Laserová operace očí

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
jshm
6 příspěvků 7.11.14 16:06

@bertulka Můžu se ještě vás (případně i ostatních) zeptat - je vhodné operaci absolvovat, pokud v blízké budoucnosti plánuji těhotenství? Samozřejmě bych mohla s operací počkat, ale pokud budu mít víc dětí, tak bych se také nemusela dočkat :-)

bertulka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.14 18:06

@jshm to je tezke, neco jako babo raď

bertulka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.14 18:08

Jeeee, mne se pulka prispevku smazala, tak znovu : vzhledem k tomu, kdy zeny rodi sve prvni dite, nebo ze se ve 40 rozhodnou „jeste pro tu holcicku“, tak by idealni doba nebyla nikdy. Pokud planujete dite v brzke dobe, tak to odlozte, pokud " az nekdy" tak bych do toho laseru sla.

Moir
2329 příspěvků 7.11.14 20:22
@jshm píše:
@bertulka Můžu se ještě vás (případně i ostatních) zeptat - je vhodné operaci absolvovat, pokud v blízké budoucnosti plánuji těhotenství? Samozřejmě bych mohla s operací počkat, ale pokud budu mít víc dětí, tak bych se také nemusela dočkat :-)

ptala jsem se na to, bylo mi řečeno, že je to jedno

arpa
1250 příspěvků 22.11.14 18:21

@jshm @bertulka Chtěla jsem jen dát vědět, jak jsem dnes dopadla v LEXUMu na předoperačním/vstupním vyšetření.

Z kliniky jako takové jsem měla dobrý pocit. Pravda je, že to tam jde jak na běžícím pásu, ale na druhou stranu mi bylo zodpovězeno všechno, na co jsem se ptala, a neměla jsem pocit, že by něco odflákli.

Bohužel, výsledek je takový, že metoda Femtolasik, respektive všechny metody LASIK jsou pro mě vyloučené :-(. Jak jsem se obávala, stav mojí slzivosti je natolik tristní (slzivost 0), že budu ráda, pokud mi vůbec budou moci udělat operaci (starší a méně spolehlivou) metodou PRK (na klinice mají laser od firmy Zeiss Mel 80). V tuto chvíli mám v očích tříměsíční „špuntíky“ (říkají tomu „okluze“ :-) ) a příkaz kapat umělé slzy 5× denně. Zkusí se, jestli díky tomu nedojde ke zlepšení slzivosti. Pokud ne, mám brýle jisté na doživotí :-(.

Na metodu RELEX SMILE jsem se teda už ani neptala, ale můžu to udělat na kontrole (za cca 3 týdny). Zřejmě ale pro ni nemám zase dost silnou rohovku (nevím jistě).

Jsem sice zklamaná (hodně :-( ), ale myslím, že se na tom ilustruje, že aspoň v LEXUMu nejdou do těch operací za každou cenu. Asi i díky tomu, že vstupní vyšetření jsem zaplatila (pokud bych na operaci šla, započítala bych se mi tato částka na celkovou částku), a tedy mají své jisté bez ohledu na to, jestli se operace bude nebo nebude konat.

Brunhilde
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.14 20:29

@arpa
Nebuďte smutná, vám brýle moc sluší.

bertulka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.14 20:44

@arpa víte, všechno zlé je k něčemu dobré…třeba to prostě tak má být.

arpa
1250 příspěvků 23.11.14 07:47

@Brunhilde No nevím… já se cítím určitě líp bez nich. Ale faktem je, že kdyby tu mělo jít jen o estetické hledisko, vzhledem k mému věku už to stejně nějaké odbrýlování nezachrání :-). A ušetřené peníze můžu investovat třeba do zvednutí spadlých očních víček :-).

@bertulka Takhle nějak jsem si to včera snažila říkat taky, ale není to (aspoň zatím) úplně přesvědčivé. Navíc, jak tak o tom přemýšlím, nejsem si jistá, jestli bych vůbec chtěla tu metodu PRK tím Mel 80. Koukala jsem, co je ten ZEISS Mel 80 zač, a laickým porovnáním s jinými přístroji na mě dělá trochu dojem staré šunky.

bertulka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.11.14 22:22

@arpa já bych nechtěla, jestli Vám to pomůže :-)

Jiná Realita
13791 příspěvků 24.11.14 22:30

@arpa
pokud chcete zvýšit slzivost, tak mám naprosto osvědčený recept. dva roky zírat 5 dní v týdnu min. 6 hodin v kuse do obrazovky. od té doby, co jsem to měla jako pracovní náplň, mi při sebemenším podnětu (větříček 0.0005 km/h, teplota pod 10 stupňů apod.) tečou z očí niagarské vodopády.

to jen tak na odlehčení vážnosti situace :-)

Pinot Noir
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.11.14 22:53

@Jiná Realita Mně takhle venku slzí oči odjakživa. Na slunci, ve větru, při mrazu. Posledních 8 let sedím a čumím do obrazovky v pracovní dny 9 hodin denně a pak přijdu domů a dalších několik hodin sjíždím filmy a seriály. A mezitím čtu čtečku :) Ale nijak se to tímto životním stylem nezhoršilo, takže nevím, jestli váš návod funguje :)

Judith11
1168 příspěvků 25.11.14 10:10

@Pinot Noir, toto slzení očí, které popisujete vy i @Jiná Realita mám taky. Absurdně je to naopak - znamená to právě suché oko, respektive tak mně to bylo řečeno. Každopádně se to velice zhoršuje při ochlazení, o větru nebo mrazu nemluvě. Kapky nepomáhají.
Občas si myslím, že mám spíš alergii na přechody teplo/chlad.

arpa
1250 příspěvků 29.11.14 08:30

@Jiná Realita Ano, i takhle se projevuje syndrom suchého oka :-). Mám stejně jako vy opravdu obavu, že spouštěčem může být zírání do PC.

Nordlyseet
203 příspěvků 29.11.14 18:43

Moje máma po operaci je a moc spokojená. Takže počítá s tím, že já na ni jednou půjdu taky, mám -8,5 a -9 D (+ astigmatismus) a střídám brýle a čočky. Jenže mi dioptrie pořád rostou, sice už dost pomalu, ale ty min. 3 roky stabilních dioptrií, nebo kolik se doporučuje, ty pořád ještě nesplňuju. Z případné operace bych ale měla fakt strach - přijde mi, že zrovna na oku se toho dá dost pokazit :(

Lutra
30 příspěvků 5.12.14 15:01

@arpa Neházejte flintu do žita! Šla jsem na Femtolasik do Lexa v P-ze před čtyřmi lety, v 26 letech, s dioptriemi –10D na obou očích (byla jsem ráda, že se to při takovám čísle dalo řešit ještě bez umělé čočky) a slzivost jsem měla taky mizernou, taky jsem měla 2 měsíce před zákrokem „ucpaný“ odvod slzných kanálků a bylo mi řečeno, že po zákroku se většinou syndrom suchého oka dál zhoršuje, takže jsem do toho šla s tím, že si holt budu kapat do očí napořád. Zákrok dopadl výborně, jsem s dioptriema na nule a zhruba do roka jsem přestala kapky používat úplně, prostě ten problém zmizel. Lidské tělo má obrovskou regenerační schopnost:)

arpa
1250 příspěvků 5.12.14 15:51

@Lutra Tak to máte super! Závidím…
U mě je to bohužel špatné… Mám ty blbé špunty asi dva týdny a mám pocit, že zdechnu. Zřejmě to těmi špunty není (možná změnou počasí?, možná učením?, snad podrážděním z LEXUMu,…???), ale od té doby, co jsem tam byla, mám asi nejhorší období mého „suchého oka“. Kapky kapu imrvére, oko řeže a pálí, pod spodním víčkem ho mám červené jak angorák…, víčko je i z venku červené,… Kolega v práci mi už i řekl, že vypadám nějak „jetě“, takže to asi nevnímám jen já.

Momentálně jsem ve fázi, kdy budu příští týden na kontrole v LEXUMu žadonit, aby mi ty oči uvedli aspoň do stavu před tím vyšetřením. O operaci už ani neuvažuju, rozhodně ne o PRKu.

kikulienka19
182 příspěvků 6.12.14 15:17

Na laserovej operácii ľavého oka som bola v lete roku 2006 ako 21-ročná. Bola som na žilinskej poliklinike, použitá bola metóda Lasek - vtedy to myslím bola novinka. Na ľavom oku som mala -4,75 a astigmatizmus - po zákroku mi ostalo -0,25.

Operácia pre mňa nebola príliš príjemná, dodnes si ju pamätám. V tej dobe sa ešte odstraňovala prvá tenká vrstva rohovky. Zákrok sám o sebe nebol bolestivý, pre mňa to však bola traumatizujúca záležitosť, pretože som zistila, že som pravdepodobne klaustrofobička. Počas celej operácie som sa poriadne nemohla nadýchnuť a po nej som dostala panický záchvat :)

Cestou domov ma oko nebolelo, až večer, asi 5 hodín po zákroku začala tá pravá bolesť. Opuchla mi celá ľavá polovica tváre, bolesť sa dala prirovnať k bolesti, kedy vám za živa režú oko. Nemohla som spať, sedieť ani ležať. To isté nasledujúci deň, kedy ma do izby pribehol ratovať zdesený brat, s podozrením, či ma matka bije, keď tak kričím. Ona mi však len chcela rozlepiť oko a do neho nakvapkať kortikoidy.

Na tretí deň som už pomaly s tmavými okuliarmi chodila po chodbe, v byte sme museli mať všade zatiahnuté závesy, inak to bolo na nevydržanie. Pamätám si, ako som jedla hrachovú polievku na zemi v šatni, kde bola úplná tma :)

Po týždni som konečne vyšla von - s okuliarmi, ktoré ma sprevádzali ešte min. ďalší týždeň, či bolo pekne, alebo pršalo. Určite sa vám zdá, že preháňam a možno som príliš precitlivelá, ale naozaj tieto dojmy a zážitky mám a mám ich stále v živej pamäti (to som už matka a pôrod mi nič nerobil).

Pred mesiacom - teda po 8 rokoch mi očná namerala -1,25, takže mám nazad okuliare a šošovky. Pýtala sa ma, či chcem ísť na opakovanú operáciu, v dnešnej dobe sa už robí jednoduchšie, pričom na druhý deň je už pacient schopný normálnej „prevádzky“. Poďakovala som za ponuku a odmietla. Dodnes to oko cítim, mám ho suchšie a keď si po ňom prejdem, je citlivé.

Samozrejme, tento príbeh je už minulosťou, dnešná doba ponúka určite kvalitnejšie a menej bolestivé riešenie :)

Lutra
30 příspěvků 10.12.14 11:08

@arpa To mě mrzí, tohle opravdu nezní dobře, infekce to nebude? Já jsem o té okluzi tehdy vlastně ani nevěděla, nebolelo to, ani nějak zvlášť nedráždilo. Držím Vám pěsti, ať se Vám brzy uleví!

arpa
1250 příspěvků 19.12.14 14:45

@Lutra Myslím, že infekce to nebyla, spíš podráždění z těch všech možných vyšetření, zejména ze Schirmerova testu. Mohu potvrdit, že okluze cítit nejsou vůbec, ani jejich zavedení nebolí.
Na druhou stranu, ani ty okluze a kapání kapek (umělých slz) mé slzivosti příliš nepomohly, no vlastně spíš vůbec. Před pár dny jsem byla na kontrole v LEXUMu a verdikt je jasný: žádná operace typu „-LASIK“, jedině PRK.
V tuto chvíli se kloním asi z 80% k rozhodnutí, že na to PRK nepůjdu. Hlavním důvodem je delší rekonvalescence po zákroku a s tím spojené vyřazení z pracovního procesu, které bych musela řešit dovolenou. Kromě toho, že jí nemám nazbyt, bych ale asi ani neodůvodnila v práci tak dlouhý výpadek. Jinými slovy, kdybych měla jistotu, že ta „pracovní neschopnost“ potrvá opravdu jen těch cca 5-7 dnů, tak bych do toho možná i šla, ale mám ve svém okolí lidi, kteří na PRK byli a těch cca 7 dní po něm nebyli schopni opravdu ničeho (měli v průběhu prvního týdne po zákroku velmi podobné stavy, jaké popisovala @kikulienka19 ) a do práce se vrátili až asi za měsíc a ani potom nebyli schopni koukat delší dobu do monitoru.
Můj druhý dojem z LEXUMu navíc nebyl příliš dobrý. Zaprvé jsem byla svědkem toho, jak se tam některé sestry nechovaly zrovna moc pěkně ke starším pacientům (dost netrpělivě až neurvale, řekla bych), zadruhé jsem z doktorky měla dojem, že se mě do toho PRKu znaží dotlačit za každou cenu. X-krát mi opakovala, že metodu FEMTOLASIK opravdu provést nemůže (že by tím mohl být vyvolán těžký syndrom suchého oka), zaštiťovala se názory dalších doktorů a jakýchsi jejich vnitřních dokumentů, které nazývala vznešeně „guidelines“ :-), přitom ale takové vehementní přesvědčování nebylo vůbec nutné, protože já přece také nechci, aby mi prováděli něco, co mi poškodí zrak. U mě to nestojí jako „buď FEMTOLASIK, nebo nic“, ale jako „než za každou cenu cenově výhodná PRK, tak raději počkám na nějakou jinou/novější a klidně i dražší metodu“.
Připadalo mi navíc, že se jaksi vyhýbá tomu, že i po PRK bych teoreticky mohla mít syndrom suchého oka ještě horší než teď. Ostatně, o zhoršení slzivosti či zvýšené citlivosti mi vyprávěla nejenom jedna má známá po PRKu, ale píše o něm i @kikulienka19. Obava, že by mi v takovém případě s problémy nikdo nepomohl, je bohužel daná zkušeností s i mou oční lékařkou, ale i přístupem oné paní doktorky z LEXUMu. Připadá mi, že syndrom suchého oka je dost pitomá choroba, asi něco jako akné, protože se na to prokazatelně neumírá, ale efektivně léčit to nikdo neumí.

@lidva Zdá se mi, že v ten článek je psán na míru výrobcům brýlí a zejména kontaktních čoček. Nic proti němu, ale informace v něm jsou příliš obecné, stručné a kusé. Obávám se, že tomu, kdo se vážně zajímá o laserovou operaci, v rozhodování dvakrát nepomůže.

Pinot Noir
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.12.14 15:05

Na operaci očí bych nešla, zkušenost mé bývalé kolegyně mě odradila. Měla asi -4 D, korekce skoro na nulu, ovšem pak se jí zrak začal pomalu zhoršovat. Po třech letech se dostala asi na -1,5 D, což už se bez brýlí moc nedá. Jenomže oči má od operace tak citlivé, že čočky nesnese (ačkoliv předtím je v pohodě nosila), takže musí nosit brýle. Navíc vidí o dost hůř za šera, po tmě je to ještě horší. Řídit auto po setmění vůbec nemůže. Takže operací se vyřadila z mnoha sportů, které ráda dělala a s čočkami dělat mohla, a z řízení auta. Kromě toho ji ty oči bolí, jsou suché atd. Velmi toho kroku litovala. Je fakt, že operaci prodělala tak před 6 lety a mohlo se od té doby leccos změnit, ale stejně mě její zkušenost odrazuje.

libore
3 příspěvky 7.1.15 16:02
NAJ metoda operace

Našel jsem vás na internetu, že řešíte operace očí a chtěl bych se poptat, která je podle vás nejnovější a nejmodernější metoda. Neboť v lednu mám termín u Oftum na operace očí pomocou Non touch 6D prý to patří nyní k špičce tak zajímalo by mě jaké jsou vaše zkušenosti s metodami a které jsou nejlepší, protože na internetu je strašně mnoho různých informací.

děkuji za každou radu

Slanec
3 příspěvky 18.10.15 21:55

Já jsem na operaci byla, operovali mi obě oči a dnes vidim zase jako zase jako dřiv. Spousta lidi se bojí že to je nebezpečné, nemyslim si ale určitě tu rizika byt mohou a pevně věřim že na lepších klinikach se toto s pacienty probírá. I semnou doktor po vyšetřeni probral jaké mame možnosti, takže je jen potřeba vybrat pořádnou kliniku!

Barrbarrella
171 příspěvků 19.10.15 08:18

Ja byla pred 6 lety v 26 letech na klinice v Hornich Pocernicich. V te dobe nejnovejsi laser v cr. Korekce kratkozrakosti 6 diop na 0, do ted nemam ani 0,5. Ma vada byla dle dr. nenormalne normalni. Delali obe oci naraz, za 10 min. bylo vse hotovo, dostala jsem kapky a pri bolesti si vzit Algifen :-) Druhy den jsem sla do prace. Asi mesic bez velke fyz. zateze, trochu jsem mela rozmazane videni, ale nic hrozneho. Sla jsem na operaci, ze i kdyz jednorazove financni zatez znacna, v te dobe cca 33 tis. Ale behem 2 let se to vratilo. Za mne takovej malej zazrak, kdyz jsem vylezla z ordinace :-D

continuity
5853 příspěvků 21.10.15 15:37

@bertulka ja bych se vas chtěla zeptat, co se stane na stari se stabilni vadou -3 (a 025cyl ale ty nenosim) a -1. jinak oci bez problemu. nevedela by jste mi prosim tak obecne rict jaka je tam prognóza? uz jsem totiž slyšela ruzne scenare.

spis uvazuji ted to nechat jak to je a vyckat jak pokroci výzkum když mi bude o deset vic. mam na mysli ty umele multifokalni cocky, ale ještě mi prijde, ze by slo trochu vychytat. bryle totiž moc nenosim, krome kina a rizeni auta, tak nevim jak si budu zvykat.

bertulka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.10.15 20:59

@continuity zkusím to vysvětlit, je to jen matematika. Napřed pro zjednodušení vyjdeme ze stavu, že máte do dálky O dpt. Kolem 40 let začne čočka ztrácet pružnost a začnete hůře vidět do blízka, začnou se tzv. prodlužovat ruce :-). To znamená, že napřed budete potřebovat cca +0,5 dpt, potom +1,o atd až maximum cca +2,5 kolem 55-60 let do blízka. Tomuto se říká addice ( přídavek).Takže pokud je někdo dalekozraký a má třeba ve 30 letech už +2,0, tak ta addice kolem 40 let se mu k tomu začne přičítat, takže na blízko bude mít zpočátku +2,5, potom 3,0 atd atd s věkem. Pokud je někdo krátkozraký, má třeba -3,0, tak se mu ta addice odečítá ( + a - se ruší) a on má tu výhodu, že čte dlouho téměř do pozdního věku bez brýlí, tzn. že brýle na dálku si na blízko jen sundá, a často mu to stačí a ten text si doostří jen upravením vzdálenosti- zpočátku dává text blíž, ale někomu to nemusí vyhovovat, takže když to chce nastavit přesně, tak má v brýlích na čtení podle té addice od -2,5 třeba do -0,5 dpt. Záleží na tom, co dělá, jak potřebuje dobře vidět do blízka a hlavně na jakou vzdálenost. Ta je pro čtení textu ve vyšším věku strašně důležitá a proto je potřeba vždy na to upozornit. Addice bývá na obě oči stejná, takže záleží jen na výchozím stavu každého oka. Takže pokud máte na jedno oko -3.0 a na druhé -1,0 a s tím obě oči vidí dobře a nemáte nějaké extrémní požadavky na vidění do blízka ( hodinář a pod.), tak ak záleží na věku. Pokud je Vám do 30 let, udělala bych laser obě oči na O a do 40 let si to užila bez brýlí a pak brýle na čtení, nebo laser na cca-0,5 a pak ty brýle na čtení budou ještě o nějaký rok později- prostě se ta číselná osa posunuje. Pokud už se blížíte k 40, tak si moc nepomůžete, protože buď budete potřebovat brzy brýle na čtení, nebo Vám nechají něco do dálky, je to pořád dokola. A nebo si necháte po 40 nebo spíš k 50-tce udělat refrakční lensektomii = technicky je to stejné jako operace šedého zákalu a vymění Vám čočku za multifokální a budete vidět na dálku na blízko a už by to mělo být trvalé. Uf, to bylo vyčerpávající, snad jsem to nenapsala moc zmateně. Ve Vašem případě, čím budete starší, tím víc budete mít jedno oko dobré do dálky a jedno na čtení, takový přirozený „multifokální“ stav :-) Takže na běžný život by Vám to mohlo stačit a na opravdu dobré vidění oběma očima ( auto, delší čtení) budete potřebovat brýle. Upozorňuji, že výše uvedené informace platí obecně, odchylky jsou možné, každý člověk je jiný a má jiné požadavky na vidění.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek