Lidové kroje

Fotoalbum tématu (48) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu

Najdete v encyklopedii: Kanafas

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Kamaela
157 příspěvků 29.8.13 22:05

@pavla.ku Plzeňský kroj.

misial
1396 příspěvků 29.8.13 22:28

Těšínský kroj - měla jsem jej na sobě několikrát, buďto na soutěže ve zpěvu lidových písní nebo při praktikování jednoho velikonočního zvyku, kdy dívky chodí víceméně „po koledě“ s uříznutým nazdobeným stromkem, k obojímu jsem se dostala přes základní školu, do žádného souboru jsem nikdy nechodila. Pojí se to s těšínským nářečím, které vychází především z polštiny, a místními Poláky - za hranicí to mají víceméně stejné.

Lola
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.8.13 22:40
@Oveeec píše:
Já je taky miluju a chtěla bych, aby se víc nosily. Nelíbí se mi ty moravský, přijdou mi přeplácaný (Moraváci prominou), nejradši mám Chodsko - ty punčošky, ty šátky…:)

Zdobení krojů není dáno primárně estetikou, ale úrodností a bohatostí kraje. Proto jsou slovácké a hanácké kroje bohatší a zdobnější než kroje z hor a pahorkatin, i když ty „chudší“ dnešnímu minimalistickému vkusu vyhovují lépe. Dříve to bylo vnímáno jako reprezentace dané oblasti, bohaté oblasti „předváděly“ prostřednictvím bohatě zdobených krojů, že „si to mohou dovolit“.

Anežka Moravská
139 příspěvků 29.8.13 23:03

Ano, kroje z jihu Moravy jsou přezdobené a bohaté, ale jsou krásné. Když jde průvod 30 a více párů, tak je to nádhera.

Jiná Realita
13791 příspěvků 29.8.13 23:08

@Anežka Moravská
ale stejně jsem ráda za ten svůj, o zahrádku na hlavě a naškrobený krejzlík kolem krku bych asi nestála, byť mám kroje ráda :-) a těch vrstev! jen ten můj, chudý to příbuzný, má na „dolní části“ spodničku/košilku, spodnici/sukni, normální sukni a navrch zástěru. nahoře vrstvy tři (spodnička, rukávce a vestička).

Anežka Moravská
139 příspěvků 29.8.13 23:17

Myslím, že každá oblast, každá vesnice by měla své kroje bránit a být přesvědčena, že zrovna ten jejich je ten nejlepší a nejhezčí. Je to dědictví předků a to se má bránit. Neexistuje jeden nejhezčí.

Veselý Puntík
223 příspěvků 29.8.13 23:31

Taky se jako @Majka22 přiznám, že ani mně se tedy kroje nijak zvlášť nelíbí, a na mužských už vůbec ne. Připadají mi v nich hrozně směšní…ještě v těch kloboučcích. Oceňuji tu pracnost, preciznost atp., ale zdá se mi, že z ženských pak obzvláště ty bohaté moravské kroje udělají vždy obří zdobené kraslice velikosti dělové koule s holinama. Přesto jsem ale ráda, že se ten folklór zachovává, i když pro mě to není. Patří to k historii a tradici a je dobře, že se tomu stále nadšenci věnují. Byla by škoda to nechat upadnout v zapomnění.

Heartless Girl
47 příspěvků 30.8.13 08:37

@Carrion páni, a mě vždycky muži v krojich přišli spíš vtipni :D

staramama
150 příspěvků 30.8.13 08:44

Jak já miluju chlapy v krojích! Jak má moravák kosárek a voničku, tak je každý průměrný nezajímavý kluk nebo strejda hned inší šohaj!:-) A i třeba na Malajce v sarongu nebo Araby v žilbábu a Čerokíje v mokasínách se líp kouká. Když jsou všichni v tričku a džínách, je to přece nuda.

Carrion
80 příspěvků 30.8.13 08:48

@staramama Přesně tak! Já osobně znám třeba spoustu kluků/mužů, kteří se mi ‚v civilu‘ nelíbí a nebo jsou úplně průměrní. Ale pak si obléknou kroj a hned je radost se na ně dívat! :)

Anežka Moravská
139 příspěvků 30.8.13 09:00
@Carrion píše:
@staramama Přesně tak! Já osobně znám třeba spoustu kluků/mužů, kteří se mi ‚v civilu‘ nelíbí a nebo jsou úplně průměrní. Ale pak si obléknou kroj a hned je radost se na ně dívat! :)

Jedna moje kamarádka říká: v uniformě, obleku a kroji je muž nejvíce sexy.

Carrion
80 příspěvků 30.8.13 09:04
@Anežka Moravská píše:
Jedna moje kamarádka říká: v uniformě, obleku a kroji je muž nejvíce sexy.

A má úplnou pravdu!

z_dediny
1120 příspěvků 30.8.13 09:10

@Anežka Moravská Souhlasím. Muž, který umí nosit kroj, vypadá skvěle. Většinou. Je ale jeden slovenský kroj, ve kterém se mi nikdo nelíbil a připadá mi komický. Asi se na něm projevil vliv tureckých nájezdů.

Anežka Moravská
139 příspěvků 30.8.13 09:15
@z_dediny píše:
@Anežka Moravská Souhlasím. Muž, který umí nosit kroj, vypadá skvěle. Většinou. Je ale jeden slovenský kroj, ve kterém se mi nikdo nelíbil a připadá mi komický. Asi se na něm projevil vliv tureckých nájezdů.
… a to ještě tento pán nemá „pupík“ :-)
Lála_druhá
471 příspěvků 30.8.13 09:32

Jsem zažraný etnograf - amatér :-). Za poslední roky jsem se celkem naučila rozeznávat kroje v naší oblasti podle vesnic (někdy jsou odlišnosti velké, někdy malé nuance), postavení nositele (např. svobodný/ženatý) a příležitosti (církevní obřad/lidová veselice). Sama oblékám kroj prakticky kdykoli se naskytne příležitost (což je u nás tak 4× do roka) a přemlouvám k témuž i zbylé rodinné příslušníky. Fotku nějakou vyhrabu a postnu. Ostatně avatar napovídá :-)

Ems
1482 příspěvků 30.8.13 10:31

Jsem ráda, že nejsem jediná divná! Taky už pár let toužím po tom si kroj vyzkoušet. Bohužel doma nikdo nic takového nevlastní, tak jen koukám po internetu jak by takový kroj po babičkách mohl vypadat. A nakonec si říkám, že je škoda ani jedna babička není z Moravy.
http://b0.imgsrc.ru/…60238nbc.jpg
http://pmcdn.priceminister.com/…75369063.jpg

Pardon za tak velké obrázky :D

v2e2rka
477 příspěvků 30.8.13 11:44

Kroje miluju a ráda nosím i fotím, už se nemůžu dočkat, až půjdu poprvé jako vdaná paní na krojový ples v kroji…

Caralina
916 příspěvků 30.8.13 12:08

Hmm mě se kroje nelíbí, přijde mi to naprosto absurdní, stejně jako všechny ty zvyky s tím spojené.

Krysík
58 příspěvků 30.8.13 12:32

Kroje se mi líbí, občas nosím dirndl (i když spíš jenom jako recesi, třeba na maškarním plese nebo na rodinné oslavě jsem v něm měla velký úspěch :-) )

Ráda bych se zeptala znalkyň: od manželovo příbuzných jsem dostala dvě „folklórní“ sukně po babičce, ale nikde nemůžu dohledat, jaké další části k nim náležejí. Sukně jsou vepředu bohatě nařasené a vzadu skoro rovné, materiál odhaduju na nějakou vlněnou látku, jsou poměrně silné a těžké. Babička pocházela z Německa a celá rodina bydlela nedaleko Č. Krumlova.

v2e2rka
477 příspěvků 30.8.13 12:49

@Krysík podle mě je to naopak-vzadu nařasené a vepředu rovné, na sukni se vždycky nosila zástěra a to řasení vzadu nazvedávala minimálně jedna spodnička.
Nahoru buď košile s živůtkem nebo krátký kabátek, možná něco podobného: http://www.jiznicechy.cz/…D%20kroj.JPG

Krysík
58 příspěvků 30.8.13 12:52

@v2e2rka I to je možné, on mi nikdo nebyl schopnej říct, kde to má předek a kde zadek :-)

Anežka Moravská
139 příspěvků 30.8.13 13:35

@Krysík Určitě v předu rovné, právě pro tu zástěru.

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.8.13 13:44

@z_dediny Tie košele im podľa povest skrátil Matúš Čák Trenčianský, keď zistil pri odchode z hostiny z jeho hradu, že si Detvianci za košele napchali jedlo z tabule. :-D
A čo tento? :-D
http://i1.ytimg.com/…QKLuRE/0.jpg

DanielaS
5245 příspěvků 30.8.13 14:19

Mne se dirndly libi, ale fakt nevim, kam bych to nosila, a zas na doma mi to prijde zbytecna prace. Taky se mi desne libi mistni ucesy s jehlicemi, ale to by vubec bylo komicke, asi jako Mirecek v hanackem kroji.

http://www.cultureetradizionidellalombardia.it/…raggera6.jpg http://www.cultureetradizionidellalombardia.it/…raggera7.jpg

Krysík
58 příspěvků 30.8.13 14:37

@DanielaS Co jsem tak koukala, Rakušanky ho nosí třeba v neděli do kostela. Já do kostela nechodím, takže bych ho mohla nosit třeba v neděli do hospody :-)
A Mireček v hanáckém kroji byl k sežrání :-)

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek