Lidové kroje

Fotoalbum tématu (48) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu

Najdete v encyklopedii: Kanafas

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
uživatel
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.8.13 14:38

.

Příspěvek upraven 05.10.16 v 22:38

MP Janka
774 příspěvků 30.8.13 16:31

Mě se kroje a i jiné tradice velmi líbí a jako dítě mě občas bylo líto (a přiznám se, že i dnes lehce závidím spolužákům z Moravy, když vypráví o různých akcích), že jsem nikoho neměla v oblasti, kde by se lidové zvyky dodržovaly. Protože moje rodina pochází z Krkonoš, tak mám v tomto směru smůlu, tady byla vždy nouze a s příchodem fabrik (=práce od nevidím do nevidím) se tradice vytratili a s nimi i kroje. I když mám podezření, že i spodnička moravského kroje je zdobnějsí než celý vesnický kroj z Krkonoš.

Oveeec
2820 příspěvků 31.8.13 10:18
@Lola píše:
Zdobení krojů není dáno primárně estetikou, ale úrodností a bohatostí kraje. Proto jsou slovácké a hanácké kroje bohatší a zdobnější než kroje z hor a pahorkatin, i když ty „chudší“ dnešnímu minimalistickému vkusu vyhovují lépe. Dříve to bylo vnímáno jako reprezentace dané oblasti, bohaté oblasti „předváděly“ prostřednictvím bohatě zdobených krojů, že „si to mohou dovolit“.

Já vím, ale to nic nemění na tom, že se mi to nělíbí:)

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.8.13 11:02

@DanielaS Ten učes je z vlastných vlasov? Hľadala som to podľa vášho obrázku a našla som si, že je to Lombardia a všetko možné o tom, ale či su to príčesky, alebo vlastné vlasy som nenašla.

LeChambray
113 příspěvků 31.8.13 11:26

Mně se líbí tenhle
A jako malá jsem měla takový, ten třetí zleva:

Dagbog
29 příspěvků 31.8.13 12:46

Ty přezdobené kroje budou spíš modernější záležitost, když v tom má člověk sedět napitý celý den a má ho to přežít, musí to být trošku „nositelné“. Výšivky a pentle ničemu moc nevadí, vrstvy škrobených spodniček jak pro panstvo už ano. Ono to taky původně nebyly „slavnostní šaty“, jen „lepší šaty“.

Rekněte mi, kam se poděla ta zdobnost a barevnost. Dneska je každý černo-šedo-bílý, možná jedna barva do toho, střihu převážně pytlovitého tělu nelichotícího (a to se pro srovnání ty kroje šily převážně ze čtverců).

Karoshi
344 příspěvků 1.9.13 14:52

Já jsem z moravské vesnice a lidové zvyklosti jako krojované hody mě nikdy nebraly, dokonce ani to víno nepiju :D Nicméně se mi moc líbí ty detailní výšivky a všechna ta ruční práce.

svoby
31 příspěvků 5.9.13 23:52

Tak jo teda, začnu taky chodit v krojich od severo po jih…ať se vám budu líbít víc a víc…:D…

Tala
246 příspěvků 6.9.13 11:02

Ja mam dirndl (zijem v DE) v case oktoberfestu ho predavaju vsade, tak som si jeden z recesie kupila. Zatial som ho mala na sebe iba jedenkrat normalne medzi ludmi, inak na to moc prilezitosti nemam, co je skoda.

Tala
246 příspěvků 6.9.13 11:04

Zabudla som prilozit fotku.

Zebra33
2038 příspěvků 6.9.13 11:10

@Tala - nosim dirndl na jakykoliv Volksfest, ale zas tak casto taky nevyrazime. Nekupovala jsem si ho ani tak z recese jako spis ze kdyz zijete v Mnichove, tak je pomalu vase povinnost aspon jeden mit. Nebo teda nemusite, ale budete porad vypadat jako turista a ne jako „mistnak“ :). Koukam do kalendare a jeste dva tydny, a uz nam to oktoberfestove peklo zase vypukne. Nastesti jsme prvni tyden na dovolene.

Zebra33
2038 příspěvků 6.9.13 11:12

@Tala - peknej, moc hezky vam nahore sedne! Mozna bych priste volila bluzicku s kratsimi rukavy.

andreama
228 příspěvků 6.9.13 11:22

Jsou moc hezké, ale nějak si nedovedu představit tu údržbu. Jak často se to pere? A vyžehlit to musí trvat celý den!

Karoleenah
2322 příspěvků 6.9.13 11:35

@andreama Což o to, že to trvá, ale on to taky málokdo umí vyžehlit! Letos u nás na dědině umřela paní, co kroje každý rok žehlívala na hody, už jí taky bylo snad přes osmdesát, a těžko říct, co teď naše stárky budou dělat… :)

Já jsem měla takovýto kroj když jsem byla malá, sice jsem vztekle brečela celou dobu, co mě do toho oblíkali, ale nakonec jsem se samozřejmě cítila ohromně důležitě. :D

Příspěvek upraven 06.09.13 v 11:36

Zebra33
2038 příspěvků 6.9.13 11:35

@andreama - myslite dirndl? Ten peru vzdy, kdyz mi skonci na zadech pul tuplaku piva, takze v praxi po kazde navsteve Oktoberfestu ;)

Jiná Realita
13791 příspěvků 6.9.13 11:46

@Tala
jeee, ten je krásný :) líbí se mi ta barevná kombinace.

Tala
246 příspěvků 6.9.13 11:53

@Zebra33 Ja som Badencanka, u nas to s krojmi tak extremne ako v Bavorsku nie je. V podstate sa nosi dost casto len v obdobi festov. Ked som ho kupovala (pred dvoma rokmi) este som sa v tom velmi nevyznala, teraz by som volila trochu iny, strihovo i materialovo. Farebna kombinacia sa mi vsak paci. Vrsok mi je trocha tesny, planujem ho troska upravit, nedavno som si kupila sijaci stroj, len sa do toho neviem odhodlat, bojim sa, aby som si kroj nepokazila. A bluzka uz lezi tiez v poradovniku na skratenie rukavov, mam to na plane uz dlhsie, tiez si myslim, ze ta dlzka mi nerobi dobru sluzbu.
@andreama S pranim problem nie je, ale to zehlenie, to je naozaj katastrofa. Robota aspon na hodinu.

Zebra33
2038 příspěvků 6.9.13 12:27

@Tala - tipuju, ze je to bavlna? Ja mam taky bavlneny a prave se rozhlizim po nejakem exkluzivneji vypadajicim, ale ty ceny teda… Hedvabi jsem rovnou zavrhla, na to nemam, takze nejakou syntetiku. Jsem mala a nejlepsi sluzbu mi dela delka lehce pod kolena a v tech je bohuzel v takovych tech lepsich materialech dost maly vyber. Asi pocitaji s tim, ze ty kratsi modely si kupuji mlade holky s malym rozpoctem. Libil by se mi tenhle, takovy netradicni, na dirndl lehce extravagantni: http://www.angermaier-onlineshop.de/…dl-Beryl.htm?…

Tala
246 příspěvků 6.9.13 13:00

@Zebra33 Ten je paradny. Z ponuky, co maju na webe mi pride najzaujimavejsi. Este ma zaujal tento . Ale je pravda, ze tie ceny za kvalitnejsie kusy su vysoke. V takom by som sa uz bala ist na akykolvek fest, aby mi ho nik neolial.
Moj je bavlneny, na drndlovske pomery celkom lacny. Hladala som dlhy, ale s mojou vyskou 185 je to problem, tak mam taky, aky mam. Obcas sa pohravam s myslienkou skratit ho po kolena, ale je mi to luto, ked uz som ho taky kupila. Ale usit pod to spodnicu by mu prospelo.

Zebra33
2038 příspěvků 6.9.13 13:10

@Tala - ten zeleny je taky pekny, ten by vam sel ;). Spodnicky se prodavaji i zvlast (bila a cerna), ale nevim, jestli i dlouhe. Ja mam takovou tu tylovou „petticoat“ a dela to tomu dirndlu takovou hezci sukni. Akorat je v tom dost vedro, zvlast kdyz se popiji uvnitr stanu.

Jiná Realita
13791 příspěvků 6.9.13 13:40

@Tala
ten zelený je taky krásný…hned bych v tom chodila :-) škoda, že u nás se krojové věci prostě nikam nedají nosit. mám ušitou i samostatnou sukni, myslím kanafasku, jezdím v ní občas na stylové jarmarky, jen tak, s tílkem, mám k tomu i čelenku s květy a obilím, ale vytáhnu ji fakt jednou ročně :(

Carrion
80 příspěvků 8.9.13 13:33

Tento víkend v Uherském Hradišti probíhají Slavnosti vína. Vidět ty davy lidí v kroji je úžasné!

Lalita
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.9.13 14:13

Nosila jsem kroj, když mi bylo 12 - 13 let. Pak si ho jednou „půjčila“ babička a od té doby jsme ho neviděli… :(

(byl podobný tomuto)

http://www.kroje.kvalitne.cz/…tlePhoto.jpg

RenaLange
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.9.13 14:46

@Lalita já jsem v šoku. Chcete říct, že babička, babička štípla vnučce kroj? To snad ne?! Nepochybuji o Vašich slovech, jen jsem to snad špatně pochopila, doufám…

Lalita
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.9.13 15:48

@RenaLange
Jo, fakt ho šlohla! :(
Žijeme ve dvougeneračním domku, takže měla přístup i do naší části domácnosti. „Ztratilo“ se nám takto více věcí. Některé jsme našli u ní, některé jsme viděli u její dcery (mojí tety), některé jsme už víckrát neviděli. Myslíme si, že kroj dala právě jí, protože si ho „půjčila“ právě v době, kdy kroj teta sháněla pro svou dceru, ale důkaz na to nemáme. Od té doby naši část domu zamykáme a „záhadné“ mizení věcí a jídla najednou ustalo.

Pod pojmem babička si člověk většinou představí třeba starou milou ženu, která čte dětem pohádky, ale ta naše je závistivá nepřející mrcha :(.

(Pardon za OT)

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek