, jsou malá vesnička, tak je tam jednou za 5 let, musela by kvůli němu dojíždět 50 km do města. A to jejich farář odmítl pokřtít dítě, jehož rodiče se nestihli vzít v kostele, protože otec ležel dlouhodobě v nemocnici. Ale poslední pomazání mu nabízel každý měsíc, co na tom, že zlomená pánev a pár obratlů ho neohrožovaly na životě…

jumbeee
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.9.13 21:46

@v2e2rka Tak to evidentně farář moc neví ani o jiných svátostech - porušoval i pravidla udílení svátosti nemocných ;).

viera666
967 příspěvků 2.9.13 21:54

@jumbeee podla mojich vedomosti nemusi. Respektive birmovany staci iba jeden z kmotrovcov, druhy je tzv. svedok krstu. Viem to, lebo aj ja som evidovana ako svedok krstu. V pripade ze by som si dorobila birmovku, tak ma v knihe prepisu na Krstny rodic.

jumbeee
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.9.13 22:07

@viera666 Myslela jsem, že se bavíme o případu, kdy je kmotr jeden.

Eleanor Rigby
693 příspěvků 2.9.13 22:15
@Dorenika píše:
@yanulla myslite ze aj neveriaci davaju krstit deti? pretoze mna pokrstili ako babo pretoze babka oca nutila ale ja osobne neverim takze ma ani nenapadlo ze by som deti dala pokrstit, ma to okrem symbolickeho vyznamu (pre veriacich) aj iny vyznam?

Křest je iniciace do společenství církve a závazek. Od dospělého křtěnce, že povede život ve víře, od rodičů křtěného mimina, že ho ve víře vychovají. A kmotr slibuje, že u toho bude jako dohled a pomoc.
Sekulární význam bych viděla jediný, a to právě v tom, že kmotr se zavazuje na výchovu dítěte dohlídnout. Podle mého to znamená, že by taky měl zasáhnout, pokud je rodina nějak dysfunkční. To by mě schválně zajímalo, kolik kmotrů se o výchovu svého kmotřence opravdu zajímá.
Ale vím, že někteří lidi (věřící, samozřejmě) nepovažují dítě do křtu za doopravdy pojmenované. Jako že jméno má samozřejmě určené, ale ještě není jeho. Fakt.

@Karin píše:
@Zebra33 : mám za to, že rodiče při křtu vyznávají svoji víru a přede všemi berou na sebe odpovědnost za to, že dítě bude vychováváno k víře, takže mi to u nevěřících lidí přijde naprosto nesmyslné… Asi jako když si hluchý koupí rádio.
Ani mi není moc jasné, jak je vůbec proveditelné, že kněz pokřtí dítě nevěřících lidí, vzhledem ke všem těm pravidlům.

Jestli rodiče musejí být pokřtění, aby bylo možné pokřtít jejich dítě, to nevím, možná ani ne, skoro určitě ne oba. Víru u křtu, jestli si vzpomínám, výslovně nevyznávají - totiž mimo Credo, které je součástí každé mše. Ale ten slib, že ve víře vychovají to dítě, ten tedy dávají, a aby ho dával nevěřící, který nic takového nemá v úmyslu, to mi přijde jako největší přetvářka. Zaslibovat dítě bohu, o kterém jsem přesvědčen, že neexistuje? To není jako když si hluchý koupí rádio, to je jako když hluchý druhému hluchému nastěhuje rádio do bytu, aniž by ten druhý hluchý vůbec tušil, co to je, a bez slova vysvětlení.

jumbeee
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.9.13 22:18

@Eleanor Rigby Víru vyznávají. Byla jsem na křtu naposledy minulou neděli :).

Lála_druhá
471 příspěvků 2.9.13 22:35
@v2e2rka píše:
to je právě to, že kmotr u křtu biřmovaný být nemusí.

Na internetových stránkách většiny farností jsou podmínky přijetí svátostí. U křtu konkrétně čtu: •kmotr má být praktikující katolík, který přijal svátost biřmování…
Pokud vím, když jsme křtili mimo farnost, chtěl farář doložit potvrzení o biřmování kmotra (výpis z matriky). A my nepořádníci jsme ho nedodali dodnes…

jumbeee
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.9.13 22:37

@Lála_druhá Já byla biřmovaná bez křestního listu a za kmotru jsem šla bez potvrzení o biřmování, protože mě ti kněží znali. Pořád si říkám, že už bych to měla začít řešit, protože u svatby pak nastane problém.
Edit.: O křtu jsem si jistá, byla jsem křtěná v sedmi letech :D.

indyka
625 příspěvků 3.9.13 00:18

A neliší se spíš ty podmínky církev od církve? Tím myslím, že např. pro katolický křest je potřeba něco, co pro evangelický ne - tím pádem máte každý jiné zkušenosti a přece všichni pravdu :-)

viera666
967 příspěvků 3.9.13 07:14
vsak

@jumbeee ano, kmotr je len jeden, druhy je v mojom pripade svedok :-D. A nohy do tepla, nejak to moc prezivate. Hlavne nech je dietatko zdrave :-D

jumbeee
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.9.13 13:21
@indyka píše:
A neliší se spíš ty podmínky církev od církve? Tím myslím, že např. pro katolický křest je potřeba něco, co pro evangelický ne - tím pádem máte každý jiné zkušenosti a přece všichni pravdu :-)

Zmínky o mši atd. jasně ukazují, že se všichni bavíme o křtu v katolické církvi ;).

jumbeee
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.9.13 13:23

@viera666 No ale pokud je pouze jeden „kmotr“, tak nemůže být jen svědkem, ale musí být skutečně pokřtěný a biřmovaný. O tom mluvím.

Zuza279
36 příspěvků 3.9.13 13:31

Kmotr sice musí být pokřtěný, ale nemusí být nutně i biřmovaný. Bylo by to sice vhodné, ale podmínkou to zatím není.

Ustica
69 příspěvků 3.9.13 21:09

My jsme absolvovali křest syna mimo ČR, v manželově rodné zemi. Takže jsme se řídili tamními zvyky: dárek jsme dávali i my a to kmotře a kmotrovi. Pro kmotru jsme nechali udělat zlatý řetízek s přívěskem s gravírováním (portrét syna) a pro kmotra zlatý náramek s destičkou se jménem a datem křtu. Co se darů pro křtěného týče, tak kmotr (ten byl „důležitější“, protože jsme křtili syna) synovi věnoval zlatý řetízek s křížkem ze zlatnictví, které bylo založeno v r. 1902 a ostatní dary byly finančního rázu.

Peťka_smutna
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.4.18 21:20

Ahoj, taky jdu za kmotru svojí neteři. Dostala sem za úkol sehnat svíčku, křestní roušku a chtěla bych malé koupit nějaký růženec na památku, nebo řetízek s křížkem na památku. Kam by jste poradily zajít, nebo dá se třeba objednat i na netu?

Eleanor Rigby
693 příspěvků 6.4.18 14:53
@indyka píše:
A neliší se spíš ty podmínky církev od církve? Tím myslím, že např. pro katolický křest je potřeba něco, co pro evangelický ne - tím pádem máte každý jiné zkušenosti a přece všichni pravdu :-)
Vzhledem k tomu, že některé církve biřmování nepraktikují, tak podmínka biřmovaného kmotra univerzální nebude.
@jumbeee píše:
Zmínky o mši atd. jasně ukazují, že se všichni bavíme o křtu v katolické církvi ;).
Vážně? Která křesťanská církev nemá mše?
shanimplavkynahrocha
4604 příspěvků 6.4.18 16:29

@Peťka_smutna Nevím, dokud jste. Mívají Paulínky nebo Karmelitánská knihkupectví, v Praze je také prodejna v Ječné ulici (zastávka Štěpánská). Jinak se dají jistě i objednat na míru (např. http://mnisky.op.cz/cs/katalog/ ).

shanimplavkynahrocha
4604 příspěvků 6.4.18 16:35

@Eleanor Rigby Troufnu si tvrdit, že většina nekatolických církví v ČR nenazývá své bohoslužby mší (takhle z fleku mě se mší napadají jen konzervativnější luteráni, starokatolíci a husité), velká část jich také neprovádí biřmování (často až v dospělosti křtí, narozdíl od KC), případně jeho obdobu nazývají konfirmací.

Bez přemýšlení mě církve, u kterých jsem nikdy neslyšela výraz mše, napadají např. Církev bratrská a ICF Praha.

isko
1855 příspěvků 6.4.18 23:14

@Eleanor Rigby @shanimplavkynahrocha
Mši neslaví např.:
církev adventistů s. d.
církev bratrská českobratrská církev evangelická
bratrská jednota baptistů
jednota bratrská
evangelická církev metodistická
křesťanské sbory
apoštolská církev

a možná, že ani československá církev husitská.

Všechno to jsou křesťanské církve.

Všechny mají podobný rituál jako je mše. Rozdíl není jenom v názvu a ve způsobu slavení, ale i ve významu či obsahu, který se tomu rituálu přikládá. Což ovšem asi ocení pouze insider.

Neli2014
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.4.18 09:25

@Peťka_smutna Já kupovala ke křtu třeba takovýhle přívěšek s andělíčkem https://www.moshna.cz/…7-br030-43-7 Křestní roušku sem nesháněla, to bohužel neporadím.

Peťka_smutna
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.4.18 18:39

Děkuji za rady. Sem z Brna, takže asi spíš zkusím ten e-shop. Ten andělíček se mi taky líbí. Děkuju

marticka1234
4 příspěvky 9.8.21 11:35
Plenkový dort

Dobrý den, já nedávno viděla docela dobré tipy na dárek tady: https://www.chupeto.cz/ Konkrétně mi přišel super ten plenkový dort, myslím, že tím člověk nic nezkazí a vypadá to i moc hezky.

Ophelie
1300 příspěvků 9.8.21 13:57

Plenkový dort ke křtinám OMG:sunglasses:

Stránka:  « Předchozí 1 2 3
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek