Lidové kroje

Fotoalbum tématu (48) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu

Najdete v encyklopedii: Kanafas

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
RenaLange
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.9.13 18:04
To je strašné. Chudák Vaše maminka mít takovou tchyni, je to hrozné aby se takhle choval někdo k vlastním dětem. Myslím že po těchhle zkušenostech bude Vaše maminka tou nejlepší babičkou. Já si to neumím představit. Babičku co nic nedá ano, ale tohle je strašné. Baba jedna!
@Lalita píše:
@RenaLange
Jo, fakt ho šlohla! :( Žijeme ve dvougeneračním domku, takže měla přístup i do naší části domácnosti. „Ztratilo“ se nám takto více věcí. Některé jsme našli u ní, některé jsme viděli u její dcery (mojí tety), některé jsme už víckrát neviděli. Myslíme si, že kroj dala právě jí, protože si ho „půjčila“ právě v době, kdy kroj teta sháněla pro svou dceru, ale důkaz na to nemáme. Od té doby naši část domu zamykáme a „záhadné“ mizení věcí a jídla najednou ustalo.

Pod pojmem babička si člověk většinou představí třeba starou milou ženu, která čte dětem pohádky, ale ta naše je závistivá nepřející mrcha :(.

(Pardon za OT)
Morže
1094 příspěvků 8.9.13 23:00

Líbí se mi kroje, ale nijak hluboce se o ně nezajímám. Hlavně, že vím, jak vypadá náš plzeňský kroj a že bych ho ráda jednou v životě zkusila, nebo si dokonce opatřit, ale nikdo v rodině nemá schovaný kroj ani nevím o nikom, kdo by ho kdy vlastnil. Ani nevím, jestli se dá někde pořídit, popřípadě nechat ušít na míru?

Grine Kuzyne
243 příspěvků 12.9.13 11:21

Ne přímo kroj, ale každopádně inspirováno lidovými motivy: http://www.folkownia.pl/…lowicki.html

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.9.13 13:34

@Grine Kuzyne to je hezký. Pravda je, že inspiraci naším folklórem v normální módě skoro nikde nevidím, přestože všelijaká exotika celkem letí. Docela škoda

lkovacic
2 příspěvky 12.9.13 17:15

Jeee, ale to je hezké téma! :)

Kroje jsou super, strašně sluší ženským i chlapům a vyvolávají milou pozornost okolí. Podle mě, pokud si člověk pořídí tzv. „poloměstskou“ variantu kroje, tak se dá nosit téměř kamkoli na slavnosti, jarmarky, krojované plesy, do kostela…ale nejdůležitější je, aby se v tom nositel sám cítil „patřičně“.

Dříve jsem působila ve folklorním souboru a oblékala kroj valašský a záleský (obojí východní Morava). Super bylo v něm zajít po vystoupení třeba do vinotéky! Momentálně pobývám v Bavorsku a nosím Dirndl (a v tomto to mám opravdu jednoduché, protože tady se chodí v krojích i na hory…). Jakmile se vrátím do ČR, tak se chystám pořídit si náš valašský a oblékat ho na všechny možné slavnostnější příležitosti.

Jinak výborný základní přehled o krojích z celé ČR se dá získat v knížce Dějiny odívání:Lidový kroj (Langhammerová) http://www.databazeknih.cz/…ubliky-95728
a nebo - ale to už je takové fajnšmekrovské pokoukání - v pořadu ČT Folklorika.
Co by mohlo být zajímavé i pro „nefolkloristy“ je třeba tento díl o návrhářích, kteří se lidovým odíváním inspirují pro svoji moderní tvorbu: http://www.ceskatelevize.cz/…95350120008/

Omlouvám se za dlouhý příspěvek, ale kroje jsou moje srdcovka, nemohla jsem odolat…

švadlenka1
18 příspěvků 17.9.13 10:05
Krojové stuhy

Moc ráda jsem si přečetla toto téma. Už jsem se lekla, že se kroje nešijí.
Mám doma pár krojových stuh a ráda bych je prodala. Jestli se budou někomu hodit, pošlu více informací. Já už je nevyužiji.

chekotay
411 příspěvků 17.9.13 16:23
@misial píše:
Těšínský kroj (…)

Parádní! Když si k tomu představím ještě nějakého karviňoka v haviřském kroji… :)

TulaJ
254 příspěvků 17.9.13 16:54

Ja som mala kroj raz na firemnej akcii - bola „v ľudovom štýle“ a dress code bol kroj - požičala som si ho zo SĽUK-u (normálne požičiavajú za poplatok - aj iné folklórne súbory, predpokladám aj v ČR, odporúčam, ak by niekto potreboval na akciu ) - jediný problém bol, že som sa do veľkostí, čo nosia tanečnice, nevošla (a to fakt nie som obézna)- museli sme ísť do speváckeho oddelenia. Veľmi ma to potešilo, inak by som ani nemala príležitosť si ho vyskúšať (a zistiť, že je to dosť komplikovaná záležitosť - normálne nám dali školenie, čo sa má ako obliecť). Škoda, že u nás neexistuje nejaká umiernená forma kroja, ktorá by sa nosila povedzme na slávnostné príležitosti a niekedy aj úplne bežne (ako v Nemecku či Rakúsku dirndl resp. „Trachtenmode“, ktorá je niekedy len veľmi zľahka inšpirovaná ľudovým odevom - napr. „loden“ kabáty, „janker“ saká a pod.), ani sa krojom veľmi módni návrhári neinšpirujú. Inak napríklad aj v diplomatických kruhoch, keď je slávnostný dress code, tak sú prípustné aj „národné odevy“ - t. j. napr. Indky prídu v sárí, Japonky v kimone - ale našinca v kroji som teda nevidela. Možno keby existovali modernizované verzie krojov, tak by sa to skôr nosilo. Ale počula som, že na Slovensku je čoraz populárnejšie polnočné „čepčenie“ na svadbách - a vraj na to si dosť často tie kroje požičiavajú (hovorila pani v SĽUK-u), alebo aspoň ich časti.

DanielaS
5245 příspěvků 17.9.13 17:02
@Giulietta píše:
@DanielaS Ten učes je z vlastných vlasov? Hľadala som to podľa vášho obrázku a našla som si, že je to Lombardia a všetko možné o tom, ale či su to príčesky, alebo vlastné vlasy som nenašla.

No tradicne byl samozrejme z vlastnich vlasu. Zakladem byl asi dvaceticentimetrovy sponton, prvni jehlice zakoncena na obou koncich ovalnymi „olivami“. Davali ho rodice dceri kolem prvniho prijimani, kdyz oficialne koncilo detstvi a holcicka se stavala divkou. Do te doby nosila dva copy volne pres ramena, jakmile se stala divkou, copy smotavala na zatylku a prichytila prave spontonem. A to znamenalo, ze je na vdavani a chlapci si ji smi namlouvat.
Kdyz se rozhodla pro nektereho galana, a tedy byla oficialne zadana, chlapec ji daroval nekolik dalsich jehlic, spadit, zdobenych reliefy nebo dirkovanym vzorem. Takze z ucesu se hned dalo poznat, jeslti je divka zasnoubena nebo volna.
Dalsi serii dostala od snoubence v den svatby, rikalo se jim „lzicky“, „vretenka“, „uchoskraby“. Z cehoz plyne, ze se nepouzivaly pouze jako ozdoba ucesu. V zasade mel pocet svatebnich jehlkic odpovidat veku nevesty. A kazdy rok jednu dalsi od manzela dostavala, az do maximalniho poctu 47 (coz mohlo vazit i sest kilo). V tak komplikovanem ucesu zeny spavaly na specialnim slamenem polstari, aby se nemusely precesavat casteji nez priblizne jednou mesicne.
Z materialu (cin, med, postribrene, stribrne i zlate) a zdobeni jehlic se daly presne vycist i majetkove pomery rodiny. Existovaly i specialni jehlice pro vdovy a stare panny.
Protoze precesani copu, zapleteni vyztuzujicich tkanic a umisteni jehlic se nedalo delat sama na sobe, vetsinou to byl ukol pro sestry, svagrove nebo tchyni. A podle nakrivo nebo nedbale zapichanych ozdob se tudiz hned poznalo, jake jsou prave mezi zenami v dome vztahy, pripadne ze krize zasla tak daleko, ze se dotycna musi cesat sama.
Krome toho v dobach, kdy divka jen prechazela zpod otcova porucnictvi rovnou pod manzelovo, byly jehlice spolu s nausnicemi a snubnim prstenem jediny jeji osobni majetek.

http://i663.photobucket.com/…e/z_1993.jpg

DanielaS
5245 příspěvků 17.9.13 17:08

Zajimavost: Charlotta Belgicka, manzelka zavrazdeneho mexickeho cisare Maxmiliana, se nechala v ucesu se sperada portretovat, aby tak vyjadrila svou podporu Lombardii proti Habsburkum.

http://i663.photobucket.com/…iCarlota.jpg?…

snížek
13 příspěvků 18.9.13 08:06

Napsala bych to tak, CJMDNS-ale před čtyřiceti lety.
V kroji jsem byla asi pětkrát, moje maminka si myslela, že vymetu každou příležitost, jako hody, plesy a tak.

DanielaS
5245 příspěvků 19.9.13 10:08

Na pohled moc roztomile, ale sama bych to jako dite nenavidela.

lukasix
2 příspěvky 15.1.14 18:37

Ahoj su lukas taky miluju kroje par kousku folklorniho kroje mam doma – muj email lukas. klement@post.cz

lukasix
2 příspěvky 15.1.14 18:38

Taky bych si chtel tento kroj na sobe vyzkouset i kdyz su kluk

Cagot
88 příspěvků 24.9.14 16:03

Detva! Tomu jsem se vždycky divil, holý břicho a ledviny, jak to vlastně vzniklo a proč se to ujalo…

Suzan29300
1 příspěvek 10.10.14 18:48

Je bomba, že je tu tolik lidí, kterým se kroje líbí. Já osobně kroj nosím od svých tří let a strašně se mi to líbí. Nejvíc se mi líbí, když na folklórních akcích mě lidi zastaví, chtějí si mě ošahat :D a jsou strašně zvědaví, z které oblasti jsme, kdo nám šije a tak.
Kdo by chtěl, mrkněte na naše stránky: www.ceskytanec.cz nebo na facebooku: https://www.facebook.com/ceskytanec?… … zde se můžete nejen pokoukat, ale si i něco málo o českých krojích přečíst. :D :D

Bongani
180 příspěvků 10.10.14 19:17

Jé, krojové téma. -:) Já jsem vlastně vyrostla ve folklorním souboru, takže kroj jsem nosila často a ráda a myslím si, že ženám prostě strašně sluší. Kdysi jsem chodila s klukem z Bavorska, který se věnoval zase tomu jejich folkloru a plánovali jsme krojovanou svatbu, já v kroji našem (i když v sudetoněmeckém pohraničí kroje zrovna moc ozdobné nejsou, on v tom jejich. Bohužel (nebo naštěstí) se nakonec svatba nekonala, ale troufám si říct, že by to byla naprosto originální a ojedinělá veselka, bílé šaty by mě nebavily. :-)

vlm
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.10.14 19:37

@Dagbog kde to žijete…?že se tam nosí šedé pytle??? :-D

Shit
6 příspěvků 20.10.14 20:29

Ja si prave hovorim, ze by som nejake sucasti kroja nosila aj „bezne medzi ludi“, akurat ziaden nemam a tie aspon trochu pekne bluzky a sukne su SAKRA drahe.

bosorkáňa
215 příspěvků 27.10.14 15:37

Mě už tyhle přezdobené teda moc neberou, historicky jde o relativně mladou záležitost a pro mě hraničí s kýčem.

http://www.rotrekl.cz/…e/Kobyli.jpg

I přesto ale mám ráda hezky upravený a dobře oblečený kyjovský kroj s uvázaným šátkem a absolutní jednička mezi kroji je ten kopanický, je to náš nejarchaičtější lidový oděv a i oblečený je velmi pohodlný.

http://www.jankohrasko.sk/…lky/2051.jpg

bosorkáňa
215 příspěvků 27.10.14 15:43
@z_dediny píše:
@Anežka Moravská Souhlasím. Muž, který umí nosit kroj, vypadá skvěle. Většinou. Je ale jeden slovenský kroj, ve kterém se mi nikdo nelíbil a připadá mi komický. Asi se na něm projevil vliv tureckých nájezdů.

Mě se ten Detvan vždycky líbil, slyšela jsem někde - i když nevím, jestli je to doložené, že tu košili mají tak krátkou proto, že kradli a strkali si lup za košili, tak přišlo nařízení, že košili pěkně nad břicho a utrum se zlodějinou :)

Anežka Moravská
139 příspěvků 27.10.14 20:46

@bosorkáňa Mě už tyhle přezdobené teda moc neberou, historicky jde o relativně mladou záležitost a pro mě hraničí s kýčem.

Stejný kroj z roku 1930

z_dediny
1120 příspěvků 27.10.14 21:18

@bosorkáňa Krátká košile mi na tom kroji nevadí, ale ty kalhoty jsou komické.

Lála_druhá
471 příspěvků 27.10.14 22:35
@bosorkáňa píše:
Mě už tyhle přezdobené teda moc neberou, historicky jde o relativně mladou záležitost a pro mě hraničí s kýčem.

Srovnáváte celkem nesrovnatelné… Kroje horských oblastí byly jednak vždycky chudší a jednak se nevyvíjely „podle módy“ proto, že tyto oblasti byly dost „odříznuté“. Do kyjovského kroje tak nevidím, ale u slováckého je podoba stará padesát let a podoba stará sto let dost odlišná… je potřeba vědět, co kam a proč nosit a pokud možno to nemíchat - všecko má svoje pravidla.

Edit: na první fotce stylizovaná starší varianta používaná tanečními a pěveckými soubory, na druhé mladší varianta běžně oblékaná svobodnými mladými lidmi ke svátečním příležitostem (světským, i když pro muže platí téměř totéž i pro příležitosti církevní).

Příspěvek upraven 27.10.14 v 22:41

Maja1991
21 příspěvků 27.10.14 22:36

Zdravím!
Posílám fotky krojů, ve kterých tancuje náš soubor (jsme z Těšínska, polská menšina). :-)

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek